Photoshop tutoriál: Ikonka štítu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Photoshop tutoriál: Ikonka štítu

15. ledna 2008, 00.00 | Stejně jako kdysi rytíři používali štíty pro ochranu před zbraněmi
nepřátel, je štít - alespoň jako ikonka - použit pro znázornění bezpečí ve
světě počítačovém. A tak není divu, že se s touto ikonkou v nejrůznějších
obměnách setkáme na každém rohu. V tomto článku v se dozvíte, jak takovou
ikonku vytvořit.

Pro začátek se podíváme, jak k ikonce štítu přistoupili jiní. V počítačovém světě opravdu o nejrůznější ikonky na toto téma nouze není, takže zde je pár povedených ukázek. Dole v liště vidíte navíc ikonku štítu ze systému Windows, vpravo ikonku firewallu Kerio.

My zkusíme z každé ikonky vzít to nejlepší. Jmenovitě - u prostřední ikonky je pěkné rozdělení na čtyři části (narozdíl od pravé ikonky je trochu prohnuté, což přidává na 3D efektu). Pravá ikonka má zase pěkný jednoduchý tvar a odlesk uvnitř. A malá ikonka v liště vlevo má pěkný rámeček (i když v této velikosti je sotva viditelný). 

Začneme v Photoshopu novým dokumentem vyplněným tmavě modrou barvou (#5C5D71) a podíváme se, zda by v knihovně vlastních tvarů nebylo něco použitelného. A ono je. Tvar s názvem Sign 5 se jako základ našeho štítu hodí celkem pěkně. Proto jej nakreslíme - nástrojem Vlastní tvar (Custom Shape). Barva světle modrá - #D0D1EC.

V horní části má štít ne moc pěkný tvar. My bychom se chtěli více přiblížit ikonce štítu ze systému Windows, proto zvolíme nástroj Pero (Pen Tool) a umažeme dva krajní body - tím, že na ně klikneme (na ukázce označeny křížkem). Přepneme se na nástroj pro výběr bodu (bílá šipka A) a vodící linky horních bodů posuneme směrem nahoru. Tím zmizí vykrojení a zbude pouze pěkná prohnutá hrana.

Zde je náhled ve 100% velikosti. Tento jednodušší tvar bude ikonce slušet více.

Pokračovat budeme například obrysem, který bude opravdu výrazný. V tomto případě nepoužijeme efekty vrstvy, ale načteme výběr vrstvy (Ctrl + klik na vrstvu), vytvoříme novou vrstvu pod stávající (Ctrl + klik na ikonku nové vrstvy), rozšíříme výběr o 3 pixely (Výběr - Změnit - Rozšířit / Select - Modify - Expand) a tento výběr vyplníme černou barvou.

Obrys jsme vytvořili tímto způsobem, abychom jej nyní mohli udělat trochu nepravidelný. Vrstvě zamkneme průhlednost (klávesa /) a z levého horního rohu ji trochu zesvětlíme. Například tak, že v místě budeme kreslit měkkým světlým štětcem se sníženým krytím. Na následujícím obrázku pak můžete vidět, že nejtmavší část zůstala pouze vespod.

Nyní několikrát rozkopírujeme modrou vrstvu, abychom ve výsledku mohli vytvořit 3D efekt. První zkopírovanou vrstvu zmenšíme na cca 95% (pouze minimálně), zvolíme nástroj pro výběr bodu (A) a body označené na následujícím obrázku posuneme směrem ke středu. Nahoře a dole bude totiž 3D efekt nejvýraznější.

Přestože tato vrstva bude nakonec modrá, my ji prozatím přebarvíme na barvu bílou - abychom v těch vrstvách měli pořádek. Vrstvu znovu zkopírujeme (Ctrl + J), opět zmenšíme (Ctrl + T) o pár procent a opět spodní bod posuneme směrem nahoru. Nakonec vrstvu přebarvíme na tmavší modrou (#1A5BA4). To bude základ vnitřní části.

Tím máme základ hotový a proto přejdeme k samotným efektům. Využijeme již několikrát používaný způsob práce - nad vrstvou tvaru vždy vytvoříme vrstvu novou, kterou s předchozí vrstvou svážeme zkratkou Ctrl + G (popř. u novějších verzí Photoshopu Ctrl + Alt + G). Tím bude vrstva zobrazena pouze v místě vrstvy předchozí. Jednu takovou vrstvu proto hned vytvoříme - a to nad vrstvou první (světle modrý tvar) a dáme se do práce.

Zvolíme nástroj Mnohoúhelníkové laso (Polygonal Lasso Tool) a označíme výběr tak, aby byla vždy vybrána hrana v rohu (které jsou tři - vlevo nahoře, vpravo nahoře, uprostřed dole).

Do nově vytvořené vrstvy pak měkkým štětcem se stále nastaveným výběrem třikrát klikneme (barva #6A6C89) - do míst označených na následujícím obrázku. Tím jednoduše vyvoláme dojem 3D obrysu štítu (za předpokladu, že hlavní světlo přichází z levého horního rohu).

Pomyslné hrany ještě více zvýrazníme tím, že vybereme doplněk výběru (Ctrl + Shift + I) a ve stejných místech opět čmárneme štětcem - tentokrát však bílým.

Zde je náhled na štít ve 100% velikosti. Nyní již můžeme druhou vrstvu tvaru opět zpět přebarvit na světle modrou (#D0D1EC).

A nad touto vrstvou vytvoříme vrstvu novou, do které v horní části nakreslíme tmavý a vespod světlý flek. Tím dokončíme 3D efekt. Na následujícím obrázku je vrstva ještě jednou zkopírovaná doprava. Pro lepší názornost.

Tím máme rámeček hotový a můžeme se pustit do vnitřní části. Tu nejdříve ztmavíme efektem vrstvy Vnitřní Záře (Inner Glow)...

...a následně zvolíme nástroj Pero (Pen Tool) a nakreslíme tvar podobný tomuto. Barvu nastavíme světle modrou (#4886CB), krytí na 70 % a vrstvu opět svážeme s předchozí. Tak se na této vrstvě projeví i efekt vrstvy předchozí a ztmavení bude stále kolem celého kraje. 

Aby nebyl vnitřek moc zapadlý, vytvoříme odlesk. Nejprve nakreslíme elipsu...

...a přes ní nakreslíme obdélník, kterému nastavíme režim vykreslení na poslední ikonku (na obrázku označená). Tím nám vznikne prostor, ve kterém chceme mít odlesk.

Načteme proto výběr této vrstvy (Ctrl + klik na vrstvu) a do prostoru čmárneme měkkým bílým štětcem se sníženým krytím.

Dále vytvoříme novou vrstvu a obtáhneme ji efektem Vytažení (Stroke) barvy bílé, velikosti 1 px.

Aby byl obrys zobrazený pouze tam, kde jej chceme mít, přidáme vrstvě masku, kterou vyplníme černou barvou a pouze v místě odlesku do ní měkkým bílým štetcem nakreslíme flek. Tento "flek" bude potom určovat, kde má být obrys viditelný - na následujícím obrázku vidíte výsledek společně s podobou masky vrstvy.

Poslední odlesk bude zespoda. Zkopírujeme poslední vrstvu tvaru, vybereme nástrojem pro výběr cesty (A), zkopírujeme (Ctrl + C), vložíme (Ctrl + V), posuneme směrem nahoru a režim vykreslení nastavíme na odečítání (viz označená ikonka).

Tuto vrstvu přebarvíme na světle modrou a rozostříme filtrem Gaussovské rozostření (Gaussian Blur). Poloměr (Radius) nastavíme malý, okolo jednoho pixelu. Vrstvu můžeme následně posunout o pár pixelů směrem nahoru.

Abychom ikonku ještě trochu vylepšili, přidáme jí jednoduchou strukturu. K tomu si nejprve musíme do nové vrstvy vytvořit vzorek podobný tomu na obrázku. Při kreslení si vystačíme s nástrojem Tužka (Pencil Tool). Po nakreslení základu vzorku jej označíme a z menu Úpravy (Edit) zvolíme Definovat nový vzorek (Define new pattern).

Poté načteme výběr první vrstvy (Ctrl + klik na vrstvu) a v paletce Vrstvy (Layers) klikneme na ikonku přepůleného kruhu a přidáme novou vrstvu úprav Vzorek (Pattern).

Tím, že jsme měli označený výběr, se vzorek aplikuje pouze v místě ikonky. Takže jen zvolíme náš nově vytvořený vzorek...

...a stáhneme krytí na sotva znatelnou úroveň, popř. změníme interakci. Násobení (Miltuply), Závoj (Screen) nebo Překrýt (Overlay)? Výběr je jen na vás, dobře vypadá cokoliv.

Poslední krok je přidání stínu. K tomu použijeme jednoduchý trik s nástrojem Štětec (Brush Tool). Vyvoláme paletku Stopy (Brushes) a změníme nastavení podle následujícího obrázku. Poté už stačí jen jednou kliknout do nové vrstvy a stín je na světě. Jednoduše a rychle.

A to už je opravdu vše. Hodně štěstí při práci!

Podobné tutoriály v angličtině:

   

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: