Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Hardware
Fujifilm X-E1
9. října 2012, 09.53 | Fujifilm na výstavě Photokina prezentoval své produkty a služby napříč všemi oblastmi, v nichž působí, tedy od kinematografických a televizních videosystémů přes fotografickou techniku včetně 3D zobrazování až po oblast tisku a adjustace fotografií. Velký zájem pochopitelně vzbudily dva nové kompaktní fotoaparáty série X v retrospektivním stylu, XF1 a X-E1.
Druhý jmenovaný si představujeme jako první, i když do prodeje bude uveden později. Je první v nové sérii fotoaparátů X s výměnnými objektivy a s kvalitou obrazu srovnatelnou s digitálními zrcadlovkami. Fujifilm X-E1 na trhu doplní špičkový X-Pro1, s nímž má stejný obrazový snímač a procesor, je však menší, má zabudovaný nikoli hybridní, ale čistě elektronický hledáček, má malý výklopný blesk a také aktivní sáňky pro externí blesky nebo jiné příslušenství, typicky stereofonní mikrofon.
A samozřejmě má bajonetový přípojný systém X pro výměnné objektivy Fujinon XF, jejichž nabídku výrobce postupně rozšiřuje – něktré nové objektivy se na trhu objeví ještě během letošního podzimu, další na začátku roku 2013, kdy jich má být k dispozici celkem deset.
Fujifilm X-E1: vlevo dvě barevná provedení plus nabídka objektivů Fujinon XF, vpravo pak ukázka některých objektivů Leitz Camera/Leica s bajonetovým připojením M, které jsou použitelné pomocí adaptéru.
Nabízen bude ve dvou designových variantách, Black a Silver, tedy jeden bude kompletně černý a druhý bude kombinovat černé části s těmi, které zůstanou v barvě kovu se speciální povrchovou úpravou a bude oslovovat hlavně ty potenciální uživatele, kteří preferují „cool-retro“ styl. Fotoaparát má horní, spodní a přední části vyrobeny z tlakově litého hořčíku, a to nejen z důvodu čistě technických, tedy kvůli vlastnostem hořčíkové slitiny, která je lehká, ale přitom velmi pevná, odolná, ale právě i kvůli designu. Díky nízké váze a celkově dobře vyváženému provedení a gumovým úchytům se dobře drží.
Pro potenciální uživatele je velmi důležité, že jeho klasický design podporuje příjemné, intuitivní ovládání a že fotoaparát nabízí sadu pokročilých programů a funkcí. Má několik mechanických ovladačů, soustředěných hlavně v pravé části horního panelu, kde je kromě spoušti se závitem pro kabelovou dálkovou spoušť a páčky pro zapnutí a vypnutí také otočný volič časů expozice, otočný volič kompenzace expozice a na zadní stěně otočný kroužek pro volby funkcí a nastavování hodnot u vybraných parametrů expozice. Nemá ovšem otočný volič režimů expozice ani vyhrazené tlačítko pro aktivaci a ukončení videozáznamu, pro řadu voleb je třeba použít „rychlé“ ovládací menu, případně vybírat v hlavní nabídce.
Na přední stěně napravo od obruby bajonetu je páčka pro výběr základních režimů zaostřování (automaticky po jednotlivém záběru a souvisle, nebo ručně). A stejně jako u ostatních modelů řady X je možno prsty levé ruky nastavovat clonová čísla pomocí otočného clonového kroužku na objektivu a prsty pravé ruky nastavovat čas závěrky, kompenzovat expozici, anebo realizovat další volby nastavení a funkcí pomocí otočného voliče anebo tlačítek, z nichž některá jsou vyhrazena pro důležité funkce. Nechybí ani „funkční tlačítko“, které umožňuje individuálně přiřadit ty funkce, které uživatel během snímání často používá, což zlepšuje pružnost použití přístroje.
Černý Fujifilm X-E1 s objektivem Fujinon XF Super EBC 18–55 mm 1:2,8–4,0 R LM OIS Aspherical, který výrobce nabízí jako základní setový zoom.
Fotoaparát je vybaven obrazovým senzorem typu X-Trans CMOS, který není součástí systému pro stabilizaci obrazu, a obvodem s procesorem EXR Pro. Snímač je formátu APS-C s rozměry 23,6 × 15,6 mm a rozlišením 16,3 milionu efektivních pixelů. Největší snímek má rozlišení 4896 × 3264 px, základní poměr stran obrazu 3:2 může uživatel změnit na širokoúhlých 16:9, nebo čtercových 1:1. Je možno pořizovat snímky ve formátu JPEG (s volbou dvou úrovní kvality, jemnou a normální), ale také nekomprimované obrazové soubory RAW (formát RAF). Samozřejmě také lze simultánně ukládat data RAW + JPEG.
Ozvučené video formátu H.264 nabízí rozlišení Full HD a HD, 1920 × 1080, nebo 1280 × 720 obrazových bodů, a snímkovou ftekvenci 24 obr./s. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. K fotoaparátu je možno pomocí aktivních sáněk připojit externí stereofonní mikrofon s kompatibilní paticí a propojovacím kabelem s 2,5mm konektorem. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.
Čelní pohled na tělo přístroje bez nasazeného objektivu, tedy s možností vidět jeho přípojný bajonetový systém Fujifilm X pro vyměnitelné objektivy Fujinon XF. Kvůli velikosti použitého obrazového snímače platí pro přepočet ohniskové vzdálenosti objektivů na 35mm formát koeficient 1,5×.
Výrobce uvádí, že systém automatického zaostřování je velmi rychlý a spolehlivý. Pracuje na principu detekce kontrastu, umožňuje ostření vícebodové a bodové ve středové oblasti záběru, po jednotlivých snímcích i v souvislém režimu. Nechybí pomocné světlo autofokusu, umožňující snímat i při nedostatku světla. Samozřejmostí je možnost zaostřovat plně manuálně pomocí otočného prstence na objektivu.
Fotoaparát má digitální hledáček se OLED panýlkem s rozlišením 2,36 milionu obrazových bodů, poskytuje 100% zobrazení záběru scény a disponuje dioptrickou korekcí. Kromě své špičkové technické kvality má také okulár vhodně umístěn zcala vlevo, tudíž pravé oko je možno pohodlně přiložit bez jakýchkoli starostí, „kam s nosem“.
Barevný displej je do zadní stěny vsazen napevno, je typu TFT LCD, má délku úhlopříčky 2,8 palce (asi 7 cm) a rozlišení 460 tisíc obrazových bodů. Není dotykový, umožňuje ale samozřejmě snímání v režimu živého náhledu. Menší displej je použit proto, aby nový fotoaparát mohl být menší než je X-Pro1 – velikost X-E1 víceméně odpovídá kompaktu X100.
Pro měření světla je možno použít režim vícebodový, poměrový (s použitím průměrných hodnot) a bodový. Použití proprietárního systému měření TTL umožňuje pořizovat i záběry zblízka s využitím pouze momentálně dostupného množství světla. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 2 EV, použít je možno funkci automatické expoziční řady snímků AE Bracketing. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má základní rozsah od 200 do 6400, v rozšířeném režimu jsou navíc dostupné ještě hodnoty ISO 100, 12 800 a 25 600. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 7 režimů a možnost provést vyvážení uživatelsky.
Fotoaparát je vybaven vestavěným výklopným bleskem se směrným číslem 7 (m/100 ISO) a má aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky, jako jsou EF-X20, EF-20 nebo EF-42. Záblesková synchronizovaná rychlost závěrky je 1/180 s. Blesk nabízí základní funkce včetně Slow Sync a synchronizace se zadní lamelou závěrky.
Pro fotografování je k dispozici pružná programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000–4 s + A, B a T) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Souvislé snímání má rychlost až 6 obr./s.
Zdrojem energie je dobíjecí lithium-iontová baterie NP-W126. Na jedno nabití umožňuje pořídit cca 350 snímků (CIPA). Fotoaparát má rozměry 129 × 75 × 38 mm a i s baterií váží 350 g. Má univerzální sériové rozhraní USB 2.0 a výstup mini HDMI. Uživatel může dokoupit řadu příslušenství, kromě objektivů, snímacích filtrů, blesků a mikrofonu také třeba dálkovou spoušť RR-80 nebo různá pouzdra.
Doporučená prodejní cena samotného těla ani nabízených kitů nebyla v době uveřejnění tohoto článku oznámena. Po 25. říjnu ale uveřejníme další informace, možná i první zkušenosti s tímto fotoaparátem a také s modelem XF1.
_______________________________________________________________________________________
Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky ze systémového kompaktního fotoaparátu Fujifilm X-E1?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Sony: kvalitní plnoformátový senzor pro SLT, NEX i špičkový Cyber-shot
- Nikon D600: kompaktní DSLR s full-frame senzorem
- Canon EOS 6D: full-frame v kompaktním balení
- Panasonic Lumix GH3: kvalitní video a Wi-Fi
- FOMEI: Digitalis Pro – Strobo flash a LED světla
- ILFORD Galerie Prestige a Fine Art – novinky na Photokina 2012
- Canon PowerShot G15 s novým objektivem
- Sony SLT Alfa 99 poprvé v ruce
- Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro VC USD
- Tamron SP 70–200 mm 1:2,8 Di VC USD
- Metz Mecablitz 52 AF-1 digital s dotykovým displejem
- Samsung NX: nové objektivy 12–24 a 45 mm
- Photokina – World of Imaging 2012
- Canon PowerShot S110
- Canon SELPHY CP900 a Canon tisk fotografií
- Sony Alfa NEX-6 poprvé v ruce
- Canon PowerShot SX50 HS s 50násobným optickým zoomem
- Olympus Pen E-PL5
- Samyang 24 mm 1:1,5 ED AS IF UMC
- Canon: nové tiskárny PIXMA PRO, iP a MG plus Project 1709
- Lensbaby Spark
- Sony World Photography Awards: výstava v Lucerně
- Olympus PEN Mini E-PM2
- Fujifilm X-E1
- Sony Cyber-shot DSC-RX1
- Olympus Stylus XZ-2 iHS
- Fujifilm XF1
- Pentax K-5 II a K-5 IIs
- NEC SpectraView 232 a 271
- Pentax Q10
- Pentax HD DA 560 mm 1:5,6 ED AW
- Nové objektivy Carl Zeiss
- Novinky Canon imagePROGRAF
- Rollei PowerFlex 360 Full HD
- Hasselblad H5D
- Hasselblad Lunar
- Sony Cyber-shot RX1 poprvé v ruce
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024