Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Microsoft uvedl Silverlight 1.0: Flash killer nastupuje?
7. září 2007, 00.00 | Bezesporu nejdůležitější událostí publikačního průmyslu v tomto týdnu je uvedení ostré podoby Silverlight 1.0, technologie Microsoftu pro interaktivní elektronické prezentace spouštěné v prostředí webového prohlížeče. Jedná se v podstatě o obdobu Adobe Flash, a tak bychom se v našem článku rádi podívali nejen na principy technologie samotné, ale též na její možné perspektivy.
Dne 5. 9. zveřejnila společnost Microsoft finální vydání první verze své technologie Silverlight (a také alfa podobu její následující verze 1.1). Tato má sloužit k přehrávání interaktivních elektronických prezentací v prostředí webových prohlížečů na různých platformách, posláním a možnostmi se takto jedná o poměrně zřejmého konkurenta technologie Adobe (dříve Macromedia) Flash. Jak přesně daná technologie ve své současné podobě vypadá, co lze od ní očekávat a jaké jsou její šance konkurovat Flashi? To jsou otázky, na které se pokoušíme odpovědět v tomto článku.
Silverlight v kostce
Pod označením Silverlight (dříve Windows Presentation Foundation/Everywhere) se v podstatě skrývá runtime, dovolující spouštět v prostředí webového prohlížeče elektronické prezentace sestávající z animací, vektorové grafiky, videa, interaktivních prvků a dalšího obdobného obsahu. Základem Silverlight je podmnožina Windows Presentation Foundation, grafického subsystému obsaženého v .NET Framework 3.0 a předinstalovaného ve Windows Vista. Tato technologie dovoluje popisovat textový, vektorový, interaktivní a multimediální obsah pomocí na XML založeného jazyka XAML. Součástí Silverlight je dále podpora přehrávání videa a audia ve formátech WMV, WMA a MP3.
Logiku Silverlight prezentací lze ve verzi 1.0 dané technologie programovat pomocí JavaScriptu. Podoba 1.1 pak slibuje podstatně širší programátorskou podporu, neboť v sobě bude zahrnovat verzi .NET Framework 3.0, tudíž bude možno vytvářet prezentace opírající se o kód v jakémkoli jazyce podporovaném na dané platformě (VB.NET, C# aj.).
Základním prostředkem pro design Silverlight prezentací má být balík nástrojů Microsoft Expression (počáteční verze většiny komponent tohoto balíku získal Microsoft akvizicí produktů jiných výrobců), zahrnující v sobě nástroje Blend (rozhraní a interakce prezentací), Design (vektorová a bitmapová grafika použitá v prezentacích) a Encoder (dovoluje převádět video v různých formátech do WMV). Tyto i další komponenty řady Expression jsou v různých stádiích vývoje, nicméně většinou se jedná o beta podoby – podrobněji jsme se jejich posláním a možnostmi na Grafice již několikrát zabývali. Programátoři pak budou moci sáhnout po odpovídajícím SDK a dále nástrojích poskytovaných v příštích podobách Visual Studia či ASP.NET.
Z uživatelského hlediska jsou pak nejdůležitější odpovídající pluginy, dovolující Silverlight prezentace spouštět v prostředí webového prohlížeče. Verze 1.0 tak nabízí pluginy pro Windows i Macintosh, podporovány jsou prohlížeče Internet Explorer 6 a 7, Firefox 1.5 a 2 a Safari. V seznamu zatím chybí Opera, pro kterou se však odpovídající podpora dle všeho vyvíjí. Přislíbena je pak i podpora v Linuxu – jedná se o open source implementaci, označovanou v současnosti jako Moonlight a vyvíjenou v rámci projektu Mono.
Praktické zkušenosti
Po instalaci odpovídajících pluginů může uživatel ihned poznat schopnosti Silverlight prostřednictvím odpovídající Showcase, jež se nachází na serveru technologie. Jedná se o rozcestník, ze kterého lze přejít na nezávislé prezentace využívající Silverlight. V seznamu takto nalezneme různá vysílání, komunikační služby, vyhledávače, hry, simulátory, eShopy a leccos dalšího. Ukázky nevypadají rozhodně špatně, i když je věcí diskuse, nakolik by se tyto prezentace nedaly řešit minimálně stejně dobře i s pomocí zavedených technologií. A mimochodem, při návštěvě některých z nich nám havarovala naše instalace Safari v Mac OS X – rozhodně si ale netroufáme tuto skutečnost jakkoli generalizovat.
Postoj Adobe
Jak jsme již naznačili několikrát, Silverllight je zřejmou konkurencí technologie Adobe Flash. Za určité základní srovnání postavení daných technologií – a snad i jakési neoficiální stanovisko Adobe k Silverlight – lze považovat článek Teda Patricka "SilverLight 1.0 Release". Autor v něm především neopomněl zdůraznit jak úspěšnost Adobe Flash Playeru, tak i nové technologie Adobe AIR (obdobná interaktivita jako v případě Flashe, ale nikoli v prohlížeči, nýbrž na desktopu) a Flex (rozsáhlé možnosti vývoje online aplikací nové generace). Opomenut není ani nedávný počin Adobe, tj. implementace podpory H.264 video kodeku do Flash Playeru, jež přináší skutečně významné rozšíření možností online vysílání videa. Zmíněna je i připravovaná nová podoba Flash Playeru s kódovým označením "Astro", která má být představena na konferenci Adobe MAX 2007 Chicago (30. 9.-3. 10.) a která slibuje přinést zcela nové možnosti.
Závěrem
Snahy Microsoftu spojené se Silverlight lze tak trochu chápat i jako potvrzení správnosti směřování současného online publikování k aplikacím a systémům, které se pojetím blíží desktopovým řešením. Dvoudimenzionální textový a obrazový statický obsah je již podle tohoto trendu nedostačující, přichází čas skutečně plně interaktivních multimédií s přesahem do 3D. Danému trendu přitom vychází vstříc jak výkonnost konzumentského hadwaru, tak i stále širší dostupnost vysokorychlostního Internetu. Publikování se v tomto pojetí mění spíše v programování a vysílání.
Naznačená změna publikačního paradigmatu hraje značně do not Microsoftu, který je ve vývojářské oblasti tradičně silným, ne-li jednoznačně nejsilnějším hráčem. Na druhou stranu ale nelze přehlédnout, že prakticky všechny Silverlight prostředky jsou zatím v neodzkoušené – beta podobě, zatímco jádro Flash technologie (Flash Player, Flash Professional aj.) je prověřené a průběžně vylepšované. Vyvozovat z toho ale jakékoli prognózy budoucího vývoje rozhodně nelze. Vyjádřeme spíše na závěr přesvědčení, že z naznačeného konkurenčního boje budou mít užitek především uživatelé online technologií, přičemž klání neskončí nekompromisní dominancí jediného dodavatele.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024