Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
PDFMoto: automatizované publikování PDF dokumentů na Internetu
PDF AppendPDF
19. prosince 2003, 00.00 | Potřebujete rychle, snadno a automatizovaně vytvářet PDF soubory a ty pak vystavovat v
rámci intranetu či webovské prezentace? Pak rozhodně nepřehlédněte PDFMoto, výkonné
serverové řešení, které je za určitých podmínek zcela zdarma.
Není tomu tak dávno, co jsme se na Grafice věnovali jednomu z vysoce zajímavých řešení pro dynamické generování PDF, kterým je sada produktů společnosti activePDF. V článku jsme se mimo jiné pokusili naznačit, proč je zmíněná publikační metoda stále oblíbenější v mnoha oblastech a také, jakými postupy a produkty lze uvedený typ obsahu vytvářet. Naznačili jsme pak, že existující řešení pro dynamické PDF jen málokdy v sobě optimálně spojují uživatelskou vlídnost, výkon a příznivou cenu, nechtěli jsme tím ovšem říci, že takovéto produkty neexistují. Nejlepším příkladem nám ostatně byla zmíněná produktová řada activePDF. S potěšením jsme pak krátce po uveřejnění zmíněného článku narazili na jiné obdobné řešení, které možná není tak univerzální, jako to od activePDF, je však rozhodně velmi snadno konfigurovatelné a použitelné i pro netechnicky orientované uživatele, a co více, za určitých podmínek jej lze využívat zcela zdarma. Hovoříme zde o produktu PDFMoto, jehož bližšímu představení se chceme věnovat v tomto článku.
Základní popis
PDFMoto je aplikace, určená pro platformu Windows (NT/XP/2000/2003), jež pro své plné nasazení vyžaduje také odpovídající serverový software (podporující ASP, JSP nebo PHP skriptování). Posláním PDFMoto je monitorovat jednu nebo více složek, dostupných tomuto produktu v rámci sítě a dokumenty z těchto složek převádět automatizovaně do PDF souborů. Takto vytvořený obsah pak PDFMoto opět automatizovaně umístí na jednu nebo více lokací v rámci Internetu či intranetu. Spolu s PDF dokumenty se přitom generuje i odpovídající webovské rozhraní (HTML stránka, doplněná o odpovídající interaktivní prvky), přes které pak mohou uživatelé vystavené dokumenty prohlížet z prostředí jejich webovského browseru, doplněného o PDF prohlížeč (Adobe Acrobat či Reader aj.).
Základní rozhraní PDFMoto.
Tolik k základnímu principu. Podívejme se nyní, jakými konkrétními technickými postupy a funkcemi je realizován a s čím lze (či nelze) u uvedeného řešení počítat.
Document Libraries
Základním pojmem v rámci PDFMoto je tzv. document library. Jedná se v podstatě o určení skupiny dokumentů, způsobu jejího převodu do PDF a vystavení na Webu. Nastavení library se provádí s pomocí intuitivního průvodce, kdykoli později je pak lze měnit. Uživatel především určí složku, jejíž obsah bude převáděn a dále pomocí tzv. filtru může selektovat typy souborů (podle přípon), které mají či nemají být převáděny (lze tedy vyloučit například konverzi programů, konfiguračních souborů, záložních verzí apod.) či připojeny k výstupu (například obrázkové soubory, poznámky, konfigurace aj.). Dále se pak nastavuje umístění výstupního adresáře, kterým může být složka dostupná v síti či na FTP serveru. Je tedy dobré si uvědomit, že uživatel může vytvořit více různých knihoven, majících například stejný vstup, ale rozdílné umístění (podnikový intranet, webovská prezentace subjektu, FTP server zákazníka aj.). Konečně se určují způsob převodu do PDF a vzhled webovského rozhraní: obě tato nastavení si popíšeme podrobněji v následujících sekcích.
Určení výstupní destinace pro danou library.
Převod do PDF
Zdrojové dokumenty se do PDF převádějí s pomocí virtuálního tiskového driveru. To znamená, že pro konverzi je zapotřebí, aby pro daný typ dokumentu byla v systému instalována aplikace, schopná jej pomocí tohoto driveru vytisknout. Pro každý převod lze nastavit různé parametry, kontrolující podobu vytvářeného PDF. Konkrétně to jsou JPEG komprese, rozlišení, linearizace (možnost načítání vytvořeného PDF dokumentu v prohlížeči po stránkách), písma (vložení), velikost, okraje a orientaci stránky (tyto parametry mohou být ovšem "přebity" aplikací, která PDF vytváří). Navíc lze heslem kontrolovat otevření, tisk, úpravy a využití (kopírování údajů) dokumentu.
Vlastnosti vytvořených dokumentů lze kontrolovat heslem.
Velmi silnou vlastností PDFMoto je možnost spouštět převody v zadaném čase pomocí tzv. Scheduleru. Určit lze přitom převod v zadaném časovém intervalu ("každých x minut" apod.), dni a času ("každý pátek v pět hodin" atp.) či datu (např. 10 ledna 2004). Každá library přitom má své vlastní, nezávislé nastavení. Jinak je samozřejmě možno provést převod (Build Library) kdykoli, a to pomocí odpovídajících příkazů (všechny soubory nebo jen změněné). Průběh převodů je zaznamenáván a to v podobě buliding (zpracování) a error (chyby) logu.
Scheduler.
Vystavení dokumentů
Jak jsme již řekli výše, k PDF dokumentům se generuje i odpovídající webovské rozhraní, přes kterou mohou uživatelé daný obsah prohlížet prostřednictvím webovského browseru a přidruženého PDF prohlížeče. Podoba tohoto rozhraní se řídí odpovídajícími šablonami: výrobce zde dodává sadu vlastních, které si uživatel samozřejmě může dotvořit k obrazu svému. Mimo vizuální prezentace lze přitom kontrolovat i vložení nejrůznějších metainformací (autor, projekt, klíčová slova aj.), určených jak k zobrazení, tak například pro vyhledávací a indexovací služby. Zde si lze prostudovat několik ukázek naznačujících, jak různorodé může zmíněné rozhraní být. Služba Web Submittal dovoluje oprávněným osobám spravovat (nahrání, odstranění aj.) vystavený obsah prostřednictvím webovského prohlížeče. PDFMoto také nabízí Document Finder pro vyhledání určitého dokumentu, umístěného v některé document library. Velmi zajímavé jsou pak možnosti automatizované správy vystavených dokumentů, dovolující například po určitém čase odstranit určité soubory apod.
Ukázka webovského rozhraní vytvořeného s pomocí PDFMoto.
Závěrem
Na PDFMoto se nám velmi líbila jak celková koncepce, tak velmi dobře propracované detaily výše popsaných postupů. Při našich testech vše fungovalo jak mělo a dokonce se nevyskytly ani jinak časté problémy s převodem češtiny (písma se korektně vkládala).
Své místo si uvedené řešení najde zejména v prostředí kanceláří, podniků či státní správy: Popsaný způsob publikování PDF dokumentů zde lze využít při interní výměně informací (náhledy, oběžníky, důvěrné dokumenty aj.) stejně dobře jako při vystavení materiálů různých typů (ceníky, nabídky, manuály atp.) na Webu. Možné jsou ale i zajímavé aplikace (výměna náhledů, on-demand zakázky přes Internet atp.) v publikačních provozech.
Již v úvodu jsme hovořili o tom, že PDFMoto je k dispozici za určitých podmínek zdarma. Odpovídající verze produktu (ke stažení zde) funguje tak, že dovoluje výše naznačeným způsobem zpracovat pouze 50 dokumentů. Pro větší objemy je již třeba zaplatit, podrobný ceník si lze prostudovat zde.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024