Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
fotograf
ConceptShare: zajímavý systém pro online spolupráci designérů
17. prosince 2007, 00.00 | Systém společnosti ConceptShare nabízí možnosti internetového sdílení a anotování náhledů grafických prací v podstatě libovolného typu při využití skupinové komunikace v reálném čase. To vše za velmi příznivých cenových podmínek, za určitých omezení dokonce zdarma, k práci přitom postačí webový browser s instalovaným Flash Playerem. Blíže dané řešení představujeme v této recenzi.
Ke skupinové spoluprací prostřednictvím Internetu dnes lze i v oblasti kreativity a publikování použit různé prostředky. Prim hraje společnost Adobe se svou kombinaci Acrobat-Reader, dále jsou zde též řešeni zaměřená speciálně na pre-press (ICS Remote Director, Kodak RealTimeProf) či enterprise oblast (Acrobat Connect aj.). Zajímavým, loni uvedeným nástrojem daného typu myslícím primárně na kreativní sektor, je ConceptShare stejnojmenného výrobce. Tento prostředek se nedávno dočkal nové verze a spolu s tím i podoby určené pro uživatele ilustračního programu CorelDRAW.
Funkce daného řešení dovoluji použit ConceptShare v podstatě s libovolnou kreativní aplikaci v oblasti pre-pressu i webdesignu při procesech náhledování,anotování i schvalování návrhů. Není pak bez významu, že mimo komerčních podob služby je navíc k dispozici i provedeni zdarma, které je přes výraznější omezeni v praxi rovněž použitelné. Podrobněji bychom ConceptShare rádi přiblížili v této recenzi.
Základní přiblížení
ConceptShare je webová, resp. na prostředcích provozovatele hostovaná služba, postavená na technologii Flash. K jejímu užívání na straně klienta postačí kompatibilní webový prohlížeč se zapnutou podporou JavaScriptu a cookies a nainstalovaným Flash Playerem (8.2 a vyšší), služba tedy bez problémů funguje v Mac OS X i Windows na různých prohlížečích.
V současnosti je služba k dispozici ve dvou provedeních, ConceptShare a CorelDRAWConceptShare - druhá varianta je ona námi již zmíněná nedávno uvedená podoba určená primárně pro uživatele CorelDRAW, od "normální" ConceptShare se nicméně dle všeho liší pouze podporou CorelDRAW souborů. CorelDRAWConceptShare jsme vyzkoušeli i my. K provozování je zapotřebí jednoduchá bezplatná registrace, kterou získá uživatel účet služby, výchozí uživatelský plán je nastaven na provoz zdarma, kdykoli je možno přejít na některou z placených podob (viz závěr článku). Zarazila nás poměrně značná absence psané dokumentace ke službě, několik málo základních a FAQ informací a k tomu sada videotutoriálů spolu se zkoušením metodou "pokus-omyl" sice zkušenějšímu uživateli postačí, ale u systému deklarujícímu se jako jednoduchý a intuitivní bychom čekali něco více.
Základem ConceptShare jsou tzv. workspaces, tedy virtuální pracovní plochy, které má uživatel k dispozici prostřednictvím svého účtu. Na plochu nahrává jeden nebo více náhledů souborů - tzv. konceptů (concepts), určených k anotování. Ke každé ploše je přitom možno vytvořit základní popis týkající se jejího účelu a klienta či projektu, pro rychlé prohledávání se nabízí systém tagů. Přiřadit lze ploše i seznam členů, kteří se účastní spolupráce nad danými koncepty. Všechny tyto parametry je samozřejmě možno měnit kdykoli později v průběhu práce. Koncepty zde lze organizovat podle různých kritérií v podobě náhledů nebo seznamu.
Importovat do podoby konceptu lze bitmapovou grafiku (JPEG, GIF, PNG), vícestránkové nezabezpečené PDF dokumenty (musí být vložena písma pro jejich korektní zobrazení, lze převést vybrané stránky dokumentu - koncept takto může odpovídat jednotlivým stránkám jediného PDF souboru), webové stránky (zadáním URL) neobsahující HTML či JavaScript problémy (snímán není animovaný GIF ani Flash animace), CAD DWG soubory a též dokumenty CorelDRAW. Maximální podporovaný objem souboru byl v naší testovací verzi 3 MB. V případě, že uživatel hodlá schvalovat dokument nepodporovaného formátu (např. InDesign, QuarkXPress aj.), stačí mu v podstatě provést export do PDF či vytvořit odpovídající rendering stránek dokumentu v bitmapové podobě a takovýto podklad načíst do systému.
Zobrazení konceptů
Obsah workspace, tedy v ní obsažené koncepty, lze otevřít ke zpracování v odpovídajícím editoru. Tento uprostřed přehledného prostředí zobrazuje náhled zvoleného konceptu, panely a tlačítka pak poskytují přístup k ostatním konceptům, jednotlivým nástrojům atp.
Možnosti zobrazení náhledu jsou na velmi dobré úrovni a v podstatě není moc toho, co bychom jim vytkli. K dispozici jsou takto detailní zvětšení až na 500 % velikosti či tlačítka pro rychlou změnu velikosti na celou stránku, 100 % a šířku okna. Velikost náhledu dovoluje měnit odpovídající posuvník, k dispozici je i celkový miniaturní náhled obrázku, umožňující přesuny zobrazení manipulací s odpovídajícím výřezem. Vše přitom funguje velmi rychle.
Odpovídající tlačítko pak dovoluje naráz skrýt všechny postranní panely a maximalizovat tak náhled. Využít lze i nástroj pro jednoduché pravoúhlé proměřování vzdáleností a ploch, k dispozici je rovněž kapátko pro zjištění hexadecimální hodnoty RGB barvy v určitém bodu náhledu. Narozdíl od pokročilých softproofingových systémů (např. ICS Remote Diretor) ovšem zcela chybí jakékoli prostředky pro kontrolu barevnosti na bázi color managementu.
Anotace
Editor ConceptShare umožňuje různým způsobem koncepty anotovat. Základním prostředkem je textový nástroj, dovolující připojovat jakousi obdobu známých nalepovacích lístečků. Tažením lze přitom z rámečku s poznámkou umístit ukazatel na libovolnou pozici na stránce - zajímavá pomůcka pro detailní anotování.
Dále lze využít nástroj pro kreslení čar a tužku pro volné kreslení od ruky, i k objektům vytvořeným těmito nástroji lze přitom připojit textovou poznámku. Velmi pěkným anotačním nástrojem, který překvapivě jiné produkty postrádají, je obdélníkové zvýraznění (resp. ořez - vše mimo vybranou oblast je ztmaveno) vybrané části náhledu - především s jeho pomocí lze případně provádět detailnější korektury textových pasáží v náhledu, neboť i zde je možno k oblasti vyznačené daným nástrojem připojit textovou poznámku. Pro odstranění poznámek je k dispozici guma.
Seznam všech poznámek vložených do dokumentu jednotlivými uživateli je zobrazen na zvláštním panelu. Po aktivaci je vždy na obrazovce zobrazena příslušná poznámka i s případným textem. Dle všeho nicméně není možné zobrazit si v náhledu více poznámek současně, což nicméně nemusí být zásadním problémem. Užitečnou pomůckou je panel Events, zobrazující v odpovídající sekci historii akcí týkajících se poznámek, dále je na tomto panelu k dispozici historie zpracování konceptů a uživatelů.
Skupinová spolupráce
Anotační nástroje by samozřejmě postrádaly svůj smysl, pokud by ConceptShare nedovoloval spolupráci nad podklady. Možnosti, které se v daném směru nabízí, jsou přitom dosti zajímavé.
Účastníci spolupracující nad projektem mohou mít různý status. Konkrétně jsou zde takto administrátor pracovní plochy, mající všechna správní práva, a dále uživatelé, kteří mohou buďto pouze prohlížet obsah konceptů nebo jej i komentovat. Přidělení práv je na administrátorovi, který přizývá jednotlivé uživatele ke spolupráci e-mailem.
U komentářů je pak pochopitelně vloženo i jméno uživatele, který je vytvořil, a k dispozici je možnost odpovídat na jednotlivé poznámky. Rychlou komunikaci v reálném čase dovoluje chatovací nástroj. Aby účastníkovi náhledovacího projektu nic neuniklo, může si nastavit odběr e-mailových zpráv, informujících o vybraných či případně všech událostech, jež v souvislosti s danou workspace nastaly.
Závěrem
Jak jsme již naznačili v úvodu článku, službu lze používat i zdarma. Konkrétně takto registrovaný uživatel získá k dispozici jednu aktivní workspace s maximálně třemi koncepty a 5 MB prostoru. Může se to zdát být málo, ale pro odzkoušení služby i nepříliš rozsáhlé projekty je to dostačující. Další cenové modely lze vyčíst z přiložené tabulky, jak je zde poznat, tak už za základní, poměrně příznivou cenu 19 USD měsíčně lze získat v podstatě plně funkčně vybavenou službu.
Investice tedy nejsou nijak přemrštěné, možnosti využití systému jsou přitom poměrně bohaté ve všech oblastech publikačního průmyslu. ConceptShare sice postrádá jakékoli specializované nástroje pro kontrolu barevnosti náhledů a chybí mu i sofistikovanější prostředky pro textové korektury či řízení anotačních cyklů ve stylu kombinace Acrobat-Reader. Na druhou stranu si lze ale představit poměrně dost situací, kdy i s takovýmito omezeními prostředky ConceptShare vystačí, významným plusem služby je pak její skutečně snadné spuštění a provozování bez nutnosti cokoli instalovat. Na příští rok výrobce slibuje větší provázání jeho systému s produkty užívanými v oblasti designu a rovněž rozšíření komunikačních schopností - bude zajímavé sledovat, jakým směrem se bude dané řešení ubírat.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024