Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
Andromeda Utility Belt 3.0: sada pluginů pro Adobe InDesign
26. dubna 2007, 00.00 | Několik zajímavých pluginů pro Adobe InDesign nabízí společnost Andromeda v rámci své sady Utility Belt. Aktuální třetí verze Utility Belt obsahuje doplňky určené k vytváření nástrojových panelů, aplikování efektů pro textové nápisy a titulky a tvorbě koláčových grafů přímo v prostředí InDesignu. Více již v naší recenzi.
Společnost Andromeda Software má na trhu celou řadu nejrůznějších pluginů a utilit pro Adobe Photoshop, Pagemaker a InDesign. Sada tří doplňků pro Adobe InDesign pojmenovaná Utility Belt se prodává za 70 USD a obsahuje pluginy na tvorbu toolbarů (nástrojových panelů), textových efektů se simulovaným usazováním textu na křivce a koláčových grafů. Balík Utility Belt je k dispozici ve verzích pro Windows i Macintosh a funguje v InDesignu CS2 a novějších verzích. Demoverzi balíku Utility Belt si můžete stáhnout ze serveru výrobce.
Po instalaci Utility Belt do českého InDesignu CS2 se (bohužel jako obvykle u lokalizovaných verzí InDesignu) setkáte u jednotlivých pluginů s podivnými popisky v menu či nástrojových panelech a předvolbách. Samotná funkčnost jednotlivých pluginů není nicméně "zmršenými" názvy a popisky tlačítek nijak omezena, v anglické verzi InDesignu je pochopitelně vše v pořádku.
CTBar
Plugin CTBar 2.0 jsme už na Grafice Online recenzovali, zmíním se o něm tedy pouze v krátkosti. Jedná se o vcelku zajímavý doplněk, prostřednictvím kterého si lze nadefinovat vlastní nástrojové lišty s vertikální či horizontální orientací. Každý takto vytvořený nástrojový panel může obsahovat cokoli z více než 250 příkazů a funkcí InDesignu, které byste jinak museli hledat v klasických či kontextových menu. Jednotlivým příkazům a funkcím lze v preferencích CTBaru přiřadit různé ikonky, v nabídce je přes padesát ikon. Konfigurátor nových nástrojových panelů je podobný například předvolbám pro definování stylů, toolbary lze ukládat pro pozdější použití.
Andromeda Utility Belt 3.0 - "mikro" toolbar vytvořený pomocí pluginu CTBar
Andromeda Utility Belt 3.0 - konfigurační okna na tvorbu nástrojových lišt v pluginu CTBar
TypeEffects
Sice už starší, ale stále poměrně zajímavý plugin v sadě Utility Belt je nástroj TypeEffects 1.0 na tvorbu textových efektů. Nejsou to ovšem žádné klasické efekty, jaké známe například z Adobe Photoshopu, modul provádí deformaci textových nápisů do předem vytvořených šablon/tvarů, většinou se simulací usazení textu na křivku. Celkem obsahuje TypeEffects dvacet efektů s výstupem v nastavitelném rozlišení, maximem je 600 dpi. Součástí pluginu je vzorník barev a dialogové okno pro výběr písma, žádná jiná nastavení pro jednotlivé efekty bohužel plugin nenabízí.
Andromeda Utility Belt 3.0 - plugin TypeEffects slouží k tvorbě efektových textových nápisů a jejich simulovanému usazování na virtuální křivku a současně k deformaci podle "obálky" daného efektu
Andromeda Utility Belt 3.0 - ukázky výstupu z pluginu Type Effects
ChartMaker
Posledním pluginem v sadě Utility Belt je ChartMaker 1.0. Pomocí tohoto doplňku můžete velmi
rychle vyrobit několik typů koláčových grafů ve 2D či 3D provedení s různě strukturovanými výseky a případně i obvyklou legendou ve formě textových popisek.
Konfigurační funkce pluginu jsou dost primitivní, generované grafy ale rozhodně nevypadají nijak špatně, ba právě naopak. Počet nabízených typů grafů je nicméně bohužel
dost malý a také zpětná editace grafů je dost problematická.
Závěr
Sada tří pluginů Andromeda Utility Belt se na první pohled nezdá příliš atraktivní a autoři všech pluginů patrně dobře věděli, proč se rozhodli jednotlivé doplňky neprodávat samostatně, nýbrž nabídnout rovnou celou sadu za 70 USD. Plugin CTBar je vcelku zajímavý, stejně tak ChartMaker může být v některých případech užitečný. Jak ChartMakeru, tak i TypeEffects ale chybí větší míra konfigurovatelnosti, které se nedostává zejména doplňku primárně určenému na tvorbu grafů. Hodilo by se například napojení na nějakou databázi, klidně i ve formě textového souboru, definování grafů pomocí vlastních předvoleb je totiž po čase dost otravné.
Andromeda Utility Belt 3.0 - základní nastavení parametrů vytvářeného grafu v pluginu ChartMaker
Andromeda Utility Belt 3.0 - doplňková nastavení hodnot v Chart Makeru
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024