Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
PLDA: archová montáž v Acrobatu snadno, rychle a levně
imposition montaz
11. listopadu 2005, 00.00 | Na trh přichází nový plugin Acrobatu, umožňující archovou montáž PDF dokumentů. Zaujme
jednoduchostí, šíří funkcí (včetně inovativní podpory personalizovaného tisku), nízkou
cenou a v neposlední řadě i tím, že se jedná o nástroj z dílny tuzemského autora. Více
už v naší recenzi.
K archové montáži dnes lze využít nejrůznější softwarové prostředky. Zvláštní skupinu zde tvoří pluginy Adobe Acrobatu, které se těší stále větší popularitě zejména díky růstu podílu PDF na publikačních zakázkách. Mnohá řešení daného typu (Quite Imposing, PDF Snake, JoUp) navíc poměrně šťastně spojují funkční výbavu dostačující zejména pro jednodušší vyřazení (co do schématu, úspory práce oproti manuálním postupům jsou i zde skutečně markantní) s přehledným ovládáním a (v dané třídě produktů) značně výhodnou cenou. Vstoupit na takovýto, již poměrně zaplněný trh s novým produktem tudíž znamená nabídnout uživatelům skutečně něco nového a neotřelého. O něco takového se v dnešních dnech pokouší český autor Michal Polanský se svým řešením PLDA. Zdařilost jeho pokusu se pokusíme zhodnotit v této recenzi.
Základní přiblížení
PLDA je plugin Acrobatu (5-7, lze použít i verzi Standard, což může dosti šetřit finanční prostředky), fungující výlučně ve Windows (2000/XP). Instalace produktu je skutečně jednoduchá: z instalačního balíku "vypadne" soubor samotného pluginu o "úctyhodných" (ve smyslu redukce hardwarových nároků) necelých 200 kb, který je třeba manuálně instalovat do odpovídajícího pluginového adresáře Acrobatu. Díky tomu se do prostředí Acrobatu přidá samostatná příkazová nabídka PLDA s příkazy Stránka/nastavení a Arch, obdobná tlačítka jsou pak k dispozici na toolbaru se základními nástroji Acrobatu. K práci s produktem je vhodné si na stránkách výrobce stáhnout nepříliš rozsáhlý, ale přehledně psaný a názornými příklady opatřený PDF manuál. Plugin s vámi komunikuje (nenastavíte-li jinak) česky, použitá terminologie odpovídá většinou zavedenému úzu, i když několik nových pojmů (s pomocí uvedeného manuálu snadno pochopitelných) zde nalezneme.
Základní dialog pluginu
Vyřazování funguje tím způsobem, že uživatel otevře požadovaný dokument, provede potřebná nastavení s pomocí výše zmíněných příkazů a poté nechá provést montáž (není tedy možné například hromadné zpracování souborů - to nicméně autor slibuje do budoucích verzí). Montáž probíhala při naší práci velmi svižně i na rozsáhlejších dokumentech. Výsledek je vždy zapsán do nového dokumentu (blíže viz dále), takže ztráta dat nehrozí. Soubory ke zpracování musí splňovat několik podmínek. Z nich se může na náročnějších pre-pressových pracovištích zdát být omezující především ta, podle které je zapotřebí, aby všechny stránky měly shodnou velikost, resp. nastavení Media, Crop a Trim Boxu. Podpora rozdílných formátů je slibována až pro další verze programu. Mimochodem, PLDA dokáže při startu montáže na existenci různorodě nastavených stránek upozornit (ale nedovolí vám identifikovat rozdíly, k tomu je zapotřebí preflight s pomocí třeba Acrobatu Professional nebo Enfocus PitStopu) a při našich testech se i problémové dokumenty smontovaly (například brožura), docházelo nicméně k ořezům větších stránek apod. Manuál programu také doporučuje montáž pouze ze souborů připravených Adobe Distillerem a nikoli těch, jež byly přímo exportovány z aplikace (InDesign, Illustrator, QuarkXPress aj.). Autor se pak odvolává na rozsáhlé testy, podle kterých by každý PDF dokument nastavený požadovaným způsobem měl být vyřazen správně, sympatická je každopádně výzva, aby byl případný problémový dokument zaslán za účelem provedení odpovídající opravy pluginu.
K ovládacím prvkům
Jak jsme již řekli výše, k ovládání produktu slouží pouhé dva příkazy, resp. pouze jeden: všechny funkce jsou dostupné z dialogu vyvolaného příkazem Stránka/nastavení, příkaz Arch je jen zkratkou k nejužívanějšímu příkazu předchozího dialogu. Myšlenka je zde taková, že příkaz Arch dovoluje nastavit a provést samotnou montáž, zatímco Stránka/Nastavení umožňuje rovněž měnit pořadí stránek v dokumentu (k dále popsaným účelům) či do dokumentu vkládat stránky nové a také nastavit způsob pojmenování vyřazovaných dokumentů. Ten může být poměrně pestrý a dovoluje využívat číslování nebo různou kombinaci názvu dokumentu, například s názvem jeho složky, apod. V rámci téhož dialogu pak lze nastavit i jazyk pluginu (čeština nebo angličtina) a měrové jednotky (milimetry nebo palce). Mimochodem, oba zmiňované dialogy dovolují i po otevření normálně pracovat s dokumenty, což se někdy může velmi hodit.
Parametry archové montáže
Nyní se už ale věnujme tomu nejdůležitějšímu, tj. možnostem samotné archové montáže. K dispozici zde je především funkce Step & Repeat (pojmenovaná autorem jako Opakování): ta tedy dovoluje na každém archu x-krát opakovat jednotlivé stránky dokumentu (vhodné zejména pro vizitky, vstupenky, letáky ad.). Dále je zde funkce pro N-up vyřazení (Koláž), která skládá stránky na arch v pořadí jak jdou po sobě (možná je i změna pořadí), v rámci této funkce lze použít volbu Vyplnit Arch, jež na daném archu opakuje stránky dokumentu dokud nedojde k úplnému zaplnění: ideální například při výstupu více letáků či vizitek o stejném nákladu.
Nastavení parametrů archové montáže
Produkt si dále dokáže poradit s vyřazením brožur s vazbou V1 (na stříšku), přičemž lze použít i možnost rozčlenění výstupu do složek požadované velikosti. Hodně specifickou, troufáme si říci že poměrně unikátní a přitom užitečnou funkcí, vhodnou jak pro tisk personalizovaných dokumentů (pozvánky, vstupenky, vizitky apod.), tak třeba makety knih, je Rozřez. Jedná se zde o možnost vytvořit archy, po jejichž rozřezání je zachováno pořadí stránek v dokumentu. Funkci lze přitom využít pro jednostranný i oboustranný potisk. Domníváme se, že uvedená funkce činí z PLDA vzhledem k narůstající poptávce po personalizovaných tiskovinách skutečně značně atraktivní řešení. Zajímavým "bonusem" v nabídce vyřazení je pak volba CD lepka, jež je jakousi upoutávkou na možnost vytvoření vyřazovacího prostředku podle přání klienta: v daném případě se jedná o možnost vytvářet potisky CD.
Výše uvedené volby popisují základní způsob řazení stránek, následně lze v dialogu doladit další parametry montáže. Především je možno nastavit okraje archu a dále horizontální i vertikální rozestup stránek. Zapnout lze rovněž volbu, na jejímž základě se pro montáž použije Crop Box (není-li Trim Box definován). Pokud uživatel potřebuje, může s pomocí odpovídajících tlačítek vrátit nastavení do původního stavu (týká se všech nastavení boxu Arch) nebo je nastavit na hodnoty obvyklé pro typické úlohy (týká se pouze parametrů archu zmíněných v tomto odstavci).
Dalšími parametry, nastavitelnými v daném dialogu, jsou například formát archu, vložení ořezových značek, layout archu (tedy počet sloupců a řádků) či nastavení změny měřítka u vyřazovaných stránek - informace o výsledku uvedených nastavení se přehledně zobrazují naspod daného dialogového boxu. Zajímavá je pak volba Pozadí, která dovoluje dokument vyřadit na podkladu převzatém z jiného PDF (například pro různé typy vlastních tiskových značek typu pruh barevné škály apod.).
Nastavení mohou být tedy skutečně komplexní. Velmi tudíž potěší, že kromě výše zmíněné možnosti obnovit výchozí parametry dialogu je zde možnost konfigurace ukládat pro opakované použití do odpovídajících souborů. Pracoviště si takto může vytvořit sady nastavení, s kterými u dopředu jasných dokumentů zvládne provést vyřazení skutečně každý.
Práce se stránkami
Ještě více flexibility pak dovolují vyřazení dodat funkce pro práci s stránkami. (Montáž tedy může fungovat na vícekrokových postupech typu změna pořadí v dokumentu-vyřazení odpovídajícího typu.) Možné je takto v podstatě libovolné určení pořadí stránek pomocí snadno pochopitelné notace, s jejíž pomocí lze zajistit třeba i rotaci stránek ve výstupu. Dále se nabízí typické možnosti přeřazení, tedy obrácení pořadí či vyřazení nejprve lichých a pak sudých stran, možná je i volba, při které se na každou druhou pozici duplikuje poslední stránka (pro oboustranné tisky apod.). Volby lze i různým způsobem kombinovat. Do výstupu je dále možno vkládat prázdné stránky, k dispozici je rovněž volba Personifikace, která zajišťuje přerovnání obdobné volbě pro jednostranný rozřez (viz výše), také lze vytvořit zcela nový dokument požadovaného formátu.
Nastavení přerovnání stránek
Závěrem
PLDA nás zaujal promyšlenou (resp. z praxe vycházející) koncepcí, snadností ovládání i slušnou rychlostí, s jakou zvládal vyřazování i na nepříliš rychlých strojích. Hodně zajímavá je na daném řešení cena: plná činí 5 000 Kč (s DPH), při objednávkách do 1. 3. 2006 nicméně pouhých 2 500 Kč, což je cenová nabídka v dané třídě produktů skutečně jedinečná. Na stránkách produktu je pro posouzení schopností k dispozici demo, to ovšem postrádá řadu pokročilejších funkcí.
Jak jsme již naznačili výše, PLDA nemá právě malou konkurenci. Řešení jako je Quite Imposing či PDF Snake nabízí nejen širší škálu základních funkcí, ale také vyšší možnosti automatizace, to vše ovšem za výrazně vyšší cenu. Na samostatných pracovištích předtiskové přípravy, digitálního tisku, in-house publikování či v ofsetových tiskárnách, nemajících příliš specifické požadavky na podobu vyřazení, se tedy PLDA i přes existenci konkurence může velmi dobře ujmout. Dá se navíc předpokládat, že daný produkt dostojí dobrému dojmu, kterým na nás v úvodní verzi působí, a do budoucna přijde s dalšími rozšířeními svých funkcí.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024