Microsoft rozšiřuje Expression Studio a představuje preview WPF/E - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Microsoft rozšiřuje Expression Studio a představuje preview WPF/E

technologie proof natisk

6. prosince 2006, 00.00 | Společnost Microsoft opět trochu poodhalila plány okolo své sady
kreativních a vývojářských aplikací, určených k tvorbě interaktivního webového obsahu.
Hlavní novinkou je rozšíření o produkt pro správu digitálních zdrojů, který vychází z populárního
řešení iView MediaPro, a dále zveřejnění preview technologie WPF/E, jež je mnohými
označována za konkurencí platformy Flash. Více v našem článku.

Jak jsme již několikrát naše čtenáře informovali, společnost Microsoft přišla v poslední době s řadou smělých plánů, jež by měly výrazněji posílit její vliv v oblasti publikačního průmyslu. Dané plány jsou spojeny s nástupem nového operačního systému Microsoftu Windows Vista, jehož uvedení na trh bychom se měli dočkat na začátku příštího roku. Mimo technologie XPS, jež je jakousi odpovědí na PDF společnosti Adobe, či dokonce vlastního obrázkového formátu Windows Media Photo, je zde především technologie Windows Presentation Foundations (WPF), jež je jakousi alternativou k technologii elektronických interaktivních animací Flash. S WPF je spojen balík aplikací Expression Studio, který v sobě kombinuje kreativní i vývojářské nástroje, dovolující vytvářet WPF obsah a spolu s ním i webové prezentace, do kterých je začleněn.

V těchto dnech ohlásil Microsoft několik zásadních iniciativ, týkajících se jak Expression Studia, tak WPF. Hlavními novinkami zde jsou představení aplikace Expression Media, jež je následníkem populárního řešení pro správu obsahu iView MediaPro, a dále první zkušební verze technologie WPF/E, tj. podoby WPF, určené i pro jiné operační platformy nežli jsou Windows Vista. Pojďme se nyní na tyto i další novinky podívat blíže.

Expression Studio

Již delší dobu ohlašované Expression Studio se v tuto chvíli skládá z aplikací Expression Web, Expression Blend, Expression Design a Expression Media. Expression Web je nástroj pro návrh Webu, který lze označit za jakousi alternativu aplikací typu Adobe (Macromedia) Dreamweaver. Jedná se o první produkt Studia, které je tímto uživatelům k dispozici v ostré verzi: zakoupit jej lze za 299 USD, možný je i upgrade z FrontPage za 99 USD.

microexpstudio1f.jpg

Expression Web v jedné se svých preview verzí

Expression Blend (dříve Interactive Designer) je nástrojem pro tvorbu animací ve stylu Flashe. Z komponent Studia je nejvíce provázán s vývojářským řešením Microsoftu Visual Studio: díky použití jazyka XAML (eXtensible Application Markup Language) lze snadno k logice vytvořené ve Visual Studiu dodat s pomocí Blendu odpovídající interaktivní grafické rozhraní. Proto lze dále vytvářet bitmapovou a vektorovou grafiku s pomocí Expression Design (dříve Graphic Designer), což je nástroj, který navazuje na Creature House Expression, jenž zakoupil Microsoft před nějakým časem. Provázáním zmíněných nástrojů se podle Microsoftu odstraňuje dřívější diskrepance "vývojář-designér", čímž by se měl celkově zrychlit a zkvalitnit celý vývojový proces.

Expression Blend a Design mají nyní nové preview (tzv. Community Technology Preview - CTP) verze, vyznačující se především přepracovaným uživatelským interfacem. V plné verzi budou k dispozici s celým Studiem ve druhém čtvrtletí příštího roku, Blend za poměrně vysokých 499 USD, ceny Designu jsme se nedopátrali, nejlevněji vyjde nákup celého balíku za 599 USD (349 USD upgrade z Expression Web), v ceně je i nová komponenta Expression Media (299 USD), o které si nyní povíme něco bližšího.

Expression Media aneb co čeká iView MediaPro?

Nová komponenta Studia, Expression Media, je řešením, které navazuje na produkt pro správu publikačních zdrojů (digital asset management) iView MediaPro. Ten si od svého uvedení v roce 1996 získal poměrně slušnou reputaci, a to v komunitě kreativních profesionálů a fotografů zejména na platformě Macintosh. Když došlo v červnu letošního roku k akvizici Microsoftem, vyrojily se okamžitě spekulace jak ohledně důvodů akvizice, tak i budoucí existence daného řešení přinejmenším na platformě Macintosh. Uvedení Expression Media nyní alespoň částečně přináší odpověď na to, jak to tedy s iView MediaPro bude dále.

microexpstudio2f.jpg

Prostředí iView MediaPro 3

Expression Media přinese všechny dosavadní funkce iView MediaPro, s jejichž pomocí lze efektivně a přehledně katalogizovat a poté různě zpracovávat nejrůznější elektronické zdroje, počínaje počítačovou grafikou a digitálními fotografiemi (včetně podpory RAW formátů), přes formáty multimediální (zvuk, video, animace) a publikační, až po dokumenty kancelářských aplikací - celkem je podporováno více jak 100 souborových formátů. K dispozici jsou pokročilé nástroje pro začleňování zdrojů do katalogů, jejich popis pomocí metadat, prohledávání, editaci jednotlivých položek (ořez, rotace, vyladění charakteristik jako je kontrast či vyvážení barev, správa barevných profilů apod. u obrázků) či hromadné zpracování (konverze mezi formáty, přejmenování, přiřazování metadat, tvorba webových galerií, archivace a elektronické přenosy, slideshow, tisk sestav aj.).

Novinkou je ve Windows verzi Expression Media nástroj Encoder. Ten slouží k převodům videoformátů (AVI, WMV, WMA aj.) obdobně jednoduchým způsobem jako je tomu dosud u obrázků, možné budou také úpravy s pomocí filtrů a vkládání vodoznaků, to vše jednotlivě i hromadně (včetně nasazení na úrovni příkazového řádku). Daný nástroj by měl posloužit zejména při přípravě různých verzí videa pro různé platformy, tedy zejména pro Web a speciální zařízení. Nepřekvapí, že podporováno je především video spustitelné ve Windows Media Playeru, a to i v odpovídajících mobilních telefonech či jiných přístrojích, mimo jiné je slibována i podpora pro multimediální přehrávač Microsoftu Zune. A bohužel rovněž nepřekvapí, že podpora Apple iPodu či Sony PSP je ve stadiu "still investigating".

Na trhu by se Expression Media měl objevit v druhém čtvrtletí příštího roku a to (jak jsme již výše uvedli) za cenu 299 USD (599 USD stojí celé Expression Studio). Stávající uživatelé iView MediaPro 3.x budou moci získat Expression Media formou elektronického downloadu zdarma, k dispozici bude i sleva na nákup celého Studia. Katalogy iView MediaPro by měly být kompatibilní s katalogy Expression Media. Expression Media bude k dispozici ve verzích pro Windows i Macintosh, coby samostatný produkt bude i nadále nabízena odlehčená verze iView MediaPro, tedy aplikace iView Media.

WPF/E v náhledu

Zásadní novinkou je dále uvedení CTP technologie WPF/E. E v názvu znamená "Everywhere" a naznačuje, že se jedná o záměr použít WPF i na jiných platformách, než jsou Windows Vista. Dané užití by měl zajistit odpovídající plugin, použitelný nyní v CTP verzi v prostředí Internet Exploreru (6 a 7), Firefoxu (1.5.0.8 a 2) a Safari (2.0), podporu Opery jsme neobjevili, stejně tak ani mobilních zařízení. Mimo pluginu je nyní k dispozici odpovídající SDK, obsahující příslušné nástroje, ukázkové příklady a dokumentaci, vedle nástrojů SDK je doporučeno k vývoji použít Microsoft Visual Studio a nástrojů z Expression.

microexpstudio3f.jpg

Interaktivní hra: ukázka možností WPF/E

Součástí preview dané technologie je i několik ukázkových příkladů webových prezentací. Vidět je na nich zejména snaha v maximální míře zapojit do obsahu Webu interaktivitu a multimediální obsah. V případě interaktivity je zde přitom evidentní snaha o dosažení uživatelského rozhraní ve stylu platformy AJAX, tj. vytvoření prezentací chováním napodobujících desktopové aplikace.

Závěrem

Jak je vidět, Microsoft má skutečně značné ambice zahýbat světem online publikování, svědčí o tom potažmo i jeho nový server vytvořený za účelem oslovení profesionální designérské komunity (ale o nějakou dechberoucí ukázku možností nové platformy se zatím v žádném případě nejedná). Zvolil přitom trochu jinou cestu, než je dosud zvykem, když vývoj aplikací přeměňuje v tvorbu grafických prezentací, dosavadní přístupy šly na to zatím spíše opačně (tj. od statického obsahu k interaktivitě). Těžko říci, jak moc mají výše popsané aktivity šanci uspět, ale je prostě nepopiratelným faktem, že zázemí v rámci dominantního operačního systému a všeobecně používaných vývojářských nástrojů je víc jak silné. Ostatně v podstatě i mnohé aktivity společnosti Adobe v poslední době (ohlášení platformy Apollo, uvolnění ActionScript Virtual Machine - coby open source - a nástrojů platformy Flex aj.) naznačují, že snažení Microsoftu v dané oblasti je asi skutečně třeba brát vážně. Na druhou stranu se nám zdá, že cesta od pouhého preview nějaké technologie k jejímu skutečnému širokému přijetí může být dlouhá, zvlášť když ve hře je mnoho vlivů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: