Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
skenerista, osvitář
Nikon Capture NX - podrobný test betaverze
Nikon Capture NX RAW
26. května 2006, 00.00 | Nabízíme vám exkluzivní detailní informace o připravované nové verzi softwaru Nikon Capture NX spolu s prvními praktickými zkušenostmi z testování poslední beta verze. Jak obstojí nový nástroj pro práci s RAW soubory v dnešní ostré konkurenci?
První verze softwaru Nicon Capture se objevila na trhu v roce 1999. Nikon tak vstoupil do nového segmentu a nabídl uživatelům svých digitálních fotoaparátů specializovanou aplikaci pro úpravy fotografií a to zejména zpracování RAW souborů. V letech 2001, 2002 a 2003 následovaly další verze v režii vývojového týmu Nikonu. V roce 2004 Nikon začal spolupracovat s americkou softwarovou společností Nik software a Capture začal podporovat plug-iny této společnosti. V letošním roce byla ohlášena užší spolupráce a vývoj nové verze Capture NX je již plně v režii Nik software. Počátkem měsíce jsme se měli možnost jako jediní čeští novináři zúčastnit speciálního workshopu, na kterém jsme mohli dva dny testovat aktuální beta verzi. Co všechno uživatelům nabídne?
Kam Nikon Capture NX zařadit?
Nikon svým uživatelům nabízí dnes celkem tři různé softwary. Prvním je Picture Project (1.6), který je určen zejména pro organizaci a archivaci fotografií. Druhým je Nikon View (aktuálně ve verzi 6), který brzy nahradí View Pro, a jak název sám napovídá - jde o prohlížeč fotografií. Capture ve verzi NX nabídne vzdálené ovládání fotoaparátu, zpracování RAWů a základní globální i lokální úpravy fotografií ve formátech NEF, JPEG a TIFF. Z pohledu uživatelského je v dnešní době bezesporu nejdůležitější nedestruktivní zpracování RAW souborů. Software podporuje všechny digitální fotoaparáty Nikon. Fotografie ve formátu JPEG či TIFF z fotoaparátů jiných značek je také možné upravovat, ale hlavní funkčnost je svázána s vlastnostmi RAW formátu, který je podporován pouze z Nikonů. Mimochodem u formátů JPEG a TIFF jsou podporovány pouze běžnější variace a třeba na práci s JPEG 2000 můžete zapomenout stejně jako méně obvyklé varianty TIFFu.
Ve srovnání s jinými programy pro zpracování RAWů má nový Capture NX filosofií práce s daty jednoznačně nejblíže k Apple Aperture. Software nikdy nezasahuje do původních obrazových dat, ale pouze do souboru ukládá seznam prováděných úprav a výsledek se neustále průběžně vypočítává. Funkčností jako takovou má naopak NX ke Capture poměrně daleko. Zatímco Apple se soustředil zejména na rychlou manipulaci s velkým množstvím RAW fotografií, NX má organizační funkce velmi omezené a soustřeďuje se zejména na úpravu obrazu. Funkčně tedy konkuruje spíš Adobe RAW plug-inu či chcete-li rovnou celému Photoshopu, i když samozřejmě pouze z pohledu zpracování RAW dat.
Díky nedestruktivní práci a neustálému výpočtu všech nastavení z původních dat je výsledkem vždy precizní a nehrozí poškození původních syrových dat, ale zároveň je důsledkem i velká náročnost na výkon počítače. Capture nikdy nepatřil mezi rychlé konvertory a u verze NX se situace obecně nemění. Testovali jsme na nejnovějším stolním Pentiu s frekvencí 3GHz a 2GB operační paměti, což u testované beta verze bylo v podstatě rozumné minimum pro interaktivní práci se soubory z Nikonu D200. Finální verze bude pravděpodobně rychlejší, zejména funkce využívající cache, ale o tom až trochu později.
Práce s Capture NX
Vše začíná ve vestavěném browseru, který umí základním způsobem třídit fotografie, zobrazovat jejich náhledy a informace z EXIF hlavičky. Jak již bylo řečeno, jeho funkčnost je velmi omezená a slouží opravdu jen k výběru snímků, které chcete upravovat a ke spouštění davkového zpracování více snímků.
Pokud si otevřete nějaký soubor v Edit okně, tak se načte nastavení uložené fotoaparátem a provede se základní automatická korekce. Tu je možné spolu se všemi parametry zpracování RAW dat nastavit v Base Adjustments. Dále je možné začít provádět další celoplošné či lokální úpravy, které se postupně zapisují do Edit listu. Ten slouží jako historie vaší práce a umožňuje kdykoli u kteréhokoli kroku zpětně změnit jeho nastavení, vypustit jej či přidat další úpravu. Právě informace z Edit listu se ukládají do souboru a původní RAW data se nikdy nemění. Čím více úprav nakupíte, zejména z těch v Base Adjustments, tím déle pak trvá zpracování a tím pomalejší je odezva softwaru při zobrazování náhledů.
Zvláštností Capture NX je fakt, že nenabízí klasický jasový histogram. K dispozici je pouze R,G,B histogram s možností vypínání jednotlivých kanálů. Bohužel je poměrně malý a nelze zvětšit.
Nakonec výsledek své práce uložíte do JPEGu, TIFFu či NEFu. Trochu paradoxně software umožňuje otevřít JPEG a uložit jej jako NEF. Nicméně samozřejmě nemůže dojít k převodu z JPEGu do RAWu. Software pouze vezme JPEG data, přidá k nim informace z Edit listu a uloží je jako virtuální RAW, aby mohl zachovat logiku své práce.
Base adjustments
Pokud otevřete jakýkoli RAW soubor, software provede základní zpracování podle informací, které najde v EXIFu a hlavičce fotografie. Pokud se uživatel rozhodne, může si složku base adjustments otevřít a začít měnit nastavení, které je postaveno na technologii z Capture 4. Jedná se vždy o celoplošné úpravy, vždy se vypočítávají v reálném čase z původních dat a používají algoritmy Nikonu. To znamená, že výsledek je stejný či lepší než procesing ve fotoaparátu, ale jsou výrazně výkonově náročnější než ostatní funkce, které využívají až 2GB cache paměť obsahující vypočítanou průběžnou podobu fotografie se všemi aplikovanými funkcemi a úpravami v 16bitové hloubce. K dispozici je opravdu pestrá paleta nastavení od korekcí jasových, barevných, geometrických až po potlačování šumu, změnu průběhu gradační křivky či korekci deformace perspektivy. Vše vychází z algoritmů používaných ve fotoaparátech Nikon a výsledná fotografie má všechny charakteristiky Nikonu.
U Point technologie
Novinkou ve verzi NX je využití technologie U-Point společnosti nik software. Jedná se v podstatě o alternativní způsob označování oblastí snímku a jejich následnou interaktivní korekci. Uživatel jednoduše umístí do snímku klíčový bod a u něj zvolí akční rádius. Na jeho základě provede software analýzu označené oblasti a v celém snímku vyhledá ty části, které mají shodnou R,G,B charakteristiku či podobnou saturaci, odstín, jas, texturu či kontrast. Pokud je do snímku umístěno několik kontrolních bodů zároveň, navzájem se vylučují a tak se obraz rozpadne na jednotlivé oblasti a software si vytvoří interaktivní masku. Kontrolní body lze i duplikovat a pomocí několika různých bodů označit jeden objekt a přesněji jej tak vybrat. Rozlišení duplicitních a konkurenčních kontrolních bodů je však při větším počtu poměrně nesnadné.
Celý systém je velmi snadno ovladatelný a práce s kontrolními body je mnohem snazší a intuitivnější než ruční vytváření klasických masek. Do jisté míry nahrazuje i vrstvy, které Capture nemá. Z pohledu profesionála je jedinou nevýhodou fakt, že s tímto systémem prakticky nelze vytvořit zcela přesnou masku.
Takto vzniklá maska lze použít buď pro jednu funkci či několik akcí najednou. Bohužel se nedají kopírovat či používat na několika místech workflow. Pouze u funkcí, které za sebou bezprostředně navazují.
A k čemu se kontrolní body hodí? Například je korekci histogramu, barevným korekcím či označení červených očí. Ve výsledku lze nastavit až devět korekčních parametrů pro jeden kontrolní bod.
Podpora tabletů
Capture NX má u vybraných nástrojů připravenou podporu tabletů. Například u nástroje určeného pro výběr (selection brush) může uživatel pomocí tabletu snadno nakreslit výběr s využitím rozlišení přítlaku apod.
Double treshold
Jednou z příjemných funkcí, která v Capture NX potěší, je zobrazování přeexponovaných a podexponovaných míst. Jde o obdobu živého histogramu jak jej známe od fotoaparátů Olympus, která však umožňuje nastavit na histogramu rozsah tónů, který se považuje za kritické.
Color Picker
Ti, kdož znají plug-iny nik software, budou důvěrně znát tento nástroj pro manipulaci s barvami. Color Picker umožňuje provádět velmi snadno záměnu selektivních barev s visuální kontrolou. Navíc jsou k dispozici i speciální stripy s barvami pro rychlý výběr barev.
Doostřování
I u doostřování si vývojáři dovolili jistě zjednodušení rozhraní. Nastavuje se pouze intenzita a rádius USM algoritmu a to navíc v procentech bez zřejmého přepočtu na reálné hodnoty. Opět důkaz snahy vyjít vstříc méně zkušeným uživatelům.
Správa barev
Celý software se snaží využívat profily vložené do operačního systému a to jak ve Windows, tak i Mac platformě. K dispozici je i soft proofing dle zvoleného profilu s možností rychlého přepínání. Při instalaci se software zeptá, zda budete trvat na zvoleném pracovním prostoru či zda má software měnit prostor dle informací z fotografie.
Dávkové zpracování
Capture NX má poměrně netradiční systém podpory dávkového zpracování. Uživatel si vytvoří určitou posloupnost činnosti v edit listu a tu si následně uloží na disk či do schránky. Následně si pak označí libovolné další snímky v browseru a na ně může uloženou akci aplikovat. Postup je to velmi praktický a flexibilní, nicméně jeho ovládání není zcela triviální. Software umí podporovat i hot-folders neboli adresáře, ve kterých automaticky na pozadí zpracovává veškeré nalezené snímky. Jedinou nevýhodou je, že pokud na pozadí běží zpracování z hot-foldru, je nutné počítat s výrazným úbytkem výkonu počítače.
Závěr
Oficiálně by se měl Capture NX objevit na trhu v průběhu tohoto léta s cenou pohybující se kolem 160 EUR. K dispozici bude 30denní trial verze jak na webu, tak u digitálních zrcadlovek. Software bude k dispozici jak pro Windows, tak pro MacOS X. Bohužel v první fázi pouze ve verzi pro PowerPC procesory a Universal Binary bude pro Mac k dispozici až s některou z následujících verzí.
Co se týče funkčnosti, verze NX ve srovnání se stávající 4. generací přináší lokální úpravy a výběry, které jistě potěší a do značné míry eliminují potřebu dále snímky upravovat v jiném grafickém editoru. Nicméně to platí zejména pro fotoamatéry. Pro profesionálního fotografa zůstává Capture i ve verzi NX v první řadě RAW konvertorem, který nabízí nejpřesnější korekce pro data z Nikonů. Capture vždy produkoval vynikající výstup a na tom se nic nemění ve verzi NX. Navíc díky své trvající specializaci pouze na RAW Nikonu jej dokáže využít do posledního detailu a navíc výsledek si zachová charakter zpracování, které Nikon běžně dělá.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024