Co čeká elektronické knihy a periodika v roce 2010? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Co čeká elektronické knihy a periodika v roce 2010?

4. prosince 2009, 00.00 | Zařízení s dvěma displeji napodobující více papírovou knihu, ale nabízející také více interaktivity a podporu multimédií, podstatně rozmanitější aplikace pro čtení eBooků a významný nástup společnosti Barnes & Noble na trh se čtečkami elektronických publikací, kontrolovaný dosud společnostmi Amazon a Sony. Tyto i další zajímavé změny na trhu s elektronickými publikacemi predikuje předpověď analytiků společnosti Forrester Research, se kterou Vás blíže seznámíme v tomto článku.

Trh s řešeními pro elektronické publikace, tedy zejména odpovídajícími hardwarovými čtečkami, softwarovými aplikacemi a publikacemi samotnými, letos především v USA výrazně akceleroval. Hlavním hráčem, udávajícím zde tempo, byla společnost Amazon se svou čtečkou Kindle, která se letos v nové verzi začíná prodávat celosvětově, a dostane se takto i do ČR. Zdárně nicméně sekundovali i jiní výrobci, tradičně především Sony se svými Readery, v druhé polovině roku pak byla velmi aktivní společnost Barnes & Noble (viz dále v tomto článku). Své dále v uvedené oblasti řekla i řešení určená pro Apple iPhone, který takto i v dané oblasti představuje stále atraktivnější platformu pro čtenáře i vydavatele.

Příští rok by pak měl být ve znamení ještě zajímavějšího a dynamičtějšího vývoje: tvrdí to přinejmenším analytici společnosti Forrester Research Sarah Rotman Epps a James McQuivey, jejichž desetibodová předpověď pro danou oblast se nedávno objevila na serveru paidContent.org. Co konkrétního predikují?

E Ink ztratí na dominanci

Až dosud byla převážná většina specializovaných čteček eBooků postavena na technologii E Ink. Příští rok by se nicméně měla objevit konkurující řešení. Půjde takto o zařízení, jenž 1) nebudou postavena na E Inku, ale přesto budou využívat obdobnou zobrazovací technologii nebo 2) budou mít dva displeje, přičemž jeden bude postaven na E Inku a druhý na LCD (příkladem je i již nabízená čtečka nook společnosti Barnes & Noble) nebo 3) budou používat zcela odlišnou zobrazovací technologii, například transflektivní LCD či OLED.

ebooks2010-1f.jpg

Nástup mobilních telefonů a netbooků s duálními displeji

Příští rok by měl být rovněž ve znamení zařízení, která možnost čtení elektronických publikací nabídnou coby dodatkovou schopnost ke svým základním funkcím. Příkladem takovýchto zařízení mohou být netbooky s duálním E Ink a LCD displejem, jako je Ausus Eee Reader, představený v podobě prototypu poprvé na letošním CeBITu, a vedle toho rovněž mobilní telefony se sekundárním E Ink displejem, jako je Samsung Alias 2. Vývoj takovýchto produktů vychází z přesvědčení, že uživatelé preferují víceúčelová zařízení před jednorázovými čtečkami elektronických publikací.

ebooks2010-2f.jpg

Nové čtecí aplikace pro různá zařízení

Úspěch čtecího softwaru jako je Stanza, Kindle for iPhone či Barnes and Noble eReader ukázal, že zařízení určená primárně k jiným účelům – v daném případě zejména Apple iPhone – se mohou díky daným aplikacím stát atraktivními i coby čtečky elektronických publikací. V příštím roce by se mělo objevit výrazně více softwaru daného typu, a to třeba i pro hrací konzoly typu Sony PSP. Užitek z něj budou mít jak ti uživatelé, kteří čtou elektronické publikace jen příležitostně (četba na jejich primárním zařízení bez nutnosti pořizovat si speciální čtečku), tak i majitelé speciálních hardwarových čteček (možnost četby publikací i mimo dané zařízení).

ebooks2010-3f.jpg

Nové aplikace pro specializované čtečky

Nové aplikace by měly rovněž zvýšit atraktivitu stávajících či nových hardwarových čteček, resp. by měly výrazněji rozšířit záběr těchto zařízení. Coby průkopníka v dané oblasti uvádí analytici Forrester Research společnost iRex Technologie, jenž hodlá uvést odpovídající SDK umožňující vyvíjet aplikace pro její čtečku iRex DR800SG, která je nicméně již od samého začátku míněna funkční výbavou i cenou spíše jako vícefunkční luxusní PDA nežli pouhá čtečka publikací. Je pak docela možné, že se dočkáme i Kindle App Store (ve stylu Apple App Store pro iPhone), který nabídne nezávislým vývojářům možnost poskytovat (zdarma či za úplatu) aplikace, rozšiřující stávající schopnosti Kindle. Představit si přitom lze velmi širokou škálu doplňkových aplikací, počínaje čtečkami obsahu ze sociálních čtenářských sítí typu Goodreads a konče podnikovými aplikacemi od výrobců, jako jsou Microsoft či Oracle.

Nová čtecí zařízení od Amazonu

V příštím roce by se pak uživatelé měli podle Forrest Research dočkat několika nových čteček elektronických publikací od společnosti Amazon, které by měly nabídnout dotykovou, barevnou (koncem roku) a ohybatelnou (tedy s menším rizikem poškození či zničení) obrazovku.

ebooks2010-4f.jpg

Barnes & Noble vstupuje do hry

Příští rok má být též ve znamení výrazného nástupu společnosti Barnes & Noble na trh, který dosud okupovaly především značky Amazon a Sony. Letošní rok byl ve znamení příprav k dané expanzi: Barnes & Noble zakoupil společnost Fictionwise (nezávislý prodejce eBooků), spustil vlastní eBookstore a čtecí aplikaci – eReader – pro mobilní telefony a PC, ohlásil partnerství se společnostmi Plastic Logic (výrobce technologií pro elektronické čtečky, příští rok má uvést své zařízení QUE proReader) a iRex (výrobce čteček eBooků), a začal prodávat (resp. prozatím velmi rychle vyprodal) vlastní čtecí zařízení nook. Na příští rok se předpovídá výrazné zvýšení podílu čteček Nook a elektronických knih od Barnes & Noble na trhu. Amazon ani Sony nicméně zřejmě nezůstanou pozadu (i Sony hodlá uvést nová zařízení a vylepšit svůj software pro danou oblast), dominantním hráčem by měl zůstat Amazon.

ebooks2010-5f.jpg

Zásadní nárůst objemů prodeje eBooků

V prvních třech čtvrtletích letošního roku se prodej eBooků v USA v porovnání s loňským rokem víc jak zdvojnásobil. Velkoobchodní prodej zaznamenaný organizací AAP (Association of American Publishers) takto za období leden až září 2009 překročil 109 milionů USD, za celý rok 2008 objem činil pouhých 52,4 milionů USD. Daná čísla přitom zachycují pouze velkoobchodní prodej, a to pouze u vybraných vydavatelů, bez zahrnutí prodeje v oblasti vzdělávání, knihovnách a sektoru profesionální elektroniky. Pokud se nicméně i takto nepřesně měřený nárůst letošního roku aplikuje na odhad pro příští rok, lze pro rok 2010 predikovat obrat z prodeje eBooků překračující úctyhodnou částku 500 milionů USD.

Vyšší dostupnost eBooků, ale stále skromný odbyt

I přes uvedené poměrně optimistické vyhlídky nelze podle všeho rok 2010 označit v případě trhu s elektronickými publikacemi za přelomový. Na vině zde podle předpovědi budou především poskytovatelé obsahu, kteří se zatím jen ztěžka vůbec na trh s elektronickými publikacemi dostávají, přičemž mnozí z nich zůstávají zaměřeni jen na určitou platformu.

Prognóza zde uvádí jako negativní příklad společnost CourseSmart, obchodující v USA s elektronickými textovými učebnicemi (jeden z potenciálně největších trhů, u kterého je přednost elektronické podoby před tištěnou zcela zřejmá), jenž z přenosných zařízení nyní podporuje jen iPhone, a staví na proporciálním formátu a systému správy autorských práv, které brání snadnému nasazení na jiných zařízeních (např. Entourage Edge). Jiným příkladem je Amazon Kindle DX, luxusnější podoba čtečky Amazonu s „obřím“ displejem: i zde vidí testéři, studenti z univerzit v USA, jako hlavní problém nedostatek obsahu pro dané zařízení, resp. oprávněně tvrdí, že pořizovat si danou čtečku jako studijní pomůcku má význam až tehdy, bude-li pro ni dostupný veškerý textový výukový obsah, který potřebují.

ebooks2010-6f.jpg

Nové aplikace a zařízení od vydavatelů periodik

Výrazným způsobem by nicméně v příštím roce měl akcelerovat trh s elektronickými vydáními periodik (magazíny a noviny). Jak jsme referovali z letošní Ifra Expo, na trhu je stále více rozšíření stávajících redakčních řešení a vedle toho zcela nových nástrojů, umožňujících obsah původně tištěného periodika distribuovat na nejrůznější mobilní zařízení (opět v čele s iPhonem).

Mnozí přední vydavatelé periodik (aktivity zde vychází zejména za strany vydavatelství Time Inc., jenž oslovuje další významné hráče v oboru) pak chtějí výrazněji ovlivnit i trh se specializovanými čtečkami elektronického obsahu: u stávajících zařízení postrádají barvu, podporu videa a interaktivity, možnost odbytu z reklamy a lepší komunikaci s odběrateli. Na cestě je čtečka FirstPaper, zaštítěná vydavatelským koncernem Hearst, jenž je speciálně určená pro periodika. Ve spolupráci se společnostmi jako je Apple či Amazon by měly vzniknout standardy pro zobrazení obsahu magazínů a inzerce.

Rozšiřující se trhy

USA zůstanou i v příštím roce dominantním trhem s elektronickými publikacemi a jejich čtečkami, výrazněji by nicméně měly růst i trhy v dalších zemích. Konkrétně to takto bude Čína (nejméně pět nových čteček elektronických publikací zde slibuje uvést China Mobile), Indie (minimálně dva typy čteček), potenciál pak má i Brazílie. Otázkou je samozřejmě Evropa, kde se na dalším nárůstu bude podílet výraznou měrou především již zmíněný Amazon Kindle, uvidíme pak, jak to bude s dalšími zařízeními. V případě ČR se obáváme, že hlavní brzdou poptávky zůstane stále velmi vysoká cena hardwarových čteček a přetrvávající nezájem vydavatelů prodávat svou produkci danými kanály.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: