Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
skenerista, osvitář
Foxit Reader: ďábelsky rychlá alternativa Adobe Readeru
PDF AppendPDF
20. října 2006, 00.00 | Společnost Foxit Software uvedla nedávno novou verzi svého prohlížeče PDF dokumentů,
který se vyznačuje vysoce svižným chodem a sadou nástrojů, umožňujících mimo jiné
anotování PDF dokumentů. V čem daný produkt předčí konkurenční Adobe Reader a čeho se mu
naopak nedostává? To jsou otázky, na které bychom rádi odpověděli v naší recenzi.
I když je prohlížeč PDF dokumentů Adobe Reader zřejmě nejrozšířenějším produktem svého druhu, není rozhodně jediný. Jeho alternativám se daří v Mac OS X (systémový Preview), Linuxu (např. Xpdf, KPDF) či na mobilních platformách (PalmPDF aj.), a i ve Windows se určitá konkurence najde. Málokterá z těchto alternativ se pak může pochlubit tak zajímavou nabídkou funkcí, jako je Foxit Reader společnosti Foxit Software. Platí to zejména o nejnovější verzi daného produktu určené pro platformu Windows, kterou bychom rádi představili v této recenzi.
Základní přiblížení
Foxit Reader je prohlížeč PDF dokumentů, který existuje v podobě pro Windows, a dále též Linux či mobilní platformy, které užívají odpovídající klony Windows (Mobile, CE) nebo Linuxu (Embedded Linux). My se v naší recenzi budeme výhradně věnovat verzi 2.0, určené pro desktopové Windows. Ta je v základní podobě zdarma, některé nadstandardní vlastnosti se nicméně dají odemknout až za příslušný poplatek (viz další výklad).
První, co zaujme při stahování a instalaci dané aplikace, je šíře podporovaných podob Windows (98 a vyšší) a malý objem instalačního souboru (cca 1,5 MB). Stažení a instalace produktu jsou obvykle otázkou chvilky, to, co pak zejména na strojích se starším hardwarem či nevelkým množstvím operační paměti může uživateli doslova až vyrazit dech, je rychlost, s jakou daný produkt nabíhá - tedy pokud zde srovnáváme s Adobe Readerem nebo Acrobatem. Spíše nežli jako o rychlém lze takto hovořit o startu okamžitém, takže dříve frustrující otevírání PDF dokumentů (naše vlastní zkušenost s produkty Adobe) se takto rázem řadí mezi jedny z nejrychlejších úkonů, které lze na daném počítači provádět.
Prostředí Foxit Readeru 2.0
Rychlost a hardwarová nenáročnost jsou vskutku hlavními devízami Foxit Readeru. Je ovšem třeba říci, že nemusí být vše: PDF je dnes kontejnerem na skutečně různorodý obsah - což možná poněkud omlouvá trvalé bytnění Adobe aplikací pro tento formát - přičemž ne všechny vlastnosti PDF dokumentů dokáže Foxit Reader interpretovat (či interpretovat správně): viz náš další výklad. Je také nutno poznamenat, že produkt k základní funkcionalitě přidává nadstandardní vlastnosti teprve po stažení a instalaci dalších modulů (mají obvykle podobu DLL knihoven), které tím pádem o trochu (jsou-li vyžadovány) prodlouží proces instalace a uberou dalších pár megabajtů diskového prostoru, na rychlost produktu nicméně, alespoň dle našich zkušeností, tyto moduly nějaký negativní vliv nemají.
K základní funkcionalitě
V základním instalačním souboru získá uživatel prohlížeč PDF dokumentů. Podporován je přitom PDF až do veze 1.6, ovšem některé vlastnosti formátu jsou podporovány jen z části či vůbec, například chybí jakákoli možnost pracovat s vrstvami, souborovými přílohami či multimediálními soubory - v případě těchto a dalších specialit tedy uživatel musí sáhnout po produktech Adobe. Rozhraní Foxit Readeru se poměrně blíží Adobe Readeru, mimo nabídek lze použít k ovládání produktu i odpovídající nástrojové panely. S uživatelem umí Foxit Reader komunikovat (díky odpovídajícím XML konfiguračním souborům, jejichž editace je zřejmě dosti snadná) různými jazyky, včetně - zatím ovšem jen částečně implementované - češtiny.
Reader nabízí různorodé možnosti pohledu na dokument, včetně celoobrazovkového či dvou- a vícestránkového. Standardní jsou i možnosti navigace, podporovány jsou odkazy v PDF dokumentech (tj. zůstávají živé), k dispozici je i panel pro práci se záložkami. Chybí nicméně například možnost pracovat s miniaturami stránek. Rovněž funkce prohledávání je ve srovnání s produkty Adobe (které mimo jiné dovolují použití indexů) na pouze základní úrovni.
V minulosti jsme u Foxit Readeru zaznamenali odlišnosti ve zobrazení (oproti produktům Adobe) některých dokumentů vytvořených v InDesignu, v současné verzi jsme se nicméně s něčím takovým nesetkali. Odpovídající moduly zdarma dovolují v případě potřeby přidat do Foxit Readeru podporu prohlížení obrázků v JPEG2000 a JBIG2, jazyků východní Asie a lepšího renderingu obrázků s pomocí technologie GDI+.
Na slušné úrovni je tisková funkce, která mimo jiné nabízí odpovídající náhled a možnost tisku vícero stran na jeden list papíru. Celkově je tedy možno říci, že základní funkcionalitou Foxit Reader ve srovnání s produkty Adobe rozhodně obstojí a lze si představit mnoho uživatelů, kteří si plně vystačí s tímto řešením při prohlížení a tisku většiny jimi zpracovávaných PDF dokumentů.
Dialog tiskové funkce
Formuláře
Nadstandardní výbavu Foxit Readeru (o nadstandardnosti opět hovoříme ve vztahu k Adobe Readeru) lze rozčlenit do dvou skupin. V té první jsou schopnosti zdarma, ve druhé pak vlastnosti placené. V první skupine se nachází především prostředky pro práci s formuláři. Ty dovolují nejen vyplňovat formuláře a odesílat z nich data, ale rovněž vyplněný formulář uložit na disk. Poslední uvedená vlastnost byla donedávna evidentní konkurenční výhodou proti Adobe Readeru, jež něco takového neumožňoval, Adobe ovšem kontrovala v Acrobatu 8 Professional, jež dovoluje odpovídajícím způsobem nastavit uživatelská oprávnění pro práci s formuláři v Adobe Readeru.
Pro plnou funkcionalitu formulářů si uživatel Foxit Readeru musí stáhnout modul podporující JavaScript v PDF dokumentech. Tuzemský uživatel pak každopádně asi danou funkci příliš neocení, neboť při namátkovém testu na formuláři pro přiznání DPH poskytovaném společností Amos jsme narazili na problémy jak s českými znaky ve formulářových polích, tak chování formuláře odlišné od toho v Adobe Readeru.
Text
Zajímavá je funkce prohlížeč textu, jež zobrazí výlučně textový obsah na dané stránce. Nicméně až v zaplaceném rozšíření získá uživatel možnost s její pomocí text kopírovat, totéž platí o možnosti exportovat obsah celého dokumentu do textového souboru. Označení a přenos přes schránku v normálním zobrazení jsou nicméně možné i ve verzi bezplatné.
Foxit Reader v módu prohlížeče textu
Anotace
Hodně atraktivní produkt činí z Foxit Readeru aparát pro práci s poznámkami. K dispozici zde jsou prostředky obdobné Acrobatu, typu nalepovacích lístečků, zvýraznění, podtržení či přeškrtnutí nebo malby. Tyto lze použít i v neplacené podobě, nicméně po uložení jimi upraveného dokumentu se na anotovanou stránku vloží odpovídající vodoznak (bez tohoto omezení funguje pouze nástroj Typewriter pro vkládání volného textu do dokumentu, ten má ovšem, narozdíl od ostatních anotačních nástrojů problémy s češtinou). Takovéto omezení nemusí být zas až tak značnou překážkou ke smysluplnému využití dané funkce - výrobce podle všeho nezakazuje anotaci bez registrace používat po nějakém čase od instalace.
Jinak je ale třeba říci, že i když daný prostředek imituje rovněž některé pokročilejší schopnosti poznámkového aparátu Acrobatu, jako jsou třeba určení statutu poznámky a sledování historie jejich úprav, na celkově vysoce propracovaný anotační aparát Acrobatu zkrátka nemá. Je přitom vhodné připomenout, že již v Acrobatu 7 Professional je možné nastavit PDF dokument tak, aby byl anotovatelný i v bezplatném Readeru, a to s použitím všech nástrojů, jež jsou dostupné v Acrobatu. Spolu s příslušnými nástroji pro výměnu dokumentů a komentářů prostřednictvím sítě nebo e-mailu je tak v Acrobatu k dispozici komplexní workflow řešení pro anotování a revidování v týmech, to, co nabízí Foxit Reader, je jednoznačně spíše jen pro potřeby jednotlivců. Každopádně si ale lze představit uživatele, pro které bude takováto možnost zajímavá. Je ovšem otázkou, jestli právě tato uživatelská skupina bude ochotna dát za plnou možnost komentování (tj. bez zmíněného vodoznaku vkládaného na komentovanou stránku) 39 USD: tolik totiž činí cena tzv. Pro Packu, který vedle anotování dovoluje odemknout i výše popsanou funkci exportu do textových souborů.
Anotování ve Foxit Readeru
Creator a Editor
Za zmínku stojí i další dva produkty Foxit Software, jež jsou s Readerem přímo či nepřímo spojené. Prvním z nich je Foxit Creator. Jedná se o virtuální systémový tiskový driver, který dovolí z prakticky každé aplikace Windows převést dokument do PDF. Jeho hlavní devízou je opět rychlost a - jak se po našich zběžných testech domníváme - i schopnost věrně převést české znaky. Vzhledem k absenci jakýchkoli pokročilejších nastavení vlastností vytvářených PDF dokumentů a zejména existenci miriády jiných nástrojů pro tvorbu PDF, jež jsou často k dispozici zcela zdarma a přitom dosti kvalitní (PDF Creator aj.), nám ovšem cena 35 USD za jednu licenci Foxit Creatoru přijde přemrštěná. A to i přesto, že dané řešení je integrováno do prostředí Foxit Readeru s pomocí odpovídajícího příkazu, jež dovolí vybrat soubor k převodu a tento pak převede a zobrazí v Readeru.
Za určitý doplněk Readeru lze považovat i Foxit PDF Editor. Jedná se nicméně o zcela samostatnou aplikaci, která dovoluje editovat PDF dokumenty. A je třeba říci, že po několikaletém vývoji dokáže daný produkt - opět ve srovnání s konkurencí - vyvolat mírný šok především rychlostí a jednoduchostí, s kterou reálně umí upravovat nejrůznější prvky PDF dokumentů, tedy například text (s korektním zpracováním češtiny), obrázky (v dané třídě řešení nadstandardní obrázkový editor) či celé stránky (možnost kombinování stránek z různých dokumentů). I když toto řešení má značné rezervy co se týká práce s pre-pressovými charakteristikami PDF dokumentů - takže společnost Enfocus Software může se svým PitStopem zůstat klidná - má přesto své kouzlo a různé oblasti použití, takže bychom se k němu rádi vrátili někdy příště ve zvláštní recenzi.
Foxit Editor: silné řešení pro editaci PDF dokumentů
Závěrem
Foxit Reader je povedený produkt, který má a určitě i nadále bude mít své uživatele. Není přitom třeba z něj nějak násilně dělat konkurenta odpovídajících produktů společnosti Adobe. Nám se třeba dané řešení osvědčilo coby nástroj pro rychlý náhled PDF dokumentů: pokud pak zjistíme, že jsou zapotřebí sofistikovanější úpravy (komentování apod.) nebo je zde obsah, který Foxit Reader nezvládá (multimedia, vrstvy, v podstatě i formuláře atp.), otevřeme daný dokument v Acrobatu nebo Adobe Readeru. Daným způsobem lze i tak při běžné práci výrazně ušetřit čas a systémové zdroje. Pro leckoho pak může být zajímavé rovněž použití anotačních funkcí v daném produktu (ať už s vodoznakem tak i bez něj), další nadstandardní rozšíření již podle našeho názoru zas až tak atraktivní nejsou - připomeňme, že dnes je na trhu řada komerčních alternativ Acrobatu (Standard), jako třeba Nitro PDF či Jaws PDF Editor, jež mají také co nabídnout, rychlostí a nenáročností nicméně Foxit Reader nad veškerou touto konkurencí jednoznačně vede.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024