Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
fotograf
Knižní novinky: Názorní průvodci pro InDesign a Photoshop
Adobe InDesign sazba
11. srpna 2006, 00.00 | Vydavatelství Computer Press uvedlo nedávno na trh dvojici objemných publikací
věnovaných InDesignu a Photoshopu CS2. Jedná se o překlady renomovaných zahraničních
titulů, které by měly umožnit počáteční, ale i pokročilejší zvládnutí daných produktů.
Jak tyto publikace vypadají a kdo by si je měl pořídit?
Publikační nástroje společnosti Adobe, sdružené v tzv. Creative Suite (v současnosti je na trhu verze CS2, řada uživatelů nicméně zůstává u podoby CS), jsou dnes zřejmě nejrozšířenějším prostředkem pro přípravu tištěných i elektronických publikací. Danou skutečnost reflektuje ve své nabídce většina významnějších tuzemských vydavatelství odborné literatury. Výjimkou zde není ani vydavatelství Computer Press, které nedávno na trh přišlo s dvojicí publikací věnovaných zřejmě nejdůležitějším komponentám Creative Suite 2, a to sázecímu programu InDesign a editoru bitmap Photoshop. Konkrétně jde o tituly "Adobe InDesign CS2: Názorný průvodce" od Sandee Cohen a "Adobe Photoshop CS2: Názorný průvodce" od Elaine Weinmann a Petera Lourekase.
V obou případech se jedná o překlady děl renomovaných zahraničních autorů, která původně vyšla v populární řadě nakladatelství Peachpit Press Visual QuickStart Guide. Computer Press již dříve vydal několik titulů z této řady (Adobe CS, Flash, Fireworks MX aj.), vždy se shodným označením "Názorný průvodce" a tedy i v jednotné, specifické úpravě, jež je jednou z devíz publikací daného typu. Co mohou nové tituly poskytnout oproti standardní nápovědě či jiným publikacím zaměřeným na stejné produkty? A kdo by si je vlastně měl pořídit? To jsou otázky, na které bychom rádi odpověděli v této recenzi.
Ke společným rysům
Jak jsme již naznačili, obě publikace (resp. celá řada) se vyznačují specifický způsobem úpravy. Ta spočívá v tom, že text v kapitolách je rozvržen do dvou sloupců, kdy v jednom sloupci je podrobný, "step-by-step" popis úkonů vedoucích k realizaci určitého cíle v daném programu, v sousedním sloupci jsou pak vyobrazení (screenshoty z programu, ukázkové ilustrace, schémata apod.), která daný výklad doplňují. Oddělení grafického od textového sdělení nám přijde jako dobrý nápad, popisované postupy se tím stávají přehlednější a pokud je zapotřebí vyhledat určitou informaci, poslouží obrazová část jako rychlé vodítko, které pak případně doplní textový výklad. Výborným doplňkem jsou dále tipy vložené přímo do hlavního textu a rozšiřující výklady, umístěné v samostatných šedých rámečcích.
Výklad je v Názorných průvodcích psán tak, aby každá kapitola představoval pokud možno soběstačný celek, který lze dobře číst i bez znalostí kapitol předchozích. To z daných publikací činí vlastně jakési praktické referenční příručky, daní za to placenou bývá obvykle poměrně dost odkazů, které vždy z kapitoly vedou do jiných částí knihy. V recenzovaných publikacích se nám nicméně nezdálo, že by počet odkazů takto překračoval hranici únosnosti.
Ukázka stránek z knihy "InDesign CS2: Názorný průvodce"
Publikace jsou značně objemné (576, resp. 701 stran), formát je "větší A5" (17 x 22,5 cm). Díky brožované vazbě, která slibuje stabilitu i po delším používání, jsou knihy i přes daný objem poměrně lehké a dají se snadno přenášet. Víc než na čtení v dopravě, kavárně či u vody se ovšem hodí jako příručka, jejíž popsané postupy si uživatel krok za krokem zkouší na svém počítači: zde takto trochu zamrzí absence nějakých ukázkových příkladů a projektů, jejichž podkladové soubory k odzkoušení by byly k dispozici třeba na CD či Internetu.
S. Cohen: Adobe InDesign CS2
Jméno Sandee Cohen není ani v tuzemsku neznámé: jedná se o renomovanou autorku, která se v oblasti publikování pohybuje mnoho let. Patří ke známým autoritám zaměřeným na současnou počítačovou typografii, která své bohaté zkušenosti využívá nejen při publikační činnosti, ale i školeních a konzultacích. Její "InDesign CS2: Názorný průvodce" (v podstatě přepracovaný Názorný průvodce pro InDesign CS, jehož překlad v Computer Pressu rovněž vyšel) je díky tomu psána s určitým nadhledem, v doplňkových výkladech lze najít ledacos zajímavého, co překračuje základní rámec práce s InDesignem. Rušivě nepůsobí ani úvody kapitol, ve kterých autorka často vzpomíná na časy, kdy se publikace dělaly bez DTP a porovnává, oč jsou současné postupy efektivnější. Jinde by nám takovéto informace přišly nadbytečné, zde výklad příjemně odlehčují.
V publikaci je pokryta převážná většina témat, která uživatele InDesignu zajímají, tj. základní i pokročilejší postupy stránkové montáže grafiky a textu, nastavení tiskového i elektronického výstupu atp. Zamrzí každopádně absence výkladu o nástrojích, přidaných coby podpora pro uživatele PageMakeru, neboť ty obsahují i Data Merge pro databázové publikování a InBooklet SE pro stránkovou montáž: obojí jsou jednoduché prostředky, ale pro mnoho úkolů, bez nutnosti instalovat drahé doplňkové pluginy, dostačující. Zcela rovněž chybí výklad o použití XML, kolik sazečů dnes ovšem danou technologii v InDesignu reálně používá? Konečně je třeba si všimnout minimálního prostoru, kterého se dostalo manageru zdrojů Bridge, jež přitom může být při správě a zpracování dokumentů InDesignu hodně užitečný.
Překladatel Karel Smrček odvedl poměrně dobrou práci, občas se nicméně nevyhnul šroubovanostem a nepřesným vyjádřením, rovněž o nějaký ten překlep není nouze, rejstřík je spíše jen formální a řada relevantních hesel v něm chybí. Pochválit je každopádně třeba, že názvy příkazů jsou uváděny pro anglickou i českou verzi produktu. Screenshoty prostředí jsou v angličtině a většinou sejmuty v prostředí Mac OS X, uživatele Windows daná skutečnost ale asi příliš omezovat nebude.
Kniha působí dobrým dojmem. Domníváme se, že výborně poslouží zejména těm, kdo s InDesignem začínají - zde rozhodně nahradí nápovědu, která je místy totálně esoterní a postrádá opravdové uvedení do problematiky pre-pressu, příručka S. Cohen naopak určitý celkový přehled rozhodně nabízí. Na své si ale přijdou i pokročilejší uživatelé: jak již bylo naznačeno výše, knihu lze číst na přeskáčku, vybrat si v ní kapitoly, které nás zajímají. To znamená, že ji lze v mnoha případech použít jako rychlou referenci k tématům, která dosud nemáme v prostředí InDesignu zvládnutá dostatečně dobře. Nějaké neobvyklé, dechberoucí tipy v ní ovšem nehledejte. Za cenu 479 Kč (719 Sk) každopádně stojí, v porovnání s nápovědou ušetří mnoho času a poskytne solidní úvod nejen do práce s InDesignem, ale i počítačové sazby jako takové.
E. Weinmann, P. Lourekas: Adobe Photoshop CS2
Rovněž dvojice Weinmann-Lourekas patří k úspěšným autorům, kteří v rámci Visual QuickStart Guide publikovali tituly o programech jako je Illustrator (Computer Press chystá vydat Názorného průvodce pro Illustrator CS2 od těchto autorů), Painter či QuarkXPress a hlavně Photoshop. Jejich "Photoshop CS2: Názorný průvodce" se věnuje danému programu na úctyhodných sedmi stech stranách. Výklad přitom nemá podobu převyprávěné nápovědy, ale je spíše kolekcí více či méně souvisejících kapitol, pokrývajících všechna (či takřka všechna) zásadní témata, na která uživatel při práci s Photoshopem narazí. Pozornost je takto hodně věnována jak úplným základům, tedy třeba práci s výběry, maskami, vrstvami a nastavením správy barev či snímání a ukládání souborů, tak i různým metodám úprav a retuší, nebo též automatizovanému zpracování, profesionálnímu tisku či přípravě obrázků pro Web.
Ne vždy nám přišlo rozdělení výkladu (například roztroušení informací o vrstvách do různých částí knihy) úplně povedené, ještě větší výhrady bychom měli k absenci určitého celkového náhledu na vykládaná témata. Jinak řečeno, občas docela chybí jednoznačnější odpověď na otázky typu "K čemu je to vlastně dobré?" nebo "Proč to děláme právě takhle?". Pokud se nicméně čtenář/uživatel nenechá odradit a výkladem se prokouše nejlépe s odzkoušením všech postupů rovnou u počítače, získá velmi solidní znalostní základ, který mu bude k užitku při nejrůznějších nasazeních Photoshopu.
Vizuální stránka věci je vzhledem k probírané tématice samozřejmě velmi důležitá. Zde lze na jednu stranu pochválit, že ilustračních obrázků je skutečně hodně a značně názorných, na druhou stranu se ovšem najdou takové, u kterých je velmi škoda, že nejsou v barvě, ale pouze odstínech šedi (viz např. vyobrazení účinku jednotlivých filtrů v kapitole 23). Publikace sice obsahuje vložených asi 40 barevně potištěných stran, na těch ovšem nalezneme galerii zajímavých prací vytvořených s pomocí Photoshopu. Ty sice občas lahodí oku, ale mají nulovou didaktickou hodnotu, takže kdyby se místo nich barevně vytiskly výše naznačené ukázkové pasáže, bylo by to podle nás lepší.
Co se překladu týče (pracoval zde celý tým, konkrétně Jana Hanzlíková, Tomáš Merka a Karel Smrček), opakovat bychom v podstatě mohli charakteristiky zmíněné u předchozího titulu. tj. jste-li ochotni tolerovat nějaký ten překlep a občasnou šroubovanost (za kterou zde možná dost dobře může již originál, ale nevíme, neměli jsme jej v ruce), určitě nebudete mít důvody k větší nespokojenosti, zohledněna je opět česká i anglická verze rozhraní produktu.
Co říci k publikaci souhrnně? Pokud chcete Photoshop umět "dosti dobře" ve všech oblastech jeho nasazení (pre-press, Web, digitální fotografie - tj. jste třeba sazeči či webdesignéři, kteří využívají celou Creative Suite 2) a děláte v tomto produktu teprve první krůčky, nebo potřebujete rychlou referenci k různým tématům, ve kterých postrádáte potřebné znalosti, je daný průvodce horkým kandidátem ke koupi. Cena 490 Kč (730 Sk) nám zde přijde jako přiměřená. Pokud hledáte něco, co vás obšírně, "polopaticky" a s výkladem souvislostí uvede do úplných základů práce s Photoshopem, nebo se naopak pídíte po skutečně do hloubky vedeném výkladu například o práci s RAW formátem nebo různých montážních postupech, hodilo by se možná ještě zapátrat po vhodnějším titulu.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024