Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Dreamweaver CS3: nová součást Adobe Creative Suite
23. dubna 2007, 00.00 | Rozšířené možnosti tvorby webových stránek postavených na kaskádových stylech (CSS), Spry framework pro návrh AJAX aplikací či provázání s Photoshopem a InDesignem: takové jsou hlavní novinky v Dreamweaveru CS3. Blíže se na daný produkt podíváme v této recenzi.
Jak jsme již naše čtenáře informovali, jednou z významných změn v nové Adobe Creative Suite 3 je nahrazení stávajícího nástroje pro webdesign GoLive produktem Dreamweaver. Jedná se o změnu po akvizici společnosti Macromedia Adobe poměrně logickou a v rámci CS3 očekávanou. Jaký ale vlastně Dreamweaver s přívlastkem CS3 je? A má cenu na něj upgradovat z předchozích verzí? Na uvedené otázky bychom rádi odpověděli v této recenzi.
Náhrada za GoLive
Začněme nejprve tím, co asi mnohé stávající uživatele Creative Suite bude zajímat nejvíce, tj. posouzením toho, nakolik je náhrada Dreamweaveru plusem či nevýhodou pro ty, kdo dosud používali GoLive. Nějaké opravdu detailnější posouzení bude zřejmě možné až po delším provozu nové CS3, v tuto chvíli můžeme nastínit jen výchozí situaci.
Především je třeba říci, že podle tvrzení Adobe GoLive nekončí, bude nabízena jako samostatný produkt. Nová podoba, GoLive 9, je slibována na konec léta tohoto roku, do té doby bude k dispozici GoLive CS2. Každopádně ale nevíme, jak to bude s cenovým nastavením a dále s možnou integrací s jinými komponentami Creative Suite: připomeňme, že v CS2 byla takto k dispozici funkce InDesignu "Sbalit pro GoLive", která spolu s exportem pro XML poskytovala poměrně silné možnosti, jak obsah určený původně pro tiskovou produkci publikovat na Webu. InDesign CS3 už pochopitelně "balíčkování" pro GoLive nenabízí, ale není vyloučeno, že s GoLive 9 přijde odpovídající plugin. Jinak ještě připomeňme, že provázání InDesign-Dreamweaver je v CS3 řešeno přes export do XHTML (a také XML). Vzniklé stránky lze takto nejen upravovat v Dreamweaveru, ale i uveřejnit na Webu bez úprav, z tohoto hlediska lze hovořit o změně k lepšímu. Nastavení exportu ovšem nejsou příliš detailní.
Uživatelské rozhraní
Rozhraní Dreamweaveru CS3 vychází z dřívějších verzí produktu. Oproti tomu i Flash CS3 Professional dnes používá shodný nový interface, postavený na dokovatelných panelech jako Photoshop, InDesign a Illustrator ve verzích CS3. Nechceme zde tvrdit, že je to jednoznačné negativum (zvláště stávající uživatelé Dreamweaveru to možná spíše ocení), ale daná skutečnost vyvolává pocit určité nesourodosti. Nehodláme pak nějak příkře soudit podle prvních dojmů, ale obáváme se, že Dreamweaver zůstal do značné míry aplikací, která má blíže k technicky zdatným uživatelům. Typický uživatel Suite – tedy designér, kreativec, nikoli kodér či programátor – může mít s jeho osvojením trochu více potíží nežli s GoLive. Ale možná se zde opravdu jedná jen o naše subjektivní dojmy.
Podpora CSS
Dreamweaver posílil zejména v případě tvorby stránek postavených na kaskádových stylech (CSS). Uživatel nyní může k této tvorbě použít širokou škálu šablon, v jejichž rámci jsou k dispozici i podrobné komentáře popisující daný layout a způsoby jeho užití. Nové nástroje se nabízejí pro správu CSS stylů, možná je zde například změna umístění, přejmenování či přenos mezi šablonami stylů.
Odhalení problémového chování vytvořené stránky v různých prohlížečích dovoluje Browser Compatibility Check. Jedná se o dosti užitečnou pomůcku, která nalezené zdroje nekompatibilit zobrazí v odpovídajícím seznamu, jednotlivé položky zde popisují konkrétní problém a prohlížeč, kterého se týká. Následně může uživatel přejít na odpovídající místo stránky a jejího zdrojového kódu pro případné opravy. Předvolby dané funkce dovolují určit pro kontrolu konkrétní prohlížeče a jejich verze. Vizuální kontrolu vzhledu stránky pak lze provést jak ve webových prohlížečích instalovaných na daném počítači, tak i Device Central, nové komponentě Creative Suite, která simuluje podmínky zobrazení na různých mobilních zařízeních, v současnosti zejména mobilních telefonech.
Zajímavým nápadem souvisejícím s kontrolou validity CSS layoutu je CSS Advisor. Jedná se vlastně o webový komunitní server (v současnosti v beta podobě), který dovoluje uživatelům různými způsoby (různá oprávnění) diskutovat o problémech s CSS v různých prohlížečích a postupech, vedoucích k jejich odstranění.
Spry framework
Pro ty, kdo hodlají navrhovat webové prezentace ve shodě s nejnovějšími trendy, nabízí Dreamweaver podporu tzv. Spry framework pro platformu AJAX. Jedná se zde o knihovnu kódu v JavaScriptu, s níž lze webové prezentace rozšířit o různou interaktivitu, díky které se jejich chování přiblíží desktopovým nástrojům. Konkrétně jsou takto k dispozici Spry Effects (animace, vizuální přechody mezi stránkami aj.), Spry Data (dynamická propojení s datovými zdroji, např. XML z RSS feeds či databázemi) a Spry Widgets (připravené interaktivní elementy, např. pop-up nabídky, formuláře aj.). Vkládání odpovídajících prvků na stránku je velmi jednoduché, provádí se interaktivně, přetažením z příslušného nástrojového panelu. Těžko říci, nakolik se zde jedná o zásadní nástroj pro zkušené uživatele a nakolik jej využijí začátečníci, technické realizaci příslušné podpory ale není moc co vytknout.
Provázání s jinými aplikacemi
Mimo vazbu na InDesign přes export do XHTML (viz výše) poskytuje Dreamweaver CS3 také rozšířené možnosti přebírání obsahu z Photoshopu. Konkrétně lze nyní například přetáhnout Photoshop soubor přímo do otevřeného dokumentu Dreamweaveru, přičemž před umístěním jsou nabídnuty možnosti nastavení formátu obrázku a dalších parametrů v závislosti na formátu (proklad, komprese, postupné zobrazení, optimalizace na požadovaný objem aj.), dále lze například změnit velikost či importovat pouze určenou oblast nebo kontrolovat parametry animace. Všechna nastavení je možno uložit pro pozdější použití. Dále lze také třeba do layoutu vložit tažením pouze určený úsek obrázku nebo otevřít vložený obrázek k úpravám ve Photoshopu poklepáním. Stejně jako dříve umí Dreamweaver dobře pracovat s grafikou převzatou z Fireworks a Flash animacemi.
Závěrem
Nový Dreamweaver dle našeho názoru nenabízí žádnou oslnivou smršť novinek a mnohý uživatel současné podoby si tak upgrade možná rozmyslí. Každopádně je přechod na CS3 verzi v podstatě povinný pro uživatele Intel Maců, Dreamweaver CS3 je totiž nabízen i jako Universal Binary aplikace (dále je k dispozici pro Windows XP/Vista). V případě přechodu na Creative Suite 3 v některých podobách, jež Dreamweaver zahrnují (Design Premium, Web Standard/Premium), je pak upgrade zřejmě atraktivnější záležitostí. V tuzemsku je možno Dreamweaver CS3 samostatně či v jednotlivých podobách Creative Suite 3 zakoupit například v online obchodu společnosti Amos Software (samostatně za cca 14 000 Kč bez DPH při online nákupu, další ceny lze dohledat v daném online shopu).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024