Jak ukládat alfakanál do JPEGu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Jak ukládat alfakanál do JPEGu?

20. července 2000, 00.00 | Všichni, kdo trochu pracují s obrázky vědí, že každý grafický formát má svá specifika. U JPG obrázků je vynikající vlastnost malá velikost souboru, ovšem pro ukládání alfakanálu - např. masek - se nehodí. Jak tyto vlastnosti spojit?

Všichni, kdo trochu pracují s obrázky vědí, že každý grafický formát má svá specifika. U JPG obrázků je vynikající vlastnost malá velikost souboru, ovšem pro ukládání alfakanálu - např. masek - se nehodí. Jak tyto vlastnosti spojit? Jeden způsob by tu byl, jde o to využít všech dostupných možností.

RGB obrazek Obecně známé vlastnosti
JPEG komprese v obrázcích pracuje s true-color barevnou hloubkou a komprimuje zvlášť složku luminační a dvě složky barvotvorné. Luminační má nižší stupeň komprese, barevné složky se dají komprimovat více, protože oko snáze přehlédne nedostatky v barvě, než v kresbě. Úroveň komprese je také závislá na charakteru obrazu, tmavé oblasti se komprimují více, než světlé. JPEGy mohou být ukládány s proměnným stupněm komprese, klasicky, progresivně, nebo optimalizovaně, nový je teď i formát JPEG2000. Spousta grafických programů a konvertorů s ním dokáže dělat různé divy, v zájmu co nejlepších kompresních výsledků.... prostě JPEGů může být více typů.

alfa kanal Další vlastnosti JPEGu.
Všichni také asi vědí, že do JPG obrázků se dají ukládat (např. Photoshopem) ořezové cesty, informace o původu, klíčová slova, náhledy.... Nejčastěji používáme JPG obrázky v barevném prostoru RGB, dají se však ukládat i do 8-bitové šedé, nebo CMYKu. Charakter komprese zůstává stejný, pouze se se od souboru přidají určitá data - jakési převodní tabulky) které se využijí při otevírání. My využijeme možnost ukládat JPEGy i v modelu CMYK.

paleta s RGB kanaly a maskouProč ukládat alfakanál?
Alfakanál je 8-bitový kanál, který může být jakkoliv složitý. Muohu to být jen kontury selekce, anebo i precizní maska, řešící průhlednost objektů v obraze. Namítnete, že je zbytečné se zabývat maskou, když se dá obrázek vykrýt do bílé plochy a pak uložit. Ano, ale co když jsou na obrázku třeba vlasy, nebo nějaká jemná struktura a vy jej chcete dále používat v montážích? V některách případech je dokonce bílá plocha nežádoucí. Pak by tvorba nové - i té nepreciznější selekce byla stejnak žalostným (a zdlouhavým) výsledkem, oproti elegantnímu načtení masky. Ukládání dalšího souboru jen s maskou je podle mne dost nepopulární a přispívá jen k všeobecnému chaosu. Ptáte se, proč také nestačí obyčejná ořezová cesta? Pokud jde pouze o ostrou konturu, pak určitě stačí a dokonce ji doporučuji vzhledem k menší velikosti souboru.
A proč vlastně masku ukládat, když na web je to zbytečné a profesionální DTP programy stejně s JPG a alfakanály příliš nepočítají? Hlavní důvod je ve snažší archivaci, kdy při velkém množství obrázků lze ušetřit znatelně místa. Obrázky mají stále přijatelnou velikost (oproti TIFu a PSD) a stále jsou připraveny k rychlému použití.

paleta s CMYK kanalyJak ukládat alfakanál?
K práci používejte Photoshop. Obrázek, který má alfakanál a je v RGB (red, green, blue,+ alfa) převeďte tak jak je - do barevného prostoru Multichannel (#1, #2, #3, #4) a potom převeďte do CMYKu (cyan, magenta, yellow, black) . To je vše, vážení. Máte obrázek, který se dá uložit do JPG. Při otevření a zpětné operaci získáte znovu RGB obrázek a alfakanál. Můžete si jej dál převést do CMYKu + alfakanál a pracovat s ním dle libosti.

Aspekty převodu
Tento proces není žádnou barevnou konverzí s nějakou ztrátou barevného rozsahu, jak to známe při převodu RGB-CMYK. Pouze se "přejmenují" barevné kanály tak, aby se daly uložit. Výsledný "pseudoCMYK" má řazeny kanály takto: cyan=red, mageta=green, yellow= blue, black=alfa. Při ukládání však doporučuji zvolit nějaký lepší způsob komprese, protože jak známo v černých místech se komprimuje JPEG více a tak by později mohlo dojít k nežádoucí degradaci kvality. Rozdíl ve velikosti oproti klasickému PSD nebo TIFu je až o 8 MB u 10MB obrázku, samozřejmě záleží také na charakteru - třeba fotografie s velkými plochami se komprimuje snáze.

CMYK obrazekArgumenty proti
Namítnete, že pro profi práci se RGB prostor ani JPG komprese nehodí. Samozřejmě... Mohu Vás ujistit, že pokud dodržíte jistá "pravidla", tak obraz vpodstatě neztratí své viditelné kvality a budete jej moci používat dále. Takto uložený obraz má barevnost mírně posunutou do nepřirozených barev a tak ten, kdo by začal používat obrázek ihned bez zpětného převodu, nadál by se zřejmě neuspokojivých výsledků. Rozhodně totiž neodpovídá kvalitnímu barevnému podání, obraz je taknějak vybledlý. Obrázek má navíc kolem sebe černou masku. Nedoporučuji proto používat tento způsob tam, kde se k obrázkům může dostat nepoučený uživatel. Další očekávatelný problém je v tom, že některé grafické programy vůbec nedokáží pracovat s JPEGem s CMYK prostorem. A o webových browserech ani nemluvím. Posledním mne známým nedostatkem je fakt, že takto si uložíte maximálně jeden alfakanál. Pokud jich chcete mít více, pak opravdu nezbývá než zvolit klasický postup.

Závěrem
upozorňuji, že vysoká kvalita zdrojového obrazu (jeho dostatečný barevný a tónová rozsah) se v důsledcích zúročí při výsledném (skutečném) převodu RGB-CMYK, a tak při správně nastavené separační křivce nebudete nemile překvapeni. Ukládejte si tedy obrázky co nejlépe vyretušované a správně barevně vyrovnané. Pokud tento postup budete používat rozumně a pro vlastní potřebu např. v archivu, pak Vám může usnadnit mnoho práce a ušetřit mnoho úložného prostoru.

foto Radek Blažek

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: