Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Začínáme s Photoshopem (1)
18. srpna 1999, 00.00 | Uvedením lehké verze Photoshopu LE se tento vyspělý editor stává nástrojem nejen pro profesionální grafiky. Na základě řady dotazů zahajujeme proto seriál, který by vás měl v tomto vyspělém programu naučit nejen skutečným základům ...
Adobe Photoshop představuje již delší dobu hlavní nástroj pro práci s bitmapovou grafikou. Nejen svojí kvalitou, ale i cenou byl program dosud určen především pro profesionální grafiky. Uvolněním nové "lehké" verze Photoshop LE se však dá předpokládat další rozšiřování mezi uživatele, které grafika neživí, ale baví je. V lehké verzi Photoshopu lze s úspěchem připravovat například grafiku pro web nebo jednoduchou firemní prezentaci. Proto jsme se rozhodli v rámci Grafiky připravit nový rozsáhlý tutoriál, který vám, našim čtenářům, přiblíží práci v tomto vyspělém editoru zcela od počátků. V seriálu se budeme postupně také odkazovat na různé tipy, které již na serveru byly uveřejněny.
V našem popisu budeme vycházet z české verze programu Adobe Photoshop 5.0 pracující na platformě PC. Přihlédneme také k specifikám verze 5.5 a lehké verze Photoshop LE.
Vytvoření nového souboru
Stejně jako v jakémkoliv jiném programu lze i v Photoshopu buď pracovat s předem vytvořenou grafikou, nebo vytvářet grafiku zcela od začátku. V případě druhé varianty si nejprve vytvoříme prostor, ve kterém budeme grafiku (obrázek, text atd.) připravovat. Nový soubor se vytvoří stisknutím kláves CTRL+N nebo volby Nový z nabídky Soubor.
Otevře se okno podobné našemu na obrázku. Zde můžeme především nově vznikající soubor pojmenovat. Patrně nejdůležitější je však možnost volby velikosti obrázku, kterou však lze v budoucnu kdykoliv upravovat. Pro volbu velikosti je k dispozici několik jednotek, v praxi budeme využívat nejvíce cm (při přípravě souborů pro tisk) nebo obrazové body při přípravě prezentace například pro web. Připravujeme-li grafiku pro tisk, je důležité zadat také správné rozlišení - většinou 300 dpi, budeme-li pracovat např. s běžnou fotografií. Také volba barevného režimu závisí na druhu použitého výstupu - v RGB budeme pracovat při přípravě grafiky pro web, CMYK je barevný soubor určený pro následné separace (např. pro ofsetový tisk). Podrobné informace o jednotlivých barevných prostorech naleznete v článku Barva v předtiskové přípravě (1).
Poslední možnost volby je nastavení barvy pozadí - jednotlivé popisky jsou myslím velmi jasné - pozadí nově vzniklého souboru může být buď bílé, průhledné nebo podle aktuálně nastavené barvy pozadí.
Po kliknutí na OK se otevře první prázdná plocha. Aby bylo možné v práci v Photoshopu pokračovat, je nutné si popsat alespoň základní nástroje, které budete potřebovat. Všechny důležité nástroje naleznete v tzv. paletě Nástroje. Pokud paletu na obrazovce nevidíte, vyvolejte ji příkazem Nástrojem v nabídce Okna.
Jednotlivé nástroje si nyní popíšeme jen velmi stručně. Podrobně se k nim dostaneme až při popisu konkrétních využití. Na začátek jen několik tipů - nástroje, které mají v levém spodním rohu malou šipičku, mají své modifikace (tj. různé využití). Chcete-li zvolit některou skrytou volbu, klikněte na nástroj levým tlačítkem myši, které nechte chvíli stisknuté - za chvíli se zobrazí paleta se skrytými nástroji. Nebo můžete na viditelný nástroj kliknout myší při současném držení klávesy Alt (na PC).
Chcete-li mít vždy zcela jasno, který nástroj používáte (např. pokud ještě zcela neznáte nejrůznější ikony), můžete si v spodním stavovém řádku zvolit možnost "Platný nástroj". Název platného nástroje pak bude vždy zobrazen na liště.
Další tip - při práci s jednotlivými nástroji můžete také měnit vzhled kurzoru tak, že po zvolení nástroje stisknete klávesu CAPS LOCK. Funkce se hodí zejména při práci s velmi jemnou grafikou, neboť některé kurzory nejsou příliš přesné. Vzhled kurzorů lze nastavovat také v preferencích, ale o tom až příště.
Nyní stručně k jednotlivým nástrojů (čísla viz obrázek).
1 - Nástroj obdélníkový výběr. Slouží pro výběr části obrázku. V skrytém menu lze volit různé tvary výběru (kruh, výběr jedné řádky, případně ořez obrázku).
2 - Nástroj přesun. Slouží k přesouvání různých objektů (částí obrazu, výběrů, vodítek aj.).
TIP 1: pokud chcete nástroj použít i v případě, že máte zvolený jiný nástroj (např. plechovku), stiskněte CTRL a můžete přesouvat (pozor - nefunguje s každým nástrojem, nelze použít například s perem, lupou, ručičkou a nástroji pro kotevní body).
TIP 2: chcete-li zrychlit práci s přesunem, klikněte na ikonu nástroje 2x. Otevře se paleta volby přesunu, kde lze označit volbu poloviční rozlišení náhledu. Přesouvaný obrázek pak sice nebude vypadat tak hezky, ale bude se za to mnohem rychleji překreslovat.
3 - Nástroj laso pro vytváření výběrů podle ruky. Ve skrytém menu jsou dále další podobné nástroje - mnohoúhelníkové laso pro výběry s přímými úseky hranice nebo magnetické laso, které vás automaticky povede podle hran obrazu. Způsob práce je podobný jako s lasem polygonálním, čili uživatel klikáním určuje body kterými má selekce procházet, ale nástroj sám tyto body propojuje čarou která podle nastavené citlivosti hledá v obrázku rozhraní objektu a pozadí.
4 - Nástroj kouzelná hůlka, kterým lze vybrat oblasti vybarevné podle tolerance nastavené v paletě volby kouzelné hůlky (zobrazí se dvojtým poklepáním na nástroj). Čím nižší hodnota tolerance se zadá, tím se vyberou podobnější barvy.
5 - Nástroj rozprašovač pro malování s měkkými okraji.
TIP: Chcete-li vytvořit rovnou čáru, stiskněte SHIFT, klikněte nástrojem na počáteční bod a pak až na koncový bod pomyslné přímky, která se dokreslí. Tato funkce funguje u všech kreslících funkcí.
6 - Nástroj štětec maluje podobně jako běžný štětec.
7 - Nástroj razítko klonuje část obrazu. Velmi užitečný nástroj, kterému se budeme věnovat později při probírání možností retuší. V skrytém menu je k dispozici dále nástroj razítko se vzorkem.
8 - Nástroj štětec historie. Bližší informace o tomto nástroji se dozvíte ZDE.
9 - Nástroj guma pro mazání částí obrazu. Nástroj guma umí mazat několika různými typy mazání - např. štětec, rozprašovač, tužka nebo blok. Mezi jednotlivými volbami se lze přepínat při stlačení klávesy SHIFT a kliknutí na ikonu nástroje.
10 - Nástroj tužka pro kreslení ostrými tahy. Skryt je standardně nástroj pro kreslení přímé čáry. Také zde palatí, že chcete-li vytvořit rovnou čáru, stiskněte SHIFT, klikněte nástrojem na počáteční bod a pak až na koncový bod pomyslné přímky, která se dokreslí.
Zbylé nástroje a první kroky v Photoshopu si popíšeme ještě v tomto týdnu.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Začínáme s Photoshopem (1)
- Začínáme s Photoshopem (2)
- Začínáme s Photoshopem (3) - vrstvy
- Začínáme s Photoshopem (4) - text
- Jak na "okraj do ztracena"?
- Jak na postupný lineární přechod vrstvy do vrstvy?
- Jak zmenšit automaticky 5000 obrázků?
- Začínáme s Photoshopem (5) – selekce
- Začínáme s Photoshopem (6) – selekce II
- Začínáme s Photoshopem (7) - cesty - část I.
- Začínáme s Photoshopem (8) – kanály
- Photoshop a Illustrator: Actions ala Makra v grafických programech
- Začínáme s Photoshopem (9) - Cesty - část II.
- Začínáme s Photoshopem (10) - Vrstevné efekty
- Začínáme s Photoshopem (11) - Transformace objektů
- Začínáme ve Photoshopu (12) - Retuše
- Začínáme s Photoshopem (13) - histogram a tónový rozsah
- Photoshop: Praktické použití interakce vrstev
- Photoshop: Praktické použití interakce vrstev 2
- Photoshop: Praktické použití interakce vrstev 3
- Photoshop: Praktické použití interakce vrstev 4
- Photoshop: Praktické použití interakce vrstev 5 - dokončení
- Tipy pro tisk více obrázků na jeden list pomocí Adobe Photoshopu
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024