Photoshop: Jak vylepšit fotografie pořízené digitálním fotoaparátem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Photoshop: Jak vylepšit fotografie pořízené digitálním fotoaparátem

photoshop sepia hlobka ostrosti DOF formát úpravy digitální fotografie piotr

4. března 2004, 00.00 | Rozšíření formátu fotografie pomocí klonování, zmenšení hloubky ostrosti (rozostření pozadí). Tutoriál pro středně pokročilé uživatele Photoshopu.

Pokud jste přešli k digitální fotografii z analogové zrcadlovky, určitě jste zvyklí na pár věcí, které u digitálů chybí, nebo jsou dostupné jen na vybraných přístrojích.
Mě osobně nejvíce schází efekt hloubky ostrostí pří použití malé clony (v digi fotografii téměř neexistuje) a slabá implementace širokoúhlých objektivů. Naštěstí naše fotografie můžeme rychle načíst do photoshopu a upravit :)
V tomto článku se vám pokusím poradit, jak zmenšit hloubku ostrosti (čili rozostřit pozadí) a rozšířit formát fotografie.

Jako motivaci ke čtení tak dlouhého článku přikládám výsledek:


klikněte pro zvětšení

V tutoriálu budeme pracovat s touto fotografii:
(download je zde)


klikněte pro zvětšení

Snímek byl pořízen fotoaparátem Olympus C3020
clona 2,8, délka expozice 1/320s, iso 100.
Jak sami vidíte - pokud právě nefotíme makro, o efektu rozostřeného pozadí si i s clonou 2,8 můžeme tak akorát nechat zdát rozostřené sny. V některých případech vysoká ostrost může být výhodou, v některých nevýhodou.
Našim cílem bude, aby objekty, které jsou dále od objektivu, byly postupně více rozostřené.

Práci začneme rozšířením formátu fotografie. vyberte nástroj Crop Tool (C). Označte hranice dokumentu a posuňte je podle potřeby.


klikněte pro zvětšení

Teď vyberte nástroj Clone Stamp Tool (S) . Razítko se používá tak, že přidržíte klávesu Alt (na počítačích mac klávesu Option) a kliknete na oblast, kterou chcete klonovat.


klikněte pro zvětšení

Pak už můžete kreslit stejně jako obyčejným štětcem. Není to nic těžkého, stačí jen trocha představivosti a šikovná ruka :) Zkuste kombinovat různé druhy štětce (Hard Round) a opacity (např Color).


klikněte pro zvětšení

V tomto případě výsledek nemusí vypadat extra dobře - pozadí později stejně rozostříme. Když už budete hotovi, stejným způsobem upravte vrchol slunečníku.

Na konci článku natónujeme fotografii do hnědé (sepia). Aby byl výsledek zajímavější, můžeme přidat ještě nějakou barvu - doporučuji to udělat ještě před dalšími úpravami. Já jsem si vybral červenou.

V menu Select vyberte položku Color Range, a pak jedu z barev. Po odkliknutí program nastaví selekci. Tu zkopírujte do schránky: Edit > Copy(Ctrl+C) a vložte do nové vrstvy: Edit > Paste (Ctrl+V). Vrstvu můžeme nazvat třeba 'červená'.

Pokud chcete rozostřit pozadí, musíte ho (překvapivě) nejprve označit:
začneme u slunečníku v popředí, pak vybereme další. Pro tuhle nevděčnou práci jsem zvolil staré dobré Polygonal Lasso Tool.

Pro pohodlnější práci při výběru a taky lepší dojem z fotografie zvětšíme její kontrast. Z menu Layer vyberte New Adjustment Layer > Brightness/Contrast (Vrstva > Nová vrstva úprav > Jas a kontrast) a přidejte kontrast.
Nezapomeňte vždy každou selekci uložit v paletce Channels (Kanály - slouží pro to druhá ikonka zleva dole paletky).

Po uložení kanály ztmavíme. Čím jsou objekty v prostoru dál, tím tmavější by měly být - bude na ně použit silnější efekt rozostření. Na druhý a třetí kanál jsem použil Image > Adjustments > Brightness/Contrast (Obraz > Přizpůsobit > Jas a kontrast) kontrast -40 a kontrast -65. Po uložení by výsledky měly vypadat asi takhle:


klikněte pro zvětšení


klikněte pro zvětšení


klikněte pro zvětšení

Nakonec vybereme část popředí pláže, kterou chceme mít ostrou a taky uložíme:


klikněte pro zvětšení

Teď nás čeká poměrně těžká část: musíme zkombinovat všechny kanály do jednoho, na který pak použijeme rozostření.

Začneme od konce: v paletce Channels (Kanály) vyberte kanál, která je pro popředí pláže a použijte na ní Gaussovo rozostření (Filter > Blur > Gaussian Blur) se sílou kolem 50 pixelů. Pro lepší přehled můžete si před použitím filtru zobrazit náhled scény tak, že kliknete na prázdné poličko vlevo kolem kanálu RGB. Po aplikaci filtru invertujte obrázek - Image > Adjustments > Invert (Obraz > Přizpůsobit > Inverze = Ctrl+i)


klikněte pro zvětšení

Výborně, základ máme hotový. Načtěte selekci toho kanálu (nejrychlejší způsob je přidržet klávesu Ctrl a kliknout na kanál).

Pak od načtené selekce odpočítáváme zbylé selekce slunečníků (Ctrl + Alt + klik na příslušný kanál). Vaše pracovní plocha by zatím měla vypadat asi takhle:


klikněte pro zvětšení

Označená část představuje oblast, na kterou použijeme filtr pro rozostření.

V Paletce Layers (vrstvy) klikněte na hlavní vrstvu s fotografii. Opět použijte Gaussovo rozostření (Filter > Blur > Gaussian Blur) se sílou okolo 2,5 - tentokrát na fotografii.


klikněte pro zvětšení

Hnědou tónaci lze dosáhnout několika způsoby.
Pokud umíte vytvořit si vlastní stínovací mapu (Gradient Map) doporučuji udělat si vlastní. Pokud ne, můžete použít funkci Odstín a sytost z menu Obraz > Přizpůsobit (Image > Adjustments > Hue/Saturation). Nezapomeňte zaškrtnout Colorize.


klikněte pro zvětšení

Na konec ještě přidáme text..


klikněte pro zvětšení

(Seznam vrstev je tady)
Posuďte sami, kdo by nechtěl dostat takový pohled? :)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: