Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
skenerista, osvitář
Corel Painter 8 - štětec ničím nenahradíš...
painter
20. května 2003, 00.00 | Navzdory panující obavě, že Corel postupně začlení Painter do svého balíku CorelDRAW, osmé verzi soužití s kanadským softwarovým gigantem prospělo. Většina změn a vylepšení se zdá být užitečná a počítačovému malíři život zpříjemňující.
Navzdory panující obavě, že Corel postupně začlení Painter do svého balíku CorelDRAW, osmé verzi soužití s kanadským softwarovým gigantem prospělo. Většina změn a vylepšení se zdá být užitečná a počítačovému malíři život zpříjemňující. Stručný popis novinek naleznete ve starším článku, my se soustředíme na to, jak vše funguje v praxi.
InstalacePro pořádek se sluší poznamenat, že týrání Painteru probíhalo na PC průměrného výkonu (Pentium III 1 GHz, 256 MB RAM, rozlišení 1024x1280 bodů, starší tablet Wacom A5). Přes výrobcem proklamovanou nutnost použití operačního systému Windows 2000 či XP se instalace a následné spuštění programu podařilo bez problému i na prachem pokrytých Windows 98 a ME. Po hladkém přesunu z CD ubylo na disku sympatických 140 MB. Už to běží
První změnu vzhledem k předcházejícím verzím zjistíme hned po spuštění. Uživatelské rozhraní se jaksi učesalo, místy i napomádovalo. Je tady patrná snaha o přiblížení se Adobe a zejména jejich Photoshopu, což vzhledem k existenci bitmapového editoru PhotoPaint z vlastní stáje překvapí. Podobná poznámka se ostatně týká i základních klávesových zkratek. Úprava pracovního prostoru nicméně není natolik radikální, aby stávající uživatelé museli kvapně odcházet s konopným provazem na půdu. Nativní formát Painteru - RIFF zůstává a k němu se přidružuje standardní paleta podporovaných souborů. Novinkou je obousměrná práce s PSD soubory Photoshopu včetně jejich vrstev a masek. Někomu možná bude chybět převod efektů aplikovaných na vrstvy (stíny, obrysy, přechody...) a také absence práce s písmem. Vrstva s textem se prostě zobrazí jako bitmapa a efekty se v Painteru pro jistotu vůbec nezobrazí. I přesto jde o užitečné zefektivnění práce.
Potřebné barvy získáme v obvyklém nástroji pracujícím s modelem HSV, barevných sadách a nově také pomocí funkce Mixer. Nevím jak zmíněnou inovaci ocení skuteční malíři, ale výsledky vypadají velmi realisticky. Nástroj funguje jako virtuální paleta, umožňující štětcem nanést zvolené barvy a ty následně smíchat špachtlí. Výsledná matlanice jde pochopitelně uložit pro další použití.
Kdo by si nevystačil s více než 400 štětci, tuhami, křídami a nevím čím vším ještě, má v nové verzi šanci na vytvoření ryze vlastního nástroje. Brush Creator pracuje ve třech režimech: Randomizer vypotí celkem 12 variant stávajícího štětce s možností nastavení úrovně rozdílu. Transposer slouží k prolnutí dvou existujících nástrojů (např. pastelky a štětce) v pěti krocích. Z nich si lze vybrat právě ten, který nám nejvíce vyhovuje. Posledním režimem je Stroke Designer. Ten umožňuje opravdovou tvorbu vlastního kreslítka za pomoci velkého množství nastavení snad všech možných hodnot. Zvolíte-li jakýkoliv způsob návrhu, vždy je po ruce zkušební plocha umožňující získání dostatečné představy o výsledku. Pokud preferujete vodové barvy jistě oceníte jejich dvojí zpracování. První, klasické, potřebuje zvláštní vrstvu, sloužící pouze k práci s vodovkami. Digital Water Color lze použít i v normální vrstvě jako kterýkoliv jiný nástroj. Vzhledem k hromadě štětců přijde také vhod nová paleta Tracker schraňující posledních 25 použitých kousků k rychlému použití. Určitou nevýhodou je její rozměr odsuzující tuto sympatickou funkci k použití na dvou monitorech. Upravujeme
Z většiny bitmapových editorů známe filtr pro převod fotografie do skicy. V Photoshopu je takových funkcí dokonce několik. I v Painteru se objevila jejich varianta, zvládající s přehledem právě to k čemu je určená. V menu Effects/Surface Control/Sketch najdeme celkem jednoduchý dialog se šesti táhly. Ta umožňují snadné nastavení parametrů skicy, na kterou můžeme začí třeba rovnou malovat.
Corel Painter 8 je bezpochyby vyzrálý produkt použitelný k tvorbě ilustrací, nákresů i k naprosto volné tvorbě. Srovnávat s klasickými technikami ho lze jen do určité míry. Limitujícím faktorem je samozřejmě prostor a osvětlení. Zatímco u kresby pastelkou nebude rozdíl tak patrný, akryl jednoznačně určuje meze programu. Přesto nebo možná právě proto nabízí program i možnost nastavení osvětlení vytvořené malby, které posunuje výsledek blíže reálu. Všem s alespoň minimálními tvůrčími ambicemi doporučuji stažení třicetidenní trial verze (verze PC i Mac) ze stránek Corelu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024