Adobe uvedla Flash Player 9 a Flex 2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Adobe uvedla Flash Player 9 a Flex 2

webdesign

30. června 2006, 00.00 | Společnost Adobe zveřejnila včera nejen novou, výkonnější verzi prohlížeče webových animací Flash Player, ale rovněž vývojové prostředí pro Flash aplikace Flex 2, které je v základní dispozici zcela zdarma. Jak vypadají nové produkty a co lze od nich očekávat?

To, co bylo již delší dobu na spadnutí, se konečně stalo skutkem: společnost Adobe včera zveřejnila nové verze produktů, které dříve byly spojeny se značkou Macromedia a s koupí dané společnosti přešly pod Adobe. Flash Player 9 uživatelům nabídne bezpečnější, robustnější a rychlejší provádění aplikací napsaných pro platformu Flash. Flex 2 je pak nová verze řady vývojářských produktů, které umožní vytvářet webové aplikace nové generace právě na bázi Flash. Pozoruhodný je přitom na této nové řadě vedle nabídky funkcí i licenční model, který dovoluje její základní nástroje využívat zcela zdarma.

Jak přesně uvedené novinky vypadají? A jak se asi jejich uvedení odrazí v oblasti elektronického publikování či publikování vůbec? To jsou otázky, na které bychom rádi odpověděli v tomto článku.

Flash Player 9

Nový Flash Player (jenž měl mít původně označení verze 8.5) se pyšní především až desetkrát vyšší rychlostí oproti předchozímu Playeru 8. Za takovéto zvýšení výkonu vděčí nové ActionScript Virtual Machine s kompilátorem Just In Time, který překládá kód v jazyce ActionScript 3.0 do nativního strojového kódu. Slibovány jsou rovněž rychlejší náběh a nižší spotřeba paměti. Akcelerován by měl být redering grafiky a rovněž textu při skrolování dlouhými textovými bloky. Již ve verzi 8 se Player vyznačoval značnými vylepšeními svých interpretačních, runtime schopností oproti podobám předchozím. Konkrétně je takto možno zmínit třeba rychlé přenosy videa s pomocí pokročilé komprese, vylepšené renderování textu, realtime dynamické efekty či podporu obrázkových formátů GIF, progresivní JPEG a PNG. Na úrovni základní interakce s uživatelem je třeba zmínit ještě možnost rychlé instalace s pomocí Flash Player Express Install a také automatické upozorňování na nové verze Playeru.

flexflash1fa.jpg

Nový Flash Player v akci

ActionScript 3.0, postavený na mezinárodně standardizovaném ECMAScriptu (Edition 3), nyní vývojářům nabízí například možnosti manipulace s XML daty, zpracování textu na bázi regulárních výrazů, podporu DOM Level 3 událostí, rozšířené možnosti ladění a vylepšené možnosti zpracování chyb a výjimek, což vede k větší stabilitě aplikací. Podporován je asynchronní komunikační model, jenž dovolí interaktivitu na desktopu s klientem bez nutnosti obnovení webové stránky, s pomocí externího API lze Player integrovat do HTML, DHTML a Ajax aplikací. Odpovídající API rovněž nabízí možnost používat Flash aplikace k uploadu a downloadu dat či uživatelské manipulaci s grafikou. V přehrávači je pak zabudována i starší podoba virtuálního stroje, dovolující zpracovat kód psaný v dřívějších verzích Action Scriptu.

Nový Flash Player je k dispozici k bezplatnému stažení na stránkách Adobe. V současnosti komunikuje jeho rozhraní kromě angličtiny v několika dalších hlavních světových jazycích. Spouštět lze daný produkt (a tedy jím interpretované aplikace) ve většině současných prohlížečů (Firefox, Mozilla, Internet Explorer, Safari, Opera) na platformách Windows i Macintosh, mimo hru zatím zůstává Linux (zde je nová verze očekávána v příštím roce). V případě platformy Macintosh je k dispozici i public beta pro Intel Macy. Podle všeho bude nový přehrávač základním klientem pro plánovanou novou verzi aplikace Flash, tedy Flash 9, kódové označení Blaze.

Flex 2

Spolu s Flash Playerem 9 se na trh dostává i Flex 2. (Původně byl Flex produktem Macromedia a nedočkal se většího rozšíření jednak pro svou silnou závislost na serverovém nasazení a dále pro značně vysokou cenu.) Jedná se o sadu vývojářských prostředků, s jejichž pomocí lze vytvářet webové aplikace určené právě zejména pro nový Flash Player (založení na ActionScriptu 3). Narozdíl od aplikace Flash je přitom Flex orientován výrazně více vývojářsky, namísto tvorby animací v něm jde primárně o tvorbu aplikací spojených s Webem. Hovořit zde přitom můžeme o aplikacích označovaných jako Rich Internet Applications, tedy takových, které provozovány ve webovém prohlížeči poskytují vlastnosti a funkce tradičních aplikací desktopových.

Zásadní novinkou v případě Flex 2 je skutečnost, že základní produkt této řady, Adobe Flex 2 SDK, obsahující Flex framework a kompilátor pro příkazovou řádku, je k dispozici zdarma (nicméně nikoli jako open source). Nejširší vývojářská komunita tedy může nyní začít vytvářet svá řešení s pomocí dané platformy bez nutnosti jakýchkoli investic, předpokládá se přitom vznik nezávislých doplňků zvyšujících především komfort editace kódu. Dále je nyní k dispozici integrované vývojářské prostředí pro WYSIWYG tvorbu aplikací Adobe Flex Builder 2 (cena 449 USD, s podporou generování grafů pak 749 USD). Technologie Flex Data Services 2 dovoluje vyvíjet datové aplikace pracující s jinými datovými zdroji než jsou veřejné webové služby. Předpokládané nasazení je zde spojeno například s instant messagingem, datovou synchronizací a skupinovou spoluprací. Tato technologie je zpoplatňována nemalou částkou 20 000 USD, pro vývoj lze nicméně použít i bezplatnou podobu Express, která ovšem dovoluje využití pouze v rámci jediného procesoru (CPU).

flexflash2f.jpg

Prohlížeč fotografií vytvořený ve Flex 2

V současnosti je Flex k dispozici pouze pro Windows, připravuje se podoba pro Macintosh a výhledově snad i pro Linux. Škála možností dané platformy (akcelerovaných mimo jiné právě vylepšením základního klienta, tedy Flash Playeru) spolu s agresivním cenovým modelem naznačuje ambice přitáhnout zájem široké vývojářské komunity, respektive vybudovat si komunitu vlastní.

Co novinky znamenají?

Nový Flash Player ani Flex 2 nejsou novinkami neočekávanými - byly ohlášeny již před časem, betaverze Flexu byla k dispozici již od února. Přesto teprve definitivní uvedení do života zavdává k menšímu zamyšlení ohledně dalšího působení Adobe (resp. její "Macromedia části") na poli webových aplikací. Především je si třeba všimnout, že žádný stop Flashe (resp. formátu SWF) na úkor jiných technologií protěžovaných dříve Adobe, tedy zejména PDF a SVG, se nekoná. Adobe dává současnými kroky poměrně jasně najevo, že Flash je jejím horkým želízkem v ohni při formování budoucí tváře webového publikování. Od uvedení Flexu 2 a s ním spojených podpůrných aktivit si přitom slibuje vybudování silné vývojářské komunity pro danou platformu, představitelé Adobe zde hovoří o milionové základně v průběhu tří až pěti let.

Svou roli při rozvíjení dané platformy jistě hraje snaha Microsoftu vstoupit na naznačené pole. I na stránkách Grafiky často referujeme o Windows Presentation Foundation (WPF), která v kombinaci s novou designérskou sadou Expression a vývojářskými prostředky Microsoftu slibuje poskytnout možnost vývoje a provozování aplikací do značné míry podobných těm flashovým. Základ dané technologie je spojen s nastupujícími Windows Vista, slibována je nicméně verze WPF/E (E jako Everywhere), jež by měla být s pomocí odpovídajících pluginů provozovatelná ve webových prohlížečích starších Windows, Mac OS X, Linuxu či mobilních zařízení. Technologie je pouze ve fázi příslibů a beta verzí, takže zatím se jedná o konkurenci existující v podstatě jen na papíře. Ovšem vzhledem k tomu, že jde o technologii spojenou s výrobcem suverénně nejrozšířenějšího operačního systému současnosti, může se zde situace rapidně změnit hned při prvním uvedení do praxe.

Značný tlak je pak možno registrovat i ze strany nezávislé komunity webových vývojářů, kde je v kurzu stále více platforma AJAX (Asynchronous JavaScript and XML), tedy opět vývoj webových aplikací, které stírají hranice mezi Webem a desktopovým prostředím. Nicméně aktivity jako je SwfJax či Fjax naznačují, že by zde nemuselo jít o zase až tak vyhraněnou konkurenci jako v případě Microsoftu.

Zajímavé bude sledovat, kam se vůbec bude ubírat další integrace "Flash like" řešení v rámci sjednoceného produktového portfolia Adobe a Macromedia. Stále více se (i na podkladě některých náznaků ze strany představitelů Adobe) spekuluje o tom, že nová verze Creative Suite chystaná na jaro příštího roku bude v sobě zahrnovat nové publikační možnosti postavené právě na fúzi dříve spíše na tisk orientovaných řešení Adobe a jednoznačně webových aplikací Macromedia. Nakolik zde směřování naznačuje nedávno poodkrytá technologie Apollo, jejíž posláním je umožnit provozovat Flash animace či PDF formuláře jako samostatné desktopové aplikace, zatím skutečně nevíme.

Závěrem

Flex 2 lze brát i jako připomenutí jiné zajímavé skutečnosti: webové publikování se stále více stává programováním aplikací a stále více se odklání od statického designu, napodobujícího tradiční typografii, který zde byl při zrodu World Wide Webu. Dá se přitom říci, že zde mluvíme o jevu, který má setrvalý charakter.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: