Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální video
Ulead VideoStudio 6
15. dubna 2002, 00.00 | Domácí video si získává stále větší a větší popularitu a protože se na našem serveru snažíme videu také alespoň v omezené míře věnovat, podíváme se postupně na několik levnějších programů pro zpracování a postprodukci domácího videa.
Ulead VideoStudio 6 firmy Ulead Systems je typický low-end kompoziční a postprodukční program pro přípravu, editaci a publikování domácího videa, jehož cena 100 USD není nijak dramaticky vysoká, už jen vzhledem k celkové nabídce funkcí. VideoStudio vyžaduje k procesor Pentium II nebo jeho ekvivalent s taktem cca 450 MHz, 64 MB RAM, rozlišení screenu minimálně 800x600 bodů a samozřejmě spousta místa na pevném disku pro grabování a zpracování analogového či digitálního videa. Pro pohodlnou práci budete potřebovat procesor s taktem alespoň 700 MHz a minimálně 128 MB paměti, pro grabování DV/D8 videa pak samozřejmě nějaký FireWire řadič a digitální kamkordér. VideoStudio funguje pod Windows 98/ME/2000/XP, Windows 95/NT4 nejsou oficiálně podporovány. VideoStudio přímo podporuje OHCI kompatibilní FireWire (IEEE.1394) řadiče a také FireWire řadiče Adaptec 8940/8945, grabování videa z analogových karet lze provádět přes VfW nebo WDM ovladače Windows či USB rozhraní (například různé webové kamery, TV tunery apod.).
Celou práci v Ulead VideoStudiu 6 lze rozdělit do tří hlavních akcí. První akcí je pochopitelně nagrabování videa nebo je import z disku, cédéčka atd. Video můžete grabnout přes VfW/WDM ovladač u/z Vaší analogové karty nebo ho jednoduše zkopírovat z digitálního kamkordéru přes FireWire řadič (včetně možnosti online konverze do formátu MPEG). Co se týče importních formátů, nemusíte mít strach, že byste do programu nedostali nějaký známý formát - při importu VideoStudio podporuje formáty Video: AVI, MPEG-1, MPEG-2, FLC, FLI, GIF, QuickTime a UIS, u statické grafiky jsou podporovány formáty BMP, CLP, CUR, DCS, EPS, FPX, GIF, ICO, IFF, IMG, JPG, PCD, PCT, PCX, PIC, PNG, PSD, PXR, RAS, RLE, SCT, SHG, TGA, TIFF a WMF a konečně u zvuky umí VideoStudio importovat z formátů AIF, AIFC, AIFF, AU, AVI, MOV, MP3, MPEG-1, MPEG-2, QT a WAV. Slušné možnosti máte i při exportu, kdy jsou podporovány formáty AVI, MPEG-1, MPEG-2, QuickTime, WMV, FLC, FLI, FLX, UIS, BMP, CLP, EPS, FPX, GIF, IFF, JPG, PCX, PNG, PSD, PXR, RAS, RLE, SCT, TGA, TIF, WMF, WAV, MPA, RM, WMA, navíc můžete vytvářet i videokompilace pro VideoCD, SVCD a dokonce i pro DVD. Před importem videa si ještě můžete vybrat některou z předloh, obsahujících rozlišení finální podoby videa. Každou z předloh pak lze upravit podle potřeby, nebo si můžete vytvořit předlohu novou, a to pro každý z formátů AVI počínaje a QuickTime formátem konče.
Editace videa je druhou hlavní akcí. VideoStudio nabízí sice poměrně jednoduché, ale přesto účinné a velmi snadno použitelné střihové/trimovací nástroje. Co se týče počtu podporovaných stop, budete se muset spokojit s jednou videostopou, jednou stopou pro audio + další pro zvukové poznámky, jednou efektovou stopou pro různé prolínačky apod. a konečně s jednou stopou pro titulky. Pokud se Vám to zdá málo a chcete zůstat u produktů Uleadu, můžete investovat (ovšem podstatně vyšší částku než 100 USD) do profesionální střižny/postprodukčního balíku Ulead MediaStudia, které v sobě v podstatě zahrnuje i VideoStudio, ale které samozřejmě nabízí výrazně větší možnosti při editaci a postprocessingu i vyšší počet video/zvukových atd. stop. Pokud už máte video sestříhané, můžete ve VideoStudiu opatřit video několika desítkami obvyklých i netradičních efektů, jako jsou například různé 2D a 3D přechody, prolínačky, stíračky, deformace a spoustu dalších efektů. Postprocessingové efekty jsou rozdělené do několika kategorií a u každý efekt nabízí malý animovaný náhled, jak bude výsledek vypadat. Celkem máte k dispozici něco přes 100 efektů a zhruba 30 video filtrů pro další úpravy obrazu jako je například úprava barev, jasu, kontrastu a různé stylistické efekty.
Při efektech a vlastně i při celé práci ve VideoStudiu můžete používat knihovny objektů, podporován je dokonce i import objektů ve formátu Ulead COOL 3D, což se hodí například pro import titulků. Přidávání efektů je díky jedné podporované overaly stopě přehledné a v editačním storyboardu tak vlastně všechno vidíte stejně jako u jiných videostřižen "pěkně pohromadě", mezi naprosté samozřejmosti pak patří úprava vlastností časové linky, celkem slušně rychlý náhledový systém umožňující zobrazit jak video jako celek, tak i jednotlivé snímky a pochopitelně také pixel-to-pixel editace (tedy s přesností na 1 obrazový bod). Máte-li video již zkonvertované nebo importované ve formátu MPEG-1 či MPEG-2 (VideoStudio umí pochopitelně u MPEG formátu pracovat nejen s pevným, ale i s variabilním datovým tokem), nemusíte se nijak obávat, že by ho VideoStudio neumělo sestříhat nebo opatřit efekty či titulky, tyto editační možnosti totiž patří mezi stěžejní funkce programu.
Když už je vše hotovo, je pochopitelně třeba ještě v poslední akci nechat video spočítat a uložit v požadované podobě a formátu. Nejprve proběhne nejzdlouhavější výpočetní fáze, po které se objeví několik dodatečných voleb pro export. VideoStudio je optimalizováno pro procesory Intel včetně Pentia 4 a také pro procesory AMD respektive jejich instrukční sadu 3Dnow!, i tak ale raději u delšího videa počítejte s několika hodinami výpočtů. VideoStudio umožňuje uložit video či zvukovou stopu v mnoha formátech (viz úvod respektive výčet podporovaných formátů), export je možný i ve formě HTML dokumentu, do které je výsledné video vloženo, nebo například i ve formě elektronické pohlednice (samospustitelný EXE soubor) posílané například mailem. Nebudeme zde probírat jednotlivé volby pro formáty AVI, QuickTime, VideoCD/SVCD či DVD, je však na místě uvést, že VideoStudio umožňuje i video vypálit na cédéčko či dévédéčko - k tomu ale samozřejmě budete potřebovat příslušnou mechaniku CD-RW, DVD-R/RW nebo DVD+R/RW. DVD authoring je u VideoStudia ovšem pouze velmi primitivní a rozhodně nečekejte žádné funkce pro detailní sestavení jednotlivých kapitol, přiřazení titulků, nebo dokonce podporu AC3 zvuku, nic takového VideoStudio neumí. Mezi exportní možnosti patří i sdílení videa na internetu (což je vlastně zmíněný export v podobě webové stránky) ve streamingové podobě ve formátech AVI, MOV nebo RealVideo a také případný záznam videa na pásku (VHS/SVHS apod. - což je pochopitelně podmíněno videovýstupem Vaší grafické či grabovací karty) či zpátky na digitální kamkordér.
Ulead VideoStudio 6 je jedním z nejzajímavějších, relativně univerzálních a v neposlední řadě také cenově poměrně přijatelných nástrojů pro videocapturing, přípravu, zpracování a finální publikování analogového i digitálního videa. I když má VideoStudio několik zdatných konkurentů (například Pinnacle Studio 7, EditPlus 3, Adobe Premiere LE, Elegant Media Titan a další), díky svému velmi jednoduchému a přehlednému ovládání si své příznivce určitě najde a lze ho vřele doporučit všem zájemcům nevyžadujícím složité a drahé profesionální editační či postprodukční programy.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024