Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
TruEdit: zajímavé řešení pro editorské workflow
Adobe InDesign sazba
26. května 2004, 00.00 | Ti, kdo užívají kombinaci Adobe InCopy-InDesign v CS verzi k týmové tvorbě publikací,
mohou rozšířit možnosti zmíněných prostředků pomocí nové verze produktu TruEdit. O
přiblížení uvedeného řešení se pokoušíme v této recenzi.
Skupinovou spolupráci při vydávání periodik (noviny, časopisy, zpravodaje apod.) i dalších publikací, jejichž obsah pochází z různých zdrojů (katalogy, encyklopedie, sborníky atp.), lze řešit rozmanitým způsobem. S trochou zjednodušení lze přitom říct, že zde uživatelé mají na výběr ze dvou typů řešení, přičemž pro oba bývá zvykem používat označení editorský systém: Tím prvním je komplexní vydavatelské řešení (jako je například Unisys Hermes, Atex Prestige či Harris Jazzbox), umožňující řešit nejen samotnou spolupráci na podkladech, ale rovněž například správu projektů a zdrojů, komunikaci mezi uživateli a mnoho dalšího. Nevýhodami takovýchto systému jsou jejich komplexnost, náročnost na systémové zdroje a vysoká pořizovací cena. Setkáváme se s nimi tedy pouze ve velkých provozech.
Druhý typ editorských systémů vychází z nasazení kombinace sázecí aplikace-editor pro tvorbu textových podkladů, doplněné o další prostředky, dovolující více či méně komplexně řešit spolupráci na podkladech. Oproti výše uvedeným vydavatelským řešením jsou tyto systémy podstatně méně výkonné, provozními podmínkami i cenou ovšem vyhovují i nárokům menších pracovišť.
Na poli editorských systémů druhého typu se dnes můžeme setkat v podstatě s dvěma druhy řešení: první se opírá o sázecí program QuarkXPress, zkombinovaný s editorem CopyDesk , druhý pak o Adobe InDesign, spojený s editorem InCopy. Výše zmíněné textové editory nabízejí oproti standardním prostředkům pro zpracování textu typu Microsoft Wordu jednu zásadní výhodu: tou je stejný zlomový engine, jakou disponuje daný sázecí program. Tvůrci a editoři podkladů (redaktoři, korektoři atp.) tak mají kdykoli při své práci jasnou představu o tom, jak jejich text dopadne při finální sazbě. Tato zdánlivě triviální vlastnost může velmi výrazně zefektivnit a urychlit celkovou tvorbu publikace.
Bez toho, abychom na tomto místě zabíhali do podrobností, lze konstatovat, že je to kombinace InCopy-InDesign, která se prosazuje stále výrazněji. Je tomu tak nejen díky samotným základním funkcím zmíněné kombinace (na které bychom se rádi podívali blíže někdy příště), ale také díky produktům, které její vlastnosti mnohdy až diametrálně rozšiřují. Mezi takovéto produkty patří (vedle systémů jako jsou K4 od SoftCare či Smart Connection od WoodWing Software) také TruEdit společnosti Managing Editor Inc. Ten se nedávno dočkal update pro nasazení s CS verzemi InCopy a InDesignu. Vzhledem k zajímavosti uvedeného řešení a celkově narůstající atraktivitě editorských systémů, postavených na zmíněných produktech Adobe, jsme se TruEdit rozhodli přiblížit v této recenzi.
Základní rozhraní TruEditu
Základní popis aneb TruEdit a správa zdrojů
TruEdit je řešení, tvořené dvěma pluginy: jedním pro InDesign, druhým pro InCopy. Primárním posláním tohoto prostředku je zpřehlednit práci se zdroji (dokumenty zmíněných aplikací, obrázky aj.), použitými při tvorbě publikace v obou zmíněných produktech. Tyto zdroje jsou ukládány v prostředí běžného souborového systému a nikoli databáze, jako u pokročilejších řešení uvedeného typu. To se může pro mnohá, zejména menší pracoviště, jevit jako výhodné, protože správa databázového systému bývá náročná i nákladná a tak se vyplatí až od určitého objemu zpracování.
Zdroje, spravované a využívané pomocí TruEditu, resp. zpracovávané jednotlivými účastníky projektu, jsou seskupeny do tzv. kořenové složky (root folder). Tu lze dále rozčlenit do podsložek, odpovídajících například jednotlivým fázím zpracování podkladů, jednotlivým uživatelům apod. - je zde na samotných uživatelích, aby si vytvořili takovou organizaci, která odpovídá jejich podmínkám a nárokům.
K obsahu kořenové složky přistupuje uživatel z prostředí InCopy či InDesignu prostřednictvím odpovídající paletky. Soubory se zde listují v podobě přehledného seznamu, k dispozici je i funkce náhledu. Uživatel odsud může zvolený dokument otevřít v jeho mateřské aplikaci. Dále je možné daný zdroj vložit do aktuálního dokumentu přetažením (InCopy/InDesign musí samozřejmě import daného typu souborů podporovat). Pro textový obsah je přitom možno určit počet sloupců v rámečku, u obrázků zase způsob jejich zvětšení vůči rámečku. Snadné vyhledání zdrojů, splňujících určité podmínky, umožňuje pokročilá vyhledávací funkce. Příslušné nástroje rovněž dovolují zvolené zdroje mazat, kopírovat či přesouvat. Při ukládání dokumentů z prostředí InCopy/InDesignu lze snadno přistupovat do obsahu kořenové složky (příkaz Save into TruEdit), příslušná funkce varuje při ukládání dokumentu mimo tuto adresářovou strukturu. Možné je i vytváření verzí dokumentů pro případný návrat do určitého stavu publikace.
Náhled zdrojů
Spolupráce pomocí TruEditu
Druhou základní funkcí TruEditu je zajištění spolupráce v rámci kombinace InCopy-InDesign. Obvyklý scénář nasazení zde předpokládá, že uživatel (obvykle designer publikace) nejprve zvolí obsah jedné nebo více textových story (jednotlivé či řetězené rámečky, všechny rámečky z dané vrstvy) v dané publikaci InDesignu a ten exportuje pro editaci v InCopy. Exportované soubory mohou jednotliví uživatelé (typicky autoři, redaktoři, korektoři) editovat v prostředí InCopy. Odpovídající funkce (check out/check in) přitom brání, aby na podkladu pracovalo více uživatelů současně, což eliminuje nežádoucí přepsání změn. Mezi exportovanou story a layoutem InDesignu zajišťuje TruEdit oboustranný update: kdykoli je možno načíst upravený obsah zpět do dané publikace InDesignu, v InCopy se zase promítnou změny, provedené v InDesignu na layoutu daného rámečku. Stav daného zdroje je příslušným způsobem indikován v prostředí výše popsané paletky TruEditu. Díky všem těmto funkcím se značně urychluje zpracování a všichni zúčastnění uživatelé mají neustále přesnou představu o aktuálním stavu publikace.
Vyhledávací nástroj
Závěrem
TruEdit je nabízen za poměrně vysokou cenu - za každou licenci (tedy zvlášť pro InDesign, zvlášť pro InCopy) je potřeba zaplatit 249 USD, což není právě málo, i když k dispozici jsou zvýhodněné bundly pro nákup v kombinaci s InDesignem či InCopy. Tato cena trochu kazí celkový dobrý dojem z produktu, který si jinak pro svou efektivitu, transparentnost a jednoduchost užívání může určitě najít své uživatele i na tuzemských pracovištích. Je tedy otázkou, při jakém objemu zpracování či stylu práce se investice do uvedeného řešení zúročí. Obecnou odpověď zde dát asi nelze, zájemci si každopádně mohou TruEdit vyzkoušet prostřednictvím odpovídající demoverze.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024