VLC media player 0.9.2: univerzální přehrávač multimédií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

VLC media player 0.9.2: univerzální přehrávač multimédií

6. října 2008, 00.00 | Multimediální softwarový přehrávač VLC media player podporuje celou řadu běžných i méně používaných video a audio formátů, včetně formátů digitálních satelitních i televizních pořadů a navrch ještě streamované video a internetová rádia. Přehrávač existuje v mnoha verzích pro různé počítačové platformy a operační systémy a je k dispozici zcela zdarma. Na jeho možnosti se nyní podíváme trochu podrobněji.

VLC media player je původní projekt studentů francouzské technické školy École Centrale Paris, známý i pod jeho původním názvem VideoLAN Client, jehož úkolem bylo vytvořit bezplatný video přehrávač a video server s pokud možno co nejširší podporou v té době dostupných či používaných audio a video formátů. Přehrávač se postupem času (mimo jiné i vzhledem ke své nulové ceně) a díky stále větším možnostem v oblasti softwarového přehrávání klasického i streamovaného videa a audia stal velmi populární, na čemž měla nezanedbatelný vliv i dostupnost zdrojových kódů v rámci GPL licence.

V současné době je VLC media player k dispozici nejen ve verzích pro Windows, Mac OS X a různé varianty a distribuce Linuxu, ale také například ve verzích pro BeOS, NetBSD, FreeBSD, OpenBSD, Solaris, QNX a pro kapesní počítače typu Pocket PC s operačním systémem Windows Mobile.

Prostředí přehrávače a podporované formáty

Grafické rozhraní VLC media playeru je skinovatelné a občas se dost liší v závislosti na jednotlivých verzích přehrávače pro různé operační systémy. Skiny přehrávače si můžete stáhnout zdarma, nutno však přiznat, že pouze relativně malý počet z dostupných skinů opravdu stojí za pozornost. Možnostem a funkcím přehrávače pochopitelně skiny neubírají nic z jeho komplexní podpory nejrůznějších video a audio formátů, jejichž podpora se opět liší u jednotlivých verzí VLC media playeru pro různé operační systémy. Odlišné jsou i funkce grafického rozhraní přehrávače přítomného v programu od nové „stěžejní“ verze 0.9 a výš - podrobný rozpis všech funkcí, používaných kodeků apod. najdete na webových stránkách projektu VideoLAN.


VLC media player 0.9.2 - nové grafické rozhraní přehrávače ve verzi pro Windows


VLC media player 0.9.2 - nový seznam souborů alias Playlist


VLC media player 0.9.2 - detaily přehrávaného video souboru

Největší podporu video a audio formátů zajišťuje VLC media playeru soubor či spíše knihovna kodeků z projektu FFmpeg, o podporu DVD videa se stará jiná knihovna umožňující též dekryptovat chráněné DVD tituly. VLC media player zvládne díky (většinou opět open source) multimediálním knihovnám přehrát prakticky všechno, co mu jako uživatel „předhodíte“, a to včetně streamované videa a internetových rádií. Mimo komplexní podpory formátů AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.264, FLV, WMV, ASF, VideoCD, DVD a zvukových formátů MP3, AAC, AC3, ADPCM, DTS, DV audio, FLAC, MPEG Layer 1/2, Vorbis a WMA 1 i WMA 2 podporuje přehrávač také unicast i multicast režimy u sítí IPv4 a IPv6. Díky těmto protokolům můžete VLC media player používat n rychlé síti i jako lokální přehrávač pro různé (u nás stále většinou jen experimentálně) vysílané video a audio streamy v SD i HD rozlišení.

V předvolbách VLC media playeru najdeme značné množství nejrůznějších nastavení ovlivňujících funkce přehrávače, zejména v souvislosti se síťovými funkcemi, nastavením vlastností kodeků, výběru eventuálních titulků apod. Preference přehrávače nabízí i několik desítek image a color processingových filtrů, které můžete v reálném čase aplikovat na video – nejpoužívanější z nich jsou zřejmě filtry pro odstranění prokladu videa a případně jeho oříznutí, vyhlazení, úpravy barev (jas, kontrast, saturace apod.) a také filtr pro celkové zaostření obrazu.


VLC media player 0.9.2 - grafický ekvalizér pro audio efekty


VLC media player 0.9.2 - rychle dostupné "základní" video filtry/efekty


VLC media player 0.9.2 - další ze základních video filtrů


VLC media player 0.9.2 - předvolby programu týkající se jeho grafického rozhraní


VLC media player 0.9.2 - předvolby přehrávače pro zvukový výstup


VLC media player 0.9.2 - nastavení základních parametrů video výstupu


VLC media player 0.9.2 - parametry textových titulků a jejich kódování


VLC media player 0.9.2 - podrobné preference přehrávače

VideoLAN Server a pluginy pro webové prohlížeče

Přehrávač můžete navíc používat i jako server, který konvertuje a distribuuje jednotlivé video a audio streamy po síti, přičemž vysílat lze všechny formáty, které umí VLC media player načíst. K dispozici je i samostatné řešení VLS neboli VideoLAN Server (s plnou podporou IPv6), schopné streamovat formáty MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DVD video a DVB-S/DVB-T satelitní/televizní kanály (podrobněji viz dále) – VLS je však postupně opouštěn, neboť většina z jeho funkcí je již integrovaná v novějších verzích VLC media playeru.

Přehrávač funguje nejen jako samostatná aplikace, ale také prostřednictvím pluginu pro prohlížeče Mozilla (Firefox) a ActiveX prvku pro Microsoft Internet Explorer. Oba uvedené doplňky umožňují přehrávač některé QuickTime a Windows Media soubory v prostředí webových prohlížečů bez nutnosti používat originální balík QuickTime či Windows Media Player – což je užitečné zejména v Linuxu či jiných operačních systémech bez nativní podpory QuickTime a Windows Media.


VLC media player 0.9.2 - obecné schéma video serveru a videa streamovaného k jednotlivým klientům


VLC media player 0.9.2 - nastavení streamovaného audio výstupu

Podpora formátů satelitního a pozemního digitálního vysílání

Další z mnoha funkcí přehrávače je podpora formátu MPEG-2 Transport Stream (obsahuje mimo obrazu a zvukových stop také například titulky, teletextové informace aj.), který lze po síti přebírat především z digitálních satelitních přijímačů, nebo jednoduše přehrávat pořady nahrané na pevný disk satelitního DVB-S či pozemního DVB-T přijímače.

Není tedy žádný problém si například pustit přes domácí počítačovou síť (klasickou LAN či WiFi) na počítači aktuálně vysílaný pořad z libovolného kanálu satelitního (například populární řada přijímačů Dreambox) či vhodného DVB-T přijímače umístěného v jiné místnosti, nebo využít pevný disk přijímače jako zdrojový multimediální server. Možná je i opačná varianta, kdy set top box disponující (obvykle dost zjednodušenou) verzí VLC media player klienta může přehrávat filmy z pevného disku počítače, notebooku, či opět z nějakého jiného vhodného multimediálního LAN/WiFi zařízení.


VLC media player 0.9.2 - ukázka vysílaného satelitního pořadu přehrávaná prostřednictvím VLC media playeru aktivovaného z webového rozhraní multimediálního set top boxu Dreambox 7025

Novinky verze 0.9

Novinek ve VLC media playeru 0.9.x je opravdu hodně (viz webové stránky projektu VideoLAN), zmíním tedy jen ty nejzásadnější. Mimo již zmíněného nového grafického rozhraní pro GUI přehrávače (pro Linux, Unix a Windows) přináší VLC media player 0.9.x také vylepšený playlist a jako obvykle také rozšířenou knihovnu pro přehrávání různých multimediálních formátů obsahující nové verze kodeků, transportních protokolů a audio či video filtrů. Užitečnou novinkou je podpora metadat u audio souborů, a to včetně jejich eventuální editace a možnosti využívání metadat ve skriptech rozšiřujících možnosti přehrávače.

Kompletně pozměněná jsou všechna nastavení, která nově používají zjednodušený, nebo kompletní seznam všech nastavovacích funkcí v novém grafickém rozhraní. Novinkou je také několik startovacích módů přehrávače v různě minimalizovaném GUI, ovládání přehrávače v celoobrazovkovém módu a možnost rychlé aktivace video filtrů.


VLC media player 0.9.2 - v podrobných nastaveních najdeme i seznam všech podporovaných audio a video filtrů

Závěr

VLC media player nabízí mnoho užitečných či zajímavých funkcí za nulovou cenu, což je přesně to, co se od kvalitního open source softwarového projektu očekává. Opravdu rozsáhlé spektrum funkcí a jejich nastavení je trochu na úkor chaosu v předvolbách přehrávače, což nová verze VLC media playeru řeší samostatnými variantami zjednodušených a podrobných preferencí. Česká lokalizace přehrávače zatím není kompletní (zejména u překladu různých specializovaných nastavení), většina hlavních či důležitých menu a předvoleb již však je v češtině.

VLC media player si můžete stáhnout z jeho webových stránek. Celý projekt se poměrně často aktualizuje a je tedy pravděpodobné, že v době, kdy čtete tento článek, je už k dispozici novější verze přehrávače s dalšími funkcemi či upraveným grafickým rozhraním.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: