CorelDRAW tutoriál: Vánoční přání, poukaz, PF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

CorelDRAW tutoriál: Vánoční přání, poukaz, PF

26. listopadu 2010, 10.00 | V dnešním tutoriálu tématicky navážeme na minulý, kde jsme se již připravovali na Vánoce a Nový rok. Budeme vytvářet list, použitelný jako vánoční přání, poukaz anebo PF.

Po spuštění CorelDRAW vytvoříme nový prázdný dokument a standardní rozměr A4 změníme v Panelu vlastností na A6. Rozvržení záleží na našich záměrech. Vzory, jež vytvoříme, budou univerzální a kompletně vektorové, tedy kdykoliv snadno upravitelné. Dvojitým poklepáním na nástroj obdélník vytvoříme obdélník přes podkladový list, který tažením za spodní táhlo zmenšíme tak, aby sahal přibližně do jedné třetiny podkladového listu. Stejný proces provedeme také ve spodní částí listu (tedy s dalším obdélníkem). Pro lepší orientaci zmenšené obdélníky barevně vyplníme.

V šuplíku u nástroje Tvar aktivujeme málo používaný nástroj Zdrsněný štětec. V Panelu vlastností upravíme velikost hrotu na 10, při druhém použití na 20 mm. Před použitím je třeba převést obdélník na křivky, nicméně při nasazení tohoto nástroje nás program vyzve k převodu sám, stačí tedy odsouhlasit a pokračovat. Nejprve použijeme nástroj na linky obdélníků, které jsou si nejblíže, a to s velikostí 10, poté proces opakujeme, avšak s velikostí hrotu 20 mm.

Odstraníme obrys a barevnou výplň změníme na Interaktivní, typ Lineární, jež bude směřovat z červené do bílé (bílá barva bude směřovat doprostřed listu).

Aktivujeme nástroj Malířské techniky, který se nachází v šuplíku u nástroje Ruční režim, v Panelu vlastností zvolíme třetí ikonku Nanášení a v Seznamu souborů nanášení vybereme sněhové vločky. Poté táhneme myší stejně, jako kdybychom kreslili nástrojem Ruční režim.

Z této sestavy objektů vybereme pouze ty, které se nám zdají nejhezčí. Sestavu proto rozpojíme kombinací kláves Ctrl+K (rozdělit). Linku, jež se objeví, odstraníme hned, zbylou sestavu vloček rozdělíme kombinací Ctrl+U (ungroup).

Označíme vločky, které jsme si ponechali, odstraníme výplň i obrys a obrys znovu navrátíme klepnutím pravým tlačítkem myši na bílou barvu v Paletě barev. Předchozí odstranění jsme použili proto, abychom se zbavili nastavení vlastností obrysů, které byly použity původně. Vločky rozmístíme přes list.

Přes horní i spodní obdélník nakreslíme dvě linky. Linka blíže středu bude bílá, vzdálenější sytě žlutá (na obrázku níže černé).

Aktivujeme nástroj Interaktivní přechod, kterým táhneme ze středu jedné linky do druhé, takto vytvoříme meziobjekty u horních dvou linek a stejně tak poté u spodních dvou linek. V Panelu vlastností nastavíme vhodný počet nových meziobjektů. V ukázce 20 u horního přechodu, 40 u spodního.

Vše, co jsme dosud vytvořili, označíme a seskupíme kombinací kláves Ctrl+G. Poklepáním na nástroj Obdélník vytvoříme obdélník, který přesuneme do popředí vrstvy stejnojmennou ikonou v Panelu vlastností (třetí od konce). Budeme pokračovat použitím efektu PowerClip. Kombinací kláves Ctrl+J vyvoláme dialogové okno Možnosti, kde v kartě Pracovní plocha-Úpravy musí být odznačena volba Automaticky umísťovat nový obsah oříznutí PowerClip do středu.

Jestliže je tomu tak, označíme doposud vytvořené (seskupené), zvolíme nabídku Efekty-Oříznutí PowerClip-Umístit do kontejneru a tlustou černou šipkou klepneme do obdélníku. Tomuto obdélníku odstraníme obrys.

Stačí jen doplnit výsledek textem a je hotovo. List A6 můžeme čtyřikrát nakopírovat na standardní formát A4 a tisknout, nebo uložit jako PDF či CDR pro případné úpravy.

Doufám, že pro vás byl tento tutoriál přínosný a poznatky z něj použijete ve vaší praxi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: