Illustrator CS3: co přináší nového? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Illustrator CS3: co přináší nového?

13. dubna 2007, 00.00 | Poměrně významná vylepšení a rozšíření nástrojů užívaných při rutinních úkonech, nástroj Live Color pro inovativní práci s barvami či úzké provázání s aplikací Flash. Takové jsou hlavní novinky Illustratoru CS3, na které se blíže díváme v tomto článku.

Při našem představování novinek v Creative Suite 3 se dostáváme k dnes v podstatě dominantnímu nástroji pro vektorové ilustrace Illustrator. Společnost Adobe v nové verzi daného produktu přinesla řadu vylepšení, která sice nelze označit za epochální, ale rozhodně mnohdy až velmi výrazně uživatelům usnadní, zefektivní a v lecčems snad i zpříjemní jejich práci. Více už v našem přiblížení.

Platformy, výkon

Obdobně jako jiné aplikace Creative Suite 3 je i nový Illustrator k dispozici pro Windows XP/Vista a Mac OS X 10.4.8, základní minimum provozní RAM je 512 MB, doporučen je 1 GB, procesor by měl být buďto na PC Pentium 4 a vyšší, na Macovi pak G4, G5 či Intel. Pro Maca je k dispozici Universal Binary podoba Illustratoru, zvýšení výkonu je nicméně dle internetových ohlasů znatelné nejen na Intel Macích, ale i ostatních platformách. Konkrétně se týká jak operací prováděných v Illustratoru (přesun, transformace apod.), tak překreslování obrazovky.

Nové rozhraní

Illustrator má nyní nové rozhraní, založené na postranních docích (více jsme o něm psali například v souvislosti s InDesignem CS3), shodné s InDesignem, Photoshopem a Flashem CS3. Obdobně jako zmíněné aplikace disponuje nyní i Illustrator Control panelem umístěným do horního okraje jeho okna. Tento panel poskytuje více voleb relevantních v daném kontextu (pro aktuálně zvolený objekt) nežli dřívější Control Bar, použití jednotlivých nástrojů (mj. kontrola výplně, tahu či průhlednosti) je s jeho pomocí snazší, resp. není zapotřebí mít otevřeny příslušné panely (palety). Control Panel také poskytuje informace o umístění, šířce a výšce jednotlivých objektů.

illcs3-1f.jpg

Nový panel Illustratoru Knowhow poskytuje kontextovou nápovědu pro nástroj či funkci, kterou má uživatel právě zvolenu, k dispozici je i seznam klávesových zkratek pro daný prostředek. Daný panel pak umožňuje i přechod do normální nápovědy či na Web, kde vyhledá tutoriály či články spojené s daným nástrojem.

illcs3-2f.jpg

Nastavení dokumentu odpovídající určitým výstupním podmínkám

Při vytváření nového dokumentu lze nyní použít příslušný dokumentový profil. Volba zde ovlivní do značné míry chování prostředí, například rozměry plátna, nastavení vodítek či barvového prostoru, rozlišení pro rastrové efekty aj. K dispozici jsou takto profily například pro tisk, Web, video, mobilní zařízení či RGB a CMYK barvový prostor.

illcs3-3f.jpg

Práce s body a cestami

Zásadním způsobem byla zjednodušena práce s kotevním body a cestami. Po odpovídajícím nastavení v předvolbách zvýrazní Direct Select Tool kotevní bod ihned poté, co je nad něj přemístěn, přičemž není potřeba, aby byl příslušný objekt vybrán. Control Panel pak nabízí příkazy pro přidávání a odebírání bodů a dále rozdělování či spojování cest nebo konvertování kotevních bodů, dané operace lze nyní provádět bez přepínání mezi odpovídajícími nástroji. Je-li vybráno více kotevních bodů, Control Panel nabídne různé možnosti jejich zpracování, například odstranění či spojení koncových bodů, dále dovolí skrýt či zobrazit ovládací úchyty. Body lze nyní s pomocí daného panelu i zarovnávat a rozmisťovat.

Live Color

Zajímavých rozšíření doznal Illustrator v oblasti práce s barvami. Nejvíce se takto hovoří o prostředku Live Color, dovolujícím velmi komplexně vytvářet a používat sady barev. Uživatel buď sadu sám vytvoří různými manipulacemi, nebo pouze vybere základní barvu a nechá na Illustratoru, aby přidal komplementy odpovídající určitému pravidlu pro harmonické schéma, případně jsou k dispozici i připravené sady (včetně Windows/Mac sady či barev webových). Live Color je také propojen s internetovou službou kuler, tj. lze snadno využít sady, které v kuleru vytvořili jiní uživatelé.

Barvy pak lze dynamicky aplikovat na vybrané objekty a k dispozici je i přemapování, dovolující redukování počtu barev v obrázku. V dialogu Live Color se zobrazují všechny barvy použité v obrázku, a uživatel je může takto z jediného místa pohodlně změnit. K dispozici je také například použití vytváření náhodně generovaných obarvení či saturace/jasu.

illcs3-4f.jpg

illcs3-5f.jpg

Eraser a Crop Area Tool

Úpravy v ilustraci nyní výrazně zjednoduší Eraser Tool. Jedná se vlastně o jakousi gumu, známou dosud jen z bitmapových editorů, která tažena přes určitou část ilustrace tuto odstraní. Illustrator pak sám do kresby doplní odpovídající křivky. Daným způsobem je tedy odstranění určitého obsahu nebo také vytváření různých designérských efektů značně usnadněno.

illcs3-7f.jpg

illcs3-8f.jpg

Pokud pak uživatel potřebuje z ilustrace "vystřihnout" určitou část, nemusí provádět složité maskování. K dispozici má totiž Crop Area Tool, kterým danou část jednoduše ořízne. Pro daný nástroj jsou předdefinovány různé typické ořezové plochy (formáty tiskových médií či obrazovky).

Isolate

Například při promazávání s pomocí výše zmíněného Eraseru, ale i mnoha jiných úkonech, přijde vhod funkce Isolate. Jejím posláním je nastavit aktuální výběr jako jediný obsah, kterého se týkají další úpravy. Nehrozí tedy nechtěné změny (například při promazání). Výběr lze izolovat nejen s pomocí odpovídajícího tlačítka na Control Panelu, ale rovněž poklepáním, poklepání mimo výběr pak izolaci ukončí. Izolace přijde vhod i v případě, že uživatel potřebuje vybrat určitý překrytý objekt, po ukončení izolace se objekt vrátí na původní umístění v hierarchii, není tedy třeba provádět složité manipulace ve stylu skrývání, uzamykání či vrstvení objektů.

illcs3-9f.jpg

Provázání Illustrator-Flash

Jak jsme již dříve na Grafice psali, Adobe v nové Suite úzce provázala Illustrator s Flashem. Provázání zde funguje na té bázi, že dokumenty Illustratoru lze do prostředí Flashe přebírat se zachováním mnoha jejich atributů, odpovídající nástroje Illustratoru dovolují v ilustraci nastavit charakteristiky objektu s ohledem na jejich použití ve Flashi. Díky dané integraci mohou tedy spolu úzce spolupracovat například designéři ilustrací s tvůrci flashových prezentací.

Při importu dokumentu Illustratoru do Flashe má uživatel možnost v odpovídajícím importním dialogu určit, jaké objekty budou převzaty. Po načtení jsou zachována pojmenování objektů, nastavení cest, vrstev a symbolů aj. Už v prostředí Illustratoru lze například dopředu označit text jako dynamický či určený k editaci uživatelem prezentace (textové pole). Další zpracování ve stylu Illustratoru je možno ve Flashi zajistit s pomocí nových nástrojů pro práci s křivkami a vektorovými primitivami.

illcs3-6f.jpg

Ceny a dostupnost

Nový Illustrator CS3 by měl být k dispozici v průběhu dubna jak samostatně, tak coby součást jednotlivých podob Creative Suite 3. Samostatně je společností Amos Software nabízen za 21 233 Kč (bez DPH a při online nákupu), upgrade z předchozích verzí (včetně přechodu z Freehandu) je za 6 489 Kč. Další cenové údaje lze dohledat v online shopu daného dodavatele.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: