Ulead VideoStudio 6 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Ulead VideoStudio 6

15. dubna 2002, 00.00 | Domácí video si získává stále větší a větší popularitu a protože se na našem serveru snažíme videu také alespoň v omezené míře věnovat, podíváme se postupně na několik levnějších programů pro zpracování a postprodukci domácího videa.

Ulead VideoStudio 6 firmy Ulead Systems je typický low-end kompoziční a postprodukční program pro přípravu, editaci a publikování domácího videa, jehož cena 100 USD není nijak dramaticky vysoká, už jen vzhledem k celkové nabídce funkcí. VideoStudio vyžaduje k procesor Pentium II nebo jeho ekvivalent s taktem cca 450 MHz, 64 MB RAM, rozlišení screenu minimálně 800x600 bodů a samozřejmě spousta místa na pevném disku pro grabování a zpracování analogového či digitálního videa. Pro pohodlnou práci budete potřebovat procesor s taktem alespoň 700 MHz a minimálně 128 MB paměti, pro grabování DV/D8 videa pak samozřejmě nějaký FireWire řadič a digitální kamkordér. VideoStudio funguje pod Windows 98/ME/2000/XP, Windows 95/NT4 nejsou oficiálně podporovány. VideoStudio přímo podporuje OHCI kompatibilní FireWire (IEEE.1394) řadiče a také FireWire řadiče Adaptec 8940/8945, grabování videa z analogových karet lze provádět přes VfW nebo WDM ovladače Windows či USB rozhraní (například různé webové kamery, TV tunery apod.).


Celou práci v Ulead VideoStudiu 6 lze rozdělit do tří hlavních akcí. První akcí je pochopitelně nagrabování videa nebo je import z disku, cédéčka atd. Video můžete grabnout přes VfW/WDM ovladač u/z Vaší analogové karty nebo ho jednoduše zkopírovat z digitálního kamkordéru přes FireWire řadič (včetně možnosti online konverze do formátu MPEG). Co se týče importních formátů, nemusíte mít strach, že byste do programu nedostali nějaký známý formát - při importu VideoStudio podporuje formáty Video: AVI, MPEG-1, MPEG-2, FLC, FLI, GIF, QuickTime a UIS, u statické grafiky jsou podporovány formáty BMP, CLP, CUR, DCS, EPS, FPX, GIF, ICO, IFF, IMG, JPG, PCD, PCT, PCX, PIC, PNG, PSD, PXR, RAS, RLE, SCT, SHG, TGA, TIFF a WMF a konečně u zvuky umí VideoStudio importovat z formátů AIF, AIFC, AIFF, AU, AVI, MOV, MP3, MPEG-1, MPEG-2, QT a WAV. Slušné možnosti máte i při exportu, kdy jsou podporovány formáty AVI, MPEG-1, MPEG-2, QuickTime, WMV, FLC, FLI, FLX, UIS, BMP, CLP, EPS, FPX, GIF, IFF, JPG, PCX, PNG, PSD, PXR, RAS, RLE, SCT, TGA, TIF, WMF, WAV, MPA, RM, WMA, navíc můžete vytvářet i videokompilace pro VideoCD, SVCD a dokonce i pro DVD. Před importem videa si ještě můžete vybrat některou z předloh, obsahujících rozlišení finální podoby videa. Každou z předloh pak lze upravit podle potřeby, nebo si můžete vytvořit předlohu novou, a to pro každý z formátů AVI počínaje a QuickTime formátem konče.











Při importu videa z DV/D8 kamkordéru podporuje VideoStudio automatickou detekci scény při spouštění a zastavení kamkordéru a rozdělí videostopu do separátních segmentů automaticky řazených za sebou ve videostopě, což se skvěle hodí pro pozdější postprocessing nebo titulkování. U digitálního videa byste se navíc neměli setkat s omezením 4 GB dat na jeden soubor, to ale záleží i na DV kodeku a způsobu práce při grabování/přenosu videa do počítače. VideoStudio navíc umí digitální video grabovat i v dávkovém módu, takže si můžete v klidu nechat projet celou DV/D8 kazetu a přenos videa do počítače nechat na programu - pokud nepoužijete online konverzi do MPEG formátu přes integrovaný Ulead DSW MPEG capture plug-in, rezervujte si u delšího videa opravdu HODNĚ místa na harddisku. Importovat pochopitelně můžete i statické obrázky použité například v prolínačkách nebo různých slideshow, všechno stačí myší "naházet" do storyboardu nebo importovat do jednotlivých knihoven objektů. Při práce se zvukem přesněji řečeno samostatnými audio stopami pro hudbu na pozdí a zvukové poznámky máte k dispozici jednak klasický "Voiceover", což je jakýsi miniaturní (a dost primitivní) mixážní pultík pro záznam zvuku přes mikrofon či z externího zdroje a klasickou audio stopu, která může obsahovat zvukový doprovod, speciální zvukové efekty (ty si ale musíte připravit v jiném programu) nebo třeba libovolnou zvukovou stopu importovanou z audio cédéčka.


Editace videa je druhou hlavní akcí. VideoStudio nabízí sice poměrně jednoduché, ale přesto účinné a velmi snadno použitelné střihové/trimovací nástroje. Co se týče počtu podporovaných stop, budete se muset spokojit s jednou videostopou, jednou stopou pro audio + další pro zvukové poznámky, jednou efektovou stopou pro různé prolínačky apod. a konečně s jednou stopou pro titulky. Pokud se Vám to zdá málo a chcete zůstat u produktů Uleadu, můžete investovat (ovšem podstatně vyšší částku než 100 USD) do profesionální střižny/postprodukčního balíku Ulead MediaStudia, které v sobě v podstatě zahrnuje i VideoStudio, ale které samozřejmě nabízí výrazně větší možnosti při editaci a postprocessingu i vyšší počet video/zvukových atd. stop. Pokud už máte video sestříhané, můžete ve VideoStudiu opatřit video několika desítkami obvyklých i netradičních efektů, jako jsou například různé 2D a 3D přechody, prolínačky, stíračky, deformace a spoustu dalších efektů. Postprocessingové efekty jsou rozdělené do několika kategorií a u každý efekt nabízí malý animovaný náhled, jak bude výsledek vypadat. Celkem máte k dispozici něco přes 100 efektů a zhruba 30 video filtrů pro další úpravy obrazu jako je například úprava barev, jasu, kontrastu a různé stylistické efekty.


Při efektech a vlastně i při celé práci ve VideoStudiu můžete používat knihovny objektů, podporován je dokonce i import objektů ve formátu Ulead COOL 3D, což se hodí například pro import titulků. Přidávání efektů je díky jedné podporované overaly stopě přehledné a v editačním storyboardu tak vlastně všechno vidíte stejně jako u jiných videostřižen "pěkně pohromadě", mezi naprosté samozřejmosti pak patří úprava vlastností časové linky, celkem slušně rychlý náhledový systém umožňující zobrazit jak video jako celek, tak i jednotlivé snímky a pochopitelně také pixel-to-pixel editace (tedy s přesností na 1 obrazový bod). Máte-li video již zkonvertované nebo importované ve formátu MPEG-1 či MPEG-2 (VideoStudio umí pochopitelně u MPEG formátu pracovat nejen s pevným, ale i s variabilním datovým tokem), nemusíte se nijak obávat, že by ho VideoStudio neumělo sestříhat nebo opatřit efekty či titulky, tyto editační možnosti totiž patří mezi stěžejní funkce programu.


Mezi editaci a postprocessing patří i příprava titulků. Ulead VideoStudio nabízí opravdu velmi jednoduché a přehledné titulkovací funkce, mezi které samozřejmě patří i možnost titulky animovat s pomocí knihovny animačních efektů. Titulky si můžete sami připravit/napsat nebo je importovat z knihovny, vystačit si ale budete muset pouze s TrueType/OpenType fonty (čeština funguje bez problémů), fonty ve formátu Adobe Type 1 totiž VideoStudio nepodporuje. Mimo animování titulků s pomocí přednastavených efektů můžete titulky samozřejmě animovat i ručně, na výběr máte směrovou růžici a několik transition efektů. Titulky můžete dále opatřit okrajem v libovolné barvě a také stínem s nastavitelnou vzdáleností a směrem, vyhlazování písem pak patří mezi samozřejmosti. Při titulkování jsem zkoušel také import už hotových 3D titulků z Ulead COOL 3D, popravdě řečeno, není to ale to pravé ořechové, co bych v případě titulků použil.


Když už je vše hotovo, je pochopitelně třeba ještě v poslední akci nechat video spočítat a uložit v požadované podobě a formátu. Nejprve proběhne nejzdlouhavější výpočetní fáze, po které se objeví několik dodatečných voleb pro export. VideoStudio je optimalizováno pro procesory Intel včetně Pentia 4 a také pro procesory AMD respektive jejich instrukční sadu 3Dnow!, i tak ale raději u delšího videa počítejte s několika hodinami výpočtů. VideoStudio umožňuje uložit video či zvukovou stopu v mnoha formátech (viz úvod respektive výčet podporovaných formátů), export je možný i ve formě HTML dokumentu, do které je výsledné video vloženo, nebo například i ve formě elektronické pohlednice (samospustitelný EXE soubor) posílané například mailem. Nebudeme zde probírat jednotlivé volby pro formáty AVI, QuickTime, VideoCD/SVCD či DVD, je však na místě uvést, že VideoStudio umožňuje i video vypálit na cédéčko či dévédéčko - k tomu ale samozřejmě budete potřebovat příslušnou mechaniku CD-RW, DVD-R/RW nebo DVD+R/RW. DVD authoring je u VideoStudia ovšem pouze velmi primitivní a rozhodně nečekejte žádné funkce pro detailní sestavení jednotlivých kapitol, přiřazení titulků, nebo dokonce podporu AC3 zvuku, nic takového VideoStudio neumí. Mezi exportní možnosti patří i sdílení videa na internetu (což je vlastně zmíněný export v podobě webové stránky) ve streamingové podobě ve formátech AVI, MOV nebo RealVideo a také případný záznam videa na pásku (VHS/SVHS apod. - což je pochopitelně podmíněno videovýstupem Vaší grafické či grabovací karty) či zpátky na digitální kamkordér.


Ulead VideoStudio 6 je jedním z nejzajímavějších, relativně univerzálních a v neposlední řadě také cenově poměrně přijatelných nástrojů pro videocapturing, přípravu, zpracování a finální publikování analogového i digitálního videa. I když má VideoStudio několik zdatných konkurentů (například Pinnacle Studio 7, EditPlus 3, Adobe Premiere LE, Elegant Media Titan a další), díky svému velmi jednoduchému a přehlednému ovládání si své příznivce určitě najde a lze ho vřele doporučit všem zájemcům nevyžadujícím složité a drahé profesionální editační či postprodukční programy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: