Čtečky eBooků: čekání na průlom? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


skenerista, osvitář

Čtečky eBooků: čekání na průlom?

Sony eBook Reader

30. července 2007, 00.00 | I když se v poslední době na trhu objevilo hned několik přístrojů, které dovolují číst elektronické publikace podstatně lépe nežli třeba notebooky či PDA, stále se čeká na zařízení, které by poměrem výkon-cena dokázalo opravdu masivně zahýbat trhem. Dočkáme se letos nějakého takového prostředku? A musí to být nutně zařízení na bázi technologie E Ink ve stylu Sony Readeru? Nebo mají šanci i výrobky, jako je laptop projektu OLPC či Apple iPhone?

V loňském roce byl registrovatelný poměrně významný pohyb na poli specializovaných zařízení určených ke čtení elektronických publikací neboli eBooků. Zásadní událostí zde bylo především uvedení zařízení Sony Reader, založeného na bázi technologie E Ink. Na trhu se pak objevily, či byly alespoň ohlášeny, i další výrobky daného typu. S odstupem delšího času je nicméně třeba říci, že i přes tyto aktivity se trh v daném směru příliš nepohnul. Sony Reader je k dispozici pouze v USA, jeho expanze do Evropy se zřejmě (zatím?) nechystá a stávající cena 299 USD z něj ani příliš atraktivní záležitost nedělá. Totéž lze říci o evropském řešení iRex Iliad, které je při ceně 649 euro ještě výrazně dražší (byť lépe vybavené) a výrobcem produkováno spíše jako exkluzivní nežli masová záležitost.

O tom, že specializované řešení pro elektronické publikace má šanci na výrazný úspěch, nemusí být pochyb. Současné stolní či přenosné počítače a rovněž PDA nebo mobilní telefony sice samozřejmě s daným typem obsahu umí pracovat, mají ovšem vždy nějaké "ale". Specializované zařízení má takto šanci v případě, že bude dobře přenosné, energeticky nenáročné, poskytne dostatečně kvalitní displej a dovolí snadno pracovat (ukládání, stahování) s elektronickým obsahem ať už volně dostupným, tak i šířeným komerčně (prodej či zápůjčky).

V současnosti se opět objevilo několik nových oznámení konkrétních výrobků, které by eventuelně mohly kýžený boom konečně nastartovat. O jejich přiblížení se pokoušíme v tomto článku.

Bookeen Cybook

V současnosti se stále dá nejvíce očekávat od zařízení na bázi technologií společnosti E Ink, která poskytuje inovativní displeje, jejichž vlastnosti se blíží klasickému papíru, přičemž jsou energeticky značně nenáročné (energie je zapotřebí jen ke změně obrazu). Příkladem takovýchto zařízení jsou již výše zmíněný Sony Reader a iRex Iliad. Úplnou novinkou, která by se měla dostat na trh letos v září, je Cybook Gen 3 francouzské společnosti Bookeen. Produkt se vyznačuje především použitím nové E Ink technologie Vizplex, která by měla dále zvýšit čitelnost a výkonnost displeje. Podle vyjádření z odpovídající tiskové zprávy má být displej Cybooku o rozměrech 600 x 800 px (úhlopříčka 6", rozlišení 166 dpi) čitelný pod prakticky libovolným úhlem, a to třeba i za přímého slunečního svitu Stejně jako jiná současná E Ink zařízení umí nicméně Cybook zobrazovat pouze v odstínech šedi (zde konkrétně čtyřech).

Zařízení zaslouží po právu označení přenosné, neboť váží pouhých 174 gramů (včetně baterie) a má rozměry 118 x 188 x 8,5 mm. Jeho akumulátor dovolí až 8 000 otočení stránky, takže při průměrném užívání by měl Cybook vydržet jeden měsíc bez dobití. Ke komunikaci s počítačem (pro nahrávání publikací apod.) slouží USB rozhraní, k ukládání publikací lze kromě 64 MB Flash paměti využít SD karty.

ebooks2007-07-1f.jpg

Poměrně zásadní je pak skutečnost, že Bookeen uzavřel smlouvu se společností Mobipocket o distribuci publikací v jejím formátu prostřednictvím Cybooku. Mobipocket (vlastněný v současnosti společností Amazon) disponuje velmi propracovanou technologií pro tvorbu a prohlížení elektronických publikací, přičemž jeho virtuální knihkupectví disponuje v současnosti více jak 50 000 tituly, z nichž mnohé jsou z produkce významných vydavatelství. Hned při svém startu bude mít tedy Cybook za sebou silnou zásobárnu atraktivních knižních titulů – připomeňme na tomto místě, že Sony pro svůj Reader provozuje vlastní Connect eBook store a pro eBooky určené k prodeji používá vlastní proprietární BBeB formát.

Mimo Mobipocket publikace dovolí Cybook nahrávání a užívání elektronických dokumentů v dalších formátech včetně TXT, HTML či RTF, uživatelé si tedy budou moci číst své manuály, poznámky, obsah zkopírovaný z Webu aj. Podporováno je i prohlížení grafických formátů (JPEG, GIF, PNG) a také přehrávání audio v MP3. Coby operační systém je použit Linux.

Cybook Gen 3 by se měl na trhu objevit letos v září. Nabízen bude podle výrobce v různých bundlech (včetně přibalení nabíječky, koženého pouzdra či 1GB SD karty u Deluxe verze), cena začíná na 355 USD. Opět zde tedy máme cenové nastavení obdobné Sony Readeru, které z hlediska stávajícího trhu má své oprávnění, ovšem z hlediska omezené funkcionality daného zařízení jsme opravdu zvědavi, jak dobře se bude nový Cybook prodávat. Každopádně předpokládáme, že bude snadno dostupný v Evropě, případně i v České republice, koupě bude možná online přes Web Bookeenu.

ebooks2007-07-2f.jpg

Je pak otázkou, nakolik daný počin vyburcuje konkurenci. Příslibů je zde celá řada: v Asii jsou k dispozici přístroje jako Jinke Hanlin eReader V8 či eREAD STAReBOOK STK-101, výhledově se zřejmě dočkáme zařízení s barevným displejem (od E Inku nebo také třeba Fujitsu) či displejem rolovacím (Polymer Vision), jež celou koncepci čteček eBooků dostanou na opět značně vyšší úroveň, nicméně tomu zřejmě bude odpovídat – zejména v počátcích – i cena příslušných produktů.

OLPC XO-1

I když čtečky na bázi E Inku vypadají již ve své současné rané podobě dosti zajímavě, je docela možné, že jim vítr z plachet vezmou ještě dříve, nežli se vůbec dostanou masověji na trh, klasičtější zařízení. Především lze takto uvažovat o určitých formách notebooků, přičemž jakýmsi modelovým případem, o kterém se opravdu hodně hovoří, je zde XO-1 (dříve "$100 Laptop") vyvíjený v rámci projektu One Laptop per Child (OLPC).

Dané zařízení je dnes všeobecně známo, byť dosud není na trhu. Jedná se o notebook, plánovaný primárně coby vzdělávací prostředek pro děti třetího světa, který přitáhl značnou pozornost zejména cenou. Ta byla původně ohlášena na 100 USD, a i když se v současnosti dostala na hranici 175 USD, přičemž normální koncový uživatel zaplatí dvojnásobek, tedy v tuto chvíli 350 USD, jedná se pořád o velmi laciné zařízení.

ebooks2007-07-4f.jpg

XO-1 přitom není pouze levnou variantou stávajících notebooků, ale disponuje mnoha pozoruhodnými vlastnostmi. Z hlediska námi sledovaného uplatnění je pozoruhodná především skutečnost, že kromě obvyklého podsvíceného barevného zobrazovacího módu funguje v nepodsvíceném, odrazovém, tzv. eBook módu coby tablet, který zobrazuje monochromaticky, při rozlišení 1 200 x 900 px (úhlopříčka displeje 7,5", 200 dpi), dobré čitelnosti i na slunečním světle a velmi nízké spotřebě (jenž je díky celkovému vyladění komponent přístroje až desetkrát nižší než u obvyklých notebooků). Současný displej je na bázi LCD (o jeho originální koncepci si lze přečíst například na serveru Wikipedia), v budoucnu by měl používat E Ink či jinou obdobnou technologii.

ebooks2007-07-3f.jpg

Řešení napájení je vůbec dosti unikátní, akumulátor by měl podle některých údajů vydržet v chodu až 12 hodin (při četbě v monochromatickém režimu) a možné je údajně jeho dobíjení mechanickými prostředky (klika apod.). Operační systém na bázi Linuxu, podpora Wi-Fi a zvýšená mechanická odolnost pak opět přidávají XO-1 na atraktivitě. Na druhou stranu je třeba říci, že odhadovaná váha okolo 1,5kg (pro notebook více než slušná, ale pro čtečku eBooků dosti vysoká) a i poněkud "dětský" design jsou zápory, které je třeba rovněž brát v potaz.

Hlavní novinkou spojenou s XO-1 je to, že podle všeho bude tento produkt uveden do běžného prodeje o letošních Vánocích (pro vzdělávací účely by měl být distribuován již v říjnu). Pokud se tak stane, dostane se uživatelům do rukou skutečně zajímavé zařízení, které by mohlo mít vliv právě i na práci s elektronickými knihami, a to i v případě, že by se ohlášená cena 350 USD nakonec zvedla až na pesimističtějších 525 USD.

Navíc pak XO-1 může spustit boom obdobně vybavených a cenově nastavených zařízení. V souvislosti s tím lze zmínit třeba open source OpenBook Project, jehož cílem je přinést široce dostupný tablet na bázi lehkého LCD či elektronického papíru, a dále také notebook Asusu Eee PC, který by se za slibovanou cenu 199 USD měl objevit ještě letos (tato první verze každopádně nějaké optimalizace pro eBooky, zejména přihlédneme-li k předpokládanému LCD displeji o pouhých 800 x 480 px, nepřináší).

iPhone, iPod a ti druzí

A konečně je pohyb ve světě čteček eBooků dobře možný i díky opravdu kapesním zařízením. Číst textový obsah dnes lze na displeji každého PDA a stále více mobilních telefonů, kromě obecných formátů (TXT, HTML, PDF apod.) zde existuje třeba i podpora za strany Mobipocket. Malý, ne vždy právě ideálně čitelný displej a občas i nedostačující úložná kapacita či problematická konektivita (poplatky za datové přenosy u mobilů apod.) nicméně využití uvedených zařízení v daném ohledu poněkud omezují.

Poměrně dost by se v dané oblasti mohlo změnit s nástupem Apple iPhone, resp. jiných obdobných zařízení daného typu. Ponechejme stranou, nakolik je výjimečnost iPhone dána spíše než jeho kvalitami šikovnou marketingovou politikou výrobce a nekritickou náchylností příznivců Apple vyzkoušet vše nové, co jim daná značka přináší, a podívejme se raději, proč může právě iPhone světem eBooků zahýbat.

ebooks2007-07-6f.jpg

V první řadě je to dáno jeho kvalitním displejem (320 x 480 px, 160 ppi), majícím poměrně unikátní systém přepínání mezi módem nastojato a naležato (což přijde právě při čtení elektronických publikací značně vhod). Fakt, že se jedná o displej dotykový, pak znamená snadnou práci s interaktivními odkazy vloženými do publikace (obsah, rejstřík, Internet aj.). iPhone rovněž disponuje (pro zařízení jeho typu) velkou úložnou kapacitou (4 nebo 8 GB) a značně širokými možnostmi konektivity (Wi-Fi, EDGE, Bluetooth). Samozřejmě jsou zde ale i omezení, daná jednak zatím "online orientací" daného zařízení (i když zde se již vyskytují první postupy a pomůcky dovolující obsah prohlížet i offline) a v neposlední řadě tím, že se zatím jedná o produkt dostupný v podstatě jen na trhu v USA.

ebooks2007-07-5f.jpg

Každopádně potenciál iPhone (resp. některé jeho další verze, pro čtečku eBooků bychom přece jen preferovali displej minimálně 800 x 600 px) narůstá úměrně vazbě daného zařízení na iTunes Store, přes který v současnosti Apple prodává hudbu a video určené především pro přehrávač iPod. Pokud by se Apple rozhodla daným způsobem distribuovat i elektronické knihy, byl by asi nejpřirozenějším formátem PDF, který už dnes umí spravovat přehrávač iTunes – další částí skládačky by zde pak možná byla nedávno uvedená technologie Adobe Digital Editions.

Ale to vše jsou možnosti, které možná vůbec nejsou pro Apple prioritní. Už i proto, že boom zařízení určených především pro pasivní příjem informací, ve stylu Nokia Tabletu, se zatím rozhodně nekoná (možná je zde na vině především stávající vysoká cena daných produktů). Každopádně se na daný trh chystají vstoupit i další hráči, například Panasonic se svým Word Gear e-book readerem

Závěrem

Náš článek byl jen malou přehlídkou několika aktuálních perspektivních zařízení, jež by konečně mohla poměrně uspokojivěji vyřešit potřeby těch uživatelů, kteří potřebují mít u sebe permanentně snadno přenosné a energeticky nenáročné zařízení, dovolující prohlížet elektronické publikace způsobem schopným konkurovat publikacím tištěným, a také tyto publikace snadno ukládat, stahovat či kupovat. Netvrdíme, že to či ono výše popisované zařízení je to pravé a že vůbec v dané oblasti v brzké době nastane nevyhnutelně nějaký významný pohyb, nicméně danou možnost při pohledu na stávající situaci ani nevylučujeme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: