Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
PrintFile: vynikající správce tisku pro Windows
18. října 2001, 00.00 | Pokud se vám při tisku souborů ve Windows něčeho nedostává, vyzkoušejte freewarový
PrintFile. Pravděpodobně budete příjemně překvapení výkonností tohoto na pohled
nenápadného programu.
Způsob a možnosti tisku jsou ve Windows, obdobně jako v jiných rozšířených operačních systémech, skutečně rozsáhlé. Přesto se najdou úlohy, při jejichž řešení jsou příslušné ovladače poněkud nešikovné nebo na ně dokonce nestačí. Pak se vyplatí porozhlédnout po jiných řešeních, z kterých jsme se dnes rozhodli přiblížit program (či objemově spíše prográmek) PrintFile, jehož autorem je Peter Lerup. Podrobněji si vlastnosti a výhody tohoto produktu přiblížíme za chvíli, ve zkratce jej můžeme charakterizovat jako aplikaci, umožňující jednotlivý i hromadný tisk textových, postscriptových i binárních souborů v prostředí MS Windows s možností mnoha různých nastavení.
Download, instalace, ovládání
PrintFile je ke stažení na serveru svého tvůrce. K dispozici zde je ve dvou verzích, 16-ti i 32-bitové (16-bitová verze je použitelná ve Windows 3.1x) a pouze 32-bitové. V obou případech se jedná o archivy ve formátu ZIP. My jsme k otestování zvolili 32-bitovou variantu.
Po stažení (které netrvá dlouho, protože i objemnější balík s oběma verzemi má jen něco málo přes 200 kB) je potřeba obsah archivu rozbalit do přechodného adresáře. Nyní se spustí instalační setup.exe, který nainstaluje PrintFile do Windows a zároveň umožní asociovat různé typy tiskových souborů s tímto programem. Po potvrzení dialogu je PrintFile za jediný okamžik umístěn do systému.
Instalační dialog PrintFile.
Základní přístup k funkcím PrintFile je prostřednictvím jeho grafického rozhraní. To je v podstatě tvořeno jediným dialogovým oknem s řadou doplňkových voleb. V každém okamžiku je zde uživateli dostupná podrobně zpracovaná nápověda.
Základní řídící dialog.
Řízení tisku
Soubor pro tisk se v PrintFile volí dvěma způsoby: pomocí souborového dialogu Windows nebo přetažením jednoho nebo více souborů z pracovní plochy do dialogu PrintFile. V druhém případě je tedy možno spustit dávkový tisk. Možné je rovněž využití technologie spool directory - soubory zaslané do dané složky budou automaticky vytištěny. O průběhu tohoto typu tisku je veden speciální textový protokol.
Při tisku PrintFile zohledňuje typ soboru: pro text, PostScript a Encapsulated PostScript jsou k dispozici nejrůznější rozšíření, ostatní typy souborů se standardně zašlou na tiskárnu "tak jak jsou", před tiskem je nicméně možná jejich konverze zvoleným programem.
Nastavení správy tisku.
Vzhledem k tomu, že nastavení tiskových parametrů mohou být v PrintFile skutečně rozmanité, přijde jistě vhod uložení nastavení konfigurace do souboru. Uživatel si tak může sestavit řadu různých profilů použitelných pro rozdílné způsoby tisku. Možné je přitom přiřazení určitého profilu souborům daného typu. Pro automatizované nasazení (nebo konzervativního uživatele) je program využitelný také z příkazové řádky.
Tisk textových souborů
PrintFile nabízí mnoho zajímavých vlastností při tisku textových souborů. Lze zde určit nejen takové parametry, jako jsou šířka řádku, počet řádků na stránce, použitý typ písma či obsah záhlaví (včetně nejrůznějších proměnných), ale také například OEM konverzi pro převod z kódování MS DOSu do Windows (český uživatel tuto funkci jistě občas ocení) nebo n-up tisk (více stránek na jednom listu papíru). Možný je rovněž tisk textu přímo ze schránky.
Nastavení formátovacích možností textových souborů.
Funkce Pretty Print dokáže při tisku zvýraznit (fontem, řezem, barvou) určená klíčová slova. To je výhodné zejména při tisku zdrojových kódů programů, lze si nicméně představit mnoho dalších aplikací uvedené funkce. Pravidla zvýrazňování se vytvářejí a ukládají v podobě speciálních souborů, jejichž syntaxe je podrobně popsána v nápovědě programu. Každý takovýto soubor může obsahovat zvýrazňovací pravidla pro tisk souborů různých typů. (Ukázkový soubor dodávaný s produktem je zaměřen na některé rozšířené programovací jazyky.)
PostScript a EPS
Při tisku postscriptových souborů (i vytvořených na Macovi či ve Windows) zohledňuje PrintFile řadu specifik tohoto formátu (prolog, hlavička, DSC řazení apod.), mimo to opět nabízí n-up tisk. Co je důležité a potěšující, prostřednictvím příslušně nainstalovaného a nakonfigurovaného postscriptového interpretu typu Ghostscript lze provádět tisk postscriptových souborů i na nepostscriptových tiskárnách, přičemž potřebné konverze probíhají automaticky na pozadí, bez nutnosti zásahu uživatele. Nemá-li uživatel konverzi nastavenu, může alespoň využít funkci upozorňující na zasílání postscriptového souboru na nepostscriptovou tiskárnu (eliminuje stohy papíru potištěné postscriptovým kódem).
Dialog pro PostScript a EPS.
Možný je rovněž tisk normálně samostatně netisknutelných souborů ve formátu EPS (Encapsulated PostScript). Při tomto tisku je možno nastavit vzhled výstupní stránky i umístění, velikost a případné orámování EPS-boxu. PrintFile umí pracovat s EPS soubory s náhledy i bez nich.
Závěrem
Věříme, že náš, byť jen rámcový přehled vzbudil váš zájem o produkt, který lze využít skutečně mnoha různými způsoby. Při automatizovaném nasazení v síťovém prostředí bude samozřejmě zapotřebí trochu větší obezřetnost při nastavování jednotlivých parametrů, právě zde se nicméně PrintFile osvědčí asi nejvíce.
Výrobce: Peter Lerup
Cena: zdarma.
Download:
16-ti i 32-bitová verze
pouze 32-bitová verze
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024