Nenápadná devatenáctka ukazuje silné stránky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Nenápadná devatenáctka ukazuje silné stránky

Sony GMD G420 monitor

18. července 2001, 00.00 | Mezi profesionálními a amatérskými monitory je viditelná mezera, kterou zaplňují výrobci poloprofesionálními modely. Sony G420 je jedním z lepších.

Monitor Sony G420 byl ohlášen teprve nedávno a už ho máme k dispozici na recenzi. Díky firmám AT Computers a Sony jsme ho mohli používat v reálném provozu přibližně dva týdny, což je dostatečné na zjištění kvality přístroje.

Sony G420 je ultraplochý monitor s Trinitronovou maskou, typickou pro firmu Sony. Uhlopříčka je 19 ", z čehož viditelná uhlopříčka činí necelých 18 ". Díky tomu je maximální rozlišení obrazu 1600 x 1200 při obnovovací frekvenci 89 Hz. Toto rozlišení je pro 19" monitor optimální, ale i příznivci nižších rozlišení si přijdou na své (i když k tomu není žádný důvod). V nejvyšším rozlišení jsme testovali standardní šedé vzorky, přičemž ani jeden nezpůsoboval neklid nebo moiré. Díky tomu je ho možné použít pro práci s grafikou.

Na přední straně monitoru je pět ovládacích prvků. Úplně vpravo je zapínání monitoru, přičemž vypínač je zapuštěný, takže nenarušuje celkový design. G420 oslovuje uživatele kombinací bílošedého a modrošedého plastu a elegantním designem. Zajímavé je kapkovité zužování přístroje a efektní dírkované větrání.

První tlačítko zleva je dvoupolohový přepínač vstupů. Ten je pouze mechanický, ale nevadí to. Protože monitor nepatří do profesionální třídy, jsou oba vstupy klasické 15pinové D-sub). Na zadní straně monitoru je přívodní šňůra prvního vstupu a druhý vstup ve formě konektoru. Přestože to není příliš obvyklé, příliš to nevadí. Konektor prvního vstupu má navíc "standardizovanou" modrou barvu.

Dostáváme se k posledním třem tlačítkům. Jedním je tlačítko DisplayMouse kombinující pohyb nahoru-dolů s tlačítkem potvrzení, druhým je tlačítko Menu. Tlačítko Menu slouží pro vstup a výstup z menu, ovládání se zajišťuje ovladačem DisplayMouse. Logika menu je snadno pochopitelná, takže nebudete mít problémy.
Kromě běžných nastavení, jako je geometrie a zkreslení obrazu obsahuje menu také nastavení parametrů konvergence, odstranění moiré a řízení barev.

Řízení barev se liší podle tří režimů, které je na monitoru možné nastavit. Jedná se o easy, professional a sRGB. Nejjednodušší je sRGB, který zablokuje všechny parametry kromě geometrie. Takže po volbě sRGB je nastavení barev i jas a kontrast upraveno, aby odpovídalo normě sRGB.
U volby Easy je v nastavení barev pouze jedna položka - teplota chromatičnosti bílého bodu, přičemž je ji možné nastavit v rozmezí 5 000-11 000 K. Pro základní práci to postačí, ale u profesionálních kalibračních nástrojů je lepší nastavení jednotlivých kanálů. To je zde také dostupné u volby Professional. Poté je možné nastavit jas a kontrast jednotlivých barevných kanálů.

Na přední straně nám zbylo poslední nepopsané tlačítko - Picture Effect. Jeho stisknutí vyvolá jeden ze tří režimů - professional, standard a dynamic.

Gamut
Zajímalo nás, jak si monitor stojí z hlediska barevné věrnosti a nakolik se dá věřit nastavení sRGB. Pro kontrolu jsme použili programy Agfa ColorTune 3.02 a OptiCal 2.5 se sondou X-Rite DTP92.


Azurová - referenční sRGB, černá - změřené sRGB v CT, žlutá - zkalibrovaný monitor v OptiCalu

Z grafů je patrné, že nastavený sRGB neodpovídá standardnímu sRGB - v oblasti modré je shoda přesná, v oblasti zelené je poměrně dobrá, ale oblast červených se bohužel nedá dotáhnout, což je vidět i z námi kalibrovaného monitoru. Navíc je hodnota gama v případě nastaveného sRGB 2,4-2,5, přičemž standardní má být 2,2.

Po kalibraci programem OptiCal byla shoda barev dobrá a monitor se dal použít na práci s barvami ve Photoshopu.

Monitor má parametry, které byly dříve vyhraženy profesionálním přístrojům, přesto stále patří do lepší amatérské třídy. Ať už použitým konektorem nebo omezenými možnostmi nastavení. Přesto se jedná o rozumný kompromis mezi kvalitou a cenou a pro mnohé uživatele bude představovat velmi dobrý přístroj. Při ceně 23 990 Kč jde o velice slušný přístroj.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: