Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
fotograf
Adobe Creative Suite 4 zblízka: Bridge
7. října 2008, 00.00 | Podstatně rychlejší náběh a akcelerace mnoha funkcí, lepší možnosti vyhledávání či zobrazování zdrojů, nové schopnosti tvorby webových galérií či PDF prezentací z fotografií nebo též automatické detekování snímků pro tvorbu panoramat a HDR grafiky. Takové jsou některé z nejdůležitějších novinek, které přináší notně vylepšený správce digitálních zdrojů Bridge ve své CS4 verzi. Podrobněji si je přiblížíme v tomto článku.
Součástí sad Adobe Creative Suite či též dodávky jejich jednotlivých aplikací je rovněž správce digitálních zdrojů Bridge. I když vždy nabízel poměrně dost zajímavých funkcí, trpěl ve svých dosavadních podobách především ne právě uspokojivou rychlostí a stabilitou a také zvýšenými nároky na hardwarové zdroje. Vývojáři Adobe na odstranění daného handicapu v Creative Suite 4 minimálně v některých ohledech zapracovali a navíc přidali řadu menších i významnějších vylepšení funkcí tohoto produktu. Blíže vás s nimi seznámíme v tomto článku.
Akcelerace náběhu a chodu
Jak jsme již naznačili, Bridge je nyní skutečně výrazně rychlejším produktem. Týká se to zejména náběhu, přičemž k dispozici je zde - obdobně jako u Acrobatu nebo Readeru - možnost zavedení modulů programu do paměti již při startu systému, i bez této možnosti je start oproti minulosti o dost rychlejší. Otázkou samozřejmě zůstává, zda se produkt bude takto dobře chovat i po dlouhodobějším užívání, kdy se upraví jeho konfigurační soubory, cache atp.
Obdobně jako zejména Photoshop i jiné aplikace zaměřené v CS4 na práci s grafikou pak i Bridge při provádění svých náhledových a dalších funkcí nyní přenáší zpracování do grafické karty. To opět znamená výraznější urychlení mnoha operací.
Tak jako tak nás ale zarazil objem instalace Bridge. Chápeme, že se jedná o dosti všestranný produkt, musí ale soubory v podstatě doplňkové utility skutečně zabírat na disku kolem 400 MB (vycházíme z instalace betaverze CS4 v Mac OS X)? Nejde samozřejmě ani tak o to, že by při dnešních objemech disků byl daný prostor nějak drahý či nedostupný, spíše se evokuje otázka ohledně toho, jaké různé "přílepky" a případné duplicity v kódu sebou daná aplikace nese.
Nové rozhraní
Bridge má nyní nové rozhraní s novými ikonkami. Přibyly zde zejména nové navigační prvky, konkrétně pro pohyb ve složkách dopředu a dozadu a také pro přechod do složek nadřazených v hierarchii či též složek oblíbených. K dispozici je dále seznam pro rychlý přechod do již navštívených složek a též pro přístup ke všem naposledy zpracovávaným souborům. Dále lze takto snadno přistupovat k naposledy užitým souborům jednotlivých aplikací Creative Suite instalovaných na daném počítači, s možností přejít na zvolený soubor či celou nabízenou kolekci.
Aktuální pozici v hierarchii složek indikuje řádek v levé horní části okna Bridge, přecházet z něj lze snadno do jednotlivých nadřazených složek (klepnutím na jejich název) či jejich podsložek (klepnutím na znak ">" za názvem složky). Pracovní plochy je nyní možno snáze přepínat volbou ze seznamu umístěného v pravém horním rohu okna Bridge, seznam lze přitom i roztáhnout a namísto rozvinovací nabídky tak požívat řádek nabídek, který je možno dále konfigurovat (změna pořadí příkazů atp.).
Prohledávání
Vyhledávání souborů by nyní mělo být rychlejší a efektivnější. Mimo interního enginu lze k němu v Bridge použít i Spotlight Mac OS X či Windows Search Windows. Příkaz Úpravy-Hledat pak obdobně jako v minulosti dovoluje vytvářet složitější dotazy, jejichž výsledky lze ukládat coby dynamicky updatované kolekce.
Kolekce
Kolekce zdrojů, tj. sady odkazů na zvolené zdroje, byly k dispozici v Bridge již dříve, nyní jsou ale jejich možnosti vylepšeny. Používat lze uživatelem manuálně určených kolekcí (zobrazených v modré barvě), poskládaných tažením ikonek zdrojů či sestavením v módu Kontrolního nebo celoobrazovkového zobrazení (viz níže), a dále smart kolekcí (zobrazených v červené barvě), jejichž obsah je určen vyhledávacími kritérii a mění se dynamicky.
Náhledy
Práce s náhledy souborů (miniaturami) je nyní flexibilnější, neboť ji lze konfigurovat pro každou složku individuálně. K dispozici je takto možnost použití zabudovaných náhledů pro nejrychlejší procházení a dále náhledů ve vysokém rozlišení (a se správou barev) na vyžádání či generovaných automaticky (obvykle nejpomalejší, ale nejvěrnější zobrazení). Volba "Generovat 100% náhledy" pak zajistí tvorbu náhledů urychlujících práci s lupou a zvětšování, nicméně vyžaduje pro náhledy více diskového prostoru a času pro generování. V předvolbách Bridge pak lze nastavit generování ještě větších náhledů odpovídajících velikosti obrazovky (Předvolby-Další volby-Generovat náhledy podle velikosti monitoru).
Pro lepší přehlednost lze nyní miniatury uzamknout na mřížku. Položky panelu Obsah lze nyní zobrazovat i v módu Seznam, zobrazujícím seznam náhledů se základními informacemi o zdrojích organizovanými do sloupců, které lze přidávat/ubírat, přemisťovat, použít k setřídění výpisu apod. Již i tak bohaté zobrazovací schopnosti Bridge (obrázky, digitální fotografie, InDesign, Illustrator, PDF, Flash, audio, video aj.) nyní rozšiřuje schopnost zobrazovat 3D rendering. Zvukové a video soubory se mohou začít automaticky přehrávat po výběru jejich ikony.
Filtrování a třídění
I bez panelu Filtr lze nyní provádět filtrování na základě nejobvyklejších kritérií (hodnocení, visačky aj.) použitím odpovídající volby skrývající se v nabídce pod ikonou Filtr. Obdobně je pak k dispozici nabídka pro rychlé volby třídění.
Možnosti panelu Filtr byly rozšířeny o řadu kategorií, spojených zejména s digitální fotografií (doba expozice, ohnisková vzdálenost, vyvážení bílé, Camera Raw aj.). Odpovídající kontextová nabídka dovoluje snadno nastavit kategorie filtru, možné je zachování filtru při procházení mezi složkami (malý "připínaček" v levé dolní části panelu) či naopak jeho resetování (malé kolečko v pravé dolní části panelu).
Kontrolní režim a celoobrazovkový náhled
K pohodlnějšímu prohlížení, porovnávání, hodnocení a třídění obrázků disponuje Bridge novým Kontrolním režimem (Cmd/Ctrl-B). Po přepnutí do něj se jednotlivé položky aktuálního výběru zobrazují v náhledech organizovaných v prostorovém kruhu. Položkami (resp. jejich náhledy) pak lze (s pomocí myši či klávesových zkratek) snadno listovat, vyřazovat je z výběru, hodnotit, opatřit visačkami nebo zařazovat do kolekcí. Použít lze zvětšování i lupu, stiskem klávesy R se uživatel přepne do Camera Raw a může pak provádět odpovídající úpravy aktuálního snímku. Kontrolní režim využívá při prohlížení v maximální míře nové možnosti hardwarové akcelerace.
Kromě kontrolního režimu je k dispozici i celoobrazovkový náhled zdrojů. Příznivce Quick Look v Leopardovi nepřekvapí, že se aktivuje stiskem mezerníku, prohlížení pak nabízí v mnohém obdobné možnosti (hodnocení, otevření v Camera Raw) jako kontrolní režim.
Použití Camera Raw
Bridge a Photoshop nyní sdílí totéž nastavení Camera Raw, tj. při změna v jedné aplikaci se promítne do aplikace druhé. JPEG a TIFF soubory lze otevřít v Camera Raw jediným kliknutím na odpovídající ikonku.
Webové galerie a PDF prezentace
Sadu zvolených snímků lze nyní z prostředí Bridge snadno publikovat v podobě webové galerie či PDF prezentace (jedná se o dosti přepracovanou novou podobu funkce, dostupné dříve prostřednictvím doplňkového pluginu). Po zadání odpovídajícího příkazu se zobrazí panel Výstup, na kterém je možno podrobně vyladit parametry výstupu, následně se se generují buďto odpovídající webové HTML či Flash stránky (galerie s náhledy, určeným layoutem atd.), jenž lze rovnou nahrát na FTP server, či PDF dokument.
Nastavení výstupu vychází ze šablon, jejichž jednotlivé parametry lze dále měnit, k dispozici jsou náhledy vytvořených sestav. Výsledkem mohou být atraktivně vyhlížející sestavy, použitelné například při výměně podkladů s klienty (PDF dokument lze uzamknout heslem či též opatřit vodoznakem nebo podkladem), prezentacích (u PDF podoby se nabízí různé efektní přechody mezi stránkami apod.), vystavení na Internetu (spolupráce, veřejné publikování) či tisku (náhledové archy).
Metadata
Panel Informace o souboru (File Info) je nyní založen na Flashi a vývojáři mohou snadno rozšiřovat jeho možnosti. Jednotlivé záložky na daném panelu slouží k prohlížení a obvykle i editaci metadat zdroje, lze je přesouvat a snadno jimi listovat. K dispozici je stejně jako v minulosti možnost použití metadatových šablon pro rychlé nastavení metadat jednoho či více zdrojů.
Automatická tvorba panoramat
Bridge lze nyní v kombinaci s Photoshopem použít k automatické tvorbě panoramat či HDR grafiky. Funkce Balíček-Automaticky sestavit panorama/HDR takto nejprve vloží do jednoho balíčku snímky, které by podle ní měly být použitelné k tvorbě panoramatu či HDR obrázku. Sestavení je zde založeno na metadatech snímků (čas, doba expozice apod.). Následně lze tento balíček předat odpovídajícím příkazem Photoshopu, který z něj sestaví panorama/HDR obrázek a výsledek předá zpět do Bridge. Další zajímavou funkci obdobného typu představuje příkaz pro otevření zvolených snímků coby samostatných vrstev Photoshop dokumentu.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
» Rubriky » PDF - Adobe Acrobat
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024