Lesk a bída symboliky krajů IV. díl aneb jak je za oceánem? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Lesk a bída symboliky krajů IV. díl aneb jak je za oceánem?

7. října 2002, 00.00 | Chcete získat kanadské občanství? Tak si nastudujte něco o vizuální komunikaci a symbolice dvou kontinentů několik století dozadu aneb jak se dá státní či zemská symbolika využívat pro vytváření občanské sounáležitosti opravdu ve velkém stylu.

Tak jsme tedy za vodou. Jmenovitě v Kanadě. Při studiu pramenů k problematice státní, krajské a jiné symboliky se mi dostaly do rukou dva materiály vydané pro kanadské ministerstvo zahraničí. První s názvem "Pohled na Kanadu" určený pro uchazeče o kanadské státní občanství a druhý s prostým názvem "Kanada" pro učitele na kanadských základních školách jako pomůcka pro učební programy s tématem kanadské občanství.

Materiál pro přistěhovalce, žadatele o občanství, je stručnou vlastivědou (dějiny, příroda, politické zřízení, multikulturalita). Titulní stranu této tiskoviny zaplňují vyobrazení erbů všech tehdejších deseti provincií a dvou teritorií.

Materiál pro školy, s podtitulem Národní symboly, je soubor názorných tabulí (formát A4) přehledně a podrobně pojednávající o všech oficiálních symbolech celého státu i jednotlivých provincií, resp. teritorií, především tedy o kompletním erbu a vlajce, ale i symbolech - rostlině, stromu, zvířeti, minerálu, barvě, ba dokonce o vzhledu tartanu (původně kostkovaná látka na skotskou sukni) jednotlivých území. Ano, takto podrobně se to probírá na základních školách od Labradoru po Yukon! Svůj oficiální, specifický skotský hadr má i frankofonní Québec… Jak říká pan Železný: "Nemám koment". Nedejbože, aby se čeští poslanci zhlédli zrovna v tomhle!!! Anebo mi něco z vlastivědných reálií uniklo a on existuje specifický, dokonce symbolický např. valašský kanafas?

Oba materiály jsou příkladnou ukázkou, jak se vytváří a pěstuje poučené vlastenectví. Jsou o tom, že je nutno ohýbat stromky mladé a ty, co chtějí žíti s vlky, tak učit výt po vlčím.


Erby státu Kanada všech provincií a teritorií Kanady do roku 1998 od leva nahoře: Ontario, Québec, Nova Scotia, New Brunswick, Manitoba, British Columbia, Prince Edward Island, Saskatchewan, Alberta, Newfoundland, Northwest Territories, Yukon Territory


Vlajky všech provincií a teritorií Kanady do roku 1998

Znaky-erby jednotlivých území Kanady vycházejí jednak z heraldiky Starého Světa, respektive Evropy kolonialismu, jednak z motivů Nového Světa.

Tvar štítu erbů až na drobnou odchylku francouzského Québeku (všimněte si vlajky!) je v podstatě stejný u všech částí země, (žádná výjimka jako v případě české metropole…). Dělení štítu je ale již velmi individuální. Přehled erbů je směsí různorodých přístupů, někdy je to jen o historii, jinde se přidalo národohospodářství nebo příroda. Někdy je to kompozičně (např. Northwest Territories) nebo kresebně (např. Alberta) za hranicí heraldické korektnosti. V případě Alberty to pak vede k tomu, že v rámci jediné tiskoviny je erb s trojí odlišnou kresbou.




Alberta třikrát jinak - kresba krajiny a obilí

Formální nesourodost erbů je z hlediska vizuální komunikace určitou výhodou, erby jsou zřetelně odlišitelné jeden od druhého a nematou diváka jako zdánlivě pravidelná řada znaků nových českých krajů.

Kanadské erby jsou pestrá směsice, která vypovídá o otevřenosti ducha kanadské společnosti jako celku.

To by mohl být konec zprávy, jenže přišel rok 1999 a duch kanadské multikulturality přinesl další plod. Z centrální a východní části Northwest Territories bylo vyčleněno nové teritorium - Nunavut.



Erb a vlajka teritoria Nunavut

První území Kanady, které ve svém štítu odkazuje dál a výš než k evropským počátkům; britská královská koruna na vrcholku iglů je něco mezi úlitbou a úšklebkem, možná cimrmanovský kompromis. Tvarově je kruhový štít zcela mimo řadu klasické heraldiky, proč ne. A vlajka, kdyby nebyla barevně tak podobná vatikánské, je graficky velmi vydařená, v řadě kanadských vlajek patří k nejvýraznějším, jen ta Polárka se bude někdy schovávat. A transformace červeného svatojiřského kříže v inuksuk , kamenný pomník, to je grafická paráda a diplomacie nejvyšší úrovně.

Máme se v Kanadě co učit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: