Jak na správu palet v publikačních aplikacích? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Jak na správu palet v publikačních aplikacích?

12. května 2003, 00.00 | Potřebujete zefektivnit práci s paletami v aplikacích jako je InDesign, Illustrator či
Quark? V našem článku se podíváme na nástroje, které něco takového umožňují.

Rozhraní dnešních publikačních aplikací je dnes tvořeno především nejrůznějšími paletami. Ty poskytují přístup k funkcím a nastavení většiny nástrojů daného programu, ať už zde hovoříme o aplikacích pro sazbu, zpracování grafiky a ilustrací či webdesign. Uvedené ovládací prvky jsou nepostradatelnými pomocníky, někdy ovšem mohou i překážet. Typickými problémy jsou například překrývání objektu, který je právě zapotřebí editovat paletou či naopak absence palety, jež je zrovna k editaci daného prvku zapotřebí. Uživatel zde samozřejmě může využít nejrůznější nástroje, zabudované přímo v samotné aplikaci, umožňující například aktivaci či deaktivaci nebo přesuny jedné či více palet. Jejich použití ovšem bývá v mnoha kontextech pracné a neefektivní a uživatel tak, zejména pokud pracuje na menším monitoru, tráví více času neustálým přesouváním, skrýváním a obnovováním palet než tvůrčí prací.

Řešení uvedeného problému je několik. Na prvním místě je samozřejmě nákup většího monitoru (dostatek prostoru pro palety mimo samotný editovaný obsah) a případně též připojení více monitorů současně (jeden pro ovládací prvky, druhý pro vytvářený obsah). Toto řešení je ovšem cenově značně náročné a nárokuje si také značný prostor na pracovišti. Jinou variantu představují nástroje pro virtuální desktopy, umožňující uživateli souběžně na jednom monitoru využívat několik pracovních ploch, mezi kterými se přesouvá jednoduchým příkazem či klávesovou zkratkou. (Na Grafice se o tomto typu produktů psalo například zde či zde.) Toto řešení je cenově i prostorově podstatně méně náročné, mnohdy ale může (vzhledem k potřebě obsluhovat další rozhraní) znamenat spíše zmnožení nežli odstranění problémů. Konečně se nabízí využití speciálních nástrojů, snažících se rozšířit dosavadní ovládání tak, aby se práce s paletami stala snazší a efektivnější. V našem článku se podíváme na dva takovéto produkty, které se objevily nedávno na trhu.

Easy Interface

Produkt Easy Interface (výrobce Digital Element) je samostatná aplikace, kladoucí si za cíl zjednodušit práci s paletami v rozhraní většiny soudobých publikačních aplikací - konkrétně jsou podporovány produkty společností Adobe (Photoshop, Illustrator, ImageReady, InDesign, PageMaker, GoLive, Premiere), Quark (XPress) a Macromedia (Dreamweawer, Flash, Director, Freehand). Uživatel si přitom může pořídit variantu pro jedinou aplikaci (19 USD) nebo pro všechny aplikace současně (49 USD). K dispozici jsou i časově limitované demoverze, které si lze po vyplnění jednoduchého formuláře stáhnout zde.

Nastavení preferencí Easy Interface.

Základní funkce produktu tkví v tom, že skrývá zvolené palety dané aplikace do chvíle, než se na odpovídající okraj obrazovky přesune kurzor myši. (Palety jsou do té chvíle jakoby "zasunuty" za okraj pracovní plochy.) Uživatel přitom může v preferencích programu i interaktivně (současným stiskem pravého a levého tlačítka myši v záhlaví dané palety) určit, která z palet se bude takto skrývat a která se bude chovat normálním způsobem. Rovněž lze stanovit, zda se palety budou zobrazovat postupně nebo současně. Ve flexibilitě určení toho, co a jak se bude skrývat a co zůstane uživateli k dispozici, pak vidí výrobce nejvýraznější výhodu oproti užití příkazů pro skrytí či obnovení všech palet, dostupných běžně ve zmíněných aplikacích.

Workspace Manager

V případě produktu Workspace Manager (výrobce Teacup Software) máme co do činění s pluginem Adobe InDesignu. Jeho základní funkcí je implementace tzv. workspace v prostředí zmíněného produktu. Pod pojmem workspace se přitom míní zvolená skupina palet a jejich nastavení (pozice, obsah). Hlavní výhodou takovéhoto seskupení je možnost automatické aktivace dané workspace (a skrytí té předchozí) ve chvíli, kdy je v prostředí InDesignu aktivován určený prvek. Konkrétně lze takto vytvořit workspace pro obrazové či textové rámečky, cesty, skupinu objektů různých typů a rovněž pro situaci, kdy není vybrán žádný z uvedených prvků. Při aktivaci workspace se přitom uloží nastavení té, která byla naposledy aktivní - uživatel může mít tedy vždy k dispozici palety ve stavu, v jakém je naposledy opustil. Mimo právě popsaného automatického módu je k dispozici i mód manuální, ve kterém se workspace aktivuje či uloží teprve na přání uživatele. Chování pluginu v uvedeném směru je dále přizpůsobitelné pomocí jednoduchého dialogu v preferencích InDesignu.

palety2f.gif

Preference Workspace Manageru.

Svůj výtvor si Teacup Software cení na 49 USD. To není právě málo, uvědomíme-li si, že uvedená funkce je k dispozici pouze pro InDesign. Pro vyzkoušení lze nicméně sáhnout po časově limitované demoverzi. Na stránkách výrobce lze také najít odkaz na připravovaný produkt Palette Manager, který by měl dále zjednodušit práci s paletami, a to zejména v kombinaci s Workspace Managerem. Podrobnější informace se zde nicméně zatím nenacházejí. Každopádně jsme vyzkoušeli Workspace Manager s výše zmíněným Easy Interface a symbióza obou produktů byla zcela bezproblémová.

Závěrem

I přes rozdílnou koncepci a záběr nám Easy Interface i Workspace Manager přijdou jako zajímavý příklad řešení, snažícího se zvýšit produktivitu prostřednictvím efektivnější práce v uživatelském rozhraní. Je přitom otázkou, nakolik zde máme co do činění pouze s ojedinělými pokusy a nakolik se jedná o první z řady dalších řešení uvedeného typu. (Včetně zabudování uvedeného typu funkcí přímo do budoucích verzí daných aplikací, což by bylo z hlediska finančního i ergonomického asi nejvíce žádoucí.) Je přitom na samotných uživatelích, aby prostřednictvím demoverzí posoudili, nakolik jsou nástroje uvedeného typu skutečně užitečným pomocníkem, do kterého má význam investovat. Jako vždy proto v diskusním fóru tohoto článku přivítáme konkrétní postřehy a připomínky, spojené s popsanými produkty či též obecnější problematikou ovládání uživatelského rozhraní dnešních publikačních aplikací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: