Jaký vliv má grafika a design v reklamě - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Jaký vliv má grafika a design v reklamě

20. září 2006, 00.00 | Sdružení dobrého designu uspořádalo v pořadí již druhý blok přednášek, který byl tentokrát zaměřen především na vývoj designu v reklamně a celkový dopad této oblasti na lidské vnímání.

Dne 14. 9. 2006 proběhl v prostorách Hospodářské komory hlavního města Prahy další blok vzdělávacího a poradenského centra pro efektivní využití grafiky a grafického designu v malých a středních firmách. Akce proběhla pod patronátem Sdružení dobrého designu (dále jen SDD), které realizuje tento bezpochyby velmi zajímavý projekt. Cílem je pomoci cílovým subjektům orientovat se v problematice designu, grafického designu a užité grafiky především z hlediska praktického využití v podnikatelském prostředí. Jednalo se v pořadí již o druhý běh celodenních přednášek. První seminář proběhl 6. června v prostorách Design centra České republiky v Jungmannově ulici 30, v Praze 1. Další, v pořadí druhá akce, se uskutečnila v komorních, leč příjemných prostorách Hospodářské komory hlavního města Prahy (Nám. Franze Kafky 7, Praha 1 - hned vedle Staroměstského náměstí).

SDD si se svým vzdělávacím programem klade za cíl pomoci českým středním a malým firmám orientovat se v oblasti reklamy, propagace a marketingu a dopomoci jim v úspěšné realizaci jejich plánů a úspěchů. To vše především díky poskytnutí know-how v oblasti propagace těchto podniků a jejich produktů a služeb a zvýšení konkurenceschopnosti jak v podmínkách domácího, tak i evropského trhu. SDD se primárně zaměřuje na poradenství v oblasti právní ochrany související s používanými značkami a designem výrobků a s aplikací autorského zákona v podnikatelské praxi. Dále je oblastí zájmu SDD řešení možnosti designu pro vytvoření kvalitativně nových výrobků, návrhy reklamních plakátů či reprezentačních log výrobce. Navíc, celý projekt je financován ze státního rozpočtu České republiky a Evropského sociálního fondu. Poradenská činnost má formu veřejné podpory a je tedy poskytována podnikům a podnikatelům zdarma.

Program semináře

Druhý běh začal v 11:30 registrací všech přihlášených účastníků. Na programu byly celkem tři bloky přednášek: Trendy barev, tvarů a materiálů v designu, Vývoj designu v reklamě a Design obalu výrobku na příkladu vinařské ambaláže. Každý jednotlivý blok čítal zhruba hodinovou přednášku, po níž následovala cca 20 minutová pauza na občerstvení, kávu a podobně. Témata přednášek celkově reagují na aktuální zájem podnikatelské veřejnosti a jejich prioritou je především ukázat vliv a sílu designu v reklamně a jeho vývoj za posledních cca 100 let. Vizuální komunikace je stále důležitější a doprovází nás na každém našem kroku. Denně na nás "útočí" stovky reklam (televize, rádio, noviny, internet, billborady, poutače na tramvajích, autech i autobusech a podobně) a ačkoli si to mnozí z nás neuvědomují, zůstávají tyto vjemy více či méně zakořeněny v našem mozku a později mohou nebo ale také nemusí ovlivnit naše rozhodování. A zde narážíme na problém dobré obchodní strategie a dobré reklamy a naopak. Právě o tom je celý princip projektu, pořádaného SDD.

První vs. Druhý běh

První běh se nesl spíše v obecnější rovině a jeho hlavními tématy byly: Obraz a text, Význam ochrany duševního vlastnictví, Vztah designu a marketingu a Grafické symboly. Druhý blok se více orientoval na konkrétní příklady a především využití designu v praxi (v reklamě) a jeho vliv na cílovou - zákaznickou skupinu a veřejnost obecně. Na programu byly následující přednášky:

  • 1) Trendy barev, tvarů a materiálů v designu - přednášel ak. soch. Jan Němeček (Atelier designu VŠUP, člen výtvarné skupiny Olgoj Chorchoj)
  • 2) Vývoj designu v reklamě - přednášel ak. soch. Michal Froněk (Atelier designu VŠUP, taktéž člen výtvarné skupiny Olgoj Chorchoj)
  • 3) Design obalu výrobku na příkladu vinařské ambaláže - přednášel Jan Schicker (Asociace užité grafiky a grafického designu).


První a druhý přednášející: Ak. Soch. Michal Froněk (vlevo) a Ak. Soch. Jan Němeček (uprostřed)

Barvy, tvary, materiály

První přednáška měla za cíl spíše ukázat co všechno lze použít (barvy, tvary, materiály) v případě návrhů a realizace libovolných designových doplňků. Jako příklad posloužil především nábytek a vybavení interiérů a již během několika málo minut bylo jasné, že jediným limitem je zde pouze autorova fantazie. Mohli jste se kochat jak klasickými tvary, materiály i barvami (stoly, židle, vázy), tak i naprosto futuristickými až absurdními interiérovými doplňky - jako byly například drátěné sedačky, plechové - různě deformované vázy, naprosto atypické reproduktory, sedací soupravy z montážní pěny, nebo lustr složený z desítek modrých fosforeskujících tyčí. Nakolik jsou podobné módní výstřelky praktické či nikoli, by se dalo dlouho polemizovat, nicméně cílem přednášky bylo poukázat na fakt, že vždy se jedná o vyvážený poměr jak vizuální, tak praktické stránky produktu. Ideální výrobek je samozřejmě ten, který je praktický, ale zároveň příjemný jak na pohled i na dotek. A v těchto případech vždy vítězí originalita ruku v ruce s jednoduchostí provedení (neb v jednoduchosti je krása).

Design v reklamě

Druhá přednáška přímo navazovala a zároveň rozvíjela tu předchozí. Přímo jste se mohli seznámit s nejúspěšnějšími společnostmi v tomto segmentu, které (respektive jejich produkty) se staly milníky v historii designu v reklamě, přičemž důraz byl zde kladen především na design a vizuální provedení produktů. Jako ukázkový příklad posloužilo několik příkladů notoricky známých značek od světoznámých korporací a také jejich vývoj, jak se časem měnily (což do vysoké míry ovlivňuje především doba se svou specifickou módou a stylem). Učebnicovým příkladem budiž například Mercedes-Benz nebo Shell, jejichž loga na nás působí již od roku 1909 respektive 1900 a za tu dobu prošly mnohými změnami. Naproti tomu nejtypičtějším protipólem je společnost Coca-Cola a její naprosto originální, svým způsobem dokonalá a s ničím nezaměnitelná láhev, která se již od dob svého vzniku (od poslední dekády 19. století) prakticky nezměnila. A někde mezi stojí další značky - například NIVEA, které si zachovávají - byť s jistými obměnami - stále svou tvář. A v tom je kouzlo účinného designu - typický nadčasový produkt, který je synonymem své značky na než se zub času nijak výrazně nepodepíše. Někdo klade důraz na vizuální stránku, jiný zase na praktičnost využití produktu. Každý výrobce jde svou cestou - například plzeňský Pilsner Urguell navrhl nové značkové sklenice pro své pivo, které jsou vyrobeny ze speciálního tvrzeného skla a není zas tak snadné je rozbít (přežijí pád z 1 metru na tvrdou podlahu), přičemž jejich cena není nijak výrazně vyšší než u obyčejných sklenic. Ano, i toto je dobrý marketingový tah. Ovšem ani sebe-lepší produkt neuspěje, pokud není podpořen agresivní marketingovou kampaní. A zde jako zářný příklad opět poslouží Coca-Cola nebo Absolut vodka, jejíž reklamní kampaně sbírají po celém světě jedno prestižní ocenění za druhým.

Víno, ženy, zpěv…

Třetí část měla ukázat konkrétní příklad z našich luhů a hájů a sice prostřednictvím "Designu obalu výrobku na příkladu vinařské ambaláže". Pro mnohé to možná bylo tak trochu zklamáním, ale opět jsme si připomněli, že teorie a praxe jsou dvě naprosto rozdílné věci. U nás se s těmito postupy teprve začínáme seznamovat a tak špatná marketingová strategie a nedostatečný design v reklamě má zpravidla dva zásadní důvody: nedostatečné know-how nebo omezený rozpočet. Na příkladech "vinařské ambaláže" bylo jasně vidět, že dotyční vinaři se rozdělují na dvě skupiny - ti co nechtějí a ti co nemohou. Ta první skupina jsou lidé, kteří design a reklamu nijak neřeší a je jim to vcelku jedno. Na chléb vezdejší si vydělají a ostatní jde mimo ně. Druhá skupina by sice ráda expandovala, ale nemá na to dostatek finančních prostředků. A tím se dostáváme tak trochu do bludného kruhu, z kterého se jen těžko hledá cesta ven.


Polední přednášející: Jan Schicker

Resumé

To co jsme si právě ukázali na příkladu vinařů, však lze bohužel úspěšně aplikovat na většinu - ryze české - podnikatelské veřejnosti. V naší malé zemi si stále plně neuvědomujeme sílu designu v reklamě a vliv dobré marketingové strategie na cítění a vnímání lidí. Spoustě firem je líto investovat finance do reklamy a to ne proto, že by nemohly, ale spíše proto, že nechtějí, nebo neví jak na to. Účinná "Corporate Identita" představuje dlouhodobou a nemalou investici, která se však při zvolení správné obchodní taktiky mnohonásobně vrátí. A právě z toho důvodu je zde projekt Sdružení Dobrého Designu, který má přinést osvětu v tomto odvětví a ukázat kudy vede cesta. Pořadatel seminářů nabízí také poradenskou činnost a možnost formy spolupráce v oblasti designu. V případě zájmu o další služby nebo pro více informací se obraťte na Design Centrum na Senovážném náměstí č. 20 v Praze 1 (telefon: +420 224 223 645) nebo navštivte jejich webové stránky. Součástí aktivit centra bude také publikační činnost, brožury nebo články v tištěných médiích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: