Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
fotograf
Adobe Version Cue zblízka: Skupinová spolupráce
Adobe InDesign sazba
6. prosince 2004, 00.00 | Aplikace Version Cue, dodávaná coby součást Adobe Creative Suite, poskytuje velmi
zajímavé možnosti spolupráce na publikačních projektech prostřednictvím lokální sítě či
Internetu. Jak vypadají odpovídající nástroje a postupy? To se dozvíte v tomto článku.
V minulé části tohoto seriálu jsme se pokusili čtenářům přiblížit základní možnosti využití aplikace Version Cue pro správu publikačních zdrojů v rámci sady aplikací Adobe Creative Suite. Náš výklad byl přitom zaměřen především na specifika lokálního nasazení v jednouživatelském prostředí. Hlavní síla Version Cue ovšem spočívá v síťovém nasazení ve víceuživatelském prostředí. V tomto článku bychom se právě na tento způsob fungování produktu rádi podívali podrobněji.
Propojení uživatelů
Version Cue pro síťový provoz využívá TCP/IP protokol a tudíž je její nasazení možné v prostředí lokálních sítí i Internetu, přičemž na podkladech lze spolupracovat z počítačů s různými operačními systémy. A nejen to, k obsahu pracovních ploch spravovaných Version Cue lze přistupovat i z libovolných aplikací, které podporují technologii WebDAV (vhodné například pro správu podkladů bez využití Version Cue). Na pozoru je ovšem třeba se mít v případě nasazení firewallů: podle dokumentace produktu je především třeba zajistit, aby TCP porty 3703 a 427 zůstaly otevřeny pro komunikaci. Vzhledem k rozmanitosti nastavení pak věříme, že nám čtenáři nebudou mít za zlé, že se již v našem výkladu nebudeme zabývat konkrétními způsoby provozu odpovídajících síťových prostředků: odkázat je zde třeba na příslušné informační zdroje a pomoc osob, jež se v daném provozu starají o provoz sítě (jsou-li takové). Každopádně se lze spokojit s konstatováním, že tam, kde je síť již úspěšně v chodu, mělo by odpovídající začlenění Version Cue (poté, co je ohlídáno nastavení firewallu) proběhnout v podstatě automaticky.
Víc než na obecné podmínky provozu se na tomto místě zaměřme na to, co je zapotřebí konkrétně provést ve Version Cue k tomu, aby byla spolupráce uvedeným způsobem možná. Především je třeba, aby počítač, který hodlá svou pracovní plochu (resp. její jednotlivé projekty) nabídnout jiným uživatelům v síti (zde i dále budeme až na výjimky mínit pod pojmem síť i Internet) měl spuštěnu Version Cue a pracovní plochu zapojenu jako viditelnou pro ostatní (Visible to Others). Odpovídající nastavení se provádí na ovládacím panelu Version Cue, o kterém jsme podrobněji psali již v minulé části tohoto seriálu.
Základní konfigurace Version Cue
K obsahu dostupných pracovních ploch mohou uživatelé přistupovat z odpovídajícího dialogu pro práci ve Version Cue (otevírání, ukládání, verze aj.), aktivovaného v jednotlivých aplikacích Creative Suite způsobem, jenž jsme rovněž popsali v minulé části. Jsou-li dané plochy dostupné přímo z lokální sítě, stačí obvykle vylistovat nejvyšší úroveň zobrazení projektů, poté se zobrazí seznam všech ploch, které jsou takto dostupné (včetně plochy, patřící k danému počítači). Trochu jiná situace nastává v případě, že je třeba přistupovat k ploše přes Internet: Zde je zapotřebí, aby uživatel znal odpovídající odkaz. Ten lze zjistit nejsnáze tak, že uživatel na počítači, jehož plocha má být zpřístupněna, spustí administrativní utilitu (tlačítko Advanced Administration na zmíněném ovládacím panelu), a aniž by se do ni musel přihlašovat, může na úvodní straně odpovídající odkaz přečíst a poté zaslat uživatelům, kterých se to týká. Ti se pak připojí v dialogu pro práci s Version Cue v aplikacích Creative Suite přes příkaz Connect to. Pokud se při jednom z uvedených způsobů nezobrazuje uživateli obsah, jaký by očekával, může leckdy vše vyřešit příkaz Refresh.
Práce s projekty
Kontrola přístupu
Version Cue poskytuje několik možností, jak selektivně sdílet jednotlivé projekty s ostatními uživateli. Ta první je velmi jednoduchá: uživatel ve vlastnostech projektu (při jeho tvorbě nebo kdykoli poté) určí, zda má být projekt sdílen s ostatními uživateli či nikoli (Share/Unshare with others). Nastavení se přitom týká všech dokumentů projektu.
Uvedený přístup může být příliš otevřený například na těch pracovištích, která přes tutéž plochu sdílejí zdroje s různými subjekty. V jejich případě lze využít autorizovaný přístup k jednotlivým projektům, jež se nastavuje s pomocí administrativní utility. Té se budeme podrobněji věnovat příště, na tom místě si nicméně uvedený postup alespoň naznačme: Především je vhodné vědět, že pro úvodní přihlášení (po instalaci Version Cue) do zmíněné utility jsou login i heslo shodně "system". (V prostředí utility je pak možná změna nastavení.) Po přihlášení je správa uživatelů dostupná pod záložkou Users. Mimo triviálních nastavení uživatele, jako jsou login a heslo, se zde určují různé stupně privilegií: podrobný popis přenecháváme dokumentaci produktu, v podstatě jde ale o to, zda daný uživatel bude moci údaje z určených projektů pouze číst nebo i upravovat či spravovat (pomocí zmíněné utility). Autorizovaný přístup k projektu se pak nastaví pod záložkou Projects - kliknutí na příslušné jméno projektu nabídne odpovídající dialog.
Nastavení uživatele
Pod toutéž záložkou se pak skrývá ještě jedna zajímavá volba, týkající se skupinové práce na podkladu. Mluvíme teď o tzv. ochraně uzamčením (Lock Protection). Dopad uvedené volby na skupinovou spolupráci si vysvětlíme dále.
Nastavení projektu
Zpracování ve skupině
Zpracování souboru začíná ve Version Cue jeho otevřením z daného projektu. Uživateli se přitom vytvoří pracovní kopie daného zdroje (kopíruje se poslední verze), jež se uloží v odpovídající složce (My Documents, Dokumenty atp., podsložka Version Cue, dále struktura odpovídá projektům) na daném počítači (to tedy mimo jiné znamená, že uživatel se může kdykoli odpojit od sítě resp. dané pracovní plochy a přesto dále pracovat s takto vytvořenou kopií). Následné normální ukládání pak nevede ke změně dokumentu v úložišti projektu. K té je zapotřebí použít odpovídajícího příkazu Version Cue pro uložení nové verze (buďto z dialogu Uložit jako nebo přímo přes příkaz Verze - viz náš výklad v minulé části seriálu). Co se při tomto uložení děje pak, závisí na tom, zda je u daného projektu nastavena výše zmíněná ochrana uzamčením.
Jedno z varovných hlášení
Pokud ochrana nastavena není, mohou různí uživatelé bez jakékoli restrikce ukládat vytvořené verze. V opačném případě může nové verze ukládat pouze ten uživatel, který dokument k úpravám otevřel jako první. Ostatní uživatelé tedy mohou své úpravy do projektu nahrát buďto pod novým názvem (což se někdy hodí, například při přípravě podoby pro jiné výstupní podmínky apod.) nebo musí počkat do chvíle, kdy je editace prvním uživatelem ukončena, pak mohou pracovat na aktuální verzi daného zdroje.
Odpovídající mechanismy poskytují uživateli v kterékoli fázi zpracování příslušné informace o stavu souboru: v rámci dialogového okna Version Cue je takto indikován status (zda je soubor připraven k nahrání, upravován někým jiným apod.). Obdobně jsou k dispozici varovná hlášení, která například uživatele upozorní na to, že byla do workspace nahrána nová verze daného dokumentu a tudíž jsou jeho úpravy neaktuální apod. - možné je například hlášení ignorovat a nahrát vlastní verzi nebo naopak opustit provedené změny a nahrát si verzi aktuální.
Soubor může mít ve Version Cue rozdílný status
Nemá cenu se na tomto místě pouštět do rozboru scénářů, odpovídajících výše naznačeným možnostem práce nad soubory: troufáme si totiž tvrdit, že pro tentýž pracovní scénář lze využívat různých postupů a nastavení. Uživatelům zde nicméně doporučujeme (mimo četby příslušné dokumentace) v reálné situaci vyzkoušet postup, na kterém se dopředu odpovídajícím způsobem dohodnou všechny strany a pro zabránění problémům využívat i komunikační prostředky, jako je třeba e-mail, hodně samozřejmě pomůže i nastavení odpovídajících komentářů k jednotlivým verzím. Version Cue každopádně postrádá nástroje, dovolující porovnat provedené změny v jednotlivých verzích, takže nekontrolované úpravy v rámci skupiny mohou vyprodukovat sadu verzí, v níž se nedá rozumně orientovat.
Závěrem
Tolik ke skupinové spolupráci ve Version Cue. Příští díl našeho seriálu bude zaměřen na pokročilejší správu projektů s pomocí výše zmíněné administrativní utility - čtenářům mimo jiné prozradíme, jak pročistit nastřádané verze souborů či projekty zálohovat nebo přenášet na jinou destinaci.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024