Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Callas Software uvádí process|webPDF
pdf workflow
24. září 2004, 00.00 | Známý výrobce profesionálních řešení pro nasazení Adobe Acrobatu v pre-pressu přichází s
rozšířením své produktové řady process. Co přináší process|webPDF a jak zapadá do
celkového konceptu řešení process? To se dovíte v naší recenzi.
Německá společnost Callas Software je dobře známým poskytovatelem software, určeným především k preflightu, profesionálnímu výstupu a automatizaci v pre-pressovém workflow, opírajícím se o rozšířené sázecí aplikace (QuarkXPress, InDesign) a formát PDF (resp. PDF/X). I u nás jsou takto dobře známy produkty jako AutoPilot (automatizace) či MadeToPrint (vylepšený tisk) a v neposlední řadě i preflightový engine, který převzala Adobe od Callasu do svého Acrobata 6 Professional nebo modul pro archovou montáž, využívaný v řešeních jako je KIM PDF či CaslonFlow.
V poslední době zaujal Callas Software pre-pressovou komunitu sadou řešení, označených souhrnně jako process| (název řady resp. jejich jednotlivých komponent naznačuje, že se jedná o řešení, využívající přesměrování souborů mezi aplikacemi ve stylu tzv. roury - pipe, proto malé písmeno na začátku a znak |). Jedná se o systém pluginů Adobe Acrobatu, dovolujících využít uvedenou aplikaci v automatizovaném, serverovém módu k různorodému zpracování PDF dokumentů. Před několika dny rozšířil Callas Software uvedenou produktovou řadu o nové řešení, označené jako webPDF. Vzhledem k zajímavosti uvedeného produktu a celé sady process| jsme považovali za vhodné představit uvedené řešení a hlavně koncept stojící za process v tomto článku.
Základní přiblížení řady process
Jak jsme již řekli výše, fungují jednotlivé produkty z řady process jako sada pluginů Acrobatu a případně též extenzí XPressu či samostatných aplikací, jejichž cílem je zajistit automatizované zpracování PDF (či též jiných formátů podle zaměření daného produktu). Jádrem všech řešení je plugin AutoPilot, sloužící k automatizovanému řízení Acrobatu. Funkce AutoPilota jsme podrobněji přiblížili ve zvláštním článku a tudíž připomeňme jen několik zásadních skutečností týkající se tohoto produktu. Především je třeba zdůraznit, že funguje na bázi horkých složek, kterým je přiřazena sekvence operací, jimiž mohou být interní příkazy, JavaScripty či dávkové sekvence Acrobatu a dále příkazy, řídící činnost externích pluginů, přičemž podporována je poměrně reprezentativní sada produktů uvedeného typu, spojených především s profesionálním pre-pressovým zpracováním. V rámci process řešení je AutoPilot uvedeným způsobem využit na serveru, do jehož horkých složek předávají uživatelé ze sítě soubory ke zpracování. AutoPilot pak jednak zajišťuje provedení jednotlivých operací nad soubory a dále též přesuny zpracovaných souborů mezi složkami. Struktura horkých složek a samozřejmě i nastavení operací resp. sestava použitých pluginů se pak liší podle jednotlivých process řešení a do počáteční podoby (kterou je možno dále modifikovat podle potřeb uživatele) ji nastavuje výrobce.
AutoPilot připravený spustit webPDF
Základním posláním produktu process|prepress (cena od 3400 euro) je automatizovaný převod souborů v PDF, PostScriptu či EPS do PDF/X (podporovány jsou varianty 1a i 3). Převod PS či EPS souborů je zajišťován Distillerem, řízeným pomocí pluginu PostScriptToPDF, vytvořené nebo přijaté PDF dokumenty jsou pak zkontrolovány preflightovým pluginem pdfInspektor2. Následně dokáží pluginy jako je pdfPrepare či Quite A Box Of Tricks zajistit i korigování nalezených problémů. Výstup je pak řízen pluginem MadeToPrint. Svým zaměřením tedy dokáže prepress garantovat víceméně bezproblémový výstup na všech pracovištích předtiskové přípravy, které přijímají soubory z různých zdrojů.
Shodné funkce jako prepress, rozšířené dále o archovou montáž (pluginy pdfSplitAndMerge a pdfImposer jsou zde mimochodem řízeny textovými konfiguračními soubory, nikoli z vizuálního prostředí, což je u serverového řešení nicméně přece jen akceptovatelné) poskytuje produkt aggregation (5400 euro). Máme zde tedy co dočinění se systémem, který najde své uplatnění zejména na pracovištích, která výstup provádějí prostřednictvím CtP nebo digitálních tiskových strojů. Od obou zmíněných produktů se pak poněkud odlišuje process|xpress (9800 euro). Jedná se totiž o sadu, zajišťující optimalizovaný výstup (PDF/X) z XPressu (pouze verze 5 pro Mac OS 9!). K uvedenému účelu je přitom využito nejen Acrobatu s AutoPilotem a dalšími pluginy, ale také několika extenzí XPressu (mj. odpovídající klon AutoPilota) a rovněž samostatných aplikací (Markzware FlightCheck, Extensis FontReserve). Máme zde tedy co do činění s produktem pro pracoviště, která produkují či přijímají dokumenty XPressu skutečně ve velkém.
Tolik k dosavadním produktům z řady process. Podívejme se nyní na nejnovější přírůstek do této řady, označený jako webPDF.
Nastavení Quite a Box of Tricks pro úpravu grafiky ve webPDF
webPDF
Posláním webPDF (2490 euro, v současnosti pouze pro Windows) je upravit PDF dokumenty, zpracovávané v rámci workflow, do podoby, určené pro internetové respektive elektronické publikování. Základní úprava nahraného souboru je zde na pluginu pdfPrepare. Ten dovoluje (činnost se opět řídí textovými konfiguračními soubory) vyladit charakteristiky, jako jsou stránkové boxy souboru (tak, aby viditelná podoba stránky odpovídala nastavení po ořezu), odstranit poznámky či přechodové křivky, nastavit titul dokumentu, rotovat či zvětšit stránky atp. Následně je soubor předán pluginu Quite A Box of Tricks. Z mnoha funkcí pro zpracování PDF je zde v základní konfiguraci využito pouze resamplování obsažené grafiky. Uvedeným způsobem upravený soubor je postoupen pluginu pdfPreviewerMaker. Ten dovoluje vygenerovat náhled zvolených stránek PDF dokumentu do různých formátů. V základní konfiguraci je takto použito převodu první stránky PDF dokumentu do náhledu o rozlišení 72 dpi a maximální šířce/výšce 200 pixelů. Uvedeným způsobem se tedy připraví miniatury, které na webovských stánkách obvykle slouží jako vizuální odkaz na daný soubor. Konečně plugin pdfBatchTools zajistí převod daného PDF do podoby optimalizované pro rychlé načítání z Webu (Fast Web View). Vhodným nastavením síťových horkých složek je pak možno dosáhnout toho, že soubor předložený webPDF bude v odpovídající úpravě automaticky zveřejněn na Webu provozovatele řešení.
Příprava náhledu v pluginu pdfPreviewerMaker
V podobě webPDF tedy Callas opět nabízí řešení, použitelné ve velkém na různých pracovištích, vyžadujících souběžnou tištěnou a elektronickou podobu publikace. Konkrétně se aplikace týká zejména marketingu (kampaně, katalogy, ceníky apod.), mimo to si lze představit i nasazení například ve vydavatelstvích periodik (celé tištěné periodikum nebo ukázky v elektronické podobě na Webu). Výhody webPDF jsou zřejmé: především v kombinaci s některým dalším process řešením přispěje uvedený produkt k automatizovanému publikačnímu workflow, které po odladění může sloužit dny i týdny bez intervence operátora. Polemiku o tom, zda zrovna naznačený způsob zpracování dokáže pokrýt širokou škálu požadavků na uvedený typ výstupu lze odmítnou poukazem na další konfigurovatelnost jednotlivých použitých pluginů a případná začlenění pluginů dalších.
Závěrem
Řešení process nabízejí zajímavou cestu, jak více či méně nesourodou sadu pluginů Acrobatu spojit ve funkční, dobře automatizovaný celek. Callas robustnosti (resp. bezchybnosti) svého řešení evidentně věří, protože ceny process jsou nastaveny tak, aby vystihovaly nejen ceny jednotlivých komponent, ale také úspory, které automatizace na velkých pracovištích při práci s PDF přinese. I ti, kdo si process řešení dovolit nemohou, se pak mohou alespoň inspirovat jejich koncepcí, která je více či méně úspěšně napodobitelná pomocí cenově dostupnějších (ale samozřejmě méně "chytrých" a robustních) nástrojů, jako je třeba dávkový aparát Adobe Acrobatu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024