Adobe Photoshop Express a jeho obdoby: Editujte bitmapy online - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Adobe Photoshop Express a jeho obdoby: Editujte bitmapy online

18. září 2007, 00.00 | Nedávné zmínky ze strany společnosti Adobe o připravované online podobě Photoshopu, označované jako Photoshop Express, přinášejí již po několikáté otázku ohledně smysluplnosti nasazení online nástrojů pro úpravy bitmapové grafiky. Bude někdy profesionální design fungovat přes webový prohlížeč, nebo jde jen o hříčku dlouhodobě určenou pro amatéry? Více v našem článku.

Přenášení desktopových aplikací do prostředí World Wide Webu se dnes stalo dosti módní záležitostí. Daný proces byl nastartován poměrně logicky v oblasti produktů určených pro oblast kanceláří. Pomyslnou první vlaštovkou zde byly, resp. jsou e-mailové služby, nyní pak pod značkou Google či třeba Zoho Office můžeme na Webu najít i poměrně komplexní a mnohdy již dosti dobře použitelné nástroje pro editaci textu a tabulek, správu databází, plánování času, řízení projektů, skupinovou spolupráci apod.

Poměrně logickou otázkou přitom je, kdy se daný trend projeví výrazněji i v oblasti publikování. Zde se již samozřejmostí staly nástroje pro tvorbu obsahu určeného k publikování na Webu, konkrétně redakční systémy či editory blogů. Nabízí se pak i řešení pro online sazbu, a to zejména v případě služeb WebToPrint, odpovídající prostředky z dílen společností jako Adobe (InDesign Server, FrameMaker Server) či Quark (QuarkXPress Server) jsou ovšem velmi drahé. Konečně je otázkou, kdy se výrazněji rozšíří online editory bitmap, tedy určené jak pro volnou tvorbu elektronické grafiky, tak zejména k úpravám digitálních fotografií. Nejnověji danou otázku akcelerovala společnost Adobe, když opět zmínila svůj záměr uvést Photoshop Express, tedy (notně zjednodušenou) podobu Photoshopu, určenou k nasazení prostřednictvím Internetu. Co je o dané aplikaci známo, jaké jsou její současné alternativy a co lze předpokládat o budoucnosti řešení tohoto typu? Takové jsou otázky, na které se pokoušíme odpovědět v našem článku.

Photoshop Express

S první zmínkou o Photoshopu Express přišel CEO Adobe Bruce Chizen v únoru tohoto roku. Vidět danou aplikaci v akci pak měli možnost na začátku září návštěvníci konference Photoshop World, a to v rámci prezentace Johna Loiacona (nepříliš dobře viditelný a nazvučený videozáznam této prezentace si lze stáhnout ze stránek serveru Creativepodcast.com, představení Photoshop Express začíná zhruba v šestnácté minutě).

pspexpress1f.jpg

Prostředí Photoshop Express

Dané zdroje a také po Internetu kolující screenshot dávají dobře tušit, co lze a co nelze od Photoshopu Express očekávat. Evidentně se jedná o produkt zaměřený na sektor amatérských uživatelů digitální fotografie. Po nahrání snímků má uživatel ve značně jednoduchém prostředí možnost provádět nejrůznější základní operace, jako jsou ořez, změna velikosti, vyladění tónů, aplikace vybraných efektů, export do různých formátů aj. Úpravy přitom fungují na bázi drag&drop manipulací, hotových nastavení, výběrů z náhledů aplikovaných filtrů apod., nějaké sofistikované ladění takto nelze očekávat. Na druhou stranu vypadá právě takovýto typ editace pro řádového konzumenta dosti atraktivně.

Ohledně data uveřejnění dané aplikace zatím není nic známo. Nicméně skutečnost, že již byla veřejně prezentována, lecčemu napovídá. V potaz je pak třeba brát i to, že Adobe už několik měsíců dovoluje provozovat vybraným subjektům online verzi svého produktu Premiere, určeného pro práci s digitálním videem. Aplikace Premiere Express je takto k dispozici například na serverech Photobucket, MTV.com či TestTube a přináší opět především základní funkce, určené pro běžné konzumentské úpravy videa. Otázkou bude i zpoplatňování Photoshop Express, pravděpodobná je zde například bezplatná podoba nabízená na velkých komunitních serverech pro sdílení digitálních fotografií (Flickr, Buzznet apod.).

Alternativy

Zabrouzdáme-li po Webu, zjistíme záhy, že online nástrojů pro úpravy bitmapové grafiky a digitálních fotografií je překvapivě mnoho (ale všem pochopitelně schází publicita spojená s nástrojem giganta softwarového průmyslu). Za jakéhosi veterána lze v daném případě označit GIFworks. V nepříliš atraktivním rozhraní se zde nabízí funkce dovolujíc upravovat GIF obrázky a animace, mimo základních nástrojů pro úpravy je poskytována i poměrně rozsáhlá škála filtrů.

pspexpress2af.jpg

Phixr

Podstatně modernější interface a širokou paletu funkcí, dovolujících aplikovat řadu obvyklých i méně obvyklých editačních nástrojů (včetně třeba spojování snímků, vytvoření rámečků, redukce efektu červených očí, OCR rozpoznání textu v bitmapách, náhledů efektů aj.) na soubory různých typů (JPEG, PNG, TIFF, GIF) nabízí Phixr. Tento také dovoluje obrázky k editaci nahrávat nejen z počítače daného uživatele či zasláním přes e-mail, ale rovněž přenosem z úložišť různých online služeb (Flickr, Fotopic, Picassa aj.), do kterých je umí i zpětně vkládat, dále je možno převzít obrázek ze zvoleného URL, výběr v prostředí webové stránky dovoluje tzv. bookmarklet. Volné užívání služby je limitováno na snímky o velikosti 1 280 x 1 024 px. Obdobné možnosti nabízí třeba i služba Pixenate. Služba Snipshot pak zaujme podporou obrázků o velkém objemu (až 10 MB), importem do PDF či možností integrace do jiných webových služeb pomocí odpovídajícího API.

Na Webu lze nicméně najít i nástroje snažící se nabídnout skutečně pokročilé možnosti úprav na bázi uživatelských nastavení. Příkladem za všechny může být ImageMagick Studio postavené na známé sadě open source prostředků pro práci s grafikou ImageMagick. Vysoké nároky na zpracování pak dovolují splnit rovněž implementace online služeb postavené na technologii imaging server, jako je třeba eRez Imaging Server.

pspexpress3f.jpg

ImageMagick Studio

Závěrem

Náš skutečně jen letmý přehled řešení pro online editaci grafiky měl za cíl jediné: ukázat, že Photoshop Express není rozhodně technologicky něčím převratným a novým. Převratné a nové je nicméně na daném produktu to, že je zaštítěn zásadním dodavatelem publikačních řešení, a tudíž je vysoce pravděpodobné, že se ujme výrazně více než jakýkoli z existujících systémů.

V dané souvislosti se naskýtá poměrně logická otázka, nakolik se někdy dočkáme i výkonnější verze Photoshopu (či nějakého podobného řešení) poskytované daným způsobem. V této souvislosti je třeba říci, že základní technologické bariéry jsou zde asi stále menší (výkonný a dostupný Internet, technologie pro webové aplikace nové generace apod.), nicméně reálná implementace systému daného typu je asi zatím poměrně v nedohlednu (připomeňme každopádně, že pro dávkové využití některých funkcí enginu Photoshopu či Illustratoru v lokálních sítích a online službách poskytuje Adobe po delší čas svůj Adobe Graphics Server, který nicméně nebyl dlouho updatován).

Jako hlavní problémy zde vidíme například výrazně vyšší nároky na datové přenosy a výkon serveru nežli v případě jednoduchých úprav, či také otázky spojené s bezpečností takovéhoto typu zpracování. Každopádně si ale troufáme tvrdit, že jednodušší nástroje ve stylu Photoshop Express mohou být již záhy všeobecně rozšířeným a rutinně užívaným prostředkem, nad jehož existencí se nikdo nepozastaví.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: