JoLauterbach Software: zajímavé pluginy Acrobatu a QuarkXPressu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

JoLauterbach Software: zajímavé pluginy Acrobatu a QuarkXPressu

quark

16. dubna 2004, 00.00 | Archová montáž, publikování z databází či vylepšení výstupních a designérských
schopností XPressu: Tyto i další možnosti nabízí produkty, jejichž bližší přiblížení
naleznete v tomto článku.

Velkou výhodou většiny současných profesionálních publikačních aplikací (QuarkXPress, produkty Adobe aj.) je možnost jejich rozšiřování pomocí zásuvných modulů (pluginů, extenzí). Tvorbu takovýchto produktů dnes zajišťuje dlouhá řada výrobců a nabídka je tudíž velmi rozmanitá jak co do nabízených funkcí, tak co do ceny. V našem dnešním článku bychom se takto rádi podívali na produktové portfolio německé společnosti JoLauterbach Software, za kterým stojí vývojář Joachim Lauterbach. Nabídku zde tvoří zásuvné moduly pro Adobe Acrobat a QuarkXPress, které poskytují řadu funkcí, užitečných v prakticky každém pre-pressovém provozu.

JoUp Acrobat

Tento produkt lze (spolu s jeho dále popsanou podobou pro QuarkXPress) označit za vlajkovou loď v nabídce výrobce. Jedná se o plugin pro archovou montáž z PDF souborů v prostředí Acrobatu (5 či 6, Mac/Windows). Vyřazení je definováno s pomocí tzv. šablony, což je dokument v PDF formátu, popisující podobu archu. K tvorbě šablon slouží příslušné nástroje pluginu. S jejich pomocí lze určit formát archu a počet, umístění, odstup, natočení (pod úhle 90 stupňů) či pořadí stran pomocí tzv. rámečků. Podporována je přitom i funkce Step&Repeat (násobné vyřazení téže stránky). V sestavě lze využít různě umístěných ořezových značek, dále je možno kamkoli umístit tzv. jobinfo, tedy textový rámeček se základními informacemi, spojenými s danou úlohou (paginace, název dokumentu, použité barvy).

Základní dialog JoUp Acrobatu

Samotné vyřazení proběhne obvykle tak, že uživatel zvolí dokument, způsob vazby (šitá, lepená) a následně šablonu, podle které má být montáž provedena. Plugin pak provede montáž do nového souboru, který ihned zobrazí v prostředí Acrobatu. Opačný postup (nejprve se volí šablona, resp. některé její rámečky, pak dokument k vyřazení) je použitelný k různým speciálním účelů (update pouze určeného rámečku v archu, vyřazení z více PDF dokumentů). Funkce InRIP Color Separation nabízí možnost kontroly výstupu přímých barev v rámci dané úlohy. Příznivý dojem z produktu kalí poněkud cena - 399 Euro není ani v dané třídě aplikací zas tak málo.

JoUp XPress

V tomto případě se jedná o produkt s obdobnými funkcemi (a za stejnou cenu), jako JoUp Acrobat, který ovšem funguje coby extenze QuarkXPressu (4.04-6.1, pouze na Macovi). Šablony mají podobu dokumentů XPressu, vyřazovaný dokument je převeden do EPS souborů, z kterých se pak provede montáž. U EPS výstupu lze kontrolovat nejrůznější parametry, jako je například formát (kompozitní, DCS), použití OPI a průhlednosti, rozsah zpracovávaných stránek aj.

PDFWizard

Tento plugin slouží k analýze a úpravám PDF dokumentů v prostředí Acrobatu (5/6, Mac/Windows). Základní funkce doplňku dokáže referovat o všech barvách, použitých v dokumentu, a chybějících písmech. Příslušné nástroje pak dokáží konvertovat barvy do odstínů šedi, převést zvolené přímé barvy na procesní a vložit chybějící písma. K dispozici jsou dále prostředky pro vyhledání grafických objektů v dokumentu na základě různých atributů (typ, barva, písmo) a rozdělení dokumentu do souborů, odpovídajících jeho jednotlivým stránkám. Za cenu 49 Euro tak uživatelé získají ve zmíněném produktu prostředek pro optimalizaci a korigování PDF dokumentů před jejich výstupem.

Dialog pro vyhledání objektu v PDFWizardu

JoLetter

Tato extenze XPressu (4.04-6.1, Mac/Win, 169 Euro) nabízí funkci pro databázové publikování, podobnou mail merge, známé z textových procesorů. Proměnná data jsou přebírána z textových souborů s oddělovači. Uživatel pak na požadovaná místa v dokumentu vloží odpovídající symbolické odkazy, z kterých se pak generují jednotlivé podoby dokumentu. Odpovídající funkce ošetřuje výskyt prázdných záznamů a dovoluje využít textových záměn, možné je i použití obrázků (datový soubor obsahuje jména odpovídajících souborů). Generovaný výstup lze směřovat do dokumentu XPressu nebo přímo na tiskárnu.

JoDrop

Extenze XPressu (4.04-6.1, Mac/Win, 39 Euro), umožňující vložit obsah textových a obrazových souborů do dokumentu pouhým přetažením z pracovní plochy systému či jiné aplikace. Je-li soubor přetažen na prázdnou pozici v dokumentu, provede se automaticky vytvoření příslušného rámečku, jinak obsah souboru přepíše (u obrázků) či doplní (u textu) obsah aktuálního rámečku. Možný je i hromadný update obrázků v daném dokumentu a to přetažením obsahu zadané složky do dokumentu. Produkt dále umí například sestavit seznam všech obrázků použitých v dokumentu, provést náhradu obrázků v nízkém rozlišení za určené obrázky v rozlišení vysokém a naopak, upozornit na vkládání obrázků nebezpečných pro CMYK workflow (RGB, LAB, JPEG, EPS s vloženými profily), přejmenovat a relinkovat odkazovaný obrazový soubor nebo využít systémovou funkci Publish and Subscribe.

Preference JoDrop

FontWizardXT

Extenze (129 Euro) rozšiřující schopnosti exportu do EPS v prostředí XPressu. Odpovídající dialog umožňuje naráz exportovat zvolený stránkový rozsah, přičemž soubory odpovídající jednotlivým stránkám jsou označeny plně kontrolovatelným způsobem. Případně lze exportovat rovněž pouze zvolený úsek stránky. Při exportu je do souborů možno vložit použitá písma. Dále lze kontrolovat nejrůznější parametry, jako jsou například formát vytvářeného EPS (černobílý, barevný, DCS), OPI záměny, náhled (žádný, TIFF, PICT), TrimBox a MediaBox (uvedené údaje se použijí při distillaci do PDF), průhlednost aj. Nastavení exportu lze v podobě stylu uložit pro opakované použití.

Ostatní

Nabídku doplňuje několik jednodušších prostředků, které lze přiblížit velmi krátce. TypoX (49 Euro) nabízí paletku, dovolující vyladit některé jinak nedostupné typografické parametry (pozice, výška fontu). MediaBoxXT (29 Euro) zajistí automatické vložení informací o Media-, Trim- a BleedBoxu do PDF, vytvořeného z dokumentu XPressu Distillerem. EuroPatch (29 Euro) umožňuje snadné vkládání glyfu eura z Eurofonts Adobe a Linotype. Freewarová extenze Shading Reenabler vylepšuje práci se stíny. Samostatná aplikace (pouze pro Mac) EPSWizard, která je rovněž zdarma, vypisuje informaci o písmech a barvách použitých v daném EPS souboru a dovoluje měnit formát náhledů ve zmíněném typu souborů (PICT-TIFF).

Závěrem

Produkty JoLauterbach Software mají skutečně široký záběr a jejich funkce vycházejí evidentně vstříc požadavkům praxe. Někdy se nám ovšem způsob ovládání produktu zdál být přece jen poměrně spartánský, poměr cena-výkon pak obvykle není právě ultravýhodný. Přesto stojí zmíněné produkty určitě za bližší seznámení, přičemž výrobce poskytuje k uvedenému účelu na svých stránkách příslušné demoverze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: