Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
PDF Enhancer: silný nástroj pro zpracování PDF
16. ledna 2004, 00.00 | Optimalizace objemu souborů, nastavení zobrazovacích vlastností dokumentu, zabezpečení,
převody barevných prostorů či dokonce archová montáž: Tyto i další zajímavé možnosti
automatizovaného zpracování PDF dokumentů nabízí aplikace společnosti Apago, o jejíž
bližší přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Aplikace PDF Enhancer společnosti Apago získala při svém uvedení na konci roku 2002 zaslouženou pozornost. (Viz tento náš starší článek.) Nabídla totiž zajímavé možnosti optimalizace objemu PDF dokumentů, které využili především uživatelé, vytvářející PDF pomocí systémových služeb Mac OS X. Atraktivní mohl být ale Enhancer i pro mnohé z těch, kdo disponovali Adobe Acrobatem (na Macovi i ve Windows), neboť Enhancer dokázal zmíněnou optimalizaci provést podstatně snazším způsobem, než tehdy nabízel Acrobat.
S nástupem Acrobatu Professional 6 (o možnostech optimalizace PDF dokumentů v tomto programu jsme psali zde) se ale situace změnila, a tak bylo jasné, že Apago musí svůj produkt výrazně dopracovat, aby zůstal nadále atraktivní. Stalo se, a v dnešních dnech tedy výrobce uvádí na trh Enhancer ve verzi 2, která disponuje mnoha skutečně zajímavými novinkami a vylepšeními. O jejich přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Základní charakteristika
Stejně jako dříve je Enhancer nabízen coby samostatná aplikace v několika podobách jak pro platformu Mac OS X (ta je pro výrobce podle všeho prioritní), tak Microsoft Windows. Zmíněnými podobami jsou přitom Standard (179 USD), Professional (349 USD), Server (999 USD) a nově přidaná JBIG2 Server Edition (1499 USD). Nuance jednotlivých verzí jsou dány různým množstvím funkcí, nabízených pro zpracování PDF dokumentů, a my se je pokusíme naznačit v dalším výkladu. Všem podobám je každopádně společný základní princip fungování, založený na automatizovaném zpracování, který se nyní pokusíme přiblížit podrobněji.
Základní prostředí PDF Enhanceru.
Princip zpracování dokumentů
Zpracování souborů v Enhanceru je dáno dvěma typy nastavení, označenými jako target a enhancer: Target určuje způsob úprav zvolených charakteristik PDF dokumentu (viz náš další popis), enhancer pak pro jeden nebo více targetů určuje způsob výstupu zpracovaných souborů (pojmenování a umístění nových souborů, přesun či odstranění souborů původních atp.) a v případě verzí Professional či Sever také přiřazuje horké složky, jejichž obsah má být průběžně monitorován a zpracován. Uživatel pak může nechat zpracovat (pomocí funkce drag&drop, prostřednictvím horké složky aj.) jeden nebo více PDF dokumentů na základě zvoleného targetu či enhanceru. Pokud enhancer obsahuje více targetů, znamená to, že se v rámci jedné úlohy vygeneruje více podob zpracovávaného dokumentu, daných jednotlivými targety.
PDF Enhancer obsahuje sadu přednastavených targetů i enhancerů, které lze bez úprav využít v různých běžných úlohách publikační praxe (příprava výstupu pro tisk či Web) nebo upravit pro vlastní účely. Výsledek zpracování úloh je monitorován a uživatel může pomocí odpovídajících protokolů snadno odhalit případné chyby, které při zpracování nastaly.
Tolik k základnímu principu zpracování. Podívejme se nyní, jaké možnosti úprav PDF dokumentů se vlastně v novém Enhanceru nabízejí.
Optimalizace
Základní zůstává u Enhanceru funkce optimalizace. Ta spočívá především v možnosti rekomprimace textu či čárové grafiky a dále odstranění nejrůznějších prvků z PDF dokumentů: konkrétně to jsou například duplikované objekty, alternativní obrázky, tagy popisující strukturu dokumentu, OPI prvky, miniatury, vložené soubory, job tikety či metadata. Dále je možno v rámci zmíněné funkce upravit anotace či formulářové prvky (odstranění, převod na normální součást dokumentu), sloučit vrstvy (novinka PDF 1.5) či nastavit dokument pro Fast Web View.
Nastavení optimalizace.
Obrázky
S funkcí optimalizace úzce souvisí také úpravy, nabízené Enhancerem pro obrázky. V jejich rámci lze nastavit pro zvolený typ grafiky (barevná, odstíny šedi, monochromatická) kompresi (ZIP, JPEG, CCITT aj.) a provést downsampling. Při kompresi barevné grafiky lze přitom využít ochranu barev v elektronických obrázcích a redukovat objem při použití JPEG komprese převodem do barevného prostoru YCC. Výše zmíněná JBIG2 Server Edition nabízí možnost aplikovat na monochromatickou grafiku JBIG2 kompresi, redukující výrazně objem souborů - používá se především u skenovaných dokumentů.
Barvy
Novinkou PDF Enhanceru je engine, umožňující nejrůznějším způsobem kontrolovat barevnost ve zpracovávaných dokumentech. Především je možný převod barev na černou, odstíny šedi či do barevných prostorů RGB nebo CMYK. Verze Professional a Server pak dovolují provádět náhrady ICC profilů. Obě formy převodu lze odlišně nastavit pro text/vektory a rastrovou grafiku. Unikátní funkce "Gray Reduction" umožňuje v celém dokumentu unifikovat nastavení šedých či černých objektů, což redukuje objem souborů a eliminuje některé problémy při výstupu separací.
Kontrola barev.
Zobrazení
Stejně jako dříve umožňuje Enhancer nastavit způsob zobrazení dokumentu v prohlížeči. Kontrolovat lze přitom jak počáteční zobrazení, tak vzhled okna či uživatelského rozhraní. Novinkou je možnost vložení přechodů stránek: díky této funkci lze tedy z PDF dokumentu snadno a rychle vytvořit prezentaci.
Razítka
Nový nástroj Enhanceru dovoluje dokument "orazítkovat" obsahem stránky, převzaté z určeného PDF souboru. Razítko může mít nastaven různý stupeň průhlednosti, možný je též jeho převod na vrstvu PDF 1.5.
Layout
Velmi zajímavá nová funkce se skrývá za volbou Layout, která je ovšem dostupná pouze ve verzích Professional a Server. S její pomocí lze totiž ve zpracovávaných souborech použít archovou montáž. K dispozici jsou přitom jak N-up vyřazení, tak techniky Step&Repeat či Booklet, možná je změna velikosti vyřazovaných stránek. Do montáže lze vložit ořezové značky a rámečky. Vytvořená schémata je možno ukládat v knihovně.
Metadata
Odpovídající nástroj dovoluje do dokumentu vkládat metadata. Možné je přitom jak nastavení standardních vlastností dokumentu (název, klíčová slova, popis aj.), používaných například v Acrobatu či Readeru, tak vložení vlastních údajů, určených například pro hromadné zpracování dokumentu v systému správy obsahu, indexovací aplikaci apod.
Zabezpečení
Ve zpracovávaných dokumentech lze rovněž uzamknout jejich různé funkce (otevření, kopírování obsahu, tisk, anotování apod.) heslem. Možná je přitom volba různých způsobů zabezpečení, odpovídající různých verzím Acrobatu (3 a vyšší, 5 a vyšší).
Spojování
Poměrně silné možnosti nabízí (opět nová) funkce spojování dokumentů (Merge). Jejím prostřednictvím lze sloučit obsah, odpovídající vybraným stránkám různých PDF dokumentů, mimo to je pak možno do vytvářeného dokumentu vložit obsah souborů ve formátech, podporovaných technologií QuickTime (GIF, JPEG, TIFF aj.), v Mac OS X 10.3 pak i EPS a postscriptové soubory.
Dialog funkce Merge.
Mac OS X
PDF Enhancer ve verzi pro Mac OS nabízí několik funkcí, zohledňující specifika zmíněné platformy. Konkrétně je to možnost nasazení produktu (jednotlivých enhancerů) v rámci tzv. PDF Services k post-processingu PDF dokumentů, vytvořených odpovídající systémovou funkcí. Soubory ke zpracování lze PDF Enhanceru na zmíněné platformě předávat pomocí dropletů a akcí složek. Činnost PDF Enhanceru pak lze dále automatizovat využitím AppleScriptu.
Závěrem
Nový Enhancer nabízí pro zpracování PDF dokumentů škálu funkcí, které se vyrovnají možnostem Acrobatu 6 Professional a v něčem (funkce Layout) jej dokonce předčí. Hlavní konkurenční výhoda Enhanceru ovšem stále zůstává v tom, že jim nabízené funkce lze aplikovat podstatně univerzálnějším, snazším a automatizovanějším způsobem, než v Acrobatu (včetně jeho dávkového aparátu). Stejně tak dokázal Enhancer novými vylepšeními udržet krok i na platformě Mac OS X. Celkově se jedná o velmi vydařený produkt, který své místo nalezne zejména tam, kde je u PDF souborů potřeba optimalizovat jejich objem (zmíněný Mac OS X, ale také třeba výstup z InDesignu pomocí exportní funkce), generovat různé podoby pro rozmanité účely (tiskárna-náhledy-Web, cross-media publishing aj.) nebo kontrolovat centrálně nastavení (zabezpečení, metadata: například podniky, organizace či státní správa). Návratnost investic do produktu je pak dána zejména tím, v jakých objemech daný subjekt výše naznačené typy úprav provádí.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024