Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Quark uvedl Interactive Designer: vyrobte si Flash prezentaci přímo v QuarkXPressu
quark
30. října 2006, 00.00 | Společnost Quark přišla v minulém týdnu s hodně zajímavým rozšířením svého sázecího
programu QuarkXPress. Její Interactive Designer umí v prostředí XPressu vytvářet
interaktivní elektronické prezentace ve formátu Flash. Jaké jsou možnosti tohoto
nástroje a kdo je využije? O odpovědi na dané otázky se pokoušíme v tomto článku.
Již před časem jsme naše čtenáře upozornili na skutečnost, že společnost Quark chystá na konci října nový produkt. Očekávání se naplnilo a uživatele QuarkXPressu dostávají do rukou vysoce zajímavé rozšíření daného řešení pod názvem Interactive Designer. S pomocí Designeru lze přímo v prostředí XPressu vytvářet elektronické prezentace ve formátu Flash, což je vlastnost, kterou v dnešním čase výstupů téhož či podobného obsahu na více médiích rozhodně nejedno pre-pressové pracoviště ocení. Pojďme se nyní podívat na schopnosti a možnosti nasazení Interactive Designeru trochu blíže.
K instalaci
Interactive Designer je rozšíření XPressu, jehož trial verzi (o cenových podmínkách hovoříme podrobněji v závěru článku) si uživatel může stáhnout z odpovídající sekce serveru Quarku, k dispozici je takto podoba pro Windows i Macintosh. Fungovat bude Designer pouze s QuarkXPressem 7.02, ještě před instalací Designeru je tedy obvykle zapotřebí provést příslušný upgrade. Pro uvedené operace se bude hodit výkonnější internetové připojení, protože upgrade na verzi 7.02 má ve verzi pro Windows přes 80 MB, samotný Designer pak cca 70 MB, ve verzi pro Maca je to dokonce 174 MB upgrade a 132 MB samotný Designer. My jsme vyzkoušeli instalaci na platformě Windows, pokud pomineme objem přenášených souborů, tak můžeme říci, že instalace proběhla svižně a bezproblémově. Spolu s instalačními soubory doporučujeme stáhnout ukázkové příklady, ty jsou docela obsáhlé a doplněné podrobnými tutoriály ve formátu PDF. Uživatel se jejich vyzkoušením snadno seznámí s většinou funkcí Designeru.
Tvorba Flash prezentace v QuarkXPressu
Jak vyrábět Flash prezentace
Tvorba Flash prezentace je v XPressu, resp. Designeru, možná buďto zcela od základu nebo převodem stávajícího dokumentu určeného původně pro tiskovou produkci či Web. V obou případech je zapotřebí vytvořit ve stávajícím projektu XPressu novou vrstvu (layout), která je typu Interactive - připomeňme, že dosud takto byly k dispozici vrstvy typu Print pro tiskovou produkci a Web pro webové publikování. Daný způsob je velmi elegantní a dovoluje (v případě převodů stávajících dokumentů) rychle použít již hotové dokumenty.
Výhodou je také skutečnost, že stejně jako v ostatních vrstvách lze i v interaktivní vrstvě synchronizovat prvky z ostatních layoutů: Flashový banner takto může obsahovat stejný text a obrázky jako tištěný leták, nicméně jinak rozvržené, bez nutnosti provádět změny daného obsahu více než jednou. Hodně zajímavě pak vypadá možnost využít tzv. kompozitních zón, dovolujících na tomtéž layoutu spolupracovat více osobám: mimo jiné takto může jeden designér navrhovat webovou stránku a druhý zase do ní vloženou Flash prezentaci.
Interaktivita layoutu funguje na bázi tzv. stavebních bloků (building blocks). Jedná se o pojmenované části návrhu, kterými mohou být třeba textový či obrázkový rámeček apod. K dispozici je i možnost tvorby uživatelských nabídek (řádkové, kontextové). Blokům přiřadí uživatel s pomocí odpovídajících názorných dialogů požadované akce, které jsou odezvou na určené úkony s myší či klávesnicí. K určení většiny nastavení poslouží paleta Interactive. Rozhodně přitom není třeba cokoli programovat, k dispozici je víc jak 100 předdefinovaných akcí, ke kterým patří například přechody mezi stránkami, přechod na Internet, přeformátování textu, přehrávání mediálních souborů aj. Pokud pak uživatel chce, může s pomocí poměrně propracovaného editoru, nabízejícího mu strukturovaně seznam odpovídajících příkazů, vytvářet a v prezentaci používat i poměrně komplexní skripty poskládané z vícero akcí, a dále výrazů, využívajících proměnných, parametrů, operátorů, funkcí, objektů, podmínek, cyklů atp.
K dispozici jsou i pokročilejší programátorské nástroje
Interaktivitu lze nastavit i na úrovni stránek, kdy uživatel určuje akci, jež se provede při otevření či uzavření stránky, možné je "klonování" nastavení přes předlohové stránky. Co se multimédií týče, podporovány jsou například QuickTime filmy, Flash video (FLV) či různé audio formáty, odpovídající soubory lze buďto vložit do prezentace, nebo je odsud odkazovat. Vytvořená interaktivní tlačítka je možno ukládat a opakovně používat v různých projektech. Snadné je animování objektů, které nefunguje na použití časové osy, ale jednoduchém určení dráhy objektu či použití tzv. image sequence (série obrázků tvořících animaci), dané přístupy lze i kombinovat (image sequence pohybující se po určené cestě).
Chování layoutu lze kdykoli zkontrolovat v prostředí Flash Playeru použitím odpovídající funkce - k dispozici je zde jak náhled celé prezentace, tak zvolené stránky. Dále je pak samozřejmě k dispozici odpovídající export, dovolující nastavit několik málo parametrů (celostránková prezentace vs. prezentace v okně, všechny či pouze vybrané stránky layoutu, vložení písem, komprese JPEG grafiky a audia, verze SWF). Mimo souboru v SWF pak lze vytvořit i tzv. projector, tedy vlastně samospustitelnou aplikaci, která přímo v sobě obsahuje i Flash Player. Daným způsobem je tedy možno z dokumentu QuarkXPressu vytvořit interaktivní prezentaci, použitelnou i tam, kde XPress či Flash Player k dispozici nejsou, uvedená možnost se nabízí pro Windows i Maca.
Nastavení exportu
Závěrem
Na Interactive Designeru jsme při našich zběžných testech museli rozhodně ocenit dosti elegantní začlenění jeho funkcí do stávajícího prostředí XPressu. Škálou možností se rozhodně nejedná o nějakou alternativu aplikací jako je Flash (ostatně ani Quark nic takového netvrdí), možnost připravit flashovou prezentaci přímo v prostředí QuarkXPressu, tedy obvykle v návaznosti na nějaký tiskový projekt, je ale rozhodně značně zajímavá (svým způsobem asi více, nežli stávající možnost vytvářet v XPressu s tiskovinou i webový obsah). Domníváme se, že ji ocení zejména uživatelé ve vydavatelstvích, reklamních agenturách či na pracovištích korporátního designu. Typickými produkty zde mohou být bannerové reklamy, animace doplňující webovou prezentaci, interaktivní tutoriály apod., svázané s tiskovinami jako jsou periodika, brožury, katalogy či reklamní letáky. Nakolik je produkt již ve své stávající podobě bezchybný a jeho funkce stačí pro většinu běžných aplikací naznačeného typu si, netroufáme hodnotit, ukázkové projekty každopádně působí dosti příznivým dojmem.
Za zásadní vadu na kráse ovšem považujeme skutečnost, že Interactive Designer není k dispozici zdarma (tak jako byl třeba pro uživatele XPressu 6 celý XPress 6.5, jenž přinesl poměrně dost zajímavých vylepšení, například možnosti živých úprav grafiky). Koncová cena je přitom stanovena na ne úplně nízkých 199 USD, do prvního dubna je každopádně možná koupě za zvýhodněných 99 USD, zdarma bude Designer pouze pro vlastníky školských licencí XPressu.
Dá se ale očekávat, že mnozí stávající věrní uživatelé XPressu i za těchto podmínek do Designeru investují (v USA či západní Evropě ostatně uvedená cena zas až tak značnou investici nepředstavuje). Ti ostatní v současnosti upírají svůj zájem spíše k blížící se Creative Suite 3 (uvedení v druhém čtvrtletí příštího roku). V jejím případě je takřka zcela jisté, že se nějaké nástroje pro práci s Flash animacemi objeví v prostředí InDesignu, přičemž Adobe, coby součastný vlastník Macromedia, může na popsanou aktivitu Quarku odpovědět velmi výrazným způsobem. Zde si nicméně na výsledek ještě nějakou dobu počkáme.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024