Smart Catalog 2 čili databázové publikování podle WoodWing Software - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Smart Catalog 2 čili databázové publikování podle WoodWing Software

1. srpna 2003, 00.00 | Známý výrobce pluginů InDesignu představil inovovanou verzi svého produktu pro sazbu z
databází. Jakými se vyznačuje vlastnostmi a čím se odlišuje od konkurenčních řešení?

Holandská softwarová společnost WoodWing Software, známá i našim čtenářům pluginy InDesignu, jako jsou Smart Layout či Smart Styles, představila v tomto týdnu inovovanou verzi svého produktu pro sazbu z databází Smart Catalog. Ten získal svého času ocenění HotPick, a tak nás pochopitelně zajímalo, co ve své nové verzi přináší. A protože obdobných produktů je v dnešní době na trhu více, nedalo nám, abychom se nepokusili i o zamyšlení nad tím, jakou má Smart Catalog vzhledem k této konkurenci šanci výrazněji se prosadit.

Základní charakteristiky

Smart Catalog je plugin InDesignu, umožňující v prostředí tohoto programu vysázet informace převzaté z databází. V základní podobě dokáže zpracovat soubory v textovém formátu, ve kterých jsou jednotlivé položky vyznačeny oddělovačem určitého typu (tabulátor, středník apod.) - soubory v takovémto formátu bývají obvykle získány exportem z databází či tabulkových procesorů. Odpovídající rozšiřující moduly pak umožňují obdobným způsobem zpracovat data převzatá z ODBC databází či XML souborů. Ke dni dokončení této recenze nám nicméně zmíněná rozšíření nebyla k dispozici - výrobce slibuje jejich uvedení ještě v průběhu tohoto roku - a tak se zde nemůžeme vyjádřit ani ke způsobu jejich použití, natožpak jejich kvalitě. V dalším výkladu přiblížíme pouze práci s textovými datovými soubory, princip práce s jinými zdroji bude zřejmě značně podobný.

Ke všem funkcím Smart Catalogu je přístup z jediného dialogového panelu.

Prvním krokem, který musí uživatel při práci se Smart Catalogem učinit, je určení datového zdroje, ze kterého budou přebírány informace. Poté již může v dokumentu nadefinovat propojení mezi tímto zdrojem a prvky, vytvořenými s pomocí InDesignu. Provázat lze takto nejen text (zvolený úsek či celý textový rámeček), ale též obrázky, na které je v textových souborech umístěn odpovídající odkaz. Zajímavé možnosti nabízí Smart Catalog v případě tabulek: uživatel může naráz vyplnit odpovídajícími položkami celý řádek či sloupec tabulky, což samozřejmě výrazně šetří čas. Podobu každého linku lze měnit formátovacími nástroji InDesignu. (Ne všechny změny ovšem zůstanou zachovány po update údajů.) K formátování cen a jiných numerických údajů poskytuje Smart Catalog širokou škálu formátů, takže data uvedeného typu mohou mít v sazbě jinou podobu, než v datovém zdroji, ze kterého byla přebrána. Ke každému propojení lze připojit poznámku, což se může hodit například při týmovém návrhu dokumentu.

Po nadefinování propojení je možno provést automatizované vložení odpovídajících údajů z datového souboru jediným příkazem, a to jak pro zvolené linky, tak pro celý dokument. Překvapilo nás, že jsme nikde nenašli zmínku o možnosti provést updatování i v opačném směru, tj. z dokumentu do datového zdroje. Tato varianta je zřejmě k dispozici pouze pro ODBC modul, který, jak jsme se již zmínili, není v současnosti ještě k dispozici.

smartc2f.gif

Smart Catalog umí zpracovat textové soubory různých typů.

Integrace s dalšími produkty WoodWingu

Mimo výše uvedených modulů pro práci s různými datovými zdroji lze Smart Catalog využít i v kombinaci s dalšími produkty WoodWingu. Konkrétně zde výrobce hovoří zejména o jiném svém produktu Smart Layout. Ten nabízí možnost automatizované sazby prostřednictvím inteligentně provázaných a formátovaných textových a grafických prvků, spojených do tzv. článku. V případě integrace se Smart Catalogem se nabízí možnost vložení databázových vazeb do jednotlivých částí článku. Článek se pak přetáhne z knihovny do sázeného dokumentu a automatizovaně naplní položkami z databáze - to samozřejmě může přinést značné časové úspory.

Dalším rozšiřujícím produktem, o kterém WoodWing na svých stránkách hovoří, je Robot Module. Ten by měl umožnit kontrolovat činnost Smart Catalogu pomocí skriptů. V současnosti ovšem není k dispozici, jeho uvedení se plánuje v nejbližší době. K integraci Smart Catalogu do jiných softwarových řešení pak WoodWing nabízí ještě odpovídající SDK.

Závěrem aneb jaké má SmartCatalog šance?

SmartCatalog nabízí v základní podobě solidní sadu funkcí, jejichž výkonnost lze řádově zvýšit použitím dalších výše popsaných modulů. Svým zaměřením se výborně hodí zejména pro tvorbu katalogů či ceníků, v kombinaci se Smart Layoutem pak například i při sazbě periodik, při nasazení Robot Module se nabízí využití v direct mailingových kampaních. Stačí ovšem jeho vlastnosti na to, aby se prosadil v konkurenci obdobných řešení, jako jsou zejména produkty společností Em Software a Cacidi Systems?

Srovnání se zde odvíjí zejména od ceny. V současnosti je Smart Catalog nabízen za 999 USD, přičemž se zde zřejmě jedná o Light podobu tohoto produktu, umožňující zpracovat pouze textové datové soubory bez možnosti obousměrného propojení. Do budoucna je přislíben cenově zvýhodněný nákup bundlu, obsahující všechny výše popsané rozšiřující moduly, je ovšem otázkou, za jak dlouho budou tyto ostatní komponenty (mimo Smart Layoutu) k dispozici, a zda cena bude skutečně výhodná. Uvedenou cenou je každopádně Smart Catalog dražší než Cacidi Catalog Extreme Basic (699 USD) i základní verze InCatalogu EmSoftu (800 USD), netroufáme si ovšem naplno srovnávat vlastnosti uvedených produktů - každý má totiž trochu jinou koncepci i škálu nabízených funkcí, i když základní poslání je obdobné. Souhrnně lze ale konstatovat, že i když nová verze Smart Catalogu působí dobrým dojmem (na rozdíl od produktů společnosti Cacidi jsme s ní neměli jakékoli problémy ani v lokalizované verzi InDesignu), nenabízí v porovnání s konkurencí zas až tak výhodný poměr výkon/cena. Konečné rozhodnutí je ovšem na samotném čtenáři, který si může vlastnosti Smart Catalogu otestovat formou demoverze, a případně si počkat na uvedení výše zmíněných rozšiřujících modulů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: