Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Wacom BAMBOO, ten malý, černý, sexy ...
1. srpna 2007, 00.00 | Pod názvem BAMBOO se skrývá jeden z menších tabletů legendárního výrobce tohoto typu zařízení, společnosti Wacom. A my jsme tento tablet dostali na redakční stůl, abychom jej vyzkoušeli. Jaký tedy je, tenhle maličký, vizuálně přitažlivý nástroj …
Obecný popis
Tablet BAMBOO patří do skupiny A6 tabletů světoznámého výrobce tabletů Wacom, svými technickými parametry nenahrazuje řadu Graphire a vůbec ne již řadu Intuos, kde však, jak známo, již delší dobu absentuje A6 tablet standardního formátu. Přesto vše nejsou technické specifikace tohoto tabletu špatné a pokud k tomu přidáme některé zajímavé funkce, pak to stojí za zváženou.
BAMBOO se totiž odklání od ideologie tabletu jako především grafického nástroje. Samozřejmě, stále se jedná o tablet, ale domnívám se, že jeho zaměření je jiné, než zaměření například A6 tabletu Graphire. Zatímco Graphire je stále ještě více grafickým nástrojem než čímkoliv jiným, je BAMBOO více zaměřen na vlastní efektivitu polohovací periferie v systému samotném, tedy ne nutně v grafickém editoru. Tomu je u BAMBOO přizpůsobeno opravdu vše. Obsahuje čtyři dobře dosažitelná programovatelná tlačítka, primárně nastavená na ovládání systému (přepínání aplikací, zpět, dopředu, aktivace pracovní plochy) a také jedno kruhový dotykový panel, kterým lze ovládat přibližování, či posouvání (zejména www stránek). Aby bylo možné tablet používat jako hlavní ovládací prvek notebooku, je upravena jeho konstrukce. Tablet je skutečně extrémně lehký a mimo to není jeho kabel pevně připojen s konstrukcí desky tabletu, což by samozřejmě vedlo brzy k poškození kabelu či napojení v této části. V tomto smyslu tedy designéři mysleli dopředu.
Balení tabletu obsahuje mimo desky samotné ještě pero a také drobný stojánek pera. I pero je podřízeno představě hlavního použití, tedy představě univerzálního polohovacího nástroje často uživatelů notebooků, tedy i pero je velmi lehké a mám pocit, že i z výše zmíněných důvodů poměrně krátké (tedy pokud to srovnáme s Intuosem, tak zásadně, více ale níže).
Tablet se vyrábí v lesklé černé barvě to jen v základní velikosti A6. Nemá žádné doplňkové periferie jako například Intuos a také je značně odlišná jeho softwarová výbava. Ta totiž neobsahuje žádné „standardní“ grafické aplikace. Je naopak zcela zaměřena na „obecné“ aplikace typu Word, Excel a podobně, kdy umožňuje v těchto aplikacích používat „psaného“ projevu a také různého „kreslením“, kterým například zvýrazníme některá data. Mimo to instalační disk obsahuje také aplikaci na „snímání“ obrazovky.
Technické specifikace (zdroj wacom.cz)
Fyzické rozměry (š x h x v) 200 x 186 x 10,7 mm
Aktivní plocha (š x h) 147,6 x 92,3 mm
Hmotnost 860 g
Spotřeba energie 0,2 wattů
Rozlišení 2 540 lpi
Rozměry pera 142,5 x 11,4 mm
Stupně přítlaku pera 512
Hmotnost pera 11 g
Systémové požadavky:
Windows 2000/ XP nebo Windows Vista 32/64-bitů
Mac OS X 10.3.9 a vyšší
Cena cca 2.400 bez DPH
Materiály
Deska tabletu je vyhotovená z černého plastu, jeho vrchní část obsahující ovládací tlačítka je lesklá, tlačítka samotná mají poosvětlené znaky popisující jejich funkce. Zbytek tabletu je vyveden z matného černého plastu a pracovní plocha samotné je polepena zdrsněnou folií. Ta nejde odklopit (otázka je, proč tomu tak vlastně je u Intuosu), ale jinak je z podobného materiálu, jako pracovní plocha Intuosu. Kruhový ovládací prvek uprostřed vrchních tlačítek je taktéž z matného mírně zdrsněného plastu.
Pero tabletu je také černé a v cca 4/5 své délky vyrobené z matného měkčího plastu, zbytek je lesklý černý. Pero obsahuje klasické dvoupolohové tlačítko, které je však oproti Intuosu (pokud jej mohu brát jako vzor) poněkud delší a vrchní část je výše o cca 3 mm.
Zpracování a připojení
Tablet je zpracován tradičně kvalitně, k tomu nelze vlastně nic jiného dodat. Snad jen, že pero by si jistě zasloužilo trochu více pozornosti právě v materiálech, protože měkčí úchopová část by se jistě hodila.
Tablet je s počítačem spojen pomocí USB rozhraní a příslušného kabelu. Ten se připojuje do levého rohu (na severu).
Práce s tabletem
Nežli začnete číst následující řádky, mějte prosím na paměti poměrně závažnou skutečnost. Jsem uživatel grafických nástrojů a vždy jsem tedy přistupoval k testovaným přístrojům skrze zvyklosti odvozené z používání těchto nástrojů. Tomu se ale svou ideologií BAMBOO vymyká… Není a nesnaží se být primárním grafickým nástrojem, přesto, jakmile mám v ruce tablet předpokládám, že jím je. Tím nutně dochází ke zkreslení.
V prvé řadě plocha. Musíme si podle mého vždy při koupi tabletu uvědomit, jakou plochu obrazovky používáme. Mám neodbytný pocit, že i dnešní výkonnější notebooky mají rozlišení na hraně použitelnosti tabletu A6 nemluvě o časté skutečnosti, že mnoho notebooků je prodáváno s širokoúhlými display, které jsou už tak poměrně na vzestupu. Pokud tedy Wacom vytvořil stylové zařízení managerům, za což je jistě BAMBOO mimo jiné považováno, pak je otázkou omezená nabídka velikostí tohoto nástroje. Minimálně by se, podle mého, měla objevit Wide, tedy široká, verze. Pokud chcete uvažovat nad BAMBOO jako nad tabletem k začátkům práce s grafikou, pak jisto jistě jen do rozlišení 1024x768. BAMBOO sice není pro grafické práce určen, ale neztratí se v nich a třeba funkce přibližování je velmi efektní i ve PhotoShopu.
Co jsem skutečně těžce nesl je ergonomie pera. Pero je sice vyvedené v efektním černém kabátku, ale jak jsme se již zmínili, jeho úchopová část je poměrně tvrdá a i když v ruce neprokluzuje, není to ono (upozorňuji, jsem zhýčkaný Intuosem, se kterým jsem chtě nechtě v oblasti ergonomie srovnával). Pero se mi jeví jako poměrně tenké a také krátké. Musíme si uvědomit, že jde o nástroj, který můžeme mít v ruce hodiny a pak je ergonomie alfou i omegou. A pokud se dostaví do několika minut nepříjemné pocity upozorňující na svalové křeče nejsem si jistý, zda to je dobře. Zároveň je zde problém s tím, že pero je sice malé, ale ovládání tlačítka je dokonce trochu výše, než na větším peru Intuosu (bráno od hrotu). A to nutí ještě k většímu pokrčení ovládacího prstu, což opět není příliš ergonomické.
Mimo to délka pera a také jeho mizivá hmotnost mají tu vlastnost, že pero není v ruce příliš vyvážené a hůře se mi s ním pracuje, proti peru delšímu a poněkud (o pár gramů) těžšímu.
Samozřejmě technologicky nekorektní srovnání, ale v oblasti ergonomie? Pero Intuosu jako měřítko pera Bamboo
Deska samotná je velmi nízká a to je jednoznačné plus, protože například Graphire o stejné velikosti má desku podstatně vyšší (i díky průhlednému překrytu) a tak je hrana při práci u dolního okraje plochy pro ruku poměrně nepříjemná. To u BAMBOO neplatí.
Vynikající se mi také jevily ovládající prvky. Tlačítka si umím u prezentací představit jako velmi příjemná, zejména přepínání aplikaci, či dopředu a zpět. Způsob rotačního pohybu u prostředního ovládacího pole se mi však jeví více efektní, než efektivní, ale i ten má své výhody, které si na první pohled nemusíme uvědomit. Zejména to, že nemusíme vlastně prst zvedat… Tím míním systém dotykových „pásků“ u Intuosu, kde je podobná technologie. Zde prostě jen stále otáčíme prstem bez změny v pohybu.
Nastavení tlačítek a také kruhového ovládacího prvku
Jednoznačně tato část tabletu – tedy dodatečné ovládací prvky, jsou výborné a skutečně dobře navržené. Osobně poměrně často přednáším a tak dokáži ocenit jednoduché přepínání a rychlý přístup k podstatným aplikacím, které mám spuštěné. Uvědomme si, že přednášející většinou stojí a jsou velmi časté přehmaty na klávesnici, protože návyk v sedě nekoresponduje s pozicí ve stoje. BAMBOO je tak řešením. Tlačítka tabletu se sice mohou jevit jako poměrně velká, ale to je jednoznačně správně právě z těchto důvodů.
„Cestovní“ hmotnost tabletu a systém napojení na PC jsou také dobře navržené, tablet je dostatečně přesný i když proti jiným malým tabletům (Graphiru, co si pamatuji z dřívějších testů) se mi jevil trochu méně přesný, což ale může být způsobené tím, že mi skutečně nesedlo pero BAMBOO tabletu.
A zase pero. S perem tabletu BAMBOO jsem se za celou dobu testů nespřátelil, jeví se mi jako jednoznačně nejslabší článek řetězce. Zároveň ale pamatuji na zásadní skutečnost, že jsem již na něco zvyklý, na nějaký standard a těžko se mi tak akceptuje změna, která je navíc programově k horšímu. Jenže Intuos je jednoznačně jiná třída a také jiný segment trhu a nemohu tak plně srovnávat. Přesto, přesto mám pocit, že ergonomie ve smyslu tvaru zase tolik nestojí, že náklady na výrobu o maličko delšího a také silnějšího pera by nebyly o tolik vyšší, protože kritizuji jen onu „pasivní“ plastovou část.
Bylo by zajímavé, pokud bychom nechali s BAMBOO pracovat osobu, která nikdy s tabletem nepracovala, zda by jí pero vyhovovalo. A také by bylo zajímavé si zjistit, jak by velikost pera vyhovovala průměrně vzrostlému muži a ženě. Ženám totiž bude, podle mého, velikost tohoto pera pro jejich přeci jen útlejší ruce o něco blíže. Pravděpodobně bychom pak, v obou testech, získali positivnější hodnocení pera tohoto tabletu, než je hodnocení mé, ale to už je cena osobních zkušeností recenzenta.
A jaké si z toho všeho vzít resumé?
Tablet BAMBOO není v prvé řadě nástroj určený práci s grafikou. Jedná se spíše o stylové polohovací zařízení využitelné zejména v oblasti prezentací a vlastní práce, či přípravě standardních uživatelských dat, tedy nikoliv grafických děl. Jako velmi dobré se z tohoto pohledu jeví „doplňkové“ prvky tabletu, které jsou pro výše popsané použití jako dělané. Pokud byste se přeci jen rozhodli, že budete BAMBOO používat i k nějaké té drobnější grafické práci na notebooku, jistě se neztratí, ale zřejmě bych při delší činnosti raději volil Graphire, jehož pero je jednoznačně ergonomičtější. Pravdou ale při tom je, že BAMBOO je skladnější a lehčí, což je nezanedbatelná výhoda…
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024