Bienále hodnocené stupnicí jedna - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Bienále hodnocené stupnicí jedna

31. října 2002, 00.00 | I ti nejzarputilejší odpůrci podobných přehlídek krásy a "sebemrskačských" sympozií museli konstatovat, že letošní bienále a kongres se povedly. Ubylo také konzervativních "škarohlídů", kteří dbali na jisté rituály, a akce byla profesionálním "grafickým sumitem".

I ti nejzarputilejší odpůrci podobných přehlídek krásy a "sebemrskačských" sympozií museli konstatovat, že letošní bienále a kongres se povedly. Ubylo také konzervativních "škarohlídů", kteří dbali na jisté rituály, a akce byla profesionálním "grafickým sumitem", který si zachoval "ducha starého Rajlicha" (ostatně byl zde čestným předsedou). Brno se přiřadilo mezi evropská města vizuální komunikace a umění. Všechna čest.

Bienále už táhne na čtyřicítku. Zatímco minulé ročníky se pohybovaly spíše v oblastech "duchovních" (knižní publikace, volná grafika, umění), letošní akce se nesla v duchu byznysu. Téma bylo jasné: firemní, informační a reklamní grafika. Také konference Identita/Integrita, která nahradila tradiční bienálové symposium, propojovala témata výtvarná, grafická a reklamní. "Propagace ožila a tradice zůstala zachována. Vždyť značky, které vyrostly na tradici, mívají na trhu největší úspěchy," řekl nám nestor naší grafické scény Jan Rajlich.
Spojení tradiční hodnot s moderními technologiemi se podle něj vydařilo. Stejně tak lze pozitivně hodnotit přiblížení reklamy a umění. Společně s marketingem patří neodmyslitelně k umění. "Marketing tady byl vždycky, jen jsme to jinak nazývali," dodává Rajlich.
"Integritu vyvolala potřeba kvality v oblasti, která je součástí běžného života. Výkladní skříň naší vizuální kultury se pomalu stěhuje z galerií do volného prostoru," uvedli jeho mladší kolegové. Přestože akce propojovala zmíněné světy, mnoho zájmu mezi reklamními agenturami nevyvolala. "Zájem je zde patrný až o výstupy, ty se pak dopracovávají podle přání klientů - jeho práva jsou svatá a reklamní agentura není osvětovým zařízením. Kulturu projevu a etiku se u nás nenaučí. Možná tady - ale moc zadavatelů tu nevidím - škoda," řekl nám zástupce jedné velké reklamní agentury, který si nepřál být jmenován.
Zadavatelů přišlo opravdu jen velmi málo. Nejvíce byli zastoupeni grafici a designéři. Ale moc se jich mezi obrázky nepohybovalo, zájem byl spíše o společenské akce a o předávání cen. Všichni chtěli být úspěšní.

Každému nějakou cenu. V mezinárodní porotě tentokrát zasedli Zdeněk Ziegler, Karel Míšek, Iva Janáková za česku stranu; ze zahraničních Michel Bouvet, Lei-Mei Julia Chiu, Uwe Loesch, Vaughan Oliver, Péter Pocs, Michael Rock, Guy Schockaert a Ralph Schraivogel.
Z výsledků konečného hlasování o Cenu kritiky vyšel jako vítěz izraelský výtvarník Yossi Lemel s počtem 43 hlasů, jehož plakát SEAM LINE Izraeli-Palestinian Border 2001 odbornou kritiku a návštěvníky Bienále nejvíce zaujal svým drastickým vizuálním poselstvím. Těsně za vítězným plakátem skončilo dílo nestora české grafiky Jana Rajlicha st. THE PROCOL OF KYOTO 97 (35 hlasů) s ekologickým námětem. Třetí v pořadí se umístila se 13 hlasy maďarská autorka Agnes Rozmann s rafinovaně graficky ztvárněným hudebním plakátem ETHNO JAZZ. Čtvrtý v pořadí se umístil s počtem 8 hlasů japonský autor Hiroyuki Yamamoto s ekologickým plakátem LIFE s pozitivním rentgenovým snímkem mrtvého ptačího zárodku.
Oceněna byla i celá řada dalších grafiků, najdeme zde ceny Icograda, Ministerstva kultury ČR, Cena primátora Brna a mnoho dalších (oceněné uvádíme v tabulce na konci článku).

Vnímání souvislostí. Letošní ročník Bienále společně s konferencí Icograda si podle všeho nekladl za cíl jen porovnávat tvorbu a názory několika tvůrců. Předvedl obor v souvislostech. Nebyla to jen přehlídka krásy, ale také setkání, rozhovory, názorové střety, výměna pozitivní energie a předávání zkušeností. Účastníci konference uvažovali o designu jako o fenoménu, který výrazně ovlivňuje naše vnímání. Hovořilo se o přeplněném prostoru vizuální komunikace o zneužívání designu, o únavě z obchodních značek. "Rychlé změny v sociálních, kulturních a ekonomických strukturách světa vyžadují nové odpovědi a přístupy," deklarovali zástupci Icogrady ve svých brožurách. Bienále a konference je nastínily, zda se jimi budou všichni řídil garantovat nelze. Možná do příští konference.

Ceny letošního Bienále Brno 2002:


Velká cena
Catherine Zask, Francie


Cena ICOGRADA
Tadanori Yokoo, Japonsko


Cena BEDA
Alain Le Quernec, Francie


Medaile za nejlepší design v kategorii Plakát
Melchior Imboden, Švýcarsko


Medaile za nejlepší design v kategorii Plakát
Seiju Toda, Japonsko


Medaile za nejlepší design v kategorii Plakát
Niklaus Troxler, Švýcarsko


Medaile za nejlepší design v kategorii Vizuální styl, informační a reklamní grafika
Nick Kapica, Německo


Medaile za nejlepší design v kategorii Vizuální styl, informační a reklamní grafika

Anette Lenz, Francie


Medaile za nejlepší design v kategorii Vizuální styl, informační a reklamní grafika
Norito Shinmura, Japonsko


Cena Ministerstva kultury ČR
Květa Pacovská, Česká republika


Zvláštní cena mezinárodní poroty za nejlepší sociální plakát
Jan Tomáš, Česká republika


Cena Alfonse Muchy za plakát
Štěpán Malovec, Česká republika


Cena primátora města Brna
Wing Kei Leslie Chan, Taiwan


Cena Unie výtvarných umělců České republiky
Gunter Rambow, Německo


Design Prestige – Mezinárodní cena za design
Erich Brechbühl, Švýcarsko


Cena TypoDesignClub
Studio Dumbar, Nizozemsko


Cena kritiky
Yossi Lemel, Izrael

Zdroj: www.bienale2002.cz

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: