Produkty pro sazbu z XSL-FO: Přehled - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Produkty pro sazbu z XSL-FO: Přehled

xml

20. května 2005, 00.00 | Zajímají vás možnosti a omezení sazby z XML? Pak nepřehlédněte tento náš přehled, ve
kterém se pokoušíme mapovat stav řešení pro publikování s pomocí technologie
formátovacích objektů neboli XSL-FO.

Před několika dny jsme na Grafice věnovali pozornost sadě řešení společnosti RenderX. Ta jsou určena k sazbě XML dokumentů, jejichž formátování je určeno pomocí standardu pro tzv. formátovací objekty XSL-FO. Jak jsme se přitom pokusili v naší recenzi ukázat, mají produkty daného typu značné uplatnění zejména při výstupech z databází, automatizované sazbě rozsáhlých publikací či dynamickém generování dokumentů, ovšem při snížení nároků na typografickou kvalitu, což nicméně nemusí být limitující. Daná technologie je zajímavá a má před sebou určitě značné perspektivy. Přišlo nám proto smysluplné, pokusit se věnovat jí ještě jeden článek, ve kterém bychom svou pozornost rádi věnovali souhrnnému přehledu řešení dostupných pro danou oblast. Vzhledem k tomu, že aplikace, principy i omezení dané technologie jsme vysvětlili již ve zmíněném článku o produktech RenderX, pokusíme se dále zaměřit především na specifické rysy popisovaných řešení.

RenderX

Základem řešení společnosti RenderX je formátovač XEP. Ten provádí generování z XML dokumentů, které s pomocí XSL stylů převádí do podoby formátovacích objektů a odtud generuje výstup v PostScriptu (Level 2 nebo 3) nebo PDF (1.3 s některými vlastnostmi vyšších verzí). Do formátu lze vložit bitmapovou či SVG grafiku. Jedná se o řešení napsané v jazyce Java, takže jej lze využívat na prakticky libovolné soudobé operační platformě. Základní podoba produktu XEP Desktop (299,95 USD) je určena k desktopovému nasazení, přičemž mimo dávkového zpracování je možné i řízení z jednoduchého grafického rozhraní, pro hromadné zpracování prostřednictvím serveru je určena podoba Server (3 999,95 USD). Výrobce své řešení dále poměrně obratně nabízí v různých balících pro různé aplikace, jako je například Docbench (299,95 USD - XEP Desktop spolu s XML editorem) či PDFpower (2 500 USD - PDF výstup z Macromedia Coldfusion MX Enterprise) - podrobnější výčet lze najít v naší recenzi.

renderx1f.gif

Schéma naznačující způsob využití XEPu

Antenna House

I produktové portfolio společnosti Antenna House je vystavěno podle podobného modelu jako RenderX: jde tedy o sadu různých variant či doplňků základního renderovacího enginu, kterým je v tomto případě XSL Formatter (k dispozici pro Windows, Mac OS X i Solaris/Linux, cena od 1 250 USD). Výrobce se nicméně chlubí nejvyšší mírou kompatibility se stávající podobou XSL-FO (žádný ze současných produktů nepokrývá specifikaci úplně, což může být zdrojem různých potíží). Formatter navíc (dle našeho názoru) disponuje značně lepším grafickým rozhraním než XEP. Toto rozhraní dovoluje nejen základní určení souborů pro vstup a výstup, ale rovněž prohlížení vytvořených dokumentů.

Výstup z formátovače je možný buď do PDF (1.3-1.5) nebo (v prostředí Windows) přímo na libovolné tiskárně připojené k systému. Převod je možný z formátovacích objektů nebo XML souboru, na který Formatter aplikuje odpovídající XSLT transformaci. Produkt si opět umí poradit s bitmapovou či SVG grafikou vkládanou do dokumentu a co více, nabízí (volitelnou) podporu pro MathML (matematika) a WordML (XML formát dokumentů Microsoft Office 2003). Zvlášť druhá možnost zaslouží pozornost, neboť naznačuje zajímavou možnost fúze kancelářských aplikací a pokročilé sázecí technologie: samotný výrobce ovšem přiznává, že podpora ještě není úplně ideální. K dispozici je dále i zpracování vícejazyčných dokumentů (vzory dělení pro více jak 40 jazyků).

xslfo1f.gif

Antenna House XSL Formatter

Mimo základní podoby je Formatter nabízen i ve verzi Lite (cena od 300 USD), která postrádá některé pokročilejší funkce (vícejazyčné zpracování, velkoobjemové zpracování). Zdarma lze využít plugin, jež dovoluje provázat Formatter s XML procesorem xmlspy, k dispozici je dále XML Editor pro tvorbu XML dokumentů. Důležitým nástrojem je XSL Report Designer, jež slouží k tvorbě XML šablon a jejich následnému naplnění uživatelskými daty, výstup je generován v XSL-FO pro zpracování Formatterem.

Advent3B2

Podporu XSL-FO zahrnuje i Core Publishing System společnosti Advent3B2. Jedná se o léta prověřený komplexní sázecí systém (dříve známý pod názvem 3B2), jehož výkonnosti odpovídá i značně vysoká cena. Z těchto důvodů jsme ani příliš nepátrali po reálných schopnostech produktu, když stránky výrobce poskytují ohledně podpory XSL-FO pouze obecné informace.

Arbortext EPS

Podporu XSL-FOP lze nalézt i v rámci řešení Enterprise Publishing System společnosti Arbortext (ta dnes vlastní i Advent3B2). Opět se zde ale jedná o systém, jehož cenová nastavení i způsob použití se tak trochu vymykají běžným uživatelským požadavkům.

FOP

Historicky prvním formátovačem XSL-FO je FOP (Formatting Objects Processor), produkt vyvíjený coby open source řešení, které je součástí Apache XML Graphics projectu. Jedná se o Java aplikaci, která na vstupu čte formátovací objekty, na výstupu pak generuje mimo PDF (primárně podporovaný formát) a PostScriptu také například PCL, SVG či MIF, k dispozici je i prohlížeč XSL-FO, z kterého lze zajistit přímý tisk daného dokumentu. I když se na projektu pracuje již několik let, nedostal se zatím z fáze desetinkových verzí a například primární výstupní formát, tedy PDF, je podporován pouze ve verzi 1.3. Na druhou stranu umožňuje FOP využít například různorodé dělení (využívá se algoritmus TeXu) a realizováno je propojení s jinými zajímavými open source řešeními (zejména Batik pro zpracování SVG).

xslfo2f.gif

Ukázka výstupu z FOPu

PassiveTeX

Vzhledem k tomu, že dokument v XML resp. XSL-FO je vlastně čistě textovým souborem, jeví se jako logická možnost provést jeho sazbu pomocí TeXu. Uvedenou možnost dovoluje realizovat sada maker TeXu PassiveTeX (autor Sebastian Rahtz). Ta provádí dynamické převedení formátovacích objektů na odpovídající sekvence příkazů TeXu. Podpora zpracování uvedeným způsobem není právě nejdokonalejší, výstup má ovšem vysokou typografickou kvalitu danou použitím TeXu, nasazení daného sázecího systému také dovoluje prakticky libovolné dávkové aplikace. Podporováno je rovněž zpracování TeXovského kódu, vloženého přímo do zdrojového XSL-FO dokumentu - tato možnost přijde vhod zejména v případě sazby matematických výrazů. S pomocí varianty TeXu pdfTeX lze s pomocí PassiveTeXu generovat přímo kvalitní výstupy v PDF. Příslušná nastavení nejsou úplně nejjednodušší a systém opět nenabízí ani zdaleka plnou kompatibilitu se specifikací XSL-FO, přesto se ale jedná o řešení, které by pro svou nulovou cenu, typografickou výkonnost a flexibilitu nemělo být přehlédnuto.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: