Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Wired Reader a Adobe AIR: elektronický magazín budoucnosti nastupuje?
22. února 2010, 00.00 | Společnost Wired představila nedávno prototyp elektronické verze svého magazínu, určené pro mobilní zařízení. Wired Reader, postavený na platformě Adobe AIR, a vytvořený primárně v InDesignu, spojuje barevný design tištěné předlohy se zajímavými interaktivními a multimediálními prvky, včetně použití multitouch dotykového ovládání s animacemi a vložení videa a 3D modelů. Co předznamenává daná aplikace pro další, snad brzký, vývoj na poli elektronického publikování?
Letošní rok se zdá být stále více ve znamení nových publikačních technologií, spojených především s oblastí tzv. mobilního publikování. Zásadní událostí byla takto v lednu výstava CES 2010, na které výrobci představili bez přehánění desítky nových či inovovaných specializovaných eReaderů a multifunkčních zařízení nabízejících mimo jiné i funkce pro pohodlné čtení elektronických publikací. Další vlnu zájmu pak nastartovala jen o pár dnů později společnost Apple, když představila iPad, nový typ přenosného zařízení, jež mimo jiné nabízí i funkce komfortní elektronické čtečky, doplněné o odpovídající rozsáhlý zdroj elektronických publikací (iBookstore).
Před několika dny se pak v dané oblasti – byť tak trochu nepřímo – po nějaké době zviditelnila i společnost Adobe. Časopis Wired totiž představil prototyp elektronické verze svého magazínu, určené pro mobilní zařízení s dotykovou obrazovkou, označovaná v dané souvislosti nejvíce jako tablety. Obsah pro daný magazín byl připraven s pomocí nástrojů Adobe, prezentován je na platformě AIR, což by mělo umožnit jeho nasazení na řadě různých zařízení s různými operačními systémy, zřejmě i včetně Apple iPadu (s použitím Adobe překladače Flash aplikací do nativního kódu iPhone OS). Pojďme se tedy blíže podívat, co konkrétně daný prototyp nabízí a co může předznamenávat pro oblast publikování a designu.
K vlastnostem Wired Readeru
Vlastnosti Wired Readeru lze v současnosti dle všeho posoudit pouze podle níže uvedeného videoklipu zveřejněného například na Adobe TV. Takovéto přiblížení samozřejmě nenahradí podrobnější popis či možnost testování, přesto z něj lze ale identifikovat řadu vlastností daného prototypu.
Zaujme pochopitelně dotykové ovládání prsty, tolik proslavené iPhonem, spojené s poměrně intuitivní navigací. Ta dovoluje listovat stránkami magazínu v horizontálním směru, ve vertikálním směru lze procházet stránky spojené s týmž článkem. Ve speciálním navigačním módu (zobrazujícím i nápis a headline článku a přiřazené tagy) a také prostřednictvím spodního posuvníku jsou k dispozici náhledy stránek, což výrazně usnadňuje listování časopisem. Nechybí samozřejmě ani možnost změny velikosti zobrazení a navigace na bázi odkazů.
Na videu je pak ukázána rozsáhlá integrace multimédií: mimo animací provázejících většinu akcí v prostředí magazínu (přechody stránek aj.) jsou k dispozici obrázkové galerie, zobrazení videa (i v celoobrazovkovém módu) a dokonce vložené 3D modely (aut, výrobků), s kterými lze pomocí dotykových gest manipulovat. Magazín po změně orientace tabletu přetočí i své zobrazení (vyžaduje, aby tablet disponoval zabudovaným akcelerometrem).
Obsah magazínu byl podle článku Chrise Andersona z Wired připraven s pomocí Adobe InDesignu, kdy designeři provedli i nastavení odpovídající interaktivity a vytvořili podoby layoutu pro horizontální a vertikální zobrazení. Jak pak bylo řečeno výše, elektronická podoba funguje coby AIR aplikace: článek ani video přitom nehovoří o tom, zda takto hlavní základ představuje Flash či spíše PDF s HTML, sázeli bychom ale spíše na Flash. V dané souvislosti by bylo zajímavé vědět, zda byl k přípravě magazínu použit InDesign CS4, kdy by odpovídající úprava do Flash podoby zřejmě vyžadovala značné dodatečné úpravy ve Flashi Professional, nebo zda má být Wired Reader první ukázkou schopností InDesignu CS5, jenž by dle některých náznaků měl schopnosti tvorby daného typu obsahu značně rozšířit.
AIR magazíny na každý tablet?
Představení Wired Readeru má evidentně ukázat jeden ze způsobů, jakým chce Adobe v současnosti podporovat nové cesty elektronického publikování. O kvalitách Adobe nástrojů pro tvorbu obsahu není třeba (i přes nějakou tu softwarovou chybu či nedotaženou vlastnost) pochybovat, založení na AIR pak znamená, že by se tatáž aplikace měla dát snadno použít na mnoha platformách. Adobe takto na Mobile World Congressu 2010 v Barceloně minulý týden oznámila uvedení AIR pro mobilní přístroje. To staví na Flash Playeru 10.1 a shodně s ním tedy dovoluje využít řadu funkcí zaměřených právě na mobilní přístroje, jako je podpora dotykového ovládání, akcelerometru či technik ovládání specifických pro daný přístroj, přizpůsobení obsahu různým obrazovkám, optimalizace přenosů nebo personalizace na základě historie uživatele či jeho sociálních dat. Blíže se lze o příslušných možnostech dočíst v této tiskové zprávě Adobe či v našem dřívějším článku spojeném s prvním představením Flash Playeru 10.1.
Adobe AIR by měl být letos k dispozici pro přístroje s Google Androidem, na barcelonském kongresu se v této souvislosti opět objevil Wired Reader, a to na prototypu zařízení demonstrujícím sepětí AIR s technologiemi společnosti Nvidia (platforma Tegra).
V průběhu roku by se měla objevit podpora i pro další mobilní platformy, spíše zaměřené na mobilní telefony (BlackBerry, Symbian, Palm WebOS, Windows Mobile) a možné bude samozřejmě nasazení i na základních operačních platformách, tedy ve Windows, Mac OS X a Linuxu, což znamená v případě mobilního publikování možnost nasazení na netboocích a mnoha nových typech tabletů a zřejmě i specializovaných eReaderů. Prostřednictvím Flashe CS5 Professional a nástroje Adobe Packager by pak mělo být možno přetransformovat daný obsah i do podoby nativních aplikací pro Apple iPhone a hlavně Apple iPad, jenž je dnes v podstatě (ať už chceme či nechceme) hlavním indikátorem toho, zda koncepce daného typu zařízení a publikování bude opravdu tak úspěšná, jak se od ní očekává.
Pár nezodpovězených otázek
Na první pohled vypadá Wired Reader poměrně úchvatně. Pokud se na něj ovšem podíváme trochu zblízka, musíme konstatovat, že se v souvislosti s ním spíše otevírá řada otázek, které zřejmě nebudou uspokojivě vyřešeny za pár měsíců.
Především je otázkou, nakolik se koncepce mobilního čtení rozšíří opravdu tak, aby se vyplatilo investovat další zdroje do přípravy natolik nadstandardního obsahu, jaký Wired Reader předvádí. Hlavní síla daného typu magazínů je pak dána sepětím s lehkými zařízeními s dostatečně velkou dotykovou obrazovkou, které přitom budou muset být dostatečně cenově dostupná – kolika takových, kromě (zatím ne až tak levného) iPadu, se letos dočkáme? Upřímně pak pochybujeme o tom, že přelomovou schopností, kvůli které se vyplatí do takovéhoto zařízení investovat, bude pro čtenáře možnost manipulovat na obrazovce s 3D modelem auta ve vložené reklamě, rovněž integrace přehrávání videa či obrazových galerií dnes zřejmě nikoho neoslní. Ale samozřejmě například interaktivní grafy a prezentace, 3D výukové modely, kreativní živé napojení do sociálních sítí (Twitter apod.) či provázání s vyhledávacími službami, encyklopediemi, slovníky a dalšími zdroji informací by mohly zájem výrazně posílit. Ještě jinou otázkou nicméně je, nakolik s množstvím multimediálního a online obsahu nebude zbytečně narůstat zátěž mobilní sítě a spotřeba energie.
Na dostupných ukázkách pak vůbec nebylo ukázáno, že by bylo možné přejít z celkového layoutu do pohodlného čtecího módu zaměřeného na textový obsah. Upřímně přitom pochybujeme o tom, že by zobrazený layout, tak jak je zobrazen na výše uvedeném videu, byl bez nutnosti zvětšení (ale pak tedy pracného skrolování ve vícesloupcovém layoutu) opravdu pro každého dobře čitelný. Připomeňme takto současnou dualitu PDF versus EPUB u eBooků, resp. specializovaných (zejména E Ink) čteček, která naznačuje, že přizpůsobení původně tištěného obsahu mobilnímu zařízení není jen o pouhém přenesení layoutu do elektronické podoby a doplnění o odkazy, animace a multimédia. Hodně zajímavou diskuzi na dané téma takto otevírá zejména níže uvedené video společnosti Bonnier, informující o započetí jejího výzkumu konceptu plně digitálního magazínu. A snad není v dané souvislosti od věci ani připomínka toho, že extrémní úspěch Apple iPhonu je dán koncepcí jeho rozhraní, která na mnohé „vymoženosti“ moderních publikačních technologií vědomě rezignuje (tím nemáme na mysli absenci Flashe, ale spíše redukci ovládacích prvků a koncepci mobilního zobrazení webových stránek) právě s ohledem na odlišné možnosti uživatele.
Závěrem
I přes uvedené výhrady je samozřejmě potřeba považovat prototyp Wired Readeru (a odpovídající technický background ze strany Adobe) za velmi zajímavý počin, který zřejmě nastartuje další vlnu zájmu vydavatelů o nové cesty elektronického publikování. Doufejme nicméně, že ruku v ruce takto s novými technologiemi a zařízeními půjdou i nové koncepce čtenářské ergonomie a publikačního workflow.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024