Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
MediaDex 2: sharewarový Canto Cumulus v nové verzi
23. března 2007, 00.00 | Sharewarový následník jednoho z čelních produktů pro správu digitálních zdrojů na publikačních pracovištích se nedávno dočkal nové verze. Co lze od ní očekávat a kdo ji využije? To se pokusíme naznačit v naší recenzi.
Jedním ze zajímavých řešení pro správu digitálních zdrojů, které poměrně výrazně myslí na oblast publikování či digitální fotografie, je produkt MediaDex stejnojmenného výrobce. V daném případě se přitom jedná o následníka známého řešení pro digital asset management Canto Cumulus, přesněji řečeno jeho jednouživatelské podoby (první verze MediaDex takto v podstatě nebyla nic jiného nežli Cumulus 6.6 ve verzi Single) – společnost Canto dnes pokračuje ve vývoji pouze enterprise, serverových podob svého produktu, zatímco MediaDex je nabízen v podstatě jako online shareware. Nedávno se MediaDex dočkal své druhé verze, kterou bychom rádi blíže představili v tomto článku: více nežli o pouhý přehled novinek (ten jsme na Grafice již v podstatě přinesli) nám půjde o představení daného řešení jako takového.
Základní přiblížení
MediaDex 2 lze stejně jako jeho první verzi provozovat ve Windows (2000/XP/Server2003/Vista) i Mac OS X (10.3.9 a vyšší, Universal Binary); soubory, resp.databáze pořízené v tomto programu, by měly být podle výrobce mezi danými platformami bez problému přenositelné. Produkt je přitom k dispozici ve dvou verzích – Standard a Professional, základní funkce jsou zde shodné, Professional podoba nabízí navíc podporu práce s dokumenty Microsoft Office a RAW fotografiemi.
Podobně jako jiná řešení daného typu provádí MediaDex správu zdrojů s pomocí katalogů, což jsou vlastně databáze obsahující odkazy na zdroje (nikoli zdroje samotné), doplněné o vybraná metadata se zdrojem spojená, ke kterým patří například náhled, souborové atributy a Exif, IPTC či XMP informace, dále je k dispozici popis pomocí kategorií, klíčových slov, visaček či hvězdiček. Spravovat lze samozřejmě zdroje uložené na nejrůznějších paměťových médiích, včetně těch výměnných či síťových. S pomocí katalogů je pak v MediaDex možno zdroje třídit, prohlížet, dohledávat, publikovat na Webu, konvertovat, tisknout atp. – viz další výklad.
Katalogizace
Zdroje je možno ke katalogizaci jednoduše přetáhnout ze souborového systému do okna katalogu. Katalogizaci lze takto nechat provádět i na pozadí, v jejím rámci se provede doplnění odkazu o náhled či určená metadata (jež se buď extrahují z daného zdroje, nebo se vyplní na základě přiřazené metadatové šablony). Zásadní zde je, aby MediaDex daný formát podporoval prostřednictvím odpovídajících filtrových modulů (i když základní odkaz lze vytvořit i pro zdroj takto nepodporovaný – použijí se souborové atributy, systémový náhled a případná metadata ze šablony).
MediaDex 2 zde – přinejmenším podle deklarací výrobce – disponuje moduly pro mnoho formátů používaných v publikování. V praxi jsme se ale setkali s různě uspokojivými výsledky. Bezproblémové se nám jevilo zpracování běžných bitmapových formátů (TIFF, JPEG, GIF aj.) a také Photoshop souborů. U PDF souborů je "malý háček" v tom, že ke generování náhledů musí být instalován Adobe Acrobat (což nicméně na publikačních pracovištích nevadí), u EPS je podle všeho zapotřebí, aby byl odpovídající bitmapový náhled již vložen do souboru, v případě deklarované podpory InDesignu či QuarkXPressu jsme metodu generování náhledů neodhalili, podle informací ze stránek MediaDex pak není k dispozici filtr pro formát CorelDRAW, tedy CDR (i takovýto formát je ale katalogizovatelný, viz výše). Jak je tedy vidět, říci, co vše MediaDex opravdu umí do hloubky zpracovat, je spíše otázkou empirických zkoumání, budeme rádi, pokud se čtenáři v diskusi podělí o vlastní praktické zkušenosti v daném směru. V seznamu pak každopádně nalezneme i formáty multimediální (audio či video, jako jsou MPEG, AVI či DivX – tato podpora je novinkou verze 2), technickou grafiku, kancelářské aplikace (OpenDocument, Microsoft Office) a RAW snímky v různých formátech. Nově slibuje MediaDex podporu rovněž pro JPEG2000 či PaintShop Pro.
Není od věci upozornit, že způsob katalogizování, tedy včetně způsobu, jakým se vytvoří náhled či přiřadí metadata, se při katalogizování řídí tzv. Asset Handling Set – parametry si uživatel může příslušně vyladit v preferencích; k dispozici je přitom sada takovýchto přednastavení pro obvyklé účely. Daná metoda je velmi silná, ale může být pro uživatele dle našeho názoru poněkud matoucí, vyžaduje přece jen poměrně značný stupeň abstrakce ke svému pochopení a využití.
Zobrazení a kolekce
Pohledy na zdroje v jednotlivých katalozích si uživatel může různorodě přizpůsobit. V podstatě lze takto tvrdit, že je možno nadefinovat libovolnou kombinaci metadat (tedy včetně náhledů či údajů o jménu souboru, datu jeho vytvoření apod.) a tu pak zobrazit a setřídit opět dle libosti. Nastavení lze takto samozřejmě ukládat do konfiguračních souborů, s MediaDex jsou dodávány ukázkové konfigurace, optimalizované pro práci s textovými dokumenty, obrázky, multimédii aj.
Zdroje je pak možno v zobrazení filtrovat na základě podmínek, v rámci jednoho pohledu lze kombinovat i záznamy z vícero katalogů. Takto vybranou sadu dat, označovanou jako kolekce, je pak možno dále zpracovávat, například uložit, odeslat e-mailem, prohledat aj. V rámci projektu je tedy možné si takto z katalogů "vytáhnout" určitou sadu zdrojů (například dokumenty vytvořené po určitém datu, pouze v určitý formátech aj.) a tu pak zpracovat hromadně.
Vyhledávání
Zdroje lze dohledat dvěma způsoby, v obou případech se prohledávají metadata uložená v jednotlivých záznamech. Jednodušší QuickSearch hledá zadaný textový řetězec. Pokročilá funkce pak nabízí použití sofistikovaných podmínek a možnost uložení nastavení vyhledávacího dialogu pro opakované použití. S pomocí dané pokročilé funkce lze přitom dohledávat třeba i duplicity či odkazy na nefunkční zdroje.
Zpracování
Z katalogu MediaDex je samozřejmě možno otevřít odkazovaný zdroj v přiřazené aplikací či zobrazit nadřazenou složku zdroje v prostředí systému. Dále lze prostřednictvím katalogových položek provádět manipulace se zdroji, jako jsou přesuny, kopírování či mazání, sadu zdrojů je rovněž možno z okna katalogu tažením přemístit do okna určené aplikace – vhodné například při sazbě (danou funkci jsme vyzkoušeli s InDesignem CS2, kdy fungovala zcela dle představ). Zdroje lze obdobně i zaslat elektronickou poštou.
Dále se nabízí možnost hromadných konverzí mezi obrázkovými formáty (novinkou jsou zde některé základní úpravy, konkrétně ořez, rotace, překlopení, zaostření, rozmazání či změna barvového prostoru obrázku) nebo zkomprimování do podoby souborového archivu (ZIP, StuffIt, Mac OS X archive). Dané funkce pak lze spolu s dalšími kombinovat různým způsobem v rámci tzv. akcí, které ovšem dovolují použít coby výkonné prvky pouze čtyři tzv. procesory, určené ke zmíněným konverzím či kompresím, a dále práci s OPI a DCS (zajímavý relikt z minulosti Cumulusu, těžko říci, nakolik ještě užitečný).
Zvolenou sadu zdrojů můžeme rychle publikovat na Internetu v podobě webového alba, k dispozici jsou bohaté možnosti nastavení. Obdobně rozsáhlé možnosti se nabízejí v případě tisku, schopnosti tvorby tiskových sestav byly takto posíleny v nové verzi produktu, přibyla i možnost výstupu do PDF. Konečně lze zdroje převést do podoby slideshow ve formátu QuickTime.
Závěrem
Nová verze MediaDex nepřináší oproti předchozí podobě produktu žádné výrazné změny, přibylo jen několik málo funkcí, které nicméně uživatelům jistě zpříjemní život. Poměrně významná z hlediska workflow je každopádně na daném upgradu skutečnost, že katalogy programu by nyní měly být kompatibilní se současným Cumulusem 7 (tedy enterprise podobami). To znamená připadnou relativně snadnou migraci na dané řešení, nebo třeba možnost provázání daných produktů na pracovištích.
Využití v oblasti publikování je v případě MediaDex určitě na jednom z prvních míst, i když se pořád nedokážeme ubránit dojmu, že daný produkt je poněkud nesourodý: na jednu stranu nabízí high-end funkce typu podpory OPI či generování PDF náhledů přes Acrobat nebo zpracování různých RAW formátů, na straně druhé jsou možnosti automatizace jeho úkonů i v druhé verzi omezeny jen na několik málo postupů, celková koncepce katalogizování a dalšího třídění zdrojů nám pak přijde poněkud těžkopádná a pro běžného uživatele z oblasti pre-pressu dosti složitá. Těm, kdo chtějí vidět ucelenější sadu prostředků zaměřených na publikační průmysl při výrazně vyšší jednoduchosti užití, doporučujeme seznámení s Extensis Portfolio či iView MediaPro, jež jsou ovšem nastaveny cenově výrazně výše nežli MediaDex. Co se pak týká využití v oblasti digitální fotografie, toto je samozřejmě dobře možné, ale je třeba si uvědomit, jak obrovskou konkurenci zde představují nejrůznější jiné produkty – od jednoduchých prohlížečů až například po profesionální prostředky pro správu RAW fotografií, které přitom na rozdíl od MediaDex umí snímky i různým způsobem editovat.
Cena MediaDex je dosti výhodná, Standard podoba je takto k mání za 49,95 Euro, Professional verze pak za 79,95 Euro. Je ovšem otázkou, zda cílová skupina, pohybující se v těchto cenových relacích, raději nesáhne po řešení, jako je WhereIsIt.
Instalační soubory obou verzí MediaDex 2 si je možno stáhnout ze serveru výrobce (mají poměrně úctyhodný objem cca 54 MB pro Maca či 69 MB pro Windows). Zajímavé je, že MediaDex 2 takto instalovaný lze používat bez časového omezení s podporou dvou současně otevřených katalogů, přičemž každý může obsahovat až 250 záznamů – pro normální práci to asi nedostačuje (snad jen k automatizovaným úpravám), k vyzkoušení nicméně zcela jistě ano.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024