Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
skenerista, osvitář
Unie grafického designu se představuje
24. září 2007, 00.00 | Trápí vás nesmyslná výběrová řízení, špatně vymahatelná ochrana autorských práv a neetické konkurenční chování? Pokud ano, vstupte do nově vzniklé Unie, která se pokusí neutěšenou situaci na českém trhu grafického designu řešit. Aktuální informace najdete na www.uniegd.cz a v tomto článku.
Po letech úvah a diskuzí byla 26. 6. 2007 šestnácti zakládajícími členy zaregistrována Unie grafického designu. Toto občanské sdružení chce být otevřenou organizací sdružující grafické designéry, pedagogy, odborné publicisty a další zájemce o grafický design. Jeho cílem je prosazování grafického designu jako samostatného oboru a prosazování zájmů všech grafických designérů, zejména pak členů sdružení a podpora při domáhání se ochrany proti porušování jejich práv. Dalším cílem je péče o odbornou úroveň grafického designu na jedné straně a o dodržování etických pravidel a právních předpisů na straně druhé. Čím více členů bude sdružení mít, tím lepší může mít pozici pro vyjednávání a prosazování svých vizí.
Aby byla Unie co nejotevřenější vůči všem zájemcům, nemusí uchazeči prokazovat délku praxe ani se nehodnotí jejich práce. Členem Unie mohou být fyzické i právnické osoby, které jsou tvůrčím způsobem aktivně činné v oblasti grafického designu a které souhlasí s programem a cíli Unie, se stanovami a etickým kodexem. Fyzicky se členem stává každý, kdo vyplní přihlášku, podepíše kodex a zaplatí roční členský příspěvek (2000 Kč, studenti 300 Kč).
Co Unie nabídne veřejnosti?
Posláním Unie je vysvětlit laické veřejnosti i zadavatelům ve firmách nebo institucích smysl grafického designu a pravidla spolupráce s designéry pomocí článků na webových stránkách, přednášek nebo výstav. Unie chce přispět ke snazší orientaci na trhu také tím, že bude poskytovat vodítka a pomoc při vypisování výběrových řízení. Smyslem sdružení je dát zadavatelům větší jistotu investice a profesionality. Unie bude propagovat grafický design jako odbornou a důležitou součást našeho života.
Co Unie nabízí svým členům?
Člen se stává součástí profesního „cechu“, tedy komunity lidí z branže, kteří mají podobné zkušenosti či starosti a kteří mají zájem spolu komunikovat a podílet se na rozvoji i prestiži grafického designu u nás.
Člen má možnost odkazovat se na své členství, na webu Unie je zase odkaz na všechny členy.
Unie bude svým členům poskytovat informace o vypsaných soutěžích a výběrových řízeních. Dále bude lobovat za korektnost výběrových řízení, vyplácení skicovného apod. Členové budou mít přístup k aktualizovaným vzorům smluv, potřebných pro korektní dodavatelsko-odběratelské vztahy atd. V jednání jsou i další konkrétní výhody – slevy na odborné publikace a předplatné periodik, různé akce, právní pomoc atd. Unie bude v úzkém kontaktu s podobnými asociacemi v zahraničí a bude s nimi některé aktivity koordinovat.
Kodex člena Unie
-
Člen pracuje podle svých schopností v zájmu klienta, jedná kompetentně a efektivně a chrání obchodní tajemství.
-
Člen nepracuje na projektech, které by mohly být vnímány jako střet zájmů, aniž o tomto faktu informuje své klienty.
-
Člen se zdržuje nečestných a neetických podnikatelských aktivit, nedopouští se korupčního jednání a dbá o dobré jméno Unie.
-
Člen ctí autorská práva ostatních a podporuje užití legálně nabytých technických prostředků (software a písma).
-
Člen trvale dbá na svoji odbornost, upřednostňuje materiály a postupy šetrné k životnímu prostředí a svojí činností přispívá k rozvoji grafického designu.
-
Člen nesmí snižovat pověst grafického designu tím, že se účastní neplacené designérské soutěže sloužící pro komerční účely nebo spekulativních projektů a soutěží, které jsou pro člena zjevně nevýhodné.
-
Člen nesmí skrývat v kalkulacích cenu grafických prací do jiných položek (zejména tisku) či jinak podhodnocovat cenu grafických prací.
-
Člen se nesmí účastnit projektu, o kterém je mu známo, že autorská práva dalších tvůrců projektu nebyla vyrovnána; je-li dalším účastníkem jiný člen Unie, informuje ho o této skutečnosti.
Členové se zavazují vstupem do Unie plnit tento Kodex a jsou si vědomi, že jeho hrubé a opakované porušování může být důvodem k vyloučení. Rozvedení, výklad a komentář jednotlivých bodů najdete na webu Unie.
Zakládající členové a sídlo Unie
Pro úplnost zde uvádíme i seznam zakládajících členů Unie: Jan Andersson, BastArt.cz (Robert Štencl), Designiq (Filip Blažek), Dost dobrý design (Milan Sládek, Zdeněk Sládek), Kafka design (Ondřej Kafka), Jan Koráb, Jakub Krč, Lemon design (Štěpán Holič), Mowshe (Michal Gregorini, Libor Kleček), Sans & Serif (Michal Anelt), Jana Štěpánová, Jan Tippman, Jiří Toman, Studio Marvil (Pavel Zelenka). Sídlo Unie je v Kladně, předsedou byl zvolen Ing. Milan Sládek.
Jan Tippman, Ondřej Kafka, Filip Blažek
Poznámka: Článek byl redakcí serveru Grafika.cz bez úprav převzat od zástupců Unie grafického designu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024