Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
skenerista, osvitář
Užitečné pluginy pro váš InDesign: DTP Tools Keyboard Shortcuts a Layer Comps
Adobe InDesign sazba
24. října 2007, 00.00 | Známý výrobce inovativních pluginů InDesignu, společnost DTP Tools, přichází s dvěma novými pluginy. Zaujmou zejména bezplatné Keyboard Shortcuts, oproti zabudovaným nástrojům InDesignu umožňující výrazně snazší práci s klávesovými zkratkami. Za nepříliš vysokou cenu 29 USD pak plugin Layer Comps dovoluje ukládat a různě používat uložené konfigurace vrstev InDesignu. Oba pluginy přibližujeme v této recenzi.
Česká softwarová společnost DTP Tools si získala v posledních letech zasloužený věhlas zejména na poli pluginů určených pro sázecí program InDesign (či též editor InCopy, určený k nasazení s InDesignem v redakčních workflow). Do nabídky DTP Tools patří například Page Control (stránky o různých velikostech v jednom dokumentu InDesignu), History (komfortní možnosti práce s historií úprav) či Cross-References (komplexní nástroj pro práci s křížovými referencemi). Nedávno přišel tento výrobce se dvěma novinkami, které zřejmě opět potěší většinu uživatelů InDesignu. Bezplatné Keyboard Shortcuts dovolují pracovat s klávesovými zkratkami efektivněji nežli zabudované nástroje InDesignu, plugin Layer Comps pak nabízí možnosti práce s uloženými nastaveními vrstev. O bližší představení obou pluginů se pokoušíme v tomto článku.
Keyboard Shortcuts
Klávesové zkratky jsou prostředkem, který si dříve či později musí osvojit asi každý uživatel současných publikačních aplikací. Adobe InDesign poskytuje pestrou paletu možností, jak se zkratkami pracovat, když dovoluje jednak přiřadit zkratky svým jednotlivým příkazům, tak i ukládat vytvořené zkratky do uživatelských sad. Ukládání do sad umožňuje například to, aby jednu instalaci InDesignu mohlo snadno používat vícero uživatelů s různými návyky (různými zkratkami). Navíc se tímto způsobem nabízí snadná možnost, jak přejít (co se ovládání pomocí klávesnice týče) na InDesign z prostředí jiného sázecího programu: dodávka InDesignu poskytuje kromě výchozí sady zkratek rovněž zkratky odpovídající PageMakeru 7 a QuarkXPressu 4.
Ke správě klávesových zkratek a jejich sad poskytuje Adobe v InDesignu odpovídající editor (vyvolaný příkazem Úpravy-Klávesové zkratky). Je přitom třeba říci, že ovládání daného prostředku je poněkud těžkopádné, problém vzniká například v případě, že je zapotřebí rychle upravit rozsáhlejší sadu zkratek - uživatel se musí poměrně složitě proklikávat odpovídajícími seznamy.
Ti, kterým zabudované nástroje úplně nevyhovují, mohou nyní sáhnout po Keyboard Shortcuts. Na tomto pluginu spolupracovaly DTP Tools s Davidem Blatnerem, známým publicistou a znalcem InDesignu, jedním z provozovatelů serveru InDesign Secrets. Keyboard Shortcuts jsou k dispozici pro Windows i Mac verzi InDesignu CS3 a též InCopy CS3 - nikoli tedy bohužel pro nižší verze daných programů. Potěšující je pak fakt, že plugin je k dispozici zcela zdarma, uživatel se pouze musí smířit s reklamou vysílanou do okna panelu pluginu.
Po instalaci se ke všem funkcím Keyboard Shortcuts přistupuje z jediného panelu. Jeho nabídka dovoluje rychlé přepnutí aktuální sady klávesových zkratek a dále vytvoření, odstranění či nahrání sady.
V okně panelu může uživatel především přes vyhledávací pole nechat vylistovat ty příkazy, jejichž název obsahuje zadaný textový řetězec (přičemž lze z hledání vyloučit příkazy, které aktuálně nemají přiřazenu žádnou klávesovou zkratku - to může značně redukovat výsledný seznam). U každého nalezeného příkazu se zobrazí seznam všech jeho klávesových zkratek (zkratky mohou být definovány odlišně pro různý kontext).
Následně lze zvolenému příkazu přiřadit požadovanou zkratku (jejím zapsáním do odpovídajícího pole, plugin přitom případně ohlásí, zda a jaký příkaz má danou zkratku již přiřazenu), nebo mu odebrat zkratku existující. Dané úpravy nejsou možné u výchozí sady zkratek, nicméně jak již bylo řečeno výše, lze snadno vytvořit sadu vlastní či přepnout se na některou z jiných sad.
Poněkud ukrytá je v Keyboard Shortcuts velmi užitečná schopnost opačného hledání, tj. vylistování příkazu, který patří k určené klávesové zkratce. Pro výpis je zapotřebí ve vyhledávacím poli zadat požadovanou zkratku.
Keyboard Shortcuts jsou pro všechny, kdo používají při své práci v InDesignu klávesové zkratky, určitě velmi užitečným pomocníkem. Doporučit je přitom lze i začátečníkům, protože lehce dokáží zbavit určitých komplikací a složitostí spojených s používáním zabudovaných prostředků InDesignu pro klávesové zkratky.
Layer Comps
Ve srovnání s nástroji, jako je Photoshop či Illustrator, nabízí InDesign ve své zabudované výbavě jen omezené možnosti práce s vrstvami. Vrstvy jsou ovšem přitom prostředkem, který i v případě sazby může být značně užitečným. Dovolují takto především pracovat s více podobami publikacemi (kterým odpovídají jednotlivé konfigurace vrstev), jež mohou být použity například při prezentování různých variant návrhu, tvorbě mutací publikace lišících se třeba cenami či jazykem textu nebo cross-media publikování.
V nabídce DTP Tools je již delší čas plugin Layer Groups, umožňující seskupovat vrstvy do skupin, a takto s nimi snáze manipulovat (v InDesignu CS a CS2 je užitečná i možnost vypnout díky danému pluginu tisk u určité vrstvy, InDesign CS3 má danou funkci zabudovanou). Určitým komplementem tohoto nástroje, použitelným nicméně i samostatně, jsou pak nedávno uvedené Layer Comps (pro InDesign CS-CS3; Mac OS X/Windows). Jak již název naznačuje, lze s pomocí tohoto pluginu uložit a poté opakovaně použít určitou sestavu nastavení vrstev dokumentu. Zapamatovat si takto lze všechny jejich atributy, tedy nastavení viditelnosti, uzamčení, pořadí, tisknutelnosti a viditelnosti či uzamčení vodítek.
Po instalaci se opět přístup ke všem funkcím pluginu nabízí z jediného panelu. Na něm lze vytvářet, ukládat i odstraňovat jednotlivé sestavy vrstev a samozřejmě mezi nimi přepínat. K dispozici jsou pak i příkazy pro tiskový či elektronický výstup sestavy vrstev s použitím zabudovaných nástrojů InDesignu. Elektronický výstup je možno provést do všech formátů podporovaných InDesignem, možný je takto i převod do INX dokumentu (pro načtení v nižší verzi InDesignu) či PDF s vrstvami. Všechny dokumenty vytvořené s pomocí Layer Comps lze otevírat i editovat bez nutnosti mít instalován daný plugin.
Layer Comps jsou bezesporu užitečným nástrojem a ti, kdo pro ně naleznou uplatnění, určitě nebudou litovat investice 29 USD. K dispozici je i výhodný bundle Layer Tools (49 USD) s Layer Groups.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024