Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
Morgan Multimedia: zajímavé řešení pro JPEG2000
jpeg2000
30. ledna 2004, 00.00 | Potřebujete publikovat na Internetu skutečně optimalizovanou grafiku? Společnost Morgan
poskytuje sadu prostředků, dovolující pracovat s JPEG2000. Nabízí toto řešení něco, co
u konkurence nenalezneme?
Mnoho lákavých možností, ale jen nepatrná podpora v reálných aplikacích a zařízeních: tak nějak by se dala charakterizovat současná situace kolem standardu pro počítačovou grafiku JPEG2000. V poslední době se nicméně situace pomalu mění k lepšímu. Vedle podpory ze strany tak významných výrobců jako jsou Adobe či Corel se objevují i menší řešení, které zaujmou funkcemi a obvykle i příznivou cenou. Jedno z takovýchto řešení, pocházející od společnosti Morgan Multimedia, bychom rádi představili v tomto článku.
Stručně o JPEG2000
V úvodu našeho výkladu se nicméně pokusme přiblížit některé základní skutečnosti, spojené s JPEG2000. Jedná se o standard pro počítačovou grafiku, jež by měl nahradit dřívější JPEG, který si k uživatelům našel cestu především prostřednictvím formátu JFIF (JPEG File Interchange Format), jež je obvykle poněkud nepřesně označován opět pouze jako JPEG. Kompresní algoritmus JPEG se pak využívá i v dalších formátech, jako je například EPS či PDF.
JPEG2000 přináší oproti původnímu JPEG především výkonnější a kvalitnější kompresní algoritmus, postavený na vlnkových (wavelet) transformacích. Mimo tohoto algoritmu pak byla v rámci jednotlivých částí specifikace JPEG2000 vyvinuta řada dalších vylepšení, umožňujících skutečně všestranné nasazení zmíněného formátu. Z význačných rysů současné podoby JPEG2000 lze zdůraznit především tyto (zmíněný výčet přebíráme s úpravami z našeho staršího článku na uvedené téma):
- kvalitní komprese (zvýšení kompresního poměru o zhruba 20 až 30 procent oproti JPEG při ztrátové kompresi, poměr bezztrátové komprese 1:2)
- podstatně vyšší odolnost proti chybám datového toku
- schopnost kvalitního zpracování obrázků s nízkým poměrem bit/pixel (na rozdíl od JPEG lze dobře pracovat s obrázky o poměru nižším než je 0.25 bit/pixel)
- možnost zpracovávat obrázky větší než 64000 krát 64000 pixelů (omezení současného JPEG)
- kvalitní zpracování počítačově generované grafiky s ostrými přechody (JPEG byl orientován na obrázky "přirozené")
- možnost využití různých barevných módů (JPEG podporuje pouze RGB)
- progresivní transmise, tj. možnost zobrazení a zpracování části či náhledu komprimovaného obrázku ještě před úplným načtením jeho souboru
- možnost definice "zájmových oblastí" (ROI - Regions of Interest), které jsou od ostatních částí obrázku odlišeny prioritním umístěním v datovém toku a případně i vyšším rozlišením
- struktura umožňující s obrázkem ukládat nejrůznější metadata, mimo jiné informace pro práci s nastaveními barev a ochranu autorských práv
- propracovaný mechanizmus zabezpečení obsahu obrázků
Jak připravit JPEG2000 pro Internet?
Z toho, co jsme řekli výše, je asi jasné, že se JPEG2000 v současnosti jeví jako ideální zejména pro Internet. Právě zde se mimo samotné lepší komprese a vyšší kvality obrázků zúročí takové vlastnosti zmíněného standardu jako jsou progresivní transmise či zájmové oblasti. Je ale otázkou, s pomocí jakých nástrojů lze vytvářet grafiku v uvedeném formátu. Nejvíce nasnadě jsou samozřejmě odpovídající pluginy bitmapových editorů. Pro Adobe Photoshop jsou takto k dispozici například produkty společností ImagePress, Lead Technologies či Fnord Software, nejnověji lze využít odpovídající plugin společnosti Adobe, který lze získat zdarma s Photoshopem CS či zakoupit pro Photoshop 7. Tvorbu JPEG2000 pak nabízí i odpovídající exportní funkce Corel PhotoPaintu. Za zmínku stojí rovněž nástroje společnosti Algo Vision LuraTech, nabízené pro vlastní formát tohoto výrobce, postavený na JPEG2000, tedy LuraWave.jp2.
Vytvořenou JPEG2000 grafiku musí být možno zobrazit v internetovém prohlížeči. Výrobci těchto aplikací se zatím chovají ke zmíněnému standardu macešsky a nenabízí přímo jeho podporu. Je tedy třeba poskytnout uživatelům odpovídající plugin. Ten dnes poskytují zdarma například společnost Elysium, Ltd. či již zmíněný Algo Vision LuraTech.
Nabídka na uvedeném poli je tedy relativně bohatá. Podívejme se nyní, co do ní nového přináší společnost Morgan Multimedia.
Porovnání kvality standardního JPEG s optimalizací a převodem do JPEG2000, provedenými JPEG Toolboxem.
Morgan JPEG Toolbox
Pro zpracování JPEG2000 dnes nabízí Morgan Multimedia především produkt JPEG Toolbox. Ten je nabízen ve dvou verzích, z nichž si popíšeme tu výkonnější.
Prostředí JPEG Toolboxu.
Toolbox je vlastně jednoduchý prohlížeč a konvertor počítačové grafiky, který mimo běžných formátů typu TIFF, PNG, JPEG či GIF umí zpracovat právě i JPEG2000. Obrázky ke zpracování lze buďto jednotlivě načíst do prostředí Toolboxu, a to ze souborového systému nebo připojeného TWAIN zařízení, nebo nechat zpracovat hromadně. V druhém případě se zvolí vstupní a výstupní složka, přípony souborů, jež mají být zpracovány a výstupní formát. Možné je zpracování obsahu vnořených složek, není-li výstup směřován do PNG, zůstanou nezměněny soubory obsahující průhlednost. Funkce Web Batch dokáže v textových resp. HTML souborech obsažených ve zpracovávané složce hromadně zaměnit uživatelem stanovené řetězce: používá se zejména k updatování odkazů.
Nastavení dávkového převodu.
Pochopitelně nejvíc zajímavý je převod do JPEG2000. Odpovídající dialog zde umožňuje vyladit především úroveň komprese: tu lze nastavit buďto jako ztrátovou (ve škále od 1 do 1000), bezztrátovou nebo skoro bezztrátovou. Je-li pro obrázek zvolena ztrátová komprese, lze v něm rovněž tažením určit zájmovou oblast, která bude komprimována bezztrátově, a tudíž zobrazena v lepší kvalitě.
Nastavení pro převod do JPEG2000.
Za zmínku pak stojí skutečnost, že JPEG Toolbox nabízí i kvalitnější kompresi JPEG souborů. K dispozici jsou zde dva způsoby optimalizace, označované jako Normal a Extra. První generuje menší soubory při zachování téže kvality zobrazení, druhá funguje na obdobné bázi jako použití zájmových oblastí v JPEG2000.
Pluginy internetových prohlížečů
Víc než samotný Toolbox jsou možná v produktovém portfolio Morgan Media cennější odpovídající pluginy, umožňující zobrazit JPEG2000 grafiku v prostředí Internet Exploreru a prohlížečů, využívajících technologii Mozilla (Mozilla, Netscape, Gecko, Opera). Odpovídající download je možný zde (Explorer) a zde (Mozilla). Výrobce také poskytuje návod k tomu, jak vkládat odkaz na JPEG2000 do webovských stránek.
Závěrem
Sada prostředků od Morgan Multimedia rozhodně neohromí škálou nabízených funkcí. Hodnota celého řešení zde ale tkví v cenových podmínkách výrobce. Pluginy pro internetové browsery jsou zdarma. JPEG Toolbox je ve výkonnější, tj. námi popsané verzi, k dispozici za příznivých 25 USD, přičemž jej lze zdarma testovat po dobu šedesáti dnů. Celkově je zde tedy k dispozici sada prostředků, která s minimem investic a úsilí umožní ve webovské prezentaci používat JPEG2000 grafiku.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024