Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
Polemika: to se u nás snad stát nemůže...
7. června 2002, 00.00 | Jak se staví veřejnost ke změně loga univerzity? Je dobré používat jako hlavní identifikační znak školy starou nečitelnou pečeť? Pojďme si představit příklady vizuální komunikace univerzit nejen v České republice...
Případ, o kterém si dovolím poreferovat, je vzhledem k tématu letošního Bienále Brno ilustrativní a i jinak v mnohém ohledu poučný.
Nejde o nic většího, než malé, v podstatě nenápadné logo. Logo, o němž je řeč, bylo vytvořeno pro slovutnou (historicky první protestantskou) universitu ve středoněmeckém městě Marburgu (Marburg an der Lahn) jako dar k 475. výročí založení zdejší školy markrabětem Filipem Hessenským.
Logo, vytvořené grafikem Karlem Duschekem, partnerem uznávaného Antona Stankowskiho (zemřel r. 1998), věnoval jako dar k narozeninám univerzitě podnikatel pan Viessmann.
Logo vytvořené grafikem Karlem Duschekem
Univerzitní listiny do té doby zdobila markraběcí podobizna v klobouku s pérem doplněná letopočtem 1527 dominující drobné grafice na způsob pečeti.
Původní logo university
Na půdě Akademie v Marburgu se po zveřejnění daru rozpoutaly vášně - bitva mezi tradicí a inovací. Nové logo mělo reprezentovat současnou univerzitu jako celek. Praxe posledních desetiletí byla taková, že se souhlasem kancléře a prezidenta si každá fakulta či instituce ústavu s pečetí dělala, co chtěla - někdy ji použila se slovním doprovodem, někdy v jiném aranžmá. O jednotné vizuální identitě opravdu nemohla být ani řeč.
Logem pocházejícím z renomovaného studia Stankowski+Duschek se chlubí mnohé významné korporace (jmenujme aspoň Frankfuter Messe, Deutsch Bank Frankfurt a také firma vyrábějící mimo jiné ohřívače vody - Viessmann). Osvícenými síněmi marburgského vysokého učení se však po zveřejnění nové podoby loga začal neklid. A nespokojenost se přelévala i do řad měšťanstva. Po univerzitním tisku, který novotu zesměšňoval dokonce dramatickou karikaturou, se případu chopila lokální sedmá velmoc. Ba dokonce jedny noviny v samotné pruské metropoli neváhaly uveřejnit článek z pera jisté dámy, Lisbeth Lindebergové, že nové logo je "estetická katastrofa" a "něco jako vidíme na dopravních značkách, na pivních táckách nebo reklamních tiskovinách neúspěšných strojírenských firem". Bylo slyšet i nářky, že stará tradiční pečeť byla odstraněna v akci ne nepodobné "Nacht und Nebel" a bez veřejné debaty!
Pečeť je pečeť, a není pochyby, že na mnohých certifikátech a historických dokumentech vypadá dobře, je tam také zcela na místě, mnohdy to místo má přímo určené, předepsané...
Logo má však jinou úlohu - musí se aplikovat v nejrůznějších situacích, je zhuštěnou vizuální prezentací společnosti, instituce, atd.
Prestižní německý časopis o grafickém designu, který o případu také psal, konstatoval, že grafik K. Duschek by měl nejeden důvod cítit se dotčen, ale že je mu to pravděpodobně jedno, ale ti, co nemilují Mozarta, nemohou jen tak tvrdit, že to byl jen skladatel lidových popěvků. I když se nějaké grafické dílo nemusí líbit všem, přesto by měly být zvažovány a respektovány všechny aspekty a celkové výsledky.
Nové logo bylo v Marburgu po dlouhých diskuzích otestováno v běžném univerzitním provozu, a když opadla vlna protestů a utichl hon na čarodějnice v místním tisku, logo bylo staženo zpět. Takže to vypadá, že lepší žádné logo, než takové, které se nelíbí všem. Velmi ironický závěr historie, zvláště když si připomeneme, že markrabě Filip měl přízvisko "Magnanimus-Velkomyslný".
Co na této aférce považuji za pozoruhodné, je zaujetí široké veřejnosti fenoménem zdánlivě tak druhořadým, jako je nějaká firemní značka. I ti takzvaně chladní Němci se dokázali rozparádit kvůli malé grafičce. Obdivoval jsem vedení univerzity, které ač nebylo iniciátorem nového loga, dokázalo udržet prostor pro řádný soud nad nebohým logem, dokonce zveřejnilo velmi objektivní rozbor celé situace i s poukazem na rozdíl mezi heraldikou šlechtické pečeti a utilitárností moderního loga, na technické problémy při používání složitého obrazu pečeti, potažmo na nedůslednost argumentace příznivců tradice, neboť stávající podoba "pečetě" je kombinací části obrazové části originálu a nejrůznorodějších variant písmového doprovodu - na původní pečeti (předcházející současně používanou variantu pečeti) například není použit výraz universita, ale schola.
Ač to tedy pro nové logo nedopadlo dobře, můžeme sousedům upřímně závidět zájem o vizuální komunikaci, o nic menšího v tomto případě pochopitelně nešlo. Marně se snažím vzpomenout na nějakou debatu mimo odborná periodika na podobné téma. Snad něco proběhlo okolo bědné značky Komerční banky v Profitu, ale výraznější debatu si opravdu nepamatuji.
Popíchnut hessenskou kauzou prohlédl jsem si, jak jsou na tom v tomto ohledu některé české vysoké školy - na webu:
Začnu tím nejslavnějším - Universitou Karlovou v hlavním městě republiky.
Přesně tentýž případ jako v malém univerzitním městě kdesi v Hessensku: včetně nápisu SIGILLUM! Na univerzitním diplomu někde v dolní polovině je důstojný, ale takto je ještě nečitelnější než "logo-pečeť" z Marburgu. Abych parafrázoval dámu Lindebergovou z oněch berlínských novin: značka Univerzity Karlovy je aspoň tak přesvědčivá jako etiketa bránického Malvazu, vždyť se autoři inspirovali ne menším mistrem než Mikolášem Alšem. Ano, taky tradice, taky svatí, taky jediné české, taky ke slávě vlasti, jak to jen odlišit?! Údajně se pracuje na nových úpravách značky a CI. Brzo se bude slavit 655 let od založení pražské Alma Mater, tak je příležitost...
Co budiž přičteno značce UK Praha k dobru, je to, že díky kompozici staroslavné univerzitní pečetě není dominantním prvkem lev. Ten doslova jako správný suverén kraluje řadě dalších univerzitních značek, z nichž některé jsou jinak jako loga velmi dobrá - ČVUT či stará značka VŠCHT např.!
Ikonograficky jsou však mnohá loga jen písmem doprovozený městský znak sídla školy, což není zrovna nápadité. Z řady lvů se aspoň trošku ještě vymyká rozverný znak AVU Praha, připomíná mi jeden starý Kantůrkův vtip: "Pane doktore, nehledejte to, já jsem si ty tečky udělal sám, já jsem totiž beruška!" Nebo že by se na tom lvu rozcvičoval prezident republiky před autogramiádou?...
Loga vybraných univesit stažená z internetových prezentací:
Pečet University Karlovy
Logo ČVUT
To by se v Německu stát asi nemohlo...
Jihočeská universita
Královéhradecká universita
Česká zemědělská universita
Univerzita J. E. Purkyně Ústí n/L
Západočeská univerzita v Plzni
AVU Praha
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024