Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Zpracování dlouhých publikací v Adobe InDesignu CS (1): Paleta Kniha a její možnosti
Adobe InDesign sazba
14. června 2004, 00.00 | Adobe InDesign poskytuje sadu výkonných nástrojů pro tvorbu publikací jako jsou knihy či
manuály, obsahující různé typy obsahů a rejstříků. Jakými způsoby se uvedené funkce
používají? Čtěte první díl našeho podrobného seznámení.
Coby sázecí program univerzálního určení nabízí Adobe InDesign CS příslušné funkce i pro sazbu knih či jiných obdobných rozsáhlejších či komplexnějších publikací, u kterých je zapotřebí spojit dohromady a konzistentně využít sadu dokumentů. K funkcím, nabízeným odpovídajícími nástroji zmíněného programu, přitom patří nejen naznačená správa zdrojů, ale také automatické číslování stránek a tvorba obsahů či rejstříků. O podrobnější přiblížení uvedených funkcí bychom se rádi pokusili v tomto článku. Vzhledem k rozsáhlosti tématu jsme přitom náš výklad rozdělili do dvou částí. V této první se budeme věnovat základním prostředkům pro práci s rozsáhlými publikacemi.
Kniha a její sestavení
Kolekce dokumentů, tvořících rozsáhlou publikaci, se v InDesignu jmenuje kniha (book). Je přitom třeba zdůraznit skutečnost, že soubor knihy není samotnou publikací, ale pouze souhrnem odkazů na jednotlivé dokumenty InDesignu. Při číslování stránek, tisku, exportu do PDF, preflightu, sbalení publikace pro výstup nebo webovské publikování pomocí GoLive, tvorbě rejstříků či odkazů a dalších operacích, které se s knihou dají provádět, zajistí nicméně odpovídající funkce InDesignu zpracování jednotlivých odkazovaných dokumentů tak, jako by se vlastně pracovalo s publikací jedinou.
Paleta Kniha a její příkazy
Ke správě knih je určena odpovídající paleta, která je dostupná z nabídky pouze ve chvíli, kdy uživatel buďto otevře soubor knihy (přípona INDB) nebo zadá příkaz (Soubor-Nový-Kniha) pro vytvoření uvedeného typu souboru. Zmíněná paleta pak dovoluje do knihy přidávat zvolené dokumenty InDesignu (příkazem Přidat dokument, klepnutím na tlačítko plus nebo přetažením z pracovní plochy systému či jiné knihy). Možné je i vložení dokumentů InDesignu ve starších verzích, při vkládání se provede jejich automatická konverze (je zapotřebí uložení takto konvertovaných nových verzí). Obdobně je možné převést soubory knih, vytvořených v InDesignu 2.x.
Pořadí odkazů v paletě Knihy odpovídá pořadí dokumentů v rámci publikace. Měnit jej lze přetažením odkazu do odpovídající pozice. Možné je také odstranění odkazu z knihy (tlačítkem mínus), uvedeným krokem se přitom, jak jsme již naznačili výše, neodstraní soubor dokumentu. Paleta knihy také poskytuje s pomocí odpovídajících ikon informace o statusu dokumentů zařazených do knihy. Uživatel se takto může dovědět, zda je dokument právě otevřený v prostředí jeho InDesignu nebo používaný někým jiným (serverové zpracování). Ještě důležitější jsou pak informace o dokumentech chybějících (které byly smazány nebo přejmenovány či přesunuty). V jejich případě může uživatel použít příkaz Nahradit dokument, s jehož pomocí do knihy vloží správný soubor.
Pro každý dokument knihy jsou k dispozici podrobné statistiky
Synchronizace stylů
Silným prostředkem pro vyladění vzhledu knihy je synchronizace stylů (kterými se míní styly odstavcové, znakové, vzorníky - swatches, styly obsahu a přednastavení přesahů - trapping). Ta funguje tím způsobem, že vybraný dokument knihy slouží coby zdroj stylů, které lze překopírovat do jiných zvolených dokumentů knihy (pouze vybrané nebo všechny, není-li žádný dokument k synchronizaci vybrán). Uživatel přitom může v odpovídajícím dialogu (vyvolává se příkazem Volby synchronizace) selektivně zvolit, které typy stylů se mají synchronizovat. Existují-li v cílovém dokumentu dané prvky pod stejnými jmény, dojde k přepsání jejich definic podle zdrojového dokumentu. Jinak se styly a vzorníky do dokumentu pouze nakopírují, což je vhodné zejména pokud chceme dokument dále formátovat za účelem dosažení jednotného vzhledu celé publikace. Existující styly cílového dokumentu, které nejsou synchronizovány, pak zůstanou beze změny. Chce-li uživatel, aby provedená synchronizace byla nedestruktivní, je vhodné všechny synchronizované dokumenty před synchronizací otevřít v InDesignu. Jedině u nich je pak možné případné odvolání změn (Úpravy-Zpět).
Volby synchronizace
Číslování stránek
InDesign provádí, je-li nastaveno, automatické číslování stránek v jednotlivých dokumentech knihy. Způsob číslování je přitom pro každý dokument samostatný a určuje se příslušnými nastaveními dokumentu (příkaz Volby číslování stránek dokumentu). Uživatel zde může určit, zda se bude pokračovat v číslování z předchozího dokumentu nebo od jím stanoveného čísla a dále zvolit styl číslování stránek (římské nebo arabské číslice apod.) či prefix a značku oddílu. Umístění příslušných proměnných (číslo aktuální, předchozí nebo následující stránky, značka oddílu apod.) do dokumentu pak lze provést s pomocí odpovídajících příkazů z nabídky Text-Vložit speciální znak. Globální nastavení způsobu číslování jednotlivých dokumentů knihy (začít na sudé/liché stránce s případným vložením prázdné stránky apod.) se určuje prostřednictvím příkazu Volby číslování stránek knihy. Paleta Kniha pak poskytuje souhrnný přehled o stránkových rozsazích v každém dokumentu a způsobu jejich číslování.
Volby číslování stránek knihy
Automatické přečíslování přichází ke slovu vždy, když dojde ke změnám v některém z odkazovaných dokumentů nebo samotné knize. Pokud uživatel (například kvůli menšímu zatěžkání počítače) automatické přečíslování vypne, musí provést odpovídající aktualizaci příkazem Přečíslovat stránky. Přečíslování není možné, pokud některý z dokumentů knihy chybí, v takovém případě musí přijít ke slovu výše popsaný nástroj pro náhradu dokumentu. Problém může nastat také ve chvíli, kdy je některý z vložených dokumentů upravován na jiném počítači, v takovém případě je třeba počkat do chvíle, kdy je tato editace ukončena.
Závěrem
Na tomto místě si dovolíme náš výklad o dlouhých publikacích v InDesignu CS ukončit. Příště bychom se rádi podívali na zabudované nástroje pro tvorbu obsahů a rejstříků a také některé rozšiřující produkty jiných výrobců, dovolujících v prostředí InDesignu používat například poznámkový aparát.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024