Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Markzware představila FlightCheck Workflow 3.1
technologie proof natisk
27. února 2004, 00.00 | Známý výrobce preflightových aplikací uvedl novou verzi svého nevšedního produktu pro
automatizaci pre-pressového workflow. Jak vypadá a co od ní mohou uživatelé očekávat?
Prakticky každé pre-pressové workflow dnes volá po automatizaci. Na každý kreativní úkon zde totiž připadá mnoho rutinních činností: příkladem nám může být správa souborů, konverze formátů, změna vlastností dokumentu, kontrola správnosti, nastavení výstupu a mnoho dalšího. Způsobů, jak takovouto automatizaci řešit, je pak pochopitelně celá řada. Sáhnout lze například po odpovídajících nástrojích na úrovni systému (AppleScript, Visual Basic aj.), příslušných funkcích pre-pressových aplikací (podpora skriptů, akcí, maker apod.) a konečně i specializovaných řešeních. Prostředky posledního typu pak mohou mít stejně dobře podobu obecného makro software pro nejširší uživatelskou komunitu typu QuickKeys jako specializovaného workflow řešení ve stylu CaslonFlow. Někde uprostřed pak svými funkcemi i zaměřením stojí produkt společnosti Markzware FlightCheck Workflow, který uživatelé mohou znát i pod jeho dřívějším názvem MarkzScout.
Markzware FlightCheck Workflow před časem updatovala a tak se dnes tento produkt objevuje na trhu ve verzi 3.1. Update nepřináší žádné zásadní změny a je v současnosti dostupné pouze na minoritní Macintosh platformě, přesto ale stojí za povšimnutí. FlightCheck Workflow je totiž koncepčně natolik zajímavým řešením, že bude dobré připomenout našim čtenářům jeho vlastnosti a samozřejmě i nově nabízené funkce. O přiblížení uvedeného typu bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Základní přiblížení
Pokusíme-li se FlightCheck Workflow charakterizovat jedinou větou, můžeme říct, že se jedná o řešení, umožňující automatizované kontrolování a další zpracování pre-pressových souborů prostřednictvím pravidel a předem definovaných produkčních cest. Podle slov samotného výrobce zde máme co do činění s "asistentem pro pre-pressové workflow". I když produkt umí řešit v podstatě libovolný pre-pressový úkon, je svým zaměřením vhodný zejména pro preflight: není divu, neboť Markzware je klíčovým poskytovatelem řešení pro uvedenou oblast. FlightCheck Workflow tedy jednak sám nabízí odpovídající funkce a dále umí úzce kooperovat se specializovanými řešeními Markzware FlightCheck Professional (lokální preflight) a FlightCheck Online (online preflight).
Ukázka layoutu
FlightCheck Workflow je aplikaci značně nenáročnou na instalaci i systémové zdroje, jejíž rozhraní je velmi jednoduché. Po spuštění programu se uživateli nabízí tzv. layouty, ve kterých vytváří pomocí jednoduchých grafických prostředků scénáře, definující způsob zpracování souborů. Využívá se zde tzv. actionpoints (určující způsob zpracování - akci), checkpoints (rozhodovací uzly) a hot folders (horké složky), které se propojují podle požadovaného způsobu zpracování. Pro zpracování je přitom k dispozici více jak 300 různých pravidel a skriptů, postavených na manipulaci s interními objekty dokumentů (stránky, rámečky, text, písma, obrázky, barvy aj.) v různých formátech. FlightCheckWorkflow si přitom umí poradit s prakticky každým současným významnějším univerzálním (TIF, JPEG, EPS, PostScript, PDF aj.) i nativním (InDesign, XPress, Illustrator, CorelDraw, Photoshop atp.) formátem, používaným v pre-pressu - podrobnosti je možno dohledat v tomto seznamu. Další pravidla lze vytvářet pomocí speciálního skriptovacího jazyka. K dispozici je řada předdefinovaných layoutů, které si uživatel může dále přizpůsobit ke svým účelům. Nastavení layoutu je velmi snadné a intuitivní, a tak jej mohou dobře zvládnout i osoby bez programátorských schopností.
Ke zpracování lze využít různé aplikace
Zpracování pak funguje tak, že uživatel do požadovaného layoutu přetáhne jeden nebo více souborů a spustí zpracování. FlightCheck Workflow poté zajišťuje potřebné třízení, filtrování a distribuování určených souborů na základě jejich interní struktury. Soubor lze rovněž nechat automatizovaně zpracovat v určené aplikaci (zejména jsou podporovány FlightCheck Professional a akce Photoshopu), přičemž řízení činnosti zajišťuje skriptovací engine MarkzONE. Součástí zmíněné engine je dále objektově orientovaná databáze, do které se ukládají informace o zpracovaných dokumentech a úlohách.
Uvedená koncepce nabízí uživatelům z oblasti publikačního průmyslu prakticky neomezené možnosti aplikací. Mohou to být jednoduché úlohy typu zjišťování typů souborů či roztřídění do složek stejně dobře, jako komplexní operace, zajišťující přípravu souborů pro výstup (převod RGB-CMYK, kontrola fontů, kompletování podkladů, přesun do horké složky RIPu apod.). Workflow řešení přitom bývá navrženo tak, že uživatel jen přetáhne dokumenty do zvoleného layoutu a dál se o nic nestará. Rutinní úkony se díky tomu provádějí podstatně rychleji a bezchybněji, bez nutnosti zásahu obsluhy, která se tím pádem může v ušetřeném čase věnovat například kreativní práci.
Definice pravidla
Novinky
Zásadní novinkou verze 3.1 je skutečnost že se jedná o nativní, Mac OS X (Carbon) provedení. Rozšířena byla podpora formátů, které umí produkt zpracovat. Konkrétně přibyly formáty aplikací Microsoftu Word (97-2002), PowerPoint (97-2002) a Publisher (2000-2002): I když podle puristů nemají tyto formáty v pre-pressových workflow co dělat, je realita úplně jiná, a s podklady dodanými v uvedených formátech se musí potýkat nejedno pracoviště. Možnost automatizovaného zpracování takovýchto souborů (především preflight a úpravy nastavení barev) je tudíž značně žádoucí. Dalšími nově podporovanými formáty pak jsou XPress 6 a FreeHand MX (verze 3.11). Hodně vylepšeno bylo zpracování PDF souborů: FlightCheck Workflow s nimi nyní dokáže zacházet nejen na úrovni svého obecného objektového modelu, ale rovněž modelu, zohledňujícího specifika PDF.
Další změny se pak týkají samotných zpracovávacích nástrojů: Skriptovací engine (MarkONE) byla zrychlena. Při budování rozhodovacích bodů a akcí jsou zohledněny schopnosti FlightChecku Professional 5.05 a Adobe Photoshopu 7. Vytvořené skripty lze testovat i mimo prostředí FlightCheck Workflow s pomocí utility Scout. Další dílčí změny, týkající se například způsobu nastavení preferencí programu či skriptovacího jazyka, lze dohledat zde.
Závěrem
Stejně jako dříve je i nový FlightCheck Workflow 3.1 nabízen za ne právě nízkou cenu 989 USD. Úspory času i práce a vyšší bezchybnost zpracování, dané nasazením tohoto produktu, jsou ovšem natolik významné, že se uvedená investice může velmi rychle zúročit. Pro Windows zůstává zatím k dispozici méně výkonná (zejména co se rozsahu podporovaných formátů týče) verze 1.2, nabízená za 789 USD. Upgrade této varianty FlightCheck Workflow plánuje výrobce někdy v průběhu letošního roku.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024