Photoshop tutoriál: Vánoční koule - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Photoshop tutoriál: Vánoční koule

14. prosince 2007, 00.00 | Nejenom při virtuálním zdobení stromečku přijde vhod dnešní tutoriál pro Adobe Photoshop, ve
kterém je kompletně popsána tvorba vánoční ozdoby - koule.

Pro inspiraci k vánoční kouli jsem opět zabrouzdal do vln Internetu. Zřejmě nejpovedenější ikonky na toto téma můžeme nalézt na serveru icondrawer.com. Takže si zelenou kouli pořádně prohlédněte a můžeme se dát do tvorby něčeho velmi podobného.

V souvislosti se serverem Icondrawer.com bych ještě zmínil následující tutoriál - Creating Simple Glassy Ball, který se sice dnešního tématu netýká, ale je pěkný a rychlý a můžete si stáhnout zdrojový *.psd soubor.

Zpět ale k dnešnímu tématu - vánoční ozdobě na stromeček. Vytvoříme nový dokument vyplněný světle žlutou barvou - #ECE6DE. Nástrojem Elipsa (Ellipse Tool) nakreslíme kruh - základ ozdoby. Zvolíme ale malinko vánočnější barvu - například červenou - #DB3900.

Vrstvě přidáme efekty vrstvy (dvakrát kliknout na vrstvu), a to Vnitřní Stín (Inner Shadow). Nastavíme jej pořádně velký (vlastnost Velikost - Size) - za chvíli přes něj totiž zobrazíme odlesk, tak aby ze stínu něco zbylo.

Velký odlesk podél celé spodní hrany nakreslíme jako nový kruh (na obrázku ten menší). Zvolíme nástroj pro výběr cesty (černá šipka) a do této vrstvy zkopírujeme ještě kruh z vrstvy minulé (Ctrl + C / Ctrl + V). Tomu nastavíme režim vykreslování na vyloučení přesahujících částí tvarů - poslední ikonka v liště (na obrázku zvýrazněná).

Barvu tvaru nastavíme na oranžovou #F38D52 a Krytí (Opacity) stáhneme na 30 %.

Vlevo nahoře přidáme hlavní odlesk. Nejprve nakreslíme další kruh - tentokrát bílý...

...vrstvu zkopírujeme (Ctrl + J) a rozmázneme filtrem Gaussovské Rozostření. Oběma vrstvám snížím krytí.

Odlesk je ale stále malý. Proto do nové vrstvy nakreslíme nástrojem Přechod (Gradient Tool) Kruhový (Radial) přechod z oranžové (#F6AE39) do průhledné. Přechod je pěkný, má pouze jednu chybu - zasahuje i mimo prostor ozdoby.

Řešení jak tento nedostatek odstranit je jednoduché. Načteme výběr podkladové vrstvy (Ctrl + klik na vrstvu) a vrstvě s přechodem přidáme masku (viz zakroužkovaná ikonka na obrázku).

Aby byl efekt výraznější, změníme styl interakce vrstvy na Zesvětlit barvy (Color Dodge).

Na řadě je spodní odlesk. Nejprve načteme výběr podkladové vrstvy - Ctrl + klik na vrstvu (obrázek 1). Ten posuneme o pár pixelů nahoru (musíte mít vybrán nástroj pro práci se selekcí, a ne pro posun vrstvy). Vytvoříme doplněk výběru - Ctrl + Shift + I (obrázek 2). A nakonec načteme průnik výběrů s podkladovou vrstvou - Ctrl + Shift + klik na vrstvu (obrázek 3).

Do nové vrstvy (Ctrl + Shift + Alt + N) vyplníme tento výběr oranžovou  barvou (Alt + Backspace) - #FFBA26. Následně vrstvu posuneme o pixel nahoru (šipka nahoru) a rozmázneme opět filtrem Gaussovské rozostření. Poloměr (Radius) nastavte malý, ať z odlesku něco zbyde.

Tím máme základ hotový a přidáme ještě lesklou kovovou úchytku. Začneme elipsou barvy #551408 se staženým krytím na 50 %. Tuto elipsu pootočíme, jak ukazuje obrázek - zkratkou Ctrl + T.

Následně vrstvu zkopírujeme (Ctrl + J), zmenšíme (Ctrl + T) a přebarvíme na šedou (#888B8B). Zvolíme nástroj pro výběr cesty (černá šipka) a elipsu posuneme společně se stisknutou klávesou Alt směrem doprava nahoru. Tím se elipsa zkopíruje (viz druhá část následujícího obrázku). Zbytek tvaru buď dokreslíme nástrojem Pero (Pen Tool), nebo nakreslíme obdélník stejnojmenným nástrojem a ten pootočíme (Ctrl + T). Spodní část obrázku ukazuje náhled ve 100% velikosti.

Druhou vytvořenou elipsu zkopírujeme do zvlášť vrstvy a zesvětlíme. Nejrychleji tak, že zkopírujeme celou předchozí vrstvu (Ctrl + J), zvolíme nástroj pro výběr cesty a všechny ostatní tvary odmažeme. Světlejší šedá je #B1B5B5.

Než se dáme do stínování, vytvoříme ještě poslední tvar - ouško. Začneme kruhem (obrázek 1), který zkopírujeme, vložíme a zmenšíme. Vykreslování tvaru nastavíme na odečítání - viz zakroužkovaná ikonka (obrázek 2). Od tohoto tvaru dále odečteme (kreslíme s klávesou Alt) obdélník (obrázek 3) a naopak přičteme (kreslíme s klávesou Shift) dva obdélníky menší (obrázek 4).

Celý tvar pootočíme zkratkou Ctrl + T tak, aby pasoval na zbytek ozdoby. Před transformací se ujistěte, že máte vybranou vrstvu, ne pouze některé cesty. Občas je nutné nejprve vybrat jinou vrstvu a poté znovu původní, nebo jednoduše nástrojem pro výběr cesty vybrat všechny cesty ve vrstvě.

Stínování je otázka chvilky. Jelikož povrch odráží okolí, je celkem jedno, co do nové vrstvy nakreslíme. Důležité je zachovat směr odlesků (znázorněn šipkami) a vrstvě nastavit ořezovou masku vrstvy předchozí (Ctrl + G, popř. Ctrl + Alt + G). Kreslíme nástrojem Štětec (Brush Tool).

Jakmile jsme spokojeni, přepneme štětec na tvrdou menší stopu a jemně obtáhneme kraje tmavší barvou, jak je ukázáno na následujícím obrázku. Výstupek pak lépe sedne k pozadí.

Horní část výstupku upravíme podobně. Pouze s tím rozdílem, že bude stačit jen jeden přechod - z bílé do průhledné.

Samozřejmě nezapomeneme dokreslit stín pod ouškem, a to měkkým malým štětcem.

I ouško zesvětlíme v místě dopadajícího světla. Princip je stále stejný - vytvořit novou vrstvu, té nastavit ořezovou masku vrstvy předchozí a do této vrstvy kreslit. V tomto případě pouze jednou kliknout větším měkkým světlým štetcem.

Tím je celá koule hotová a zbývá pouze přidat potisk - především pro ještě lepší dojem prostorovosti. Photoshop standardně nabízí tvar sněhové vločky, tak proč jej nevyužít. 

Takto uprostřed ale moc prostorově nepůsobí. Vločku proto zdeformujeme (Ctrl + T), posuneme na bok ozdoby a stáhneme krytí.

Vrstvu můžeme zkopírovat ještě jednou a převrátit na druhou stranu (a opět stáhnout krytí).

A jsme hotovi! Jak přidat pod objekt jednoduchý stín, bylo popsáno například v článku Photoshop tutoriál: iMyš - tvorba Apple myši. Další vylepšení jsou už pouze na vás. Hodně štěstí při práci!

Podobné anglické tutoriály:

        


Autor článku Václav Krejčí se zabývá grafikou a GUI designem, své zkušenosti nejnověji zúročil v knize "Adobe Photoshop: design grafiky GUI", věnované tvorbě grafických uživatelských rozhraní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: