Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
Novinky ze světa publikačního průmyslu (17. - 18. týden/2007)
trendy
2. května 2007, 00.00 | Adobe Flex bude open source, Canto Cumulus 7 bude umět lépe pracovat s videem a QuarkXPress Server zase s XML. Takové jsou hlavní novinky ze světa publikačního průmyslu, které přinášíme v našem pravidelném přehledu.
Adobe Flex bude open source, Canto Cumulus 7 bude umět lépe pracovat s videem a QuarkXPress Server zase s XML. Takové jsou hlavní novinky ze světa publikačního průmyslu, které přinášíme v našem pravidelném přehledu.
Adobe Flex bude open source
Společnost Adobe oznámila záměr poskytnout zdrojový kód své platformy Flex coby open source. Připomeňme na tomto místě, že pod označením Flex se skrývá sada vývojářských prostředků (SDK), s pomocí kterých lze vytvářet webové aplikace označované jako RIA (Rich Internet Applications), tj. takové, jež nabízejí ve webovém prohlížeči funkce a chování obdobné aplikacím desktopovým. Aplikace vytvořené s pomocí Flex přitom staví na platformě Flash, resp. používají Flash Player coby odpovídající runtime pro chod na klientském počítači.
Flex SDK a dokumentace budou nyní k dispozici v rámci Mozilla Public License. Vývojáři budou takto moci volně stahovat, užívat a rozšiřovat zdrojový kód pro Flex kompilátor, komponenty a aplikační framework. Adobe bude dále poskytovat i komerční licenční programy pro Flex produkty.
Uvolnění Flex pro vývojářskou komunitu není jedinou aktivitou Adobe daného typu. Připomeňme takto konkrétně poskytnutí zdrojového kódu ActionScript Virtual Machine Mozilla Foundation pro projekt Tamarin či snahu udělat ze specifikace PDF 1.7 ISO standard. Spekulace o důvodech daných aktivit mohou být různorodé, nejvíce nasnadě je každopádně obrana Adobe před potenciální konkurencí nových technologií společnosti Microsoft. Konkrétně jsou Flex a Tamarin zřejmou odezvou na Microsoft Silverlight (dříve WPF/E), PDF 1.7 coby ISO standard zase odpovědí na Microsoft XPS. Flex a také Adobe připravovaná technologie Apollo jsou přitom vysoce zajímavými platformami, které mají šanci změnit výraznou měrou tvář dnešního elektronického publikování.
Update pdfCorrect
Společnost Callas Software zveřejnila update svého řešení pdfCorrect. Připomeňme, že se jedná o plugin Adobe Acrobatu (verze 6 a vyšší), jenž slouží ke snadným úpravám určených charakteristik PDF dokumentů (včetně převodů do různých forem PDF/X). Hlavními novinkami updatu je jeho kompatibilita s Acrobatem 8, schopnost vkládat chybějící písma (například pro rychlou přípravu tiskového podkladu) nebo měnit nastavení vrstev (například změny viditelnosti vrstev pro přípravu určitých variant publikace nebo odstranění či sloučení vrstev pro optimalizaci objemu) v PDF dokumentech. Update je k dispozici zdarma, stáhnout si jej lze na stránkách výrobce. Obdobně je k dispozici i update odpovídající CLI podoby produktu (pro nasazení z příkazové řádky používají dnes workflow systémy, jako je třeba Gradual SWITCH) a příslušné SDK. I v konkurenci preflightového aparátu Acrobatu 8 Professional (který umí nalezené problémy oproti svým dřívějším verzím i opravovat) či produktů, jako je Enfocus Software PitStop Professional, zaujme pdfCorrect jednoduchostí užití (koncepcí se jedná o produkt vhodný i pro "kancelářské" uživatele) a poměrně příznivou cenou 149 Euro.
Základní dialog pdfCorrect
Canto Cumulus 7 rozšířen o Video Suite 2
Známé řešení pro správu digitálních zdrojů, používané zejména velkými pracovišti publikačního průmyslu, Canto Cumulus 7, se dočkalo rozšíření o volitelnou sadu doplňků Video Suite 2. Jak již název naznačuje, jedná se v daném případě o nástroje pro katalogizaci video obsahu v prostředí Cumulusu 7. Video, resp. odkazy na něj lze takto schraňovat rozčleněné do jednotlivých scén-šotů, ke kterým jsou přiřazeny příslušné náhledy a dále metadata. V těch je možno uchovávat informace například o scénáři, kreditech, délce trvání scény, frame rate, použitém kodeku apod. Windows verze Video Suite 2 dovoluje automatický parsing videa do scén s pomocí odpovídající detekční technologie.
S katalogizovaným obsahem pak lze provádět nejrůznější operace, například je možno měnit nastavení jednotlivých scén, upravovat či přidávat metadatová pole, exportovat jednotlivé videorámce s použitím resamplingu a dalších úprav, díky kterým jsou rámce použitelné pro tisk či jiná média, jednotlivé klipy nebo celé filmy mohou být vysílány živě na Internetu s použitím serverů podporujících technologii RTSP. Veškerá editace se přitom provádí s metadaty, původní video soubory zůstávají beze změny.
Video Suite 2 by pak měla nabídnout velmi snadné instalování, konfigurování a správu, které zvládnou i netechnicky orientovaní uživatelé. Produkt podporuje rovněž práci s Flash animacemi a videem, včetně možnosti sledování verzí a uzamykání při skupinové editaci. Přístup k veškerému video obsahu lze stejně jako u samotného Cumulusu řídit na bázi uživatelských oprávnění. Produkt je k dispozici pro platformy Mac OS X (Universal Binary) a Windows (XP/Vista), ke svému provozu potřebuje některou z podob Cumulusu 7.1.1 (a vyššího). Cena začíná na 4 995 USD/Euro za licenci pro 10 uživatelů.
QuarkXPress Server nabídne rozšířenou podporu XML
Řešení QuarkXPress Server je zajímavým produktem dovolujícím nasadit engine sázecího programu QuarkXPress v serverovém prostředí. Typickými aplikacemi tohoto systému jsou sazby rozsáhlých publikací v rámci týmů, jako jsou například katalogy či one-to-one marketing, ještě větší využití je pak v případě služeb Web-to-print, tj. tvorby a objednávání personalizovaných tiskovin prostřednictvím Webu. Cenovým nastavením je ovšem QuarkXPress Server jednoznačně zaměřen na prostředí velkých podniků.
V nejnovější verzi 7.2 tohoto produktu, která má být uvedena ještě v tomto čtvrtletí, slibuje Quark především rozšířenou podporu jazyka XML. Ta by měla umožnit především snazší provázání daného řešení se systémy správy obsahu, webovými servery a dalšími nástroji pro práci s obsahem. Snazší by nyní měla být i distribuce obsahu vytvořeného s pomocí Serveru různými kanály (e-mail, webserver aj.), rovněž v případě budování odpovídajících uživatelských rozhraní pro zadávání dat určených k vysázení se nyní naskýtají nové možnosti. Zprávu o daném řešení jsme do našeho přehledu zařadili mimo jiné i proto, že znovu potvrzuje zvýšený akcent na nasazení XML v systémech pro automatizované zpracování publikací. Připomeňme v této souvislosti, že takovýto typ sazby lze zajistit například i v open source řešení Scribus, které – na rozdíl od XPressu či InDesignu – má na XML přímo postaven formát svých dokumentů.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024